Montaż klimatyzacji – komu zlecić?

Cena, duży asortyment klimatyzatorów, dostępność szybkich terminów, doświadczenie czy kompleksowość? Sprawdź, czym kierować się przy wyborze ekipy fachowców, którzy wykonają dla Ciebie montaż klimatyzacji.

 

Montaż klimatyzacji – wybór wykonawcy

Montaż klimatyzacji to usługa powszechnie dostępna zarówno w dużych miastach, jak i mniejszych miejscowościach. Aby realizacja usługi monterskiej nas nie rozczarowała, polecamy dokładnie sprawdzić kompetencje i kwalifikacje poszczególnych firm. Poniżej przedstawiamy zestawienie ważnych aspektów, które warto uwzględnić przy wyborze odpowiedniej ekipy monterskiej:

 

 1. Posiadane certyfikaty i uprawnienia
 2. Doświadczenie w montażu podobnego typu jednostek
 3. Kompleksowość usługi montażu klimatyzacji (wizja lokalna, dostawa sprzętu, montaż, serwisowanie)
 4. Duży wybór modeli klimatyzatorów
 5. Fachowe doradztwo
 6. Gwarancja na wykonane usługi monterskie
 7. Dostępność instalatorów i proponowane terminy
 8. Cena montażu klimatyzacji
 9. Jasna i przejrzysta umowa

 

1. Posiadane certyfikaty i uprawnienia

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, wymagane jest, aby wykonawca posiadał niezbędne uprawnienia do przeprowadzenia montażu klimatyzacji typu split, multisplit, czy VRF.  Firma bądź instalator musi dysponować certyfikatem F-gazowym. Czynności napełniania klimatyzatora czynnikiem chłodniczym oraz wykonanie próby szczelności, mogą być wykonane przez fachowców, którzy posiadają Świadectwo Kwalifikacji w zakresie napraw i obsługi technicznej urządzeń i instalacji chłodniczych. Instalatorzy uzyskują Świadectwo Kwalifikacji w następstwie pozytywnie zdanego egzaminu. Ważność tego dokumentu wynosi 5 lat. Po tym terminie instalator musi przedłużyć swoje uprawnienia.

 

Urząd Dozoru Technicznego, który przyznaje certyfikaty f-gaz sprawdza także, czy instalatorzy posiadają odpowiednie narzędzia wymagane do montażu klimatyzacji. Przy wyborze konkretnego modelu klimatyzatora, warto także się upewnić, czy sprzedawca posiada autoryzację konkretnego producenta. Zdecydowana większość producentów klimatyzatorów samodzielnie przeprowadza certyfikację instalatorów i nadaje im pełnoprawne uprawnienia do montowania klimatyzatorów swojej marki. Dzięki temu producent może mieć pewność, ze jego sprzęt jest odpowiednio zamontowany.  Z punktu widzenia użytkownika wybór instalatora z autoryzacją producenta jest kluczowy dla uzyskania pełnej gwarancji na produkt.  Jeżeli montaż klimatyzacji przeprowadzi osoba bez odpowiedniej autoryzacji producenta, wówczas klient nie będzie mógł skorzystać z praw do gwarancji.

 

2. Doświadczenie w montażu jednostek klimatyzacji podobnego typu

To kryterium jest szczególnie istotne, jeżeli decydujemy się na montaż nietypowej instalacji. Właściciele dużych obiektów publicznych, którzy planują montaż zaawansowanych systemów chłodniczych i wentylacyjnych, powinni decydować się na wybór firmy, która posiada doświadczenie w podobnych realizacjach. Istnieje ryzyko, że mała firma instalacyjna, która wcześniej nie wykonywała podobnego typu zleceń, nie będzie w stanie przeprowadzić profesjonalnie wszystkich prac, ze względu na zbyt dużą liczbę komplikacji, które mogą pojawić się na różnych etapach montażu.

 

Jeśli decydujemy się na wybór konkretnego fachowca do montażu klimatyzacji multisplit z kilkoma jednostkami wewnętrznymi, dopytajmy, czy i jakie doświadczenie ma montażysta w tym zakresie. Im większe doświadczenie, tym większa szansa na szybkie, sprawne i profesjonalne przeprowadzenie prac monterskich. Warto też poprosić instalatora o przedstawienie zdjęć z montaży w celu potwierdzenia doświadczenia.

 

3. Kompleksowość usługi montażu klimatyzacji

Nie chcesz, aby montaż klimatyzacji pochłaniał Twój czas i angażował Cię osobiście na poszczególnych etapach realizacji? Wybierz firmę, która oferuje usługi kompleksowo. Dzięki temu, że jedna ekipa będzie odpowiadała za całość prac, unikamy ryzyka dzielenia odpowiedzialności za końcowy efekt pomiędzy kilkoma firmami. Zalecamy, aby wybrana firma wykonawcza zrealizowała następujący zakres usług:

 • Wizja lokalna – podczas wizji lokalnej montażyści powinni dokładnie przeanalizować warunki instalacyjne w pomieszczeniu inwestora i dopytać o wszystkie szczegóły, które mogą mieć wpływ na przebieg montażu.
 • Przygotowanie rekomendacji dot. modeli klimatyzatora oraz zakresu prac instalacyjnych – rekomendacje powinny uwzględniać preferencje klienta dot. wyglądu, ceny i innych parametrów technicznych klimatyzatorów. Dodatkowo firma powinna zaproponować najbardziej realny zakres prac, uwzględniając zarówno preferencje inwestora, jak i zastane warunki instalacyjne.  Na podstawie przeprowadzonej wizji, instalator powinien przygotować ofertę, z dokładnym wyszczególnieniem, jaki zakres prac wchodzi w cenę montażu.  
 • Dostawa sprzętu – ważne, aby dostarczony sprzęt był nowy, pozbawiony wad i jednocześnie posiadał pełną gwarancję producenta.
 • Montaż klimatyzacji – kompleksowa realizacja prac zgodnie z podpisaną umową
 • Uruchomienie klimatyzacji i testy szczelności – warto raz jeszcze podkreślić, że napełnienie instalacji czynnikiem chłodniczym oraz przeprowadzenie testów szczelności może być wykonane wyłącznie przez instalatorów z odpowiednimi uprawnieniami.
 • Serwisowanie – serwisowanie klimatyzacji to czynność, którą należy przeprowadzać regularnie. Już na etapie montażu warto dopytać instalatorów, jak często należy skorzystać z usługi uzupełniania czynnika chłodniczego, odgrzybiania, czy też wymiany filtrów. A następnie  z odpowiednio dużym wyprzedzeniem zarezerwować termin u wykonawcy.  Warto pamiętać, że nieprawidłowo serwisowana klimatyzacja nie tylko traci swoją wydajność, ale także może powodować negatywne skutki dla zdrowia. Ponadto brak regularnych przeglądów może wiązać  się z utratą gwarancji. Każdy producent klimatyzatorów ma jasno określone wymogi,  dotyczące liczby i zakresu serwisów.
 • Naprawa – nigdy nie zakładamy, że nowo założona klimatyzacja szybko się zepsuje. Niestety w wyniku wad ukrytych sprzętu, niekiedy konieczne jest skorzystanie z naprawy. Jeżeli naprawę wykona ta sama ekipa instalatorów, która ją też montowała, najczęściej możemy liczyć na szybką diagnozę wad i ich bezproblemowe usuniecie.

 

4. Duży wybór modeli klimatyzatorów

Rynek modeli klimatyzatorów rozwija się niezwykle dynamicznie. Producenci regularnie wprowadzają coraz to nowsze modele, wyposażone w bardzo praktyczne funkcjonalności. Dlatego warto skorzystać z oferty firmy, która dysponuje bardzo szerokim asortymentem.

Małe firmy lub indywidualni instalatorzy, często rekomendują montaż tych samych jednostek wszystkim swoim klientom. Brak doświadczenia w montażu jednostek innych producentów, który często wynika z braku czasu i możliwości zapoznania się z nowinkami na rynku, sprawia, że rekomendowane przez nich modele są już często przestarzałe.

 

Warto podkreślić, że nowe serie klimatyzatorów nie zawsze oznaczają dużo wyższy koszt zakupu. Duża konkurencja na rynku sprawia, że ceny muszą się kształtować na bardzo racjonalnym poziomie. A nowe modele często wyposażone są w liczne dodatkowe funkcjonalności, które poprawiają komfort użytkowania i zmniejszają koszty eksploatacji.

 

5. Fachowe doradztwo

Pamiętaj, że jako inwestor, masz prawo zapytać o wszystkie szczegóły dot. montażu klimatyzacji. Nie musisz być specjalistą w dziedzinie instalacji chłodniczych i wentylacyjnych. Natomiast firma, z której usług korzystasz, powinna wyjaśnić wszystkie zgłaszane przez Ciebie wątpliwości, które pojawiają się zarówno na etapie ustaleń, jak i po podpisaniu umowy.

 

Korzystając z usług firmy, która potrafi fachowo doradzić optymalny wybór jednostek klimatyzatorów oraz zakres prac instalacyjnych, możesz zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy. 

 

6. Gwarancja na wykonane usługi

Jeżeli decydujesz się na zakup nowego sprzętu, wówczas powinieneś otrzymać pełny pakiet gwarancyjny producenta. Upewnij się, jeszcze przed podpisaniem umowy, jaką otrzymasz gwarancję na wykonane prace instalacyjne, a jaką na zakupiony model klimatyzatora.

 

7. Dostępność instalatorów i proponowane terminy

Ta kwestia jest kluczowa wtedy, jeżeli zależy Ci na dotrzymaniu ściśle określonych terminów. Pamiętaj jednak, że w sezonie letnim proponowane terminy wykonania prac monterskich mogą być bardzo odległe. Dodatkowo dobre firmy monterskie, które nie dysponują dużą liczbą pracowników, rzadko kiedy będą proponowały natychmiastowe terminy realizacji. Dlatego trudno jest oczekiwać, aby montaż udało się zrealizować niemal od ręki. Warto więc zarezerwować z odpowiednim wyprzedzeniem wybraną ekipę montażystów.

 

8. Cena usługi

Jeżeli nigdy wcześniej nie zamawiałeś usługi montażu klimatyzacji, nie znasz się na tym rynku i nie korzystasz z poleconej firmy, wówczas warto rozesłać zapytania do kilku firm. Każdy z inwestorów może kierować się innymi kryteriami wyboru wykonawców. Może to być dostępność terminów, zakres prac, kompleksowość usługi… ale najczęściej jest to także cena. Różnice w wycenach konkurencyjnych firm mogą być spore. Jeśli nie chcesz przepłacać, zrób dokładne rozeznanie rynku przed podpisaniem umowy z konkretnym wykonawcą.

 

Pamiętaj jednak, że cena za profesjonalny montaż nie może dużo odbiegać od średniej rynkowej. Jeżeli otrzymasz supertanią ofertę cenową, wówczas warto doprecyzować z wykonawcą, czy aby wyceniony zakres prac w pełni pokrywa się z tym, czego od niego oczekujemy. Często zdarza się, że instalatorzy, aby zaniżyć cenę wyjściową oferty, wybrane usługi wyceniają osobno (usługi dodatkowo płatne). Unikajmy takich ofert. Nie dają one bowiem wiedzy na temat całkowitego kosztu inwestycji. Co więcej, może się okazać, że finalny koszt będzie dużo wyższy niż w przypadku ofert, które początkowo odrzuciliśmy z powodu pozornie zbyt wysokiej ceny.

 

Pamiętaj także, że doświadczeni i godni polecenia instalatorzy najczęściej nie oferują najtańszej wyceny na rynku. Profesjonalny montaż wiąże się z koniecznością zainwestowania w kosztowne narzędzia, a także regularne szkolenia dla instalatorów. To wszystko będzie wpływało na cenę montażu. Wybierając droższą usługę, najczęściej wybierasz profesjonalny i bezproblemowy montaż, a także fachową obsługę serwisową. Nie zawsze najtaniej, oznacza najlepiej.  

 

9. Jasna i przejrzysta umowa

Niechęć instalatora do podpisania umowy na przeprowadzenie usługi montażu klimatyzacji, powinna wzbudzić naszą ostrożność. Brak umowy to brak podstaw do wyegzekwowania swoich praw, w przypadku nieprawidłowo wykonanej usługi. Wielu montażystów, zwłaszcza tych prowadzących działalność jednoosobową unika podpisywania umów, aby w przyszłości uniknąć także odpowiedzialności za przeprowadzone prace. 

Zanim podpiszesz umowę na wykonanie klimatyzacji, dokładnie ją przeczytaj. Poproś wykonawcę o wyjaśnienie wszelkich zapisów, które budzą Twoje wątpliwości. Podpisując jasno i przejrzyście skonstruowaną umowę, zyskujesz pewność, że usługa zostanie zrealizowana zgodnie z Twoimi oczekiwaniami.  

 

Lokalny montaż klimatyzacji

Jeszcze nie zdecydowałeś się na wybór konkretnego wykonawcy? Wybierz instalatorów Aero7.

 

Działamy na obszarze kilku polskich województw. Zrealizowaliśmy już setki prac, dzięki czemu posiadamy doświadczenie w montażach klimatyzacji różnych typów.

 

Sprawdź, czy jesteśmy w Twojej okolicy!

 

 

comments powered by Disqus
Kategorie

Kim jesteśmy?

Sklep Aero7.pl działa od 2009 roku. Działalność firmy dzieli się na część handlową i usługową. W sklepie Aero7.pl znajdą Państwo sprzęt do tzw. obróbki powietrza czyli taki, dzięki któremu możemy regulować jego temperaturę lub wilgotność.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Darmowa dostawa

Płatności online

30 dniowe prawo zwrotu

Bezpieczne zakupy

Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym sklepie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania sklepu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego sklepu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności sklepu.