10 pytań, które pomogą Ci wybrać najlepszy nawilżacz powietrza.

Stoisz przed wyzwaniem zakupu pierwszego nawilżacza powietrza? Przygotowaliśmy zestawienie 10 pytań, na które odpowiedzi pomogą Ci wybrać odpowiedni rodzaj nawilżacza powietrza.

 

 

Sprawdź, jakie czynniki powinieneś uwzględnić przy wyborze nawilżacza powietrza

 

1. Jak wybrać optymalną wydajność nawilżacza?

Uzyskanie odpowiedzi na to pytanie, wymaga zastanowienia się także nad poniższymi pytaniami:

 • Czy nawilżacz ma pracować tylko w jednym pomieszczeniu?
 • Jaka jest powierzchnia/kubatura pomieszczenia, w którym ma pracować nawilżacz?
 • Czy wybrać nawilżacz o większej, czy mniejszej wydajności?

Tak naprawdę określenie wielkości powierzchni, a bardziej nawet kubatury pomieszczenia, w której ma pracować nawilżacz, jest punktem wyjścia dla dokonania właściwego wyboru. Jeżeli planujemy, że będziemy z jednego nawilżacza korzystać w kilku różnych pomieszczeniach, także warto przemyśleć, jaki nawilżacz sprawdzi się najlepiej. Otóż w przypadku nawilżaczy powietrza, nie działa zasada, że im większa wydajność, tym lepiej. Oczywiście warto kupić urządzenie odznaczające się bardzo dobrą wydajnością, ale adekwatną do powierzchni, w której nawilżacz ma pracować. Jeśli kupimy urządzenie, które dedykowane jest do kilku razy większej powierzchni niż ta, na której rzeczywiście pracuje, wówczas może pojawić się problem zbyt dużej ilości pary wodnej w pomieszczeniu. Jeśli więc już mamy dużo wydajniejszy, niż tego realnie potrzebujemy, dobrze byłoby, gdyby urządzenie było wyposażone w regulację intensywności pracy. Wtedy urządzenie mogłoby pracować na niższej intensywności. Z naszej perspektywy wydajność nawilżacza powietrza to jeden z najważniejszych parametrów, którym należy się kierować przy wyborze optymalnego modelu. Sprawdź także inne parametry techniczne nawilżaczy.

 

2. Nawilżacz powietrza z funkcją oczyszczania, czy oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania? – co wybrać?

Nawilżacze z funkcją oczyszczania powietrza niektórzy producenci nawilżaczy powietrza stosują ciekawy zabieg marketingowy, wskazując, że polecany przez nich nawilżacz powietrza wyposażony jest także w filtry oczyszczające powietrze. Czy jednak nawilżacze usuną z powietrza wszystkie zanieczyszczenia, a więc kurz, sierść, włosy, okruchy, bakterie, zarodniki grzybów, gazy (benzen, etylobenzen), formaldehyd oraz zanieczyszczenia mechaniczne (w tym także składniki smogu PM2,5 oraz PM10)? Tutaj musimy powiedzieć sobie wyraźnie, że nawilżacze powietrza nigdy nie osiągną takich wyników w zakresie skuteczności usuwania zanieczyszczeń, jak oczyszczacze powietrza.

 

Zasada jest więc taka, jeżeli chcesz mieć nawilżone i czyste powietrze pozbawione niebezpiecznych dla zdrowia pyłów PM2,5 wybierz oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania. Alternatywne rozwiązanie, a więc nawilżacz powietrza z funkcją oczyszczania nie poradzi sobie z usunięciem tak dużej liczby zanieczyszczeń co nawilżacz. Jeżeli w nawilżaczu powietrza zastosowano filtry, to są to najczęściej filtry wstępne lub maty ewaporacyjne, które zbierają największe zanieczyszczenia (kurz, sierść, włosy). Na rynku dostępne są pojedyncze modele wyposażone w filtry HEPA, które są zdolne do usuwania najmniejszych zanieczyszczeń, jednak urządzenia te są bardzo drogie.

 

3. Czy jesteś alergikiem? Czy Twój układ oddechowy lub odpornościowy jest osłabiony?

Jeżeli cierpisz na alergie wziewne lub też na Twojej skórze pojawiają się często reakcje alergiczne, wówczas warto rozejrzeć się za odpowiednim modelem nawilżacza. Zwłaszcza w okresie zimowym, gdy powietrze jest bardzo przesuszone, a poziom wilgotności powietrza dochodzi do niskiego poziomu 30%. W takich warunkach drobinki kurzu oraz alergeny z łatwością unoszą się w powietrzu i szybko dostają się do naszych dróg oddechowych. Przeczytaj więcej o nawilżaczach powietrza dla alergików.

 

Pamiętaj także, że dzieci, a zwłaszcza noworodki i niemowlęta bardzo źle znoszą przesuszone powietrze. U małych dzieci układ oddechowy jest dużo mniej odporny na infekcje, a choroby przebyte w wieku dziecięcym mogą pozostawiać nieodwracalne zmiany. Dlatego warto zastanowić się nad zakupem nawilżacza powietrza dla dziecka, który mógłby pracować w pokoju dziecięcym zarówno podczas snu dziecka, jak i zabawy dbając o komfort oddychania malucha.

 

4. Czy masz w domu zwierzęta?

Zwierzęta także źle znoszą przesuszone powietrze. Jednak przy wyborze nawilżacza powietrza, musimy wziąć pod uwagę fakt, że mają dużo dokładniejszy słuch od człowieka. Dlatego nie każdy typ nawilżacza powietrza będzie dla nich bezpieczny. Wytwarzane przez nawilżacz ultradźwięki mogą być dla nich bardzo uciążliwe. 

 

Zdolność do słyszenia szerszego zakresu dźwięków u zwierząt jest uzasadniona ewolucyjnie. Poszczególne gatunki zwierząt wrażliwe są na takie zakresy dźwięków, które zapewnią im przetrwanie. Przykładowo koty słyszą dźwięki o częstotliwości nawet 5000 – 10000 wyższe od psów, ponieważ ich słuch musi odbierać niesłyszalne dla ludzkiego ucha przenikliwe piski gryzoni (myszy, szczurów) ukrytych w norkach. Wrażliwość na wysokie dźwięki sprawia, że odgłos dużej liczby urządzeń pracujących w naszych mieszkaniach jest bardzo uciążliwa dla zwierząt. Dla zwierząt domowych bardzo trudnym doświadczeniem może być także korzystanie z niektórych urządzeń.

 

Ultradźwięki to nic innego jak fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości, które nie są słyszalne dla ludzkiego ucha. Jednak wiele gatunków zwierząt ma zdolność do słyszenia określonego zakresu fal ultradźwiękowych. Dlatego też, jeżeli zdecydujemy się na zakup nawilżacza ultradźwiękowego, musimy mieć świadomość, że nasze zwierzęta domowe będą narażone na długotrwały odbiór dźwięków, co może być dla nich bardzo męczące. A to w dłuższej perspektywie może wywoływać u nich stany rozdrażnienia, zmęczenia, agresji. Jeżeli wybierzemy nawilżacz o wyjątkowo wysokim zakresie fal, długotrwałe działanie nawilżacza może wywoływać nawet ból.

 

Jeżeli więc masz w domu zwierzaki, w pierwszej kolejności powinna zainteresować Cię oferta nawilżaczy ewaporacyjnych oraz parowych.

 

5. Kiedy będziesz korzystał z nawilżacza powietrza? Tylko zimą? A może planujesz korzystać z nawilżacza cały rok?

Jeżeli kupujesz zakup nawilżacza z myślą o tym, że będzie on pracował wyłącznie zimą, warto kupić nawilżacz, który generuje ciepłą mgiełkę. Takie rozwiązanie znajdziesz w nawilżaczach parowych oraz wybranych nawilżaczach ultradźwiękowych.

Z kolei, jeżeli planujesz korzystać także z nawilżacza latem, warto kupić nawilżacz, który wytwarza zimną mgiełkę przynoszącą przyjemne uczucie bryzy (nawilżacze ewaporacyjne oraz ultradźwiękowe).

 

6. Czy warto wybrać nawilżacz z funkcją aromaterapii?

Aromaterapia w nawilżaczach to funkcja przydatna dla osób, które lubią zapachy. Poszczególne typy olejków mogą zawierać właściwości rozluźniające. Jeżeli chciałbyś, aby w Twoim mieszkaniu równocześnie z nawilżonym powietrzem rozprowadzane były ładne zapachy, warto poszukać modelu, do którego producent rekomenduje użycie olejków zapachowych. Aromaterapia z pewnością może być dodatkową funkcjonalnością, nie warto jednak kierować się nią jako główne kryterium wyboru. Pamiętaj jednak, że nieodpowiednio wybrane olejki stosowane do aromaterapii mogą wywołać reakcje alergiczne.

 

7. Czy jonizacja powietrza w nawilżaczu rzeczywiście działa? Czy warto kupować nawilżacze z jonizacją?

Dobrej jakości jonizatory powietrza to najczęściej urządzenia, które kupujemy samodzielnie lub w pakiecie z oczyszczaczem powietrza. Przykładowo oczyszczacze Sharp wyposażone są w technologię jonizacji Plasmacluster, która jest zaczerpnięta z natury i zapewnia równowagę jonową. W przypadku nawilżaczy powietrza musimy być ostrożni. Zasadniczo możemy spotkać się z dwoma typami jonizacji. Nawilżacze, które wyposażone są w specjalne wkłady, które mają za zadanie jonizację wody. W takim przypadku wrzuca się do pojemnika z wodą specjalnej jonizujące kostki, które uwalniają jony srebra i chloru o właściwościach antybakteryjnych i docelowo jonizują wodę. Z kolei drugi typ nawilżaczy z jonizacją to te, które wyposażone są w generator jonów ujemnych. Takie nawilżacze neutralizują jony dodatnie generowane przez urządzenia elektryczne i poprawiają jakość powietrza. Zasadniczo jednak pamiętajmy, że dobrze działająca jonizacja powietrza to funkcjonalność, która znacznie podnosi cenę nawilżacza. Producenci tańszych modeli często używają jonizacji jako chwytu marketingowego. A tak naprawdę wrzucona do wody kostka „jonizująca” nie wpływa realnie na uzyskanie równowagi jonowej w powietrzu. Jeśli bardzo zależy nam na wyborze urządzenia, które będzie w sobie łączyło funkcję nawilżania i jonizacji, wybierajmy urządzenia, które posiadają odpowiednie certyfikaty potwierdzające skuteczność jonizacji powietrza. Obiektywnie jednak patrząc na rynek nawilżaczy powietrza, musimy stwierdzić, że modele z dobrze działającą jonizacją powietrza znajdują się w zdecydowanej mniejszości.

 

 

8. Czy hałas nawilżacza będzie Ci przeszkadzał?

Mechanizm działania nawilżacza wpływa na jego głośność. Występują jednak duże różnice w poziomach głośności u konkretnych producentów. Zasadniczo najcichsze są nawilżacze parowe. Jesteśmy jednak w stanie znaleźć duży wybór bardzo cichych nawilżaczy powietrza w grupie nawilżaczy ultradźwiękowych.

 

Jeżeli szukasz nawilżacza, który będzie ustawiony w sypialni lub miejscu pracy, nie łódź się, że głośny nawilżacz nie będzie Ci przeszkadzał. Być może będziesz w stanie zaakceptować jego głośną pracę przez pierwsze minuty, godziny, jednak w dłuższej perspektywie czasu hałas dobiegający z urządzenia będzie ogromnie uciążliwy lub nawet nie do zaakceptowania.

 

Pamiętaj, że nawet jeżeli siedzisz w teoretycznie cichym biurze, to kumulacja kilku typowych dla pracy biurowych dźwięków (pracujący komputer i drukarka, telefon, rozmowy z Klientami, czajnik czy radio) może być uciążliwa dla ucha. Dlatego jeśli szukasz nawilżacza do biura, wybierz urządzenie które można ustawić w kilku trybach pracy (w tym w trybie ultra cichej pracy).

 

9. Gdzie chcesz postawić nawilżacz? Czy masz miejsce na postawienie dużego urządzenia?

Zanim wybierzesz nawilżacz przemyśl dokładnie, gdzie go ustawisz. Może się okazać, że w danej przestrzeni nie będziesz mógł ustawić każdego typu nawilżacza:

 • Nawilżacz parowy może wytwarzać gorącą parę, dlatego nie może być ustawiony w miejscu bezpośredniego kontaktu dzieci, czy zwierząt domowych.
 • Wywiew pary nie powinien być ustawiony bezpośrednio na meble oraz sprzęty elektryczne. Dlatego przemyśl, czy nie musisz wybrać urządzenia, które ma opcję regulowania kierunku wywiewu pary.
 • Jeśli dysponujesz tylko niewielkim miejscem na półce, gdzie planujesz postawić nawilżacz, wówczas nie będziesz mógł pozwolić sobie na zakup oczyszczacza parowego z dużym zbiornikiem na wodę. W takim przypadku warto rozważyć zakup nawilżacza ultradźwiękowego, które najczęściej mają niewielkie rozmiary.

 

Jeżeli szukasz urządzenia, które nie będzie wymagało od Ciebie częstego zaangażowania, to wybierz model wyposażony w duży pojemnik na wodę. Bardzo praktyczna może okazać się dla Ciebie także funkcja automatycznego czyszczenia. Zanim kupisz oczyszczacz, sprawdź, w jaki sposób wymienia się w nim wodę, a także, czy jest opcja szybkiego czyszczenia urządzenia. Dzięki temu będziesz miał pewność, że zakupiony przez Ciebie model nawilżacza będzie pracował nieprzerwanie, bez konieczności częstego zaangażowania z Twojej strony. Warto zapoznać się także z najważniejszymi zasadami korzystania z nawilżaczy, dzięki którym lepiej zrozumiemy, jak działają nawilżacze oraz w jakich warunkach pracują optymalnie.

 

10. Czy w pomieszczeniu pracuje także klimatyzator?

Suche powietrze kojarzy się nam głównie z okresem grzewczym. Warto więc podkreślić, że suche powietrze powstaje także często w gorące dni w pomieszczeniach, w których przez długie godziny pracuje klimatyzacja. Tym samym nawilżacz powietrza w wielu miejscach powinien pracować nie tylko zimą, ale też latem. Mechanizm działania klimatyzatorów poniekąd wymusza osuszanie powietrza. Aby schłodzić ciepłe powietrze, musi ono mieć kontakt z zimną powierzchnią parownika. W procesie skraplania pary wodnej na powierzchni wymiennika ciepła zachodzi zatem osuszanie wilgotnego powietrza.

Zanim jednak włączysz nawilżacz, sprawdź w jakim trybie pracy włączony jest klimatyzator. Nowoczesne modele klimatyzatorów wyposażone są w technologie filtracji, które zapewniają czyste i nawilżone powietrze przez cały rok.

 

Jakich producentów nawilżaczy polecamy?

Nie wiesz jaki nawilżacz powietrza wybrać? Opinie naszych Klientów oraz parametry techniczne urządzeń pozwalają nam na wskazanie ofert kilku topowych na polskim rynku producentów, którym warto się przyjrzeć:

 

 • Nawilżacze Stadler Form – dostępne są w sprzedaży wszystkie typy nawilżaczy – parowe, ewaporacyjne i ultradźwiękowe. Urządzenia mają nowoczesne i bardzo atrakcyjne wzornictwo i z pewnością można dopasować urządzenie do każdego typu wnętrza.
 • Nawilżacze Philips – nawilżacze ewaporacyjne Philips wykorzystują technologię NanoCoud, która gwarantuje idealny poziom nawilżenia powietrza. Urządzenia odznaczają się bardzo dobrymi parametrami technicznymi, dzięki czemu zyskały dużą popularność wśród naszych klientów.
 • Nawilżacze Stylies – szwajcarski producent oferuje wszystkie typy nawilżaczy – ultradźwiękowe, ewaporacyjne oraz parowe. Poszczególne modele wyposażone są w dodatkowe funkcjonalności i zasadniczo są tanie w eksploatacji. Urządzenia możemy zakupić w bardzo przystępnej cenie.
 • Nawilżacze Air&me – niedrogie nawilżacze ultradźwiękowe o ciekawym designie. Ich największe zalety to cicha pracy oraz niskie zużycie energii.
 • Nawilżacz Xiaomi – niewielka gama produktów, jednak zdecydowanie warto rozważyć zakup nawilżacza Xiaomi, jeżeli zależy nam na zdalnym sterowaniu urządzeniem. Nawilżacz Xiaomi osiąga bardzo dobre parametry techniczne, dlatego z pewnością jest to model wart polecenia.

 

Wybierz najlepszy nawilżacz powietrza dla siebie. Potrzebujesz pomocy w wyborze? Napisz do nas!

 

 

 

comments powered by Disqus
Kategorie

Kim jesteśmy?

Sklep Aero7.pl działa od 2009 roku. Działalność firmy dzieli się na część handlową i usługową. W sklepie Aero7.pl znajdą Państwo sprzęt do tzw. obróbki powietrza czyli taki, dzięki któremu możemy regulować jego temperaturę lub wilgotność.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Nawilżacze Philips w ofercie Aero7.pl

Nawilżacze Stylies w ofercie Aero7.pl

Nawilżacze Air&me w ofercie Aero7.pl

Zobacz również

Zasada działania, funkcje i akcesoria nawilżaczy powietrza Zasada działania, funkcje i akcesoria nawilżaczy powietrza

Szukasz nawilżacza, który sprosta Twoim wymaganiom? Porównanie zawiera informacje dotyczące budowy różnych typów nawilżaczy oraz ich wady i zalety.

Czy nawilżacze powietrza są bezpieczne dla zdrowia? Czy nawilżacze powietrza są bezpieczne dla zdrowia?

Zastanawiasz się nad zakupem nawilżacza powietrza? Sprawdź jaki wpływ na nasze zdrowie mogą mieć takie urządzenia i dowiedz się, jak uniknąć potencjalnych zagrożeń.

Zasady korzystania z nawilżaczy powietrza Zasady korzystania z nawilżaczy powietrza

Zastanawiasz się, jak uzyskać odpowiednią wilgotność powietrza w domu, bez uszczerbku na zdrowiu przejść przez sezon grzewczy lub załagodzić dolegliwości alergiczne? Skorzystaj z nawilżacza powietrza i oddychaj zdrowym powietrzem! Przeczytaj nasz artykuł i poznaj zasady korzystania z tego typu urządzeń.

Parametry techniczne nawilżaczy powietrza Parametry techniczne nawilżaczy powietrza

Które parametry techniczne nawilżaczy są najważniejsze i zapewniają dobrą jakość powietrza? Sprawdź, na jakie parametry techniczne zwrócić uwagę przy zakupie nawilżacza powietrza, aby wybrać optymalny model. Porównujemy parametry nawilżaczy parowych, ewaporacyjnych oraz ultradźwiękowych.

Optymalna wilgotność w mieszkaniu Optymalna wilgotność w mieszkaniu

Przed decyzją o zakupie urządzenia, które pomoże nam utrzymać wilgotność na optymalnym poziomie dobrze jest zapoznać się z definicją wilgotności względnej. Czym zatem jest wilgotność? W skrócie jest to procentowy stosunek ilości wody (pary) w powietrzu...

Rodzaje nawilżaczy powietrza - który wybrać? Rodzaje nawilżaczy powietrza - który wybrać?

Wybór odpowiedniego nawilżacza powietrza bardzo często bywa sprawą skomplikowaną. Jest wiele czynników, które powinny mieć wpływ na wybór odpowiedniego urządzenia. Ten artykuł ma za zadania pomóc Państwu w tym wyborze.

Nawilżacze powietrza do biura Nawilżacze powietrza do biura

Zbyt suche powietrze w miejscu pracy może realnie wpływać na obniżoną wydajność pracowników. Senność, problemy z koncentracją, problemy z oddychaniem to tylko przykładowe konsekwencje suchego powietrza. Podpowiadamy, jakie modele nawilżaczy powietrza sprawdzą w konkretnych przestrzeniach biurowych.

Nawilżacze powietrza dla alergików Nawilżacze powietrza dla alergików

Zmagasz się z alergią wziewną lub skórną? Dowiedz się, jak nawilżacz powietrza może Ci pomóc załagodzić uciążliwe dolegliwości.

Jaki nawilżacz powietrza dla dziecka Jaki nawilżacz powietrza dla dziecka

Zastanawiasz się nad kupnem odpowiedniego nawilżacza powietrza do pokoju swojego dziecka? Stworzyliśmy ranking najlepszych modeli dla dziecka, który rozwieje wszelkie wątpliwości. Zaufaj specjalistom z Aero7.

Darmowa dostawa

Płatności online

30 dniowe prawo zwrotu

Bezpieczne zakupy

Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym sklepie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania sklepu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego sklepu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności sklepu.