Wpływ nawilżaczy powietrza na zdrowie

Zastanawiasz się nad zakupem nawilżacza powietrza? Sprawdź, jaki wpływ na nasze zdrowie mogą mieć takie urządzenia i dowiedz się, jak uniknąć potencjalnych zagrożeń.

 

Wypływ nawilżaczy powietrza na nasze zdrowie

Nawilżacze powietrza niezaprzeczalnie mają wiele zalet. Urządzenia te pomagają nam utrzymać wilgotność powietrza w domu na odpowiednim, zdrowym poziomie. Mogą być zbawienne, m.in. dla osób zmagających się z alergiami wziewnymi oraz skóry – dzięki odpowiednio nawilżonemu powietrzu typowo alergiczne dolegliwości stają się znacznie mniej uciążliwe. Jeśli jesteś alergikiem lub ktoś z Twoich bliskich cierpi na taką przypadłość, odsyłamy do artykułu nawilżacze powietrza dla alergików.

 

Mimo ogromnych korzyści, jakie płyną z użytkowania nawilżaczy, warto jednak podkreślić, że nieprawidłowa eksploatacja takich urządzeń może negatywnie odbić się na naszym zdrowiu. Oczywiście trzeba dodać, że nawilżacz nawilżaczowi nierówny – także pod kątem potencjalnej szkodliwości dla zdrowia. Poszczególne typy nawilżaczy powietrza różnią się między sobą zastosowaną technologią działania a tym samym ich wpływem na zdrowie. Przykładowo nieco większe ryzyko niesie ze sobą użytkowanie nawilżacza ultradźwiękowego. I to właśnie ten typ nawilżacza może nie być rekomendowany w przypadku, gdy w domu mieszkają także zwierzęta. Natomiast mgiełka emitowana przez nawilżacze ewaporacyjne oraz parowe jest bardziej higieniczna i tym samym, bezpieczniejsza dla naszego organizmu. Zanim więc odpowiemy na pytanie – czy nawilżacze są bezpieczne dla zdrowia, przyjrzyjmy się zastosowanym w nich technologiom działania.

 

Szkodliwość działania nawilżaczy ultradźwiękowych

Cechą charakterystyczną nawilżaczy ultradźwiękowych jest to, że rozpraszają w powietrzu (aerozolizują) nie tylko wodę, ale także wszystkie inne cząsteczki, które się w niej znajdują. Woda, którą wlewamy do nawilżacza ultradźwiękowego, jest rozpylana w powietrzu w postaci lekkiej mgiełki. Bardzo ważne jest więc, aby urządzenie było regularnie czyszczone środkami, które są w pełni bezpieczne dla naszego zdrowia. W przeciwnym razie we wdychanym przez nas powietrzu mogą znaleźć się także zawarte w niej mikrocząsteczki bakterii, pleśni, czy też środków czyszczących używanych do mycia urządzenia.

 

Dodatkowo w wodzie (zwykle kranowej bądź butelkowanej) znajdują się minerały, które zasadniczo nie są szkodliwe dla zdrowia człowieka, jeżeli są zawieszone w wodzie. Sytuacja zmienia się, gdy pyły te unoszą się w powietrzu. Wtedy mogą stanowić zagrożenie dla naszego organizmu, a głównie dla układu oddechowego. O ich obecności może świadczyć biały pył pokrywający meble. Zawarte w pyle szkodliwe cząsteczki są tak małe, że mogą bez trudności przedostać się do naszych płuc.

 

Oczywiście o szkodliwość tych urządzeń nie powinniśmy się obawiać, jeśli korzystamy z nich zgodnie z zaleceniami producenta, tj. regularnie czyścimy i odkamieniamy nawilżacz, używając do tego odpowiednich środków. W tym przypadku korzystanie z chemikaliów niesie ze sobą pewne ryzyko. Musimy pamiętać, że zawarte w nich toksyczne substancje później znajdą się w powietrzu, którym oddychamy, co zdecydowanie zwiększy ryzyko schorzeń dróg oddechowych. Dlatego tak ważne jest, aby korzystać ze środków czystości zalecanych przez producenta (sprawdź ofertę nawilżaczy ultradźwiękowych Air&me) . Warto także dodać, że w trosce o jakość powietrza do nawilżaczy nie zaleca się dodawać olejków zapachowych.

 

Jeśli w pomieszczeniu, w którym przebywamy, jakość powietrza pogorszy się za sprawą wspomnianych czynników, wzmożone dolegliwości mogą odczuwać szczególnie alergicy oraz astmatycy. Jednak także osoby, które nie zmagają się z takimi przypadłościami, mogą zaobserwować u siebie symptomy przypominające grypę, a nawet doświadczyć poważniejszych chorób, np. płuc.

Czy nawilżacze parowe i ewaporacyjne są bezpieczne dla zdrowia?

Nawilżacze ewaporacyjne i parowe działają w bardzo naturalny sposób. Pierwszy z nich wyparowuje nieogrzane powietrze przez mokry filtr. Z kolei nawilżacze parowe zwane także nawilżaczami termicznymi wydzielają parę wodę w naturalnym procesie podgrzewania wody. W oby przypadkach nie ma ryzyka, że toksyczne dla zdrowia substancje znajdą się w powietrzu. Jest to spowodowane tym, że bakterie znajdujące się w urządzeniu, są w takich sytuacjach unieszkodliwiane jeszcze przed wyemitowaniem mgiełki.

 

nawilżacz powietrza parowy
Parowy nawilżacz powietrza

 

Aby zapewnić bezpieczne korzystanie z nawilżacza parowego musimy pamiętać, że nawilżacz może emitować parę wodną o wysokiej temperaturze. Dlatego nie możemy stawiać go w miejscach łatwo dostępnych dla dzieci lub zwierząt, gdyż może to grozić poparzeniem.

 

Czy nawilżacze powietrza są bezpieczne dla zwierząt?

To bardzo ważne pytanie, ponieważ nie wszystkie nawilżacze powietrza są odpowiednie dla zwierząt. Co prawda, większość z nich nie zakłóca komfortu pupili, a nawet może przynieść im ogromną ulgę. Jednak właścicielom czworonogów nie zaleca się korzystać z niektórych urządzeń ultradźwiękowych. Psy mają bardziej wyczulony słuch, porównując do ludzi, dlatego dźwięki wydawane przez urządzenie mogą negatywnie na nie oddziaływać – wzbudzać poirytowanie i niepokój. Przy wyborze konkretnego nawilżacza należy zwracać uwagę na jego zakres głośności. Im niższy tym urządzenie będzie bardziej przyjazne dla zwierząt.

 

Czy nawilżacze powietrza szkodliwie wpływa na słuch?

Wpływ działania nawilżacza powietrza na słuch zależy od długości pracy urządzenia oraz jego głośności. Na rynku dostępny jest szeroki asortyment, które pracują w różnych przedziałach głośności od kilkunastu do nawet 60 dB. Ten przedział głośności nie powoduje negatywnych skutków dla słuchu człowieka, jednak może źle wpływać na układ nerwowy. W przypadku narażenia organizmu na długotrwały hałas, możemy odczuwać zmęczenie i rozdrażnienie. Dopiero dłuższa ekspozycja na hałas w przedziale 70-85 dB może powodować uszkodzenia słuchu. Dlatego przełączajmy urządzenie na wyższe tryby, gdy nie przebywamy w pomieszczeniu. Jeżeli musimy korzystać z nawilżacza długotrwale np. cała noc, wybierajmy urządzenia, które wyposażone zostały w tryb nocny gwarantujący cichą pracę.

 

Jak bezpiecznie korzystać z nawilżacza powietrza?

Czyszczenie nawilżacza w odpowiedni sposób zdecydowanie zmniejszy ryzyko rozwijania się w urządzeniu bakterii, pleśni i grzybów. Dzięki temu do powietrza nie będą przedostawały się liczne toksyczne substancje szkodzące naszemu zdrowiu.

 

Aby ułatwić Wam prawidłową eksploatację nawilżaczy, przeanalizowaliśmy zalecenia CPSC (U.S. Consumer Product Safety Comimission) i zebraliśmy najważniejsze wskazówki:

  • wodę w nawilżaczu wymieniaj codziennie lub przynajmniej raz na 2-3 dni. W przeciwnym razie, w pojemniku powstanie osad, kamień i wytworzą się warunki sprzyjające rozwojowi bakterii i grzybów,
  • przed wymianą wody w nawilżaczu pamiętaj także o dokładnym opróżnieniu pojemnika ze zużytej wody. Zanim włożysz zbiornik do urządzenia, wyczyść go, odkamień i poczekaj, aż wyschnie. Należy zadbać także o to, by urządzenie było czyste z zewnątrz – regularnie wycieraj kurze na jego powierzchni. Jeśli chodzi o dokładne instrukcje co do czyszczenia urządzenia, zawsze stosuj się do zaleceń konkretnego producenta,
  • jeśli urządzenie czyścisz za pomocą środków dezynfekujących, wybielacza, czy też innych substancji chemicznych, bardzo dokładnie umyj zbiornik na wodę przed użyciem nawilżacza. W przeciwnym razie toksyczne substancje przedostaną się do powietrza. Dobrą alternatywą dla chemicznych środków czyszczących może być zwykła woda z octem,
  • jeśli korzystasz z nawilżacza ultradźwiękowego, użyj wody destylowanej lub demineralizowanej. Ograniczysz w ten sposób ryzyko emitowania do powietrza szkodliwych minerałów. Warto jednak zaznaczyć, że jeśli używany przez Ciebie nawilżacz został wyposażony we wkład odwapniający lub demineralizujący, taki zabieg nie jest konieczny. Jeśli chodzi o nawilżacze ewaporacyjne i parowe, dopuszcza się korzystanie z wody z kranu,
  • uważaj, by wilgotność powietrza w pomieszczeniu nie przekraczała optymalnej wartości 40-60%. Trzeba pamiętać, że w warunkach wysokiej wilgotności powietrza rozwijają się grzyby, bakterie oraz pleśnie, mogące powodować wzmożone dolegliwości alergiczne. Dlatego bardzo dużą pomocą mogą być nawilżacze z higrostatem, które kontrolują poziom wilgotności w danym pomieszczeniu.

Bardziej szczegółowe wskazówki co do korzystania z urządzeń nawilżających znajdziesz w naszym artykule Zasady korzystania z nawilżaczy powietrza.

 

Czy nawilżacze powietrza są dla nas bezpieczne?

Podsumowując, nawilżacze powietrza są bezpieczne dla naszego zdrowia, jeśli używamy ich prawidłowo, zgodnie z instrukcjami producenta. Niestety, niektóre osoby nie są świadome konkretnych zagrożeń związanych z zaniedbywaniem regularnego czyszczenia urządzenia, przez co narażają siebie oraz swoich bliskich na działanie szkodliwych substancji, przedostających się w takich sytuacjach do powietrza. Aby uniknąć ryzyka infekcji i poważniejszych schorzeń dróg oddechowych, dbaj o czystość urządzenia. Ważne jest, by nie robić tego, tylko okazyjnie – utrzymywanie nawilżacza w czystości, wolnego od bakterii i pleśni, powinno stać się dobrym nawykiem każdego posiadacza nawilżacza powietrza.

 

 

 

comments powered by Disqus
Kategorie

Kim jesteśmy?

Sklep Aero7.pl działa od 2009 roku. Działalność firmy dzieli się na część handlową i usługową. W sklepie Aero7.pl znajdą Państwo sprzęt do tzw. obróbki powietrza czyli taki, dzięki któremu możemy regulować jego temperaturę lub wilgotność.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Nawilżacze Philips w ofercie Aero7.pl

Nawilżacze Stylies w ofercie Aero7.pl

Nawilżacze Air&me w ofercie Aero7.pl

Zobacz również

Nawilżacze powietrza dla alergików Nawilżacze powietrza dla alergików

Zmagasz się z alergią wziewną lub skórną? Dowiedz się, jak nawilżacz powietrza może Ci pomóc załagodzić uciążliwe dolegliwości.

Jaki nawilżacz powietrza dla dziecka Jaki nawilżacz powietrza dla dziecka

Zastanawiasz się nad kupnem odpowiedniego nawilżacza powietrza do pokoju swojego dziecka? Stworzyliśmy ranking najlepszych modeli dla dziecka, który rozwieje wszelkie wątpliwości. Zaufaj specjalistom z Aero7.

Nawilżacze powietrza do biura Nawilżacze powietrza do biura

Zbyt suche powietrze w miejscu pracy może realnie wpływać na obniżoną wydajność pracowników. Senność, problemy z koncentracją, problemy z oddychaniem to tylko przykładowe konsekwencje suchego powietrza. Podpowiadamy, jakie modele nawilżaczy powietrza sprawdzą w konkretnych przestrzeniach biurowych.

Optymalna wilgotność w mieszkaniu Optymalna wilgotność w mieszkaniu

Przed decyzją o zakupie urządzenia, które pomoże nam utrzymać wilgotność na optymalnym poziomie dobrze jest zapoznać się z definicją wilgotności względnej. Czym zatem jest wilgotność? W skrócie jest to procentowy stosunek ilości wody (pary) w powietrzu...

Nawilżacze powietrza - 10 pytań i odpowiedzi Nawilżacze powietrza - 10 pytań i odpowiedzi

Stoisz przed wyzwaniem zakupu pierwszego nawilżacza powietrza? Przygotowaliśmy zestawienie 10 pytań, na które odpowiedzi pomogą Ci wybrać odpowiedni rodzaj nawilżacza powietrza.

Zasada działania, funkcje i akcesoria nawilżaczy powietrza Zasada działania, funkcje i akcesoria nawilżaczy powietrza

Szukasz nawilżacza, który sprosta Twoim wymaganiom? Porównanie zawiera informacje dotyczące budowy różnych typów nawilżaczy oraz ich wady i zalety.

Zasady korzystania z nawilżaczy powietrza Zasady korzystania z nawilżaczy powietrza

Zastanawiasz się, jak uzyskać odpowiednią wilgotność powietrza w domu, bez uszczerbku na zdrowiu przejść przez sezon grzewczy lub załagodzić dolegliwości alergiczne? Skorzystaj z nawilżacza powietrza i oddychaj zdrowym powietrzem! Przeczytaj nasz artykuł i poznaj zasady korzystania z tego typu urządzeń.

Parametry techniczne nawilżaczy powietrza Parametry techniczne nawilżaczy powietrza

Które parametry techniczne nawilżaczy są najważniejsze i zapewniają dobrą jakość powietrza? Sprawdź, na jakie parametry techniczne zwrócić uwagę przy zakupie nawilżacza powietrza, aby wybrać optymalny model. Porównujemy parametry nawilżaczy parowych, ewaporacyjnych oraz ultradźwiękowych.

Rodzaje nawilżaczy powietrza - który wybrać? Rodzaje nawilżaczy powietrza - który wybrać?

Wybór odpowiedniego nawilżacza powietrza bardzo często bywa sprawą skomplikowaną. Jest wiele czynników, które powinny mieć wpływ na wybór odpowiedniego urządzenia. Ten artykuł ma za zadania pomóc Państwu w tym wyborze.

Darmowa dostawa

Płatności online

30 dniowe prawo zwrotu

Bezpieczne zakupy

Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym sklepie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania sklepu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego sklepu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności sklepu.