Ile prądu zużywa nawilżacz?

Obawa przed wzrostem rachunków za prąd to częsty powód powstrzymujący nas przed zakupem nawilżacza powietrza. Obawa naturalna, choć z uwagi na ogromny postęp technologiczny – całkowicie niepotrzebna. Analiza parametrów technicznych nawilżaczy pomoże nam ją pokonać  i cieszyć się całkowicie zdrowym, nawilżonym powietrzem. Bez obaw o uszczuplenie portfela. Ile prądu zużywa nawilżacz oraz ile przyjdzie nam zapłacić za wykorzystaną energię? Zapraszamy do lektury!

 

Oszczędzaj prąd. I planetę…

Nadszedł bowiem czas, by myśleć (w końcu) także o niej. Coraz większe zanieczyszczenie powietrza, z którym musimy mierzyć, stanowi jeden z największych problemów cywilizacyjnych. Galopujące zmiany klimatyczne są w dużej mierze skutkiem wciąż rosnącego zużycia energii elektrycznej. Rosnąca emisja dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń, związana ze zużywaniem w większości nieekologicznych paliw w elektrowniach, niesie ze sobą wciąż przybierający na sile problem smogu atmosferycznego.

 

Duża ilość urządzeń elektrycznych w naszych domach i biurach, w połączeniu z zanieczyszczeniami powietrza, powoduje znaczny spadek wilgotności w pomieszczeniach, do poziomu nawet 10%. W związku ze szkodliwymi objawami, takimi jak kaszel, spadek koncentracji, złe samopoczucie czy bezsenność, posiadanie nawilżacza wydaje się naturalną i rozsądną drogą. Zwłaszcza dla pracodawców, których do utrzymania zdrowych warunków powietrza zobowiązują przepisy bhp.

 

Korzystanie z urządzenia elektrycznego do radzenia sobie z jednym ze skutków użytkowania urządzeń elektrycznych może wydawać się paradoksem. Na szczęście jedynie pozornie. Nowoczesne nawilżacze powietrza charakteryzuje wyjątkowo niskie zużycie energii, mające przynieść nie tylko oszczędności w kieszeni użytkownika, ale także minimalizować negatywne skutki podłączania kolejnego urządzenia do gniazdka. I, rzecz jasna, przynieść ulgę od skutków zbyt suchego powietrza.

 

Wydajność nawilżacza a pobór prądu

Podstawowym czynnikiem wpływającym na pobór prądu w nawilżaczu, jest wydajność, która powinna być dobierana do wielkości pomieszczenia. W jaki sposób? W dużym przybliżeniu możemy przyjąć, że stosunek między jego powierzchnią a wydajnością powinien wynosić co najmniej 70 ml/h na 10 m2. Informację o maksymalnej wielkości pomieszczenia, którą jest w stanie skutecznie obsłużyć dany nawilżacz powietrza, znajdziesz w karcie produktowej każdego modelu, dostępnego w ofercie sklepu Aero7.

 

Wnioski są proste – im wyższa wydajność i zdolność do obsłużenia większych powierzchni, tym więcej zapłacimy za prąd. Co jeszcze wpływa na ostateczne koszty i czy w przypadku każdego modelu będziemy więc musieli się tym martwić?

 

Rodzaje nawilżaczy powietrza

Szukając sprawnego i energooszczędnego nawilżacza, pierwszą kwestią będzie wybór jego rodzaju. Podstawowy podział tych urządzeń wyróżnia trzy rozwiązania – nawilżacze parowe, ultradźwiękowe i ewaporacyjne. Każdy z nich różni się swym sposobem działania, warunkami pracy i rzecz jasna, poborem prądu, który interesuje nas najbardziej.

 

Nawilżacze ewaporacyjne nawilżają suche powietrze w wyniku przepuszczania go przez krople wody, znajdujące się na macie ewaporacyjnej. Następnie jest ono oddawane do pomieszczenia przez wentylator w postaci chłodnej, delikatnej mgiełki Nawilżacze te charakteryzuje niewielki pobór mocy – od zaledwie kilku W.

 

Drugą kategorię stanowią nawilżacze ultradźwiękowe. W ich przypadku proces nawilżania polega na rozbijaniu małych kropelek wody przez dźwięki o bardzo wysokiej częstotliwości. Pobierają od kilkunastu do ponad 100 W energii, w zależności od trybu pracy. Z tego powodu nie powinny być stosowane w domach, w których mieszkają zwierzęta. Emitowane dźwięki mieszczą się bowiem w słyszalnym dla nich paśmie, powodując stres i zdenerwowanie.

 

Bez wątpienia najbardziej „prądożerne” pozostają klasyczne nawilżacze parowe, które za pomocą grzałki podgrzewają dostarczaną przez użytkownika wodę, trafiającą następnie pod postacią gorącej pary do pomieszczenia. To najtańszy typ nawilżaczy, zużywający jednak od 150 do nawet 2000 W energii elektrycznej, w zależności od wydajności.  Korzystając z nich, należy zwracać szczególną uwagę, by urządzenie było ustawione w miejscu, w którym nie istnieje ryzyko zetknięcia się gorącej pary z ciałem – może wtedy dojść do poparzenia.

 

Ile prądu pobiera nawilżacz? Porównanie trzech modeli

W celu oszacowania poboru i kosztów energii elektrycznej, pobieranej przez wszystkie wymienione typy nawilżaczy, zdecydowaliśmy się zestawić ze sobą trzy modele – po jednym z każdego rodzaju.

 

Na potrzeby obliczeń przyjmiemy, że każdy z nich będzie pracował przez cztery godzinny dziennie, 5 dni w tygodniu. Obliczony pobór mocy pomnożymy przez uśrednioną cenę za 1 kWh energii elektrycznej na poziomie 0,65 zł, by następnie przedstawić dzienny, tygodniowy (5-dniowy) i miesięczny koszt energii dla każdego z nich. Wyniki zostaną podane dla najsłabszego i najmocniejszego trybu pracy.

 

1. Nawilżacz ewaporacyjny

Reprezentantem grupy nawilżaczy ewaporacyjnych będzie Xiaomi Smartmi Pure Evaporative 2 – najnowszy model chińskiego producenta,  którego starsza wersja szybko stała się hitem sprzedażowym w naszym kraju. Smartmi Pure Evaporative 2 cechuje wydajność do 260 ml/h, umożliwiająca mu skuteczne nawilżenie powierzchni do 40 m2. Przy bardzo niskim poziomie hałasu i maksymalnym poborze mocy, wynoszącym zaledwie 8 W(!)

Wydajny system nawilżania zastosowany przez Xiaomi, przekłada się na brak potrzeby dolewania wody do 4-litrowego zbiornika na nawet 15 godzin. Model ten oferuje także swym użytkownikom możliwość zdalnej kontroli jego pracy z dowolnego miejsca na świecie za pomocą aplikacji mobilnej Mi Home. W ogromnym skrócie – prawdziwa ekstraklasa.

 

nawilżacz ewaporacyjny Xiaomi Smartmi Pure Evaporative 2
Nawilżacz ewaporacyjny - Xiaomi Smartmi Pure Evaporative 2 

 

2. Nawilżacz parowy

Stadler Form Fred będzie reprezentował  grupę nawilżaczy parowych. Model ten został wyposażony w zbiornik o pojemności 3,7 l i cechuje się poborem mocy, w zależności od trybu pracy, wynoszącym odpowiednio 150 lub 300 W. Na tym etapie przewaga nawilżaczy ewaporacyjnych staje się już bardziej niż widoczna.

 

Do zalet projektu szwajcarskich inżynierów możemy z pewnością zaliczyć modernistyczny wygląd i doskonałą jakość wykonania. Form Frend występuje w aż 6 wersjach kolorystycznych, które w połączeniu z wydajnością nawilżania do 360 ml/h czynią z niego dobry wybór do pomieszczeń do 50 m2. Oczywiście najlepiej tych urządzonych w stylu nowoczesnym.

 

Stadler Form Fred - nawilżacz powietrza
Nawilżacz parowy - Stadler Form Fred

3. Nawilżacz ultradźwiękowy

Stylies Titan to z kolei godny przedstawiciel nawilżaczy ultradźwiękowych. Przeznaczony jest do większych powierzchni do 65 m2. Trójstopniowa regulacja mocy w zakresie 18-105 W przekłada się na możliwość dopasowania charakterystyki pracy nawilżacza w pełni do potrzeb swoich lub pomieszczenia.

 

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Z pewnością na niski poziom hałasu do zaledwie 23,5 dB – idealnie wszędzie tam, gdzie cisza stanowi absolutny priorytet. Ceramiczna grzałka, zastosowana w tym modelu, pozwala uchronić urządzenie (i nasze zdrowie) przed namnażaniem bakterii i wirusów.  W zestawie z nawilżaczem otrzymamy także kostkę z jonami srebra i filtr antykamienny, zapobiegające przedostawaniu się do powietrza minerałów i powstawania kamienia.

 

Stylies Titan
Nawilżacz ultradźwiękowy - Stylies Titan

 

Zgodnie z wcześniej przyjętymi warunkami pracy, poniżej przedstawiamy koszty energii, generowane przez każdy z nich:

 

Model:

Stadler Form Fred

 

 

nawilżacz parowy

Xiaomi Smartmi Pure Evaporative 2

 

nawilżacz ewaporacyjny

Stylies Titan

 

 

nawilżacz  ultradźwiękowy

Moc nawilżacza/pobór energii*:

150/300 W

8 W

18/105 W

Dzienny koszt energii:

0,37/0,74 zł

0,02 zł

0,04/0,26 zł

Miesięczny koszt energii:

 

7,4/14,80 zł

 

0,4 zł

 

0,8/5,2 zł

Roczny koszt energii:

 

88,90/177,60 zł

 

4,80 zł

 

9,6/62,40 zł

*W najsłabszym/najsilniejszym trybie pracy

 

Po przeanalizowaniu wyników nie pozostaje nam więc nic innego, jak podsumować całość jednym zdaniem.

Energooszczędności? Postaw na nawilżacz ewaporacyjny

Nawilżacz Xiaomi Smartmi Pure Evaporative 2 definitywnie zmiótł konkurencję pod względem kosztów z powierzchni ziemi. Zaledwie 4,80 zł przyjdzie nam zapłacić za rok korzystania z dobrodziejstw prawidłowo nawilżonego powietrza w przyjętych przez nas warunkach pracy. Wynik ten robi szczególne wrażenie przy nawilżaczu parowym Stadler Form Fred, który w najsłabszym trybie pobierze z sieci energię o wartości niemal stu złotych. 

 

Nawilżacz Xiaomi Smartmi Pure Evaporative 2
Xiaomi Smarmi Pure Evaporative 2 - nawilżacz ewaporacyjny

 

Pomimo wyższej ceny nawilżacze ewaporacyjne jawią się więc jako zdecydowanie najlepsze finansowo rozwiązanie, którego wpływ na nasz portfel pozostanie niemal niezauważalny. To również najzdrowsza i najbardziej ekologiczna opcja, nieemitująca żadnych szkodliwych substancji podczas swojej pracy.

 

Czy to oznacza, że powinniśmy z miejsca odrzucić inne rodzaje nawilżaczy? Nasza odpowiedź brzmi: to zależy. Zarówno nawilżacz parowy, jak i ultradźwiękowy są w stanie skutecznie rozwiązać problem suchego powietrza. Podobnie jak w przypadku ewaporacyjnego odpowiednika, producenci dokładają wszelkich starań, by ich rozwiązania były jak najbezpieczniejsze i najtańsze dla użytkownika.

 

Energooszczędne nawilżacze powietrza w ofercie Aero7

Jak dowiedliśmy, korzystanie z pełni zalet nawilżacza powietrza nie musi wiązać się z wysokim wydatkiem. Jeśli podjąłeś już decyzję i zastanawiasz się, który model zapewni ci najlepszy stosunek jakości i wydajności do ceny – skontaktuj się z nami! Doradcy Aero7 w błyskawicznym tempie wskażą ci model, który spełni wszystkie twoje wymagania. Byś mógł cieszyć się prawidłowo nawilżonym powietrzem niezależnie od smogu i innych niekorzystnych zjawisk, panujących za oknem.

 

 

 

 

comments powered by Disqus
Kategorie

Kim jesteśmy?

Sklep Aero7.pl działa od 2009 roku. Działalność firmy dzieli się na część handlową i usługową. W sklepie Aero7.pl znajdą Państwo sprzęt do tzw. obróbki powietrza czyli taki, dzięki któremu możemy regulować jego temperaturę lub wilgotność.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Darmowa dostawa

Płatności online

30 dniowe prawo zwrotu

Bezpieczne zakupy

Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym sklepie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania sklepu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego sklepu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności sklepu.