Jaki oczyszczacz powietrza wybrać?

 

Oczyszczacze powietrza to urządzenia elektryczne z układem filtracyjnym powietrza. Odpowiedni oczyszczacz powietrza może usunąć składniki smogu, takie jak pyły PM2.5, PM10, lotne związki organiczne (formaldehyd, beno(a)piren), tlenki NOX i SOX, jak również niemal wszystkie alergeny, bakterie i wirusy. Użytkownicy oczyszczaczy obserwują też znaczną redukcję kurzu w domach. Na rynku dostępnych jest szereg urządzeń, które mogą kosztować od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

 

Z czego ta różnica wynika? Wbrew pozorom zakup odpowiedniego urządzenia bywa sprawą bardzo skomplikowaną.

 

Artykuł ten pomoże Ci w podjęciu prawidłowej decyzji kiedy kupić oczyszczacz powietrza oraz przede wszystkim na który się zdecydować, by spełnił on swoje zadanie.

 

Spis treści:

 1. Zasada działania oczyszczacza powietrza
 2. Rodzaje oczyszczaczy powietrza
 3. Rodzaje filtrów stosowanych w oczyszczaczach powietrza
 4. Oczyszczacze powietrza - opinie użytkowników
 5. Na co zwrócić uwagę przy zakupie
 6. Oczyszczacze powietrza - ranking producentów
 7. Podsumowanie

 

Czym jest i jak działa oczyszczacz?

Urządzenie oczyszczające ma za zadanie zadbać o to, by w naszym otoczeniu było 'czyste powietrze'. Co to jednak znaczy? Większość z nas spędza najwięcej czasu w domu, biurze, czy też innych pomieszczeniach zamkniętych. Niezależnie od tego, w jakim pomieszczeniu się znajdujemy, wszędzie tam obecne są roztocza, wirusy, bakterie, kurz, zwierzęca sierść, pyłki, zarodniki grzybów, lotne związki organiczne i mikroskopijne pyły (w tym szczególnie niebezpieczna frakcja PM2.5). Przebywanie w takich pomieszczeniach, wdychanie 'brudnego powietrza', pełnego szkodliwych substancji nie jest najlepsze dla naszego zdrowia. Obserwuje się wzrost liczby zachorowań na choroby płuc, w tym POChP, astmę czy różnego rodzaju stany alergiczne na obszarach z zanieczyszczonym powietrzem. Ponadto badania statystyczne wskazują na znacznie większą umieralność w momencie występowania takich zjawisk jak smog. Szacuje się, że nawet co trzeci udar mózgu ma swoją przyczynę w zanieczyszczeniu powietrza (dane WHO). Z pomocą przychodzą nam właśnie oczyszczacze powietrza, które potrafią niwelować niemal 100% wymienionych zanieczyszczeń z otaczającego nas powietrza.

 

Jak działają te urządzenia?

Większość oczyszczaczy usuwa zanieczyszczenia poprzez przepuszczenie ich przez zestaw filtrów (np. wstępny, HEPA i aktywny węgiel). W niektórych urządzeniach proces oczyszczania jest znacznie bardziej skomplikowany, jonizowanie powietrza pozwala na usunięcie niemalże 100% alergenów. Szczególnie wyróżnia się technologia Plasmacluster, która pozwala na osiągnięcie stężenia nawet 25000 jonów w centymetrze kwadratowym! Spotyka się także żele krzemionkowe, zeolity i filtry nasączone specjalnymi solami. Niektóre urządzenia posiadają także funkcję odkażania filtrów za pomocą lampy UV.

 

W wielkim uproszczeniu schemat działania oczyszczaczy powietrza wygląda następująco:

 

Uproszczona zasada działania oczyszczaczy powietrza

 

Naturalnie, schemat ten jest wielkim uproszczeniem często bardzo skomplikowanego procesu oczyszczania powietrza — ten jednak zależy od rodzaju oczyszczacza czy filtru, który został w danym produkcie zastosowany.

 

Rodzaje oczyszczaczy powietrza

Oczyszczacze powietrza można sklasyfikować na wiele sposobów. Zazwyczaj możemy spotkać się z podziałem oczyszczaczy powietrza według filtra, jaki w nim zastosowano. My jednak skupimy się na podziale bardziej praktycznym z punktu widzenia użytkownika, a do rodzajów filtrów jeszcze wrócimy w dalszej części artykułu. Oczyszczacze powietrza możemy podzielić na:

 

 • Oczyszczacze powietrza na smog
 • Oczyszczacze powietrza z wbudowanym nawilżaniem powietrza
 • Oczyszczacze powietrza dla alergików
 • Oczyszczacze powietrza z funkcją jonizacji powietrza - jonizatory powietrza

 

Oczyszczacze powietrza na smog

Podczas każdego okresu grzewczego w niemal całej Polsce obserwuje się kilkukrotny wzrost stężeń zanieczyszczeń w powietrzu, które praktycznie swobodnie wnikają do naszych domów w drodze wentylacji. Głównymi winowajcami tej sytuacji są nisko emisyjne źródła energii, czyli piece na paliwo stałe, w których przez nieekonomiczną i nieekologiczną obsługę kotła, zachodzi zjawisko pirolizy. Niestety też nadal żywa jest 'tradycja' palenia śmieciami. Pyły PM2.5, jak również benzopireny, formaldehyd, benzen, dioksyny i wiele innych substancji bez przeszkód dostaje się do naszych płuc, a z nich część trafia do krwi i dalej, do organów. Jeśli chcesz ograniczyć nawet kilkukrotnie ilość tych groźnych czynników w domu, zalecamy zastosowanie oczyszczaczy z filtrem HEPA klasy co najmniej E11, w połączeniu z filtrem z węglem aktywnym. Najbardziej rozsądny jest filtr HEPA E12, spotkać możemy je w produktach m.in. Xiaomi i LifaAIR. Pamiętać należy, że jakość wykonania tych dwóch stopni filtracji odgrywa niebagatelną rolę w jakości oczyszczania i długości eksploatacji. Choć filtr HEPA musi spełniać określone normą warunki, to w przypadku filtra z węglem aktywnym, takich norm nie ma i trzeba zdać się na sumienność producenta. Na rynku można spotkać filtry węglowe wzmocnione dodatkami żelu krzemionkowego i zeolitu, taki zabieg znacznie poprawia ich skuteczność. Filtr HEPA, szczególnie najwyższa stosowana w oczyszczaczach klasa H14 (oczyszczacz powietrza IDEAL AP 40 Pro) zapewnia filtrację na poziomie 99,995% najtrudniej wychwytywanych drobin 0,3 m, czyli niemal 100% pyłów PM2.5. W sytuacji, gdy ilość zanieczyszczeń w domu jest duża (a ma to miejsce w dniach występowania smogu), filtracja mechaniczna jest bezpieczniejsza od filtracji fotokatalitycznej (obecnej w oczyszczaczach firmy Daikin). Produktem ubocznym reakcji fotokatalitycznej jest ozon. Najnowsze badania sugerują też, że część lotnych związków organicznych podczas reakcji fotokatalitycznej rozkładana jest do formaldehydu. Ponadto HEPA jest też dokładniejsza w usuwaniu najmniejszych i najbardziej groźnych pyłów. Doskonałym przykładem wydajnego oczyszczacza antysmogowego na około 40 m2 powierzchni są modele koreańskiego producenta Coway Classic.

 

 

Oczyszczacze powietrza dla alergików

Katar, kaszel, duszności, problemy z oddychaniem czy łzawienie oczu to najpopularniejsze objawy uczulenia. Tych objawów nie należy bagatelizować - prowadzi to bowiem zwykle do astmy. Temat alergii powraca jak bumerang każdej wiosny, a uczulenie na różnego rodzaju substancje czy pyłki deklaruje czterdzieści procent z nas. Dzięki zakupowi odpowiedniego oczyszczacza powietrza możemy poważnie ograniczyć ilość alergenów znajdujących się w powietrzu w pomieszczeniach, w których przebywamy.

 

Najlepszymi urządzeniami dla alergikównowoczesne oczyszczacze powietrza, które wykorzystują wielostopniową filtrację powietrza. W odróżnieniu od standardowych oczyszczaczy powietrza wykorzystują one zestaw filtrów różnego rodzaju, które eliminują praktycznie każdy rodzaj zanieczyszczeń alergizujących występujących w powietrzu. Bardzo duże znaczenie ma tu jonizowanie powietrza, które eliminuje alergeny, wirusy i bakterie.

 

Doskonałym przykładem oczyszczania powietrza idealnie nadającego się dla alergików jest technologia Plasmacluster HD 25000 wykorzystywana w urządzeniach marki Sharp, takich jak np. Sharp KI-G75EUW. Ta wyróżniająca się technologia jonizacji pozwala zjonizować powietrze w niespotykanie wysokim do tej poru stopniu. Do tej pory jonizatory Plasmacluster osiągały stężenie 7000 jonów/cm3 (m.in. Sharp KC-G50EUW), co i tak było trudno osiągalne dla konkurencji.  Wytwarzanie jonów opiera się o dość prosty mechanizm. Generator jonów rozkłada wodę na jony dodanie i ujemne, do których przyciągają się nierozłożone cząsteczki wody (będące dipolami), tworząc duże klastry jonowe. Takie 'super jony' są znacznie trwalsze, dzięki czemu mogą lepiej penetrować zakamarki pokoju w poszukiwaniu zanieczyszczeń. Jednak ich największym atutem jest udowodniona, olbrzymia skuteczność w neutralizacji alergenów, wirusów, bakterii i zarodników grzybów krążących w powietrzu. Jony dodanie i ujemne, pochodzące z rozłożonej cząsteczki wody, tworzą rodniki hydroksylowe na powierzchni np. wirusa grypy, a te 'wyciągając' z niego protony (wodór bez elektronu), zamieniają się w zwykłą cząsteczkę wody, niszcząc po drodze strukturę powierzchni wirusa. Skuteczność tej technologii przeciw wirusom sięga 99,9%. Zostało to potwierdzone przez wiele jednostek naukowych i organizacji zajmujących się zagadnieniami alergicznymi.

Podobne, ciężkie aerojony do wytwarzanych przez jonizator Plasmacluster, powstają w naturze i są zupełnie niegroźne dla człowieka. Przy tym wszystkim oczyszczacze powietrza Sharp kontrolują bilans jonów dodatnich i ujemnych, by zachować między nimi zdrową równowagę.

Oczyszczacze powietrza z opcją nawilżania

Oczyszczacze powietrza z wbudowanym nawilżaczem powietrza to doskonały wybór na jesienno-zimowe dni, kiedy to powietrze jest suche i utrudnia oddychanie, co z kolei przekłada się na nasze samopoczucie oraz koncentrację. Nawilżacz powietrza wbudowany w urządzenie oczyszczające może działać na dwa sposoby:

 

 • Nawilżanie ultradźwiękowe:

  Zasada działania jest bardzo prosta, woda jest rozpylana w powietrzu z wykorzystaniem membrany wibrującej w rytm ultradźwięków. Podrzucone drobinki wody (mgiełka z wody), parują w powietrzu. Jest to bardzo tania metoda, posiada jednak kilka wad. Minerały zawarte w wodzie dostają się do powietrza wraz z wodą, po odparowaniu osiadają na meblach, potęgując efekt zalegającego kurzu. Wydajność systemu ultradźwiękowego jest niska, powietrza szybko zostaje przesycone wodą w bliskim otoczeniu nawilżacza, efektem jest kondensacja wody w bliskim otoczeniu urządzenia. Ultradźwięki mogą także sprawiać ból domowym zwierzętom.
   
 • Nawilżanie ewaporacyjne:

  Ewaporacja to inaczej parowanie, system opiera się o dobrze znany trik z nawilżaniem powietrza z użyciem mokrego ręcznika. Woda zawarta w ręczniku paruje, minerały pozostają w materiale, nie ma żadnej mgiełki ani ultradźwięków. Taki sam system działa w nawilżaczach ewaporacyjnych. Zawdzięczamy to macie ewaporacyjnej działającej jak ręcznik. Mata zaciąga wodę z pojemnika, a następnie w wyniku przepływu powietrza przez nią, woda jest oddawana do strumienia powietrza. Minerały pozostają w macie, meble nie będą pokrywać się osadem. Wydajność jest wyższa od systemu ultradźwiękowego, powietrze jest równomiernie nasycane wodą. Brak ultradźwięków pozwala uniknąć bólu domowym pupilom. Taka metoda posiada minus w postaci konieczności dbania o usuwanie minerałów z filtr, a także jego okresową wymianę (co kilka lat, koszty roczne nie są duże). Koszt zakupu nawilżacza ewaporacyjnego jest też wyższy.

  Nawilżanie ewaporacyjne jest zdecydowanie polecaną opcją przez nas i innych specjalistów.

 

Utrzymywanie odpowiedniej wilgotności powietrza pomaga również zmniejszyć ilość drobnoustrojów, bakterii, wirusów, roztoczy i innych zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu. Dzieje się tak, ponieważ w optymalnej wilgotności powietrza rozmnażanie ww. organizmów jest znacznie trudniejsze.

Jonizatory powietrza

Jonizatory powietrza to specyficzny typ oczyszczaczy, których głównym zadaniem jest wytwarzanie jonów ujemnych i uwalnianie ich do otoczenia. Jony te mogą 'dociążać' pyły, powodując ich wzajemne przyciąganie i 'sklejanie'. Te zjawiska wywołują opadanie na ziemię tychże pyłów. Ponieważ praktycznie każde urządzenie elektryczne generuje głównie jony dodatnie, to wytwarza się mikroklimat sprzyjający rozmnażaniu wirusów, grzybów, roztoczy i innych alergenów. Jony ujemne niwelują ten proces — wprowadzając równowagę między jonami. Dodatkową zaletą jonizatorów jest cicha praca. Jonizatory powietrza to zazwyczaj tanie, domowe urządzenia, które w ładnej obudowie mogą zdobić niejedno pomieszczenie. Nie polecamy jednak urządzeń wykorzystujących tylko proces jonizacji do oczyszczania powietrza, gdyż z reguły nie generują znaczącego, wymuszonego ruchu powietrza, przez co ich wydajność w redukcji stężeń mikroskopijnych pyłów może być względnie niewielka. Warto też nadmienić, że jonizatory generujące same jony ujemne są zupełnie nieskuteczne przeciw większości składnikom smogu, takim jak formaldehyd, benzen, benzo(a)piren. Przeciw nim sprawdza się filtr węglowy i fotokatalityczny.

 

Rodzaje filtrów stosowanych w oczyszczaczach

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów oczyszczaczy powietrza, różniących się nie tylko ceną, ale również funkcjami czy skutecznością w zwalczaniu różnego typu zanieczyszczeń. Dzieje się tak, ponieważ urządzenia wykorzystują różnego rodzaju filtry, przez które przepuszczane jest oczyszczane powietrze. Najpopularniejsze filtry to:

 • Filtr wstępny podstawowy filtr wychwytujący największe zanieczyszczenia, takie jak największe drobinki kurzu, włosy i sierść, jego zadaniem jest zatrzymanie dużych zanieczyszczeń przed kolejnymi etapami filtracji.
 • Filtr HEPA (High Efficiency Particulate Absorber) - w oczyszczaczach można spotkać go w 4 klasach: E10, E11, E12, H13 i H14. Najskuteczniejszy w zwalczaniu bakterii, wirusów czy mikroskopijnych pyłów (m.in. PM 2.5), idealnie nadający się dla alergików. W naszej opinii klasa E11 to najniższa klasa filtracji, na którą warto zwrócić uwagę przy wyborze oczyszczacza powietrza. Optymalnie jest to E12, H13. Najlepsze filtry oferuje marka Ideal, jest to filtracja na poziomie H14 (np. Ideal AP 40 Pro). Ciekawym rozwiązaniem jest nasączenie filtrów HEPA specjalnymi solami antybakteryjnymi, takie rozwiązanie można spotkać w produktach Xiaomi (np.  Xiaomi Air Purifier Pro).
 • Filtr węglowy - skutecznie usuwa lotne związki organiczne (m.in. benzopireny), pochłania zapachy. 1 gram węgla aktywnego może mieć nawet 1500 m2 powierzchni aktywnej, dzięki bardzo skomplikowanej, porowatej nanostrukturze. W niektórych oczyszczaczach stosuje się impregnowany filtr węglowy, który można wielokrotnie płukać w wodzie.
 • Filtr krzemionkowy (SiO2), zeolity – pochłaniają niebezpieczne tlenki, szczególnie przydatne w walce z zanieczyszczeniami wynikającymi z ruchu samochodowego, podobnie do węgla aktywnego zatrzymują w swojej strukturze m.in. NOX, SOX (np. Sharp KC-G60EUW, LifaAir 333).
 • Filtr wodny - część zanieczyszczeń zostaje zatrzymanych w wodzie, co wymusza częstą wymianę wody na czystą. Wodne oczyszczacze powietrza mają względnie niską skuteczność w wychwytywaniu mikroskopijnych pyłów.
 • Filtr elektrostatyczny - skuteczny w zwalczaniu mikroskopijnych pyłów (m.in. PM 2.5) i alergenów, charakteryzujący się niskim kosztem eksploatacji — można go myć pod wodą. Jego skuteczność jest bardzo niska w porównaniu do filtrów HEPA, nie polecamy takich rozwiązań. Kuszą niskimi kosztami eksploatacji.
 • Filtr tkaninowy - dobrze radzi sobie z zanieczyszczeniami mechanicznymi większymi niż 10 mikrometrów, zadaniem takich filtrów jest zatrzymywanie  drobnych cząstek, z którymi nie poradził sobie filtr wstępny. Pozwala to na wydłużenie żywotności filtrów znajdujących się za filtrem tkaninowym, takie rozwiązanie wykorzystano w produktach marki Coway (np. Coway Storm).
 • Filtr fotokatalityczny - skuteczny w zwalczaniu alergenów, bakterii i wirusów. Pod wpływem promieniowania UV na powierzchni filtra dochodzi do powstania rodników hydroksylowych, które utleniają zanieczyszczenia na niegroźne składniki (woda i dwutlenek węgla). Okresowej wymianie podlega filtr harmonijkowy z TiO2.
 • Jonizator - wytwarza lekkie jony ujemne lub zgrupowania ciężkich jonów dodatnich i ujemnych (np. Plasmacluster).
 • Lampa UV - stosowane z reguły jako kolejny stopień filtracji za filtrem HEPA. Badania sugerują blisko zerową skuteczność, sama lampa może jedynie sterylizować wnętrze oczyszczacza. Przyczyna tkwi w zbyt krótkim czasie oddziaływania promieniowania UV na przelatujące powietrze. Żeby lampa mogła w tak krótkim czasie zneutralizować np. wirusy, musiałaby mieć olbrzymią moc. 

Warto zwrócić uwagę, że w przypadku filtrów HEPA panuje nieporozumienie i powielanie błędnego rozumowania ich działania. W wielu miejscach można dowiedzieć się, że filtry te pozwalają na zatrzymywanie zanieczyszczeń większych od 0,3 mikrometra i sugeruje się — pośrednio lub bezpośrednio, że z zanieczyszczeniami mniejszymi od 0,3 mikrometra sobie nie radzą.

 

Niestety są firmy, które z tego niezrozumienia czerpią zyski, przedstawiając swoje oczyszczacze powietrza jako te, które radzą sobie z mniejszymi drobinami, deklasując oczyszczacze z filtrami HEPA, a tym bardziej z filtrami elektrostatycznymi. Dobrym przykładem tego zachowania jest firma Lightair, która na swojej stronie internetowej przedstawia błędną grafikę, porównującą możliwości ich urządzeń do konkurencyjnych.

 

Jest to sprzeczne z intuicją, ale cząstki wielkości około 0,3 mikrometra wyłapać filtrom HEPA jest najtrudniej, są to tzw. MPPS, czyli drobiny o największej zdolności penetracyjnej. Dlatego też filtry HEPA są standaryzowane właśnie na drobinach tej wielkości i radzą sobie z mniejszymi i większymi drobinami co najmniej tak dobrze, jak z MPPS. Poniższy wykres pozwoli w pełni zrozumieć, skąd wzięło się to nieporozumienie.

Skuteczność działania filtrów HEPA
Zasada działania filtru HEPA

Niektóre oczyszczacze są wyposażone również w ozonator — ściślej mówiąc funkcję sterylizacji ozonem. Jest ona bardzo skuteczna w zwalczaniu mikroorganizmów, jednak należy pamiętać, iż ozon jest gazem silnie utleniającym, z tego też względu trującym. Nigdy nie przebywaj w miejscu, gdzie działa ozonator i zawsze wietrz co najmniej godzinę pomieszczenie po ozonowaniu! Nie polecamy urządzeń z ozonatorami, gdyż stanowią one zagrożenie zdrowotne dla użytkowników, a przy bezpiecznych dla ludzi stężeniach ozonu są po prostu mało skuteczne. Uwaga: są na rynku producenci, którzy nie chcąc odstraszyć klientów ozonowaniem, ukrywają tę funkcję pod nazwami takimi, jak np. molekularna aktywacja tlenu.

 

Oczyszczacze powietrza - opinie użytkowników

Przeszukując Internet, możemy natrafić na wiele różnych, często skrajnych opinii dotyczących oczyszczaczy powietrza. Jak to zazwyczaj w życiu bywa, w każdej z tych opinii może być ziarenko prawdy. Warto pamiętać, że znaczna część skarg użytkowników wynika z wyboru urządzenia niskiej jakości, nieprawidłowej eksploatacji lub niedopasowania wydajności urządzenia do kubatury. Chcielibyśmy zatem zwrócić Twoją uwagę na jeden aspekt — kluczowym elementem mającym wpływ na to, czy będziemy zadowoleni z zakupu oczyszczacza powietrza, czy też nie, jest umiejętność jego dobrania. Właśnie dlatego przygotowaliśmy poniżej kilka wskazówek dotyczących tego, na co zwrócić uwagę podczas zakupu oczyszczacza powietrza.

 

Kupujemy oczyszczacz — na co zwrócić uwagę?

Podczas zakupu oczyszczacza powietrza należy wziąć pod uwagę poniższe aspekty, aby mieć pewność, że spełni on nasze oczekiwania:

 • Wydajność (CADR lub ew. przepływ powietrza w m3/h) - najważniejszy parametr, który mówi o tym, jaką ilość powietrza urządzenie jest w stanie przefiltrować w ciągu godziny. Jeśli znamy kubaturę pomieszczenia, w którym ma pracować oczyszczacz powietrza, to z łatwością będziemy w stanie określić czy dane urządzenie w nim się sprawdzi. Zazwyczaj producenci podają maksymalną powierzchnię, do której dany oczyszczacz powietrza jest przeznaczony. Jednak warto podchodzić do tej deklaracji producentów sceptycznie. Dla przykładu Philips 3256/10 i Sharp KC-A60EU-W mają prawie identyczny przepływ powietrza i filtry HEPA H13. Wydawać by się mogło, że powinny mieć też podobną, zalecaną powierzchnię. Philips postanowił jednak zadeklarować aż dwa razy większą powierzchnię niż Sharp (odpowiednio 95 i 48 m2), co wydaje się nam mało rzetelne. Sugerujemy przyjąć 85 m3/h maksymalnego przepływu urządzenia na każde 10 m2 powierzchni (27 m3). Dla przykładu, jeśli urządzenie posiada maksymalnie 170 m3/h przepływu, to polecamy stosowanie go do pomieszczeń o powierzchni do 20 m2.
 • Dobieramy oczyszczacz do pokoju, nie do całego domu - częstym błędem jest założenie, że można znaleźć oczyszczacz powietrza, który poradzi sobie z dużą powierzchnią podzieloną na wiele pomieszczeń a czasem nawet pięter. Powietrze między pomieszczeniami z reguły nie miesza się na tyle intensywnie, by zrównoważyć stałe wnikanie zanieczyszczonego powietrza z zewnątrz przez nawiewniki lub szczeliny w oknach. Najpewniejszym rozwiązaniem jest wyposażenie każdej sypialni i pokoju dziecka w oczyszczacz. Do większej z sypialń można dobrać urządzenie, które po przeniesieniu na dzień do salonu będzie mogło go sprawnie oczyszczać.
 • Metoda filtracji - sprawdźmy, w jaki sposób urządzenie oczyszcza powietrze i czy zastosowana technologia filtracji sprawdzi się do redukcji ilości tych zanieczyszczeń, których najbardziej chcemy się pozbyć z domu.
 • Poziom hałasu - oczyszczacze powietrza bardzo często są stosowane w sypialniach. Warto zwrócić więc uwagę na poziom hałasu, jaki urządzenie generuje. Taką informację producenci zazwyczaj podają i można ją znaleźć w opisach produktów. Wiele oczyszczaczy posiada specjalny tryb działania (tryb nocny) umożliwiający jego możliwie ciche działanie. Pamiętać należy, że między np. 25 dB a 35 dB subiektywna różnica głośności jest dwukrotna. Natomiast 10 dB to tak naprawdę 10-krotny wzrost mocy akustycznej! Do sypialń polecamy urządzenia, których głośność w trybie nocnym wynosi nie więcej, niż 35 dB. Uwaga: często parametr ten jest ukrywany przez producentów urządzeń, szczególnie gdy nie mają się czym chwalić.
 • Czujniki – kontrolują przepływ powietrza, zapewniają automatyczną pracę oczyszczacza powietrza. Warto zwrócić uwagę, jakie czujniki zastosowano w danym produkcie. W przypadku samego oczyszczania powietrza najlepiej, jeśli oczyszczacz jest wyposażony w laserowy czujnik pyłów PM2.5 (Xiaomi Air Purifier 2S lub czujnik pyłów na podczerwień (np. Xiaomi Air Purifier 2). Laserowy czujnik zapewnią wyższa dokładność na chwilowo zmiany stężenia niebezpiecznych pyłów. W oczyszczaczy powinien także znaleźć się czujnik LZO/VOC/TVOC (LZO to lotne związki organiczne, VOC/TVOC to skróty w języku angielskim), czasami nazywany czujnikiem zapachów lub niebezpiecznych gazów. Czujnik pyłów i LZO zapewniają automatyczną pracę w zakresie oczyszczania powietrza. Mile widziane jest wyświetlane aktualnego stężenia pyłów zwieszonych w powietrzu, taka funkcjonalność jest dostępną zazwyczaj urządzeniach, w których znajduje się laserowy czujnik pyłów PM2.5. W urządzeniach z nawilżaniem powinniśmy zwrócić uwagę na obecność czujników temperatury i wilgotności względnej. To bardzo ważne, aby nawilżanie było prowadzone w sposób automatyczny i było uruchamiane, wtedy gdy faktycznie jest potrzeba. Niestety wiele produktów na rynku nawilża powietrze, ale nie sprawdzą na podstawie odczytów z czujników czy faktycznie w danej chwili jest taka potrzeba. Powiększająca się świadomość społeczeństwa na temat jakości powietrza w domach i pracy sprawiła, że producenci zaczęli montować w swoich produktach czujniki dwutlenku węgla (CO2). W wielu miejscach nie ma zapewnionej odpowiedniej wentylacji, taki czujnik pozwala sprawdzić, czy nie powinniśmy wywietrzyć mieszkania. Duży wpływ na wygodę użytkowania mogą mieć także sensory natężenia światłą i ruchu w pomieszczeniu. Nie są wymagane do sprawnego działania urządzenia, ale z pewnością podwyższają komfort użytkowania urządzenia.
 • Wskaźnik zużycia filtrów – sygnalizują konieczność wymiany filtrów, wiele urządzeń wskazuje aktualny stopień zużycia na podstawie odliczania czasu od pierwszego uruchomienia. Bardziej zaawansowane urządzenia jak LifaAir określają zużycie na podstawie czasu pracy, przepływu powietrza i pomiarów stężenia PM2.5. Warto wybrać urządzenie z prostym wskaźnikiem, który będzie działał jako przypomnienie o konieczności serwisowania urządzenia.
 • Aplikacja na telefon – wielu producentów oferuje taką aplikację, są to raczej produktu znanych marek. Jeśli nie lubimy używać przycisków na urządzeniu, pilota lub po prostu kontrolowanie sprzętów domowych  przez telefon to dla nas „must have” warto sprawdzić, czy producent oferuje taka możliwość. Najciekawsze urządzenia z aplikacjami to produkty firm Xiaomi, LifaAir, Philips, Ideal i Coway.
 • Producent oraz części zamienne - warto zorientować się, przez kogo i gdzie produkowany jest dany oczyszczacz powietrza i czy nie ma problemów z dostępnością części zamiennych. Znana marka to najczęściej gwarancja tego, że przez wiele lat filtry do wybranego urządzenia będą dostępne. Niestety wiele produktów na rynku importowanych jest z Chin przez małe, europejskie firmy. Te niemal wyłącznie wymyślają dla nich nazwę, wybierają specyfikację, piszą instrukcję i projektują pudełko. Nie muszą znać się na tych produktach i często importują produkty bardzo niskiej jakości. Wybór takiego oczyszczacza to często początek problemów w dostępie do części zamiennych - choć należy uczciwie zaznaczyć, iż nie zawsze. Przykładem znanych marek lub modeli oczyszczaczy, wraz z „klonami” w nawiasach: Webber AP8400 (ComeFresh CF-8400), Sencor SHA 8400WH (ComeFresh CF-8400), Klarta Stor (Beilian BKJ-370), Klarta Forste 2 (Beilian BK-07) itd. Nie oznacza to, że te urządzenia są nieskuteczne - kupując oczyszczacz powietrza Klarta, Webber czy Sencor możemy mieć czyste powietrze. A w przypadku modeli Klarta, możemy mówić o jakości wykonania na poziomie znanych marek. 
 • Funkcje dodatkowe - przy podobnych parametrach urządzeń kluczowym może okazać się, co oczyszczacz powietrza oferuje dodatkowo, poza samą filtracją powietrza. Możemy zatem spotkać się z m.in. takimi dodatkami: tryb automatyczny, czyli kontrola pracy na podstawie odczytów z czujników, wskaźnik jakości powietrza, który informuje nas o tym, jak dużo zanieczyszczeń urządzenie wykrywa wokół. Możemy mieć też timer, , blokadę rodzidzielską, sterowanie poprzez podanie zasilania, automatyczną regulację jasności wyświetlacza itd. Jednak najważniejszymi dodatkami w oczyszczaczach, które można spotkać, jest ewaporacyjne nawilżanie powietrza. Trzeba tylko zwracać uwagę na jego wydajność. Każde 100 ml wody/godzinę parowania pozwala obsłużyć około 10 m2 powierzchni. Razem z nawilżaczem idzie w parze posiadanie (lub nie) higrostatu, który umożliwia utrzymywanie optymalnej wilgotności. Ostatnim, ważnym dodatkiem, jest jonizacja powietrza, która może przeradzać się w największy atut, jak ma to miejsce z np. oczyszczaczami Sharp.
 • Cena - podobnie do pozostałych sprzętów AGD, niska cena bardzo często oznacza również niską jakość. Należy z dystansem podchodzić do urządzeń, które możemy okazyjnie kupić w marketach za nieduże pieniądze, gdyż może się okazać, że dostęp do części zamiennych czy wydajność i kultura pracy urządzenia będzie tak słaba, że koniec końców i tak będziemy zmuszeni do zakupu produktu wyższej klasy. 

 

Ranking producentów oczyszczaczy

Z czystym sumieniem możemy polecić następujących, sprawdzonych i uznanych producentów oczyszczaczy powietrza. Szczególnie polecane za najwyższą jakość oznaczamy literą (P). Kolejność alfabetyczna:

 • Boneco (P) – szwajcarski producent oczyszczaczy powietrza gwarantuje bardzo dobrą jakość komponentów oczyszczaczy, która przekłada się na wysoką skuteczność oczyszczania powietrza oraz trwałość urządzeń. W ofercie Boneco znajdziemy oczyszczacze dedykowane zarówno do małych, jak i dużych pomieszczeń. Poszczególne produkty wyposażone są w dodatkowe funkcjonalności, takie jak nawilżanie powietrza czy jonizacja. Idealny wybór dla osób, które cenią najwyższą jakość. Oczyszczacze Boneco trudno kupić w masowej sprzedaży, dostępne są głównie w specjalistycznych sklepach.
 • Blueair (P) – W ofercie szwedzkiego producenta oczyszczaczy powietrza znajdziemy urządzenia, które adresowane są zarówno do Klientów poszukujących tanich oczyszczaczy powietrza, jak i tych, którzy chcą zainwestować w najwyższej klasy urządzenie. Wybrane modele oczyszczaczy Blueair odznaczają się bardzo wysokim parametrem przepływu powietrza (CADR), co pozwala na oczyszczenie powietrza w bardzo krótkim czasie. 
 • CADO cechą charakterystyczną oczyszczaczy powietrza marki CADO jest nowoczesny design. Stylowe wzornictwo w połączeniu z wykorzystaniem wysokiej klasy komponentów pozwoliło na stworzenie oczyszczaczy, które potrafią idealnie wkomponować się w nowoczesne wnętrza. Co jednak ważniejsze, urządzenia uzyskują wysokie wyniki w zakresie skuteczności i szybkości filtracji powietrza.
 • Daikin – oczyszczacze z tzw. średniej półki, które można kupić zarówno w masowej sprzedaży (supermarkety, sklepy AGD), jak i w specjalistycznych sklepach z oczyszczaczami. Marka Daikin doskonale kojarzona jest z klimatyzatorami powietrza. W zakresie oczyszczaczy dostępna jest całkiem spora gama urządzeń. W porównaniu z topowymi urządzeniami, oczyszczacze Daikin osiągają niższe wyniki w zakresie skuteczności usuwania niebezpiecznych dla zdrowia zanieczyszczeń. Urządzenia te wyposażone są często w bardzo rozbudowany system filtracji powietrza (np. filtry elektrostatyczne, filtry tytanowo-apatytowe, filtry wstępne, filtry z katalizatorem), co przekłada się na stosunkowo wysokie koszty eksploatacji urządzeń (koszty wymiany filtrów).
 • Electrolux – ten doskonale znany producent sprzętu AGD ma w swojej ofercie także duży wybór oczyszczaczy powietrza, które dedykowane są zarówno do mniejszych, jak i większych przestrzeni. Główne zalety oczyszczaczy Electrolux to wysoka wydajność, a także bezprzewodowa praca. Urządzenia te wyposażone są w wielostopniową filtrację powietrza oraz dodatkowe funkcjonalności np. jonizacja powietrza.
 • Ideal (P) – oczyszczacze Ideal to niemiecka produkcja, która gwarantuje bardzo wysoką jakość produktów. Na szczególne wyróżnienie zasługuje opracowana technologia filtrów 360°, które uzyskują jedne z najlepszych wyników w zakresie skuteczności usuwania zanieczyszczeń powietrza na poziomie 99,997%. W swojej ofercie Ideal posiada oczyszczacze do małych pomieszczeń, urządzenia dedykowane do biur i obiektów przemysłowych. Ważne podkreślenia zalety to cicha praca, niskie koszty zużycia energii i przede wszystkim niezawodność.
 • Fellowes – ten amerykański producent specjalizuje się głównie w produkcji oczyszczaczy niskobudżetowych. I to właśnie niska cena jest największą zaletą tych urządzeń. Ponadto na plus możemy wskazać lekkość urządzeń oraz obecność czujnika informującego o stanie zanieczyszczenia powietrza. Niestety dane deklarowane dot. zalecanej powierzchni w wielu przypadkach są zawyżone. Urządzenia te są także bardzo awaryjne i generują bardzo wysokie koszty eksploatacji związane z częstą koniecznością wymiany filtrów. 
 • LIFAair (P) – fiński producent oczyszczacze powietrza to lider w zakresie produkcji urządzeń filtrujących powietrze w technologii 3G. Oczyszczacze LIFAair gwarantują nie tylko najwyższą skuteczność w zakresie usuwania zanieczyszczeń powietrza, ale jednocześnie pracują dużo ciszej i są tańsze w eksploatacji od konkurencyjnych urządzeń. Z myślą o użytkownikach producent zaprojektował także niezwykle intuicyjny sposób sterowania urządzeniem – bez przycisków i guzików. Płynnym ruchem palca po powierzchni oczyszczacza możesz niezwykle wygodnie ustawić moc obrotów urządzenia
 • Philips (P) – doskonale rozpoznawalna marka sprzętu AGD, która cieszy się bardzo dużym zaufaniem wśród polskich konsumentów. Philips ma w swojej ofercie kilka modeli domowych oczyszczaczy, które bardzo dobrze radzą sobie z redukcją zanieczyszczeń powietrza. Kolorowe wyświetlacze zamontowane na urządzeniu informują o jakości powietrza. Urządzenia wyposażone są w kilka trybów działania (tryb automatyczny antyalergenowy, bakterie i wirusy, tryb ogólny). Oczyszczacze Philips odznaczają się dobrą relacją ceny do jakości. 
 • Prem-i-air – angielski producent urządzeń związanych z oczyszczaniem, ogrzewaniem i chłodzeniem powietrza. Oczyszczacze marki Prem-i-air wyposażone są w zestawy filtrów, które pozwalają na redukcję zanieczyszczeń powietrza na całkiem satysfakcjonującym poziomie. Popularność oczyszczaczy tej marki w Polsce nie jest duża, co przekłada się też na ograniczoną dostępność części eksploatacyjnych do tych urządzeń.
 • Samsung (P) - producent oczyszczaczy powietrza wysokiej jakości. Na szczególną uwagę zasługują bardzo dobre parametry wydajności, cicha praca oraz energooszczędne działanie. Oczyszczacze Samsung mają stylowy design, który sprawia, że z powodzeniem można zastosować je w każdej przestrzeni. Ich nowoczesny charakter potwierdza funkcja Wi-Fi, dzięki której możesz korzystać z urządzenia za pomocą aplikacji mobilnej. Nie bez znaczenia jest także bardzo atrakcyjna oferta cenowa, która sprawia, że oczyszczacze powietrza Samsung to doskonała inwestycja.
 • Stadler Form – ten szwedzki producent oczyszczaczy powietrza szczyci się produkcją urządzeń wyróżniających się nowoczesnym wzornictwem. Urządzenia mają bardzo dobre parametry w zakresie przepływu powietrza, dodatkowo wyposażone są w funkcje nawilżania powietrza. Stadler Form ma w swojej ofercie także aromatyzery, higrometry, osuszacze powietrza, termowentylatory oraz nawilżacze. 
 • Sharp (P) – japoński producent oczyszczaczy powietrza, który dzięki wysokiej jakości produkowanych urządzeń, zdobył bardzo duże zaufanie klientów w całej Europie. Poza bardzo dobrymi wynikami w zakresie redukcji zanieczyszczeń powietrza, poszczególne modele oczyszczaczy Sharp uzyskują także jedne z najlepszych wyników w zakresie cichej pracy. Szczególnie polecamy oczyszczacze Sharp wyposażone w naturalną technologię jonizacji powietrza Plasmacluster, która zapewnia równowagę jonową w powietrzu.
 • Venta – niemiecki producent oczyszczaczy powietrza specjalizuje się w produkcji oczyszczaczy dedykowanych do użytku przemysłowego. W ofercie Venta znajdują się także oczyszczacze dedykowane do mniejszych powierzchni, które znajdą zastosowanie w domach, jednak dokonując zakupu zwrócić uwagę na charakterystyczny, przemysłowy wygląd urządzeń. Venta ma w swojej ofercie głównie trzy typy produktów – nawilżacze z funkcją oczyszczania powietrza, oczyszczacze powietrza oraz oczyszczacze z funkcją nawilżania.

 

Podsumowanie

Oczyszczacze powietrza to bardzo przydatne urządzenia w każdym domu czy biurze. Ich zakup jednak nie należy do najłatwiejszych z powodu olbrzymiej rozpiętości ich rodzajów, funkcji czy chociażby ceny. Mamy nadzieję, iż ten artykuł przynajmniej w niewielkim stopniu ułatwił Ci podjęcie decyzji dotyczącej zakupu oczyszczacza powietrza. Jeśli nadal masz problem z wyborem idealnego urządzenia dla siebie z naszej bogatej oferty — zamów rozmowę klikając na niebieską słuchawkę lub wypełnij formularz kontaktowy, pomożemy Ci dokonać słusznego wyboru.

 

 

comments powered by Disqus
Kategorie

Kim jesteśmy?

Sklep Aero7.pl działa od 2009 roku. Działalność firmy dzieli się na część handlową i usługową. W sklepie Aero7.pl znajdą Państwo sprzęt do tzw. obróbki powietrza czyli taki, dzięki któremu możemy regulować jego temperaturę lub wilgotność.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Oczyszczacze Samsung w ofercie Aero7.pl

Oczyszczacze Sharp w ofercie Aero7.pl

Oczyszczacze Philips w ofercie Aero7.pl

Oczyszczacze Xiaomi w ofercie Aero7.pl

Oczyszczacze Coway w ofercie Aero7.pl

Zobacz również

Najlepszy oczyszczacz powietrza do sypialni Najlepszy oczyszczacz powietrza do sypialni

Higiena snu jest jedną z najważniejszych kwestii, które pozwalają na skuteczną regenerację organizmu. Dbałość o stan powietrza w sypialni powinien być więc podyktowany troską o własne zdrowie. Jaki powinien być oczyszczacz powietrza do sypialni, by zapewnić optymalne warunki do snu?

Rodzaje filtrów w oczyszczaczach powietrza Rodzaje filtrów w oczyszczaczach powietrza

W oczyszczaczach powietrza stosowane są różnego rodzaju filtry, których celem jest usunięcie konkretnych typów zanieczyszczeń. Sprawdź, które filtry w oczyszczaczach są niezbędne, a które stanowią tylko marketingowy dodatek i nie wpływają realnie na jakość filtrowanego powietrza.

Najbardziej zanieczyszczone miasta Polski i Europy Najbardziej zanieczyszczone miasta Polski i Europy

Czy mieszkasz w jednym z najbardziej zanieczyszczonych regionów UE? Sprawdź wyniki raportu WHO dot. jakości powietrza na świecie.

Jak chronić się przed smogiem? Jak chronić się przed smogiem?

Jak chronić się przed smogiem? Ostatnimi czasy zewsząd docierają do nas niepokojące informacje o stale pogarszającym się stanie powietrza. Smog terroryzuje wiele polskich miast, narażając na szwank, zdrowie ich mieszkańców. Nasz kraj znajduje się wśród najbardziej skażonych w całej Unii Europejskiej -

Samochodowe oczyszczacze powietrza Samochodowe oczyszczacze powietrza

Transport drogowy odpowiada w dużym stopniu za fatalną jakość powietrza. Niestety w samochodach spędzamy coraz więcej czasu, a tym samym narażamy się na wdychanie szkodliwych dla zdrowia zanieczyszczeń. Sprawdź, w jakim stopniu samochodowy oczyszczacz powietrza może poprawić jakość powietrza w czasie Twojej podróży.

Czym jest technologia Plasmacluster? Czym jest technologia Plasmacluster?

Czym jest technologia Plasmacluster?   Jeśli kiedykolwiek planowałeś zakup oczyszczacza powietrza, bądź innego produktu firmy Sharp to pewnie niejednokrotnie spotkałeś się z określeniem technologia Plasmacluster. Co to w ogóle jest? Czy jest to mi potrzebne? Poniżej przedstawiamy tekst,

Najlepsze aplikacje smogowe Najlepsze aplikacje smogowe

Dzięki mobilnej aplikacji będziesz mógł na bieżąco i w każdym miejscu ocenić jakość powietrza. Sprawdź, jakich danych dostarczą Ci aplikacje smogowe, a także jakimi funkcjonalnościami mogą Cię zaskoczyć.

Darmowa dostawa

Płatności online

30 dniowe prawo zwrotu

Bezpieczne zakupy

Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym sklepie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania sklepu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego sklepu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności sklepu.