Oczyszczacze powietrza to urządzenia elektryczne z układem filtracyjnym powietrza. Odpowiedni oczyszczacz powietrza może usunąć składniki smogu, takie jak pyły PM2.5, lotne związki organiczne, jak również niemal wszystkie alergeny, bakterie i wirusy. Użytkownicy oczyszczaczy obserwują też znaczną redukcję kurzu w domach. Na rynku dostępnych jest szereg urządzeń, które mogą kosztować od kilkuset do kilku tysięcy złotych.
Z czego ta różnica wynika? Wbrew pozorom zakup odpowiedniego urządzenia bywa sprawą bardzo skomplikowaną.
Artykuł ten pomoże Ci w podjęciu prawidłowej decyzji — kiedy kupić oczyszczacz powietrza oraz przede wszystkim — na który się zdecydować, by spełnił on swoje zadanie.
Spis treści:
Urządzenie oczyszczające ma za zadanie zadbać o to, by w naszym otoczeniu było 'czyste powietrze'. Co to jednak znaczy? Większość z nas spędza najwięcej czasu w domu, biurze, czy też innych pomieszczeniach zamkniętych. Niezależnie od tego, w jakim pomieszczeniu się znajdujemy, wszędzie tam obecne są roztocza, wirusy, bakterie, kurz, zwierzęca sierść, pyłki, zarodniki grzybów, lotne związki organiczne i mikroskopijne pyły (w tym szczególnie niebezpieczna frakcja PM2.5). Przebywanie w takich pomieszczeniach, wdychanie 'brudnego powietrza', pełnego szkodliwych substancji nie jest najlepsze dla naszego zdrowia. Obserwuje się zwiększoną liczbę zachorowań na choroby płuc, w tym POChP, astmę czy różnego rodzaju stany alergiczne na obszarach z zanieczyszczonym powietrzem. Ponadto badania statystyczne wskazują na znacznie większą umieralność w momencie występowania takich zjawisk jak smog. Szacuje się, że nawet co trzeci udar mózgu ma swoją przyczynę w zanieczyszczeniu powietrza (dane WHO). Z pomocą przychodzą nam właśnie oczyszczacze powietrza, które potrafią niwelować niemal 100% wymienionych zanieczyszczeń z otaczającego nas powietrza.
Większość oczyszczaczy usuwa zanieczyszczenia poprzez przepuszczenie ich przez mechaniczny filtr lub zestaw filtrów (np. HEPA i aktywny węgiel). W niektórych urządzeniach proces oczyszczania jest znacznie bardziej skomplikowany, wymagający wstępnej jonizacji zanieczyszczeń, w celu ich przyciągnięcia przez przeciwnie naładowane powierzchnie czy też ich rozkładu do niegroźnych substancji, z udziałem promieniowania UV na filtrze fotokatalitycznym.
W wielkim uproszczeniu, schemat działania oczyszczaczy powietrza wygląda następująco:
Naturalnie, schemat ten jest wielkim uproszczeniem często bardzo skomplikowanego procesu oczyszczania powietrza — ten jednak zależy od rodzaju oczyszczacza czy filtru, który został w tym sprzęcie AGD zastosowany.
Oczyszczacze powietrza można sklasyfikować na wiele sposobów. Zazwyczaj możemy spotkać się z podziałem oczyszczaczy powietrza według filtra, jaki w nim zastosowano. My jednak skupimy się na podziale bardziej praktycznym z punktu widzenia użytkownika, a do rodzajów filtrów jeszcze wrócimy w dalszej części artykułu. Oczyszczacze powietrza możemy podzielić na:
Katar, kaszel, duszności, problemy z oddychaniem czy łzawienie oczu to najpopularniejsze objawy uczulenia. Tych objawów nie należy bagatelizować - prowadzi to bowiem zwykle do astmy. Temat alergii powraca jak bumerang każdej wiosny, a uczulenie na różnego rodzaju substancje czy pyłki deklaruje czterdzieści procent z nas. Dzięki zakupowi odpowiedniego oczyszczacza powietrza możemy poważnie ograniczyć ilość alergenów znajdujących się w powietrzu w pomieszczeniach, w których przebywamy.
Najlepszymi urządzeniami dla alergików są nowoczesne oczyszczacze powietrza, które wykorzystują wielostopniową filtrację powietrza. W odróżnieniu od standardowych oczyszczaczy powietrza wykorzystują one zestaw filtrów różnego rodzaju, które eliminują praktycznie każdy rodzaj zanieczyszczeń alergizujących występujących w powietrzu.
Doskonałym przykładem oczyszczania powietrza idealnie nadającego się dla alergików jest technologia Flash Streamer wykorzystywana w urządzeniach marki Daikin, takich jak np. Daikin MC70L. Równie skuteczną technologią w walce z alergenami jest też Plasmacluster, dostępną w oczyszczaczach powietrza Sharp, np. Sharp KC-D40EUW.
Technologia Flash Streamer polega na przepływie powietrza przez system złożony z sześciu różnych stopni filtracji oddziałujących różnie na różne rodzaje zanieczyszczeń - powietrze jest poddawane procesom jonizacji i utleniania przez rodniki hydroksylowe (filtr fotokatalityczny). Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest usunięcie do 99% zanieczyszczeń z powietrza, począwszy od wirusów, grzybów, pyłków, dymu palacza aż po nieprzyjemne zapachy i mnóstwo innych alergenów. O konkurencyjnej technologii Sharp Plasmacluster dowiesz się więcej w dalszej części artykułu.
A oto film prezentujący sposób działania technologii Flash Streamer marki Daikin:
Podczas każdego okresu grzewczego w niemal całej Polsce obserwuje się kilkukrotny wzrost stężeń zanieczyszczeń w powietrzu, które praktycznie swobodnie wnikają do naszych domów w drodze wentylacji. Głównymi winowajcami tej sytuacji są indywidualne piece na paliwo stałe, w których przez nieekonomiczną i nieekologiczną obsługę kotła, zachodzi zjawisko pirolizy. Niestety też nadal żywa jest 'tradycja' palenia śmieciami. Pyły PM2.5, jak również benzopireny, formaldehyd, benzen, dioksyny i wiele innych substancji bez przeszkód dostaje się do naszych płuc, a z nich część trafia do krwi i dalej, do organów. Jeśli chcesz ograniczyć nawet kilkukrotnie ilość tych groźnych czynników w domu, zalecamy zastosowanie oczyszczaczy z filtrem HEPA klasy co najmniej E10, w połączeniu z filtrem z węglem aktywnym. Pamiętać należy, że jakość wykonania tych dwóch stopni filtracji odgrywa niebagatelną rolę w jakości oczyszczania i długości eksploatacji. Choć filtr HEPA musi spełniać określone normą warunki, to w przypadku filtra z węglem aktywnym, takich norm nie ma i trzeba zdać się na sumienność producenta. Filtr HEPA, szczególnie najwyższa stosowana w oczyszczaczach klasa H13 zapewnia filtrację na poziomie 99,97% najtrudniej wychwytywalnych drobin 0,3μm, czyli niemal 100% pyłów PM2.5. W sytuacji, gdy ilość zanieczyszczeń w domu jest duża (a ma to miejsce w dniach występowania smogu), filtracja mechaniczna jest bezpieczniejsza od filtracji fotokatalitycznej (obecnej w oczyszczaczach firmy Daikin). Produktem ubocznym reakcji fotokatalitycznej jest ozon. Najnowsze badania sugerują też, że część lotnych związków organicznych podczas reakcji fotokatalitycznej rozkładana jest do formaldehydu. Ponadto HEPA jest też dokładniejsza w usuwaniu najmniejszych i najbardziej groźnych pyłów. Doskonałym przykładem wydajnego oczyszczacza antysmogowego na około 35 m2 powierzchni są modele japońskiego producenta CADO Leaf AP-C200
Oczyszczacze powietrza z wbudowanym nawilżaczem powietrza to doskonały wybór na jesienno-zimowe dni, kiedy to powietrze jest suche i utrudnia oddychanie, co z kolei przekłada się na nasze samopoczucie oraz koncentrację. Nawilżacz powietrza wbudowany w urządzenie oczyszczające wytwarza mgiełkę z pary wodnej (w przypadku nawilżacza ultradźwiękowego) lub po prostu parę, która podwyższa wilgotność powietrza w pomieszczeniu, która jest istotnym parametrem dla wydajnego funkcjonowania organizmu ludzkiego. Utrzymywanie odpowiedniej wilgotności powietrza pomaga również zmniejszyć ilość drobnoustrojów, bakterii, wirusów, roztoczy i innych zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu. Dzieje się tak, ponieważ w optymalnej wilgotności powietrza rozmnażanie ww. organizmów jest znacznie trudniejsze. Wymienione wcześniej typy oczyszczaczy, bazujące na filtracji elektrostatycznej lub mechanicznej (HEPA), mogą być wyposażone w nawilżacz powietrza.
Jonizatory powietrza to specyficzny typ oczyszczaczy, których głównym zadaniem jest wytwarzanie jonów ujemnych i uwalnianie ich do otoczenia. Jony te mogą 'dociążać' pyły, powodując ich wzajemne przyciąganie i 'sklejanie'. Te zjawiska wywołują opadanie na ziemię tychże pyłów. Ponieważ praktycznie każde urządzenie elektryczne generuje głównie jony dodatnie, to wytwarza się mikroklimat sprzyjający rozmnażaniu wirusów, grzybów, roztoczy i innych alergenów. Jony ujemne niwelują ten proces — wprowadzając równowagę między jonami. Dodatkową zaletą jonizatorów jest cicha praca. Jonizatory powietrza to zazwyczaj tanie, domowe urządzenia, które w ładnej obudowie mogą zdobić niejedno pomieszczenie. Nie polecamy jednak urządzeń wykorzystujących tylko proces jonizacji do oczyszczania powietrza, gdyż z reguły nie generują znaczącego, wymuszonego ruchu powietrza, przez co ich wydajność w redukcji stężeń mikroskopijnych pyłów może być względnie niewielka. Warto też nadmienić, że jonizatory generujące same jony ujemne są zupełnie nieskuteczne przeciw większości składnikom smogu, takim jak formaldehyd, benzen, benzo[a]piren. Przeciw nim sprawdza się filtr węglowy i fotokatalityczny.
Wyróżniającą się technologią jonizacji, o której warto wspomnieć, jest Sharp Plasmacluster, która stanowi uzupełnienie filtracji mechanicznej w oczyszczaczach japońskiego producenta. Generator jonów Plasmacluster rozkłada wodę na jony dodanie i ujemne, do których przyciągają się nierozłożone cząsteczki wody (będące dipolami), tworząc duże klastry jonowe. Takie 'super jony' są znacznie trwalsze, dzięki czemu mogą lepiej penetrować zakamarki pokoju w poszukiwaniu zanieczyszczeń. Jednak ich największym atutem jest udowodniona, olbrzymia skuteczność w neutralizacji alergenów, wirusów, bakterii i zarodników grzybów krążących w powietrzu. Jony dodanie i ujemne, pochodzące z rozłożonej cząsteczki wody, tworzą rodniki hydroksylowe na powierzchni np. wirusa grypy, a te 'wyciągając' z niego protony (wodór bez elektronu), zamieniają się w zwykłą cząsteczkę wody, niszcząc po drodze strukturę powierzchni wirusa. Skuteczność tej technologii przeciw wirusom sięga 99,9%.
Podobne, ciężkie aerojony do wytwarzanych przez jonizator Plasmacluster, powstają w naturze i są zupełnie niegroźne dla człowieka. Przy tym wszystkim oczyszczacze powietrza Sharp kontrolują bilans jonów dodatnich i ujemnych, by zachować między nimi zdrową równowagę.
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów oczyszczaczy powietrza, różniących się nie tylko ceną, ale również funkcjami czy skutecznością w zwalczaniu różnego typu zanieczyszczeń. Dzieje się tak, ponieważ urządzenia wykorzystują różnego rodzaju filtry, przez które przepuszczane jest oczyszczane powietrze. Najpopularniejsze filtry to:
Warto zwrócić uwagę, że w przypadku filtrów HEPA panuje nieporozumienie i powielanie błędnego rozumowania ich działania. W wielu miejscach można dowiedzieć się, że filtry te pozwalają na zatrzymywanie zanieczyszczeń większych od 0,3 mikrometra i sugeruje się — pośrednio lub bezpośrednio, że z zanieczyszczeniami mniejszymi od 0,3 mikrometra sobie nie radzą.
Niestety są firmy, które z tego niezrozumienia czerpią zyski, przedstawiając swoje oczyszczacze powietrza jako te, które radzą sobie z mniejszymi drobinami, deklasując oczyszczacze z filtrami HEPA, a tym bardziej z filtrami elektrostatycznymi. Dobrym przykładem tego zachowania jest firma Lightair, która na swojej stronie internetowej przedstawia błędną grafikę, porównującą możliwości ich urządzeń do konkurencyjnych.
Jest to sprzeczne z intuicją, ale cząstki wielkości około 0,3 mikrometra wyłapać filtrom HEPA jest najtrudniej, są to tzw. MPPS, czyli drobiny o największej zdolności penetracyjnej. Dlatego też filtry HEPA są standaryzowane właśnie na drobinach tej wielkości i radzą sobie z mniejszymi i większymi drobinami co najmniej tak dobrze, jak z MPPS. Poniższy wykres pozwoli w pełni zrozumieć, skąd wzięło się to nieporozumienie.
Niektóre oczyszczacze są wyposażone również w ozonator — ściślej mówiąc funkcję sterylizacji ozonem. Jest ona bardzo skuteczna w zwalczaniu mikroorganizmów, jednak należy pamiętać, iż ozon jest gazem silnie utleniającym, z tego też względu trującym. Nigdy nie przebywaj w miejscu, gdzie działa ozonator i zawsze wietrz co najmniej godzinę pomieszczenie po ozonowaniu! Nie polecamy urządzeń z ozonatorami, gdyż stanowią one zagrożenie zdrowotne dla użytkowników, a przy bezpiecznych dla ludzi stężeniach ozonu są po prostu mało skuteczne. Uwaga: są na rynku producenci, którzy nie chcąc odstraszyć klientów ozonowaniem, ukrywają tę funkcję pod nazwami takimi, jak np. molekularna aktywacja tlenu.
Przeszukując Internet, możemy natrafić na wiele różnych, często skrajnych opinii dotyczących oczyszczaczy powietrza. Jak to zazwyczaj w życiu bywa, w każdej z tych opinii może być ziarenko prawdy. Warto pamiętać, że znaczna część skarg użytkowników wynika z wyboru urządzenia niskiej jakości, nieprawidłowej eksploatacji lub niedopasowania wydajności urządzenia do kubatury. Chcielibyśmy zatem zwrócić Twoją uwagę na jeden aspekt — kluczowym elementem mającym wpływ na to, czy będziemy zadowoleni z zakupu oczyszczacza powietrza, czy też nie, jest umiejętność jego dobrania. Właśnie dlatego przygotowaliśmy poniżej kilka wskazówek dotyczących tego, na co zwrócić uwagę podczas zakupu oczyszczacza powietrza.
Podczas zakupu oczyszczacza powietrza należy wziąć pod uwagę poniższe aspekty, aby mieć pewność, że spełni on nasze oczekiwania:
Z czystym sumieniem możemy polecić następujących, sprawdzonych i uznanych producentów oczyszczaczy powietrza. Szczególnie polecane za najwyższą jakość oznaczamy literą (P). Kolejność alfabetyczna:
Oczyszczacze powietrza to bardzo przydatne urządzenia w każdym domu czy biurze. Ich zakup jednak nie należy do najłatwiejszych z powodu olbrzymiej rozpiętości ich rodzajów, funkcji czy chociażby ceny. Mamy nadzieję, iż ten artykuł przynajmniej w niewielkim stopniu ułatwił Ci podjęcie decyzji dotyczącej zakupu oczyszczacza powietrza. Jeśli nadal masz problem z wyborem idealnego urządzenia dla siebie z naszej bogatej oferty — zamów rozmowę klikając na niebieską słuchawkę lub wypełnij formularz kontaktowy, pomożemy Ci dokonać słusznego wyboru.
comments powered by Disqus
Sklep Aero7.pl działa od 2009 roku. Działalność firmy dzieli się na część handlową i usługową. W sklepie Aero7.pl znajdą Państwo sprzęt do tzw. obróbki powietrza czyli taki, dzięki któremu możemy regulować jego temperature lub wilgotność.
Masz pytania?
Skontaktuj się z namiDarmowa dostawa
Płatności online
30 dniowe prawo zwrotu
Bezpieczne zakupy