Zbyt suche powietrze w miejscu pracy może realnie wpływać na obniżoną wydajność pracowników. Senność, problemy z koncentracją, problemy z oddychaniem to tylko przykładowe konsekwencje suchego powietrza. Podpowiadamy, jakie modele nawilżaczy powietrza sprawdzą w konkretnych przestrzeniach biurowych.
Gdy wilgotność powietrza spada poniżej poziomu 40%, wówczas organizm człowieka może reagować bardzo negatywnie. A często zdarza się, że w pomieszczeniach, w których pracujemy wilgotność, sięga krytycznie niskiego poziomu w okolicach 20%. Najczęstsze objawy zbyt suchego powietrza to:
Optymalny poziom wilgotności to 50-60%. Z drugiej strony nie powinniśmy doprowadzić do sytuacji, w której wilgotność powietrza będzie zbyt wysoka, gdyż to może skutkować powstaniem grzybów, pleśni i różnego typu reakcji alergicznych.
Największy problem suchego powietrza powstaje w okresie grzewczym. Warto pamięta, że ogrzewanie biurowców to nie jedyne źródło ciepła w tego typu pomieszczeniach. W mroźne, ale słoneczne dni, to właśnie wpadające przez okna promienie słoneczne dogrzewają pomieszczenie. Bardzo dużo ciepła oddają także sprzęty elektroniczne (komputery, monitory, drukarki, niszczarki), które często włączone są w biurach długie godziny. Wpływ na temperaturę ma także ilość osób przebywających w pomieszczeniach. Wszystkie te czynniki sprawiają, że gdy tylko zaczynamy włączać ogrzewanie, temperatura w biurach jest wysoka, a wilgotność powietrza maleje.
W biurowcach problem wysuszonego powietrza pojawia się nie tylko zimą, w okresie grzewczym. Jest to także poważny problem w okresie letnim, gdy niemal stale włączona jest klimatyzacja. Niestety w wielu biurach klimatyzacja w połączeniu z niedoskonałą wentylacją skutkuje obniżeniem wilgotności, w wyniku usuwania z powietrza cząstek pary wodnej.
Zbyt niska wilgotność w pomieszczeniu powoduje efekt zmęczenia, pogorszenie koncentracji oraz senność. Dlatego dbanie o dobrą jakość powietrza w biurze leży w interesie pracodawcy. Jeżeli pracownicy odczuwają duży dyskomfort wynikający z bardzo suchego powietrza, powinni zgłosić ten problem swojemu pracodawcy.
Nierzadko jednak zdarza się, że pracownicy na własną rękę próbują zastosować rozwiązania, które mają celu poprawić jakość powietrza najniższym kosztem. Przykładem takiego rozwiązania może być zakup niewielkiego nawilżacza biurkowego o słabych parametrach wydajnościowych, które często ustawiamy strumieniem powietrza prosto na twarz. Takie działania mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Małe i tanie nawilżacze w zdecydowanej większości pozbawione są filtrów, które odpowiadają za oczyszczanie wydmuchiwanego powietrza. Niektóre modele mają zwartą budowę i nie mamy możliwości pełnego ich wyczyszczenia. A to oznacza, że powietrze, które wydmuchiwane jest z nawilżacza, może zawierać bakterie i alergeny. Ponadto nawilżacz nie powinien być ustawiony zbyt blisko ciała człowieka, gdyż para wodna osiadająca na naskórku może powodować jeszcze szybsze wysuszenie.
para z nawilżacza nie powinna być skierowana bezpośrednio na sprzęty biurowe
Przy nieodpowiednim wyborze nawilżacza może także pojawić się problem z wilgocią, która będzie osiadać się na sprzęcie biurowym. Jeżeli wybierzemy nawilżacz, który generuje bardzo duży strumień pary, wówczas wokół nawilżacza będzie skraplać się woda. A to może spowodować uszkodzenia powierzchni (szafka, panele, parkiet), na której ustawione jest urządzenie.
Poniżej wymieniliśmy kilka cech i funkcjonalności, które warto rozważyć przy wyborze odpowiedniego nawilżacza powietrza. Oczywiście nie każda funkcjonalność jest konieczna – wszystko uzależnione jest od warunków pracy nawilżacza.
Najważniejsze cechy i funkcjonalności:
Przy wyborze odpowiedniego nawilżacza w pierwszej kolejności musisz odpowiedzieć sobie na pytania, do jakiej powierzchni ma być przeznaczony, jakiej wielkości może być to urządzenie, a także jakie dodatkowe funkcjonalności powinien posiadać.
Poniżej przedstawiamy kilka przykładów wraz z rekomendacjami, w jakich przestrzeniach biurowych sprawdzą się najlepiej.
Propozycja: nawilżacz ewaporacyjny Xiaomi SmartMi Pure Evaporative
Dane techniczne:
Rekomendacja – mały, cichy i lekki nawilżacz do małego biura, w którym pracują 1 do 3 osób. Urządzenie zostało wyposażone w duży 4-litrowy zbiornik, który gwarantuje pracę urządzenia przez całą noc, kiedy nie ma nikogo w biurze.
Propozycja: nawilżacz Stadler Form Eva
Dane techniczne:
Rekomendacja – urządzenie dobrze sprawdza się w większych biurach do 80 m2. Wysoka wydajność nawilżania (550 g/h), programator czasowy, funkcja automatycznego wyłączania oraz duży zbiornik na wodę to cechy, które sprawiają, że model doskonale sprawdzi się w miejscach pracy. Dodatkowo urządzenie jest energooszczędne i odznacza się długą żywotnością.
Propozycja: nawilżacz powietrza Extreme THA 146
Dane techniczne:
Rekomendacja – urządzenie idealnie dostosowane do potrzeb dużych biur i przestrzeni typu open space. Nawilżacz ewaporacyjny odznacza się wysoką wydajnością, a przy tym, co ważne także cichą pracą. Bardzo duży pojemnik na wodę gwarantuje długą nieprzerwaną pracę urządzenia, a jednocześnie urządzenie wyposażone jest także w funkcję automatycznego wyłączania. Nawilżacz Extreme THA 146 wyposażony został w kółka, które zapewniają jego mobilność. Dzięki tym cechom urządzenie doskonale sprawdzi się w dużych przestrzeniach takich jak biura, szkoły, muzea, małe hale produkcyjne.
comments powered by Disqus
Sklep Aero7.pl działa od 2009 roku. Działalność firmy dzieli się na część handlową i usługową. W sklepie Aero7.pl znajdą Państwo sprzęt do tzw. obróbki powietrza czyli taki, dzięki któremu możemy regulować jego temperaturę lub wilgotność.
Masz pytania?
Skontaktuj się z namiStoisz przed wyzwaniem zakupu pierwszego nawilżacza powietrza? Przygotowaliśmy zestawienie 10 pytań, na które odpowiedzi pomogą Ci wybrać odpowiedni rodzaj nawilżacza powietrza.
Które parametry techniczne nawilżaczy są najważniejsze i zapewniają dobrą jakość powietrza? Sprawdź, na jakie parametry techniczne zwrócić uwagę przy zakupie nawilżacza powietrza, aby wybrać optymalny model. Porównujemy parametry nawilżaczy parowych, ewaporacyjnych oraz ultradźwiękowych.
Wybór odpowiedniego nawilżacza powietrza bardzo często bywa sprawą skomplikowaną. Jest wiele czynników, które powinny mieć wpływ na wybór odpowiedniego urządzenia. Ten artykuł ma za zadania pomóc Państwu w tym wyborze.
Zmagasz się z alergią wziewną lub skórną? Dowiedz się, jak nawilżacz powietrza może Ci pomóc załagodzić uciążliwe dolegliwości.
Zastanawiasz się, jak uzyskać odpowiednią wilgotność powietrza w domu, bez uszczerbku na zdrowiu przejść przez sezon grzewczy lub załagodzić dolegliwości alergiczne? Skorzystaj z nawilżacza powietrza i oddychaj zdrowym powietrzem! Przeczytaj nasz artykuł i poznaj zasady korzystania z tego typu urządzeń.
Szukasz nawilżacza, który sprosta Twoim wymaganiom? Porównanie zawiera informacje dotyczące budowy różnych typów nawilżaczy oraz ich wady i zalety.
Zastanawiasz się nad kupnem odpowiedniego nawilżacza powietrza do pokoju swojego dziecka? Stworzyliśmy ranking najlepszych modeli dla dziecka, który rozwieje wszelkie wątpliwości. Zaufaj specjalistom z Aero7.
Przed decyzją o zakupie urządzenia, które pomoże nam utrzymać wilgotność na optymalnym poziomie dobrze jest zapoznać się z definicją wilgotności względnej. Czym zatem jest wilgotność? W skrócie jest to procentowy stosunek ilości wody (pary) w powietrzu...
Zastanawiasz się nad zakupem nawilżacza powietrza? Sprawdź jaki wpływ na nasze zdrowie mogą mieć takie urządzenia i dowiedz się, jak uniknąć potencjalnych zagrożeń.
Darmowa dostawa
Płatności online
30 dniowe prawo zwrotu
Bezpieczne zakupy