Jak wybrać nawilżacz powietrza do biura?

Zbyt suche powietrze w miejscu pracy może realnie wpływać na obniżoną wydajność pracowników. Senność, problemy z koncentracją, problemy z oddychaniem to tylko przykładowe konsekwencje suchego powietrza. Podpowiadamy, jakie modele nawilżaczy powietrza sprawdzą w konkretnych przestrzeniach biurowych.

 

Wilgotność powietrza w miejscu pracy

Gdy wilgotność powietrza spada poniżej poziomu 40%, wówczas organizm człowieka może reagować bardzo negatywnie. A często zdarza się, że w pomieszczeniach, w których pracujemy wilgotność, sięga krytycznie niskiego poziomu w okolicach 20%. Najczęstsze objawy zbyt suchego powietrza to:

 • zaczerwienione oczy
 • wysuszone śluzówki nosa
 • problemy skórne
 • elektryzowanie włosów
 • problemy z koncentracją
 • problemy z oddychaniem
 • zachrypnięte gardło,
 • kaszel.

Optymalny poziom wilgotności to 50-60%. Z drugiej strony nie powinniśmy doprowadzić do sytuacji, w której wilgotność powietrza będzie zbyt wysoka, gdyż to może skutkować powstaniem grzybów, pleśni i różnego typu reakcji alergicznych.

 

Nawilżacz powietrza do biura

Największy problem suchego powietrza powstaje w okresie grzewczym. Warto pamięta, że ogrzewanie biurowców to nie jedyne źródło ciepła w tego typu pomieszczeniach. W mroźne, ale słoneczne dni, to właśnie wpadające przez okna promienie słoneczne dogrzewają pomieszczenie. Bardzo dużo ciepła oddają także sprzęty elektroniczne (komputery, monitory, drukarki, niszczarki), które często włączone są w biurach długie godziny. Wpływ na temperaturę ma także ilość osób przebywających w pomieszczeniach. Wszystkie te czynniki sprawiają, że gdy tylko zaczynamy włączać ogrzewanie, temperatura w biurach jest wysoka, a wilgotność powietrza maleje.

 

W biurowcach problem wysuszonego powietrza pojawia się nie tylko zimą, w okresie grzewczym. Jest to także poważny problem w okresie letnim, gdy niemal stale włączona jest klimatyzacja. Niestety w wielu biurach klimatyzacja w połączeniu z niedoskonałą wentylacją skutkuje obniżeniem wilgotności, w wyniku usuwania z powietrza cząstek pary wodnej.

 

Zbyt niska wilgotność w pomieszczeniu powoduje efekt zmęczenia, pogorszenie koncentracji oraz senność. Dlatego dbanie o dobrą jakość powietrza w biurze leży w interesie pracodawcy. Jeżeli pracownicy odczuwają duży dyskomfort wynikający z bardzo suchego powietrza, powinni zgłosić ten problem swojemu pracodawcy.

 

Nierzadko jednak zdarza się, że pracownicy na własną rękę próbują zastosować rozwiązania, które mają celu poprawić jakość powietrza najniższym kosztem. Przykładem takiego rozwiązania może być zakup niewielkiego nawilżacza biurkowego o słabych parametrach wydajnościowych, które często ustawiamy strumieniem powietrza prosto na twarz. Takie działania mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Małe i tanie nawilżacze w zdecydowanej większości pozbawione są filtrów, które odpowiadają za oczyszczanie wydmuchiwanego powietrza. Niektóre modele mają zwartą budowę i nie mamy możliwości pełnego ich wyczyszczenia. A to oznacza, że powietrze, które wydmuchiwane jest z nawilżacza, może zawierać bakterie i alergeny. Ponadto nawilżacz nie powinien być ustawiony zbyt blisko ciała człowieka, gdyż para wodna osiadająca na naskórku może powodować jeszcze szybsze wysuszenie.

 

para z nawilżacza nie powinna być skierowana bezpośrednio na sprzęty biurowe

 

Przy nieodpowiednim wyborze nawilżacza może także pojawić się problem z wilgocią, która będzie osiadać się na sprzęcie biurowym. Jeżeli wybierzemy nawilżacz, który generuje bardzo duży strumień pary, wówczas wokół nawilżacza będzie skraplać się woda. A to może spowodować uszkodzenia powierzchni (szafka, panele, parkiet), na której ustawione jest urządzenie.

Cechy i funkcjonalności nawilżacza biurowego

Poniżej wymieniliśmy kilka cech i funkcjonalności, które warto rozważyć przy wyborze odpowiedniego nawilżacza powietrza. Oczywiście nie każda funkcjonalność jest konieczna – wszystko uzależnione jest od warunków pracy nawilżacza.

Najważniejsze cechy i funkcjonalności:

 • Odpowiednia wydajność – wydajność dostosowana do powierzchni, na której będzie pracować urządzenie to jeden z podstawowych wyznaczników, którym powinniśmy się kierować. Jednocześnie nie działa tutaj zasada im wyższa wydajność, tym lepiej. Jeżeli kupimy parowy nawilżacz powietrza o kilkukrotnie większej wydajności niż ta rzeczywiście potrzebna, wtedy możemy doprowadzić do przeciwnej sytuacji – zbyt wysokiego poziomu wilgotności powietrza. A to z kolei może prowadzić do powstania grzybów i pleśni.
 • Regulator pary wodnej - jeżeli wybieramy nawilżacz parowy, powinien być wyposażony w funkcję regulowania strumienia wyrzutu pary wodnej, aby ta nie była kierowana prosto na nasze ciało. Ta zasada jest istotna, jeżeli dysponujemy małą przestrzenią i nawilżacz będzie ustawiony w niewielkiej odległości od stanowiska pracy.
 • Cicha praca - nawilżacz w biurze musi pracować cicho. Zbyt duży hałas wydobywający się z nawilżacza utrudnia koncentrację, a w dłuższej perspektywie czasu może być ogromnie uciążliwy.
 • Jonizator powietrza - w biurach, których znajduje się duża ilość sprzętu elektrycznego, najczęściej dochodzi do zaburzenia równowagi jonowej. Urządzenia elektryczne odpowiadają za powstawanie dużej ilości jonów dodatnich. A brak równowagi jonowej skutkuje pogorszeniem koncentracji oraz sennością. Dlatego w biurach dobrze sprawdzają się nawilżacze z funkcją jonizacji powietrza.
 • Filtry oczyszczające - aby zapewnić czyste powietrze, nawilżacz powinien być wyposażony w filtry, które będą w stanie zredukować bakterie i wirusy.
 • Duży pojemnik na wodę - w przypadku nawilżaczy parowych, warto wybrać urządzenie, które posiada duży pojemnik na wodę, dzięki temu nie będzie konieczności, aby co chwilę odrywać się od pracy, by uzupełnić wodę.
 • Automatyczna regulacja pracy - praktycznym wyborem będzie także funkcja automatycznego włączania i wyłączania urządzenia, zależnie od aktualnego poziomu wilgotności powietrza.

Nawilżacze powietrza polecane do biura

Przy wyborze odpowiedniego nawilżacza w pierwszej kolejności musisz odpowiedzieć sobie na pytania, do jakiej powierzchni ma być przeznaczony, jakiej wielkości może być to urządzenie, a także jakie dodatkowe funkcjonalności powinien posiadać.

Poniżej przedstawiamy kilka przykładów wraz z rekomendacjami, w jakich przestrzeniach biurowych sprawdzą się najlepiej.

 

 • Nawilżacz powietrza do małego biura

Propozycja: nawilżacz ewaporacyjny Xiaomi SmartMi Pure Evaporative

 

 

Nawilżacz Xiaomi ewaporacyjny

Xiaomi SmartMi Pure Evaporative
- nawilżacz ewaporacyjny
 

Dane techniczne:

 • Do pomieszczeń o powierzchni do 40 m2
 • Wydajność nawilżania 240 ml/h
 • Poziom głośności < 47  dB
 • Pojemność zbiornika 4 l
   

Rekomendacja – mały, cichy i lekki nawilżacz do małego biura, w którym pracują 1 do 3 osób. Urządzenie zostało wyposażone w duży 4-litrowy zbiornik, który gwarantuje pracę urządzenia przez całą noc, kiedy nie ma nikogo w biurze.

 

 • Nawilżacz powietrza do biura o powierzchni max. 80 m2

Propozycja: nawilżacz Stadler Form Eva

 

Nawilżacz Stadler Form Eva - czarny
Nawilżacz Stadler Form Eva

 

Dane techniczne:

 • Do pomieszczeń o powierzchni do 80 m2
 • Wydajność nawilżania 550 g/h
 • Poziom głośności  26-34  dB
 • Pojemność zbiornika 6,3 l
   

Rekomendacja – urządzenie dobrze sprawdza się w większych biurach do 80 m2. Wysoka wydajność nawilżania (550 g/h), programator czasowy, funkcja automatycznego wyłączania oraz duży zbiornik na wodę to cechy, które sprawiają, że model doskonale sprawdzi się w miejscach pracy. Dodatkowo urządzenie jest energooszczędne i odznacza się długą żywotnością.

 

 • Nawilżacze powietrza do dużej powierzchni biurowej

Propozycja: nawilżacz powietrza Extreme THA 146

 

Nawilżacz Extreme THA 146
Nawilżacz do dużej powierzchni - Extreme THA 146

 

Dane techniczne:

 • Do pomieszczeń o powierzchni do 150 m2
 • Wydajność nawilżania 1000/2500 ml/h
 • Poziom głośności – 29-48 dB
 • Pojemność zbiornika 34 l

 

Rekomendacja – urządzenie idealnie dostosowane do potrzeb dużych biur i przestrzeni typu open space. Nawilżacz ewaporacyjny odznacza się wysoką wydajnością, a przy tym, co ważne także cichą pracą. Bardzo duży pojemnik na wodę gwarantuje długą nieprzerwaną pracę urządzenia, a jednocześnie urządzenie wyposażone jest także w funkcję automatycznego wyłączania. Nawilżacz Extreme THA 146 wyposażony został w kółka, które zapewniają jego mobilność. Dzięki tym cechom urządzenie doskonale sprawdzi się w dużych przestrzeniach takich jak biura, szkoły, muzea, małe hale produkcyjne.

 

 

 

 

comments powered by Disqus
Kategorie

Kim jesteśmy?

Sklep Aero7.pl działa od 2009 roku. Działalność firmy dzieli się na część handlową i usługową. W sklepie Aero7.pl znajdą Państwo sprzęt do tzw. obróbki powietrza czyli taki, dzięki któremu możemy regulować jego temperaturę lub wilgotność.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Nawilżacze Philips w ofercie Aero7.pl

Nawilżacz Xiaomi w ofercie Aero7.pl

Nawilżacze Stadler Form w ofercie Aero7.pl

Zobacz również

Nawilżacze powietrza - 10 pytań i odpowiedzi Nawilżacze powietrza - 10 pytań i odpowiedzi

Stoisz przed wyzwaniem zakupu pierwszego nawilżacza powietrza? Przygotowaliśmy zestawienie 10 pytań, na które odpowiedzi pomogą Ci wybrać odpowiedni rodzaj nawilżacza powietrza.

Parametry techniczne nawilżaczy powietrza Parametry techniczne nawilżaczy powietrza

Które parametry techniczne nawilżaczy są najważniejsze i zapewniają dobrą jakość powietrza? Sprawdź, na jakie parametry techniczne zwrócić uwagę przy zakupie nawilżacza powietrza, aby wybrać optymalny model. Porównujemy parametry nawilżaczy parowych, ewaporacyjnych oraz ultradźwiękowych.

Rodzaje nawilżaczy powietrza - który wybrać? Rodzaje nawilżaczy powietrza - który wybrać?

Wybór odpowiedniego nawilżacza powietrza bardzo często bywa sprawą skomplikowaną. Jest wiele czynników, które powinny mieć wpływ na wybór odpowiedniego urządzenia. Ten artykuł ma za zadania pomóc Państwu w tym wyborze.

Nawilżacze powietrza dla alergików Nawilżacze powietrza dla alergików

Zmagasz się z alergią wziewną lub skórną? Dowiedz się, jak nawilżacz powietrza może Ci pomóc załagodzić uciążliwe dolegliwości.

Zasady korzystania z nawilżaczy powietrza Zasady korzystania z nawilżaczy powietrza

Zastanawiasz się, jak uzyskać odpowiednią wilgotność powietrza w domu, bez uszczerbku na zdrowiu przejść przez sezon grzewczy lub załagodzić dolegliwości alergiczne? Skorzystaj z nawilżacza powietrza i oddychaj zdrowym powietrzem! Przeczytaj nasz artykuł i poznaj zasady korzystania z tego typu urządzeń.

Zasada działania, funkcje i akcesoria nawilżaczy powietrza Zasada działania, funkcje i akcesoria nawilżaczy powietrza

Szukasz nawilżacza, który sprosta Twoim wymaganiom? Porównanie zawiera informacje dotyczące budowy różnych typów nawilżaczy oraz ich wady i zalety.

Jaki nawilżacz powietrza dla dziecka Jaki nawilżacz powietrza dla dziecka

Zastanawiasz się nad kupnem odpowiedniego nawilżacza powietrza do pokoju swojego dziecka? Stworzyliśmy ranking najlepszych modeli dla dziecka, który rozwieje wszelkie wątpliwości. Zaufaj specjalistom z Aero7.

Optymalna wilgotność w mieszkaniu Optymalna wilgotność w mieszkaniu

Przed decyzją o zakupie urządzenia, które pomoże nam utrzymać wilgotność na optymalnym poziomie dobrze jest zapoznać się z definicją wilgotności względnej. Czym zatem jest wilgotność? W skrócie jest to procentowy stosunek ilości wody (pary) w powietrzu...

Czy nawilżacze powietrza są bezpieczne dla zdrowia? Czy nawilżacze powietrza są bezpieczne dla zdrowia?

Zastanawiasz się nad zakupem nawilżacza powietrza? Sprawdź jaki wpływ na nasze zdrowie mogą mieć takie urządzenia i dowiedz się, jak uniknąć potencjalnych zagrożeń.

Darmowa dostawa

Płatności online

30 dniowe prawo zwrotu

Bezpieczne zakupy

Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym sklepie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania sklepu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego sklepu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności sklepu.