Osuszacze powietrza - który wybrać?

Zastosowanie, rodzaje i budowa.

 

Zbyt wysoka wilgotność to problem, który spędza sen z powiek wielu lokatorom. Wilgotne mury mogą być przyczyną powstawania grzybów i pleśni. Mokre ściany to również podwyższone koszty ogrzewania, nieprzyjemny zapach czy opóźnienia w pracach remontowych. Często najprostszym rozwiązaniem jest zakup osuszaczy powietrza. Jakie urządzenie wybrać? Przed zakupem najlepiej zrozumieć z czym tak naprawdę mamy problem i jak działa osuszacz.

 

 1. Wilgoć w powietrzu - czym jest, skąd się bierze i jak z nią walczyć?
 2. Rodzaje i budowa osuszaczy - jaki typ urządzenia jest odpowiedni do naszego problemu?
 3. Parametry i funkcje osuszaczy - na co zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu?
 4. Zastosowanie - do czego może się przydać osuszacz?

 

Co to jest wilgotność powietrza?

Wilgotność powietrza to pojęcie, które określa ilość wody jaka znajduje się w powietrzu. Najczęściej stosowana jest wilgotność względna wyrażana w procentach. Optymalna wilgotność powietrza w mieszkaniu to 40-60%. Zbyt niska wilgotność powoduje nadmierne wysychanie spojówek, nasilenie się objawów chorób górnych dróg oddechowych, a nawet przesuszenie skóry. Zbyt duża wilgotność powoduje z kolei rozwój bakterii i grzybów. Jak powszechnie wiadomo pleśnie oraz grzyby wpływają bardzo niekorzystnie na zdrowie. Szczególnie narażone na negatywny wpływ zagrzybienia mieszkania są dzieci. Występowanie pleśni powoduje u dzieci różnego rodzaju alergie czy nawet astmę.

Wykres optymalnej wilgotnosci

Wilgotność a temperatura

Wilgotność powietrza zależy bezpośrednio od jego temperatury. Dzieje się tak dlatego, że w zimnym powietrzu 'mieści się' mniej wody niż w ciepłym. To właśnie przez tą właściwość obserwujemy zwiększoną wilgotność w zimnych piwnicach, a także przesuszone powietrze na strychu. Na wilgotność powietrza w mieszkaniu ma również wpływ pora roku czy pogoda. Zimą, kiedy włączymy ogrzewanie powietrze może być bardzo przesuszone. W pozostałej części roku mamy raczej do czynienia z problemem zbyt wysokiej wilgotności. Duży wpływ na to czy w mieszkaniu lub domu jest wilgotno ma to, w jaki sposób jest zbudowane. Problem zawilgocenia dotyczy szczególnie mieszkań w tzw. starym budownictwie, mieszkań ze słabą wentylacją oraz znajdujących się na parterze. Dodatkowo łatwiej o wilgoć w zabudowaniach znajdujących się przy lesie, zbiornikach wodnych, na terenach podmokłych lub bardzo zacienionych. Więcej na temat optymalnej wilgotności powietrza.

 

Wilgoć w domu - jak sobie z nią radzić?

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek kroków wilgotność powietrza należy zmierzyć. Do wykonania pomiaru wystarczy prosty miernik elektroniczny dostępny w marketach ze sprzętem AGD. Równie dobrze sprawdzi się stacja pogodowa. Pomiar należy wykonać kilka razy o różnych porach dnia. Jeśli wilgotność powietrza stale znajduje się w przedziale powyżej 60% to jest wyższa niż zalecana. Przyczyny nadmiernej wilgotności mogą być różne. Jeśli nie mieszkamy na terenach, na których jej wartość jest naturalnie podwyższona przyczyną wysokiej wilgotności może być np.:

 • Wilgoć technologiczna - jest to woda znajdująca się w ścianach i posadzkach nowo wybudowanych domów jak i budynkach po modernizacjach. Jeśli nie została usunięta po wykonaniu prac budowlanych często wychodzi z ścian w najmniej pożądanym momencie.
 • Niesprawna wentylacja - wilgoć powstaje podczas wielu codziennych czynności wykonywanych w domu takich jak pranie, gotowanie, zmywanie naczyń czy mycie podłóg. Brak wentylacji sprawia, że wytworzona przez nas wilgoć nie może wydostać się poza mieszkanie.
 • Niesprawna hydroizolacja budynku - nieodpowiednia hydroizolacja budynku może skutkować zawilgoconą piwnicą. W wyniku występowania podciągania kapilarnego zamoknąć może także ściana na wyższych kondygnacjach.
 • Brak izolacji cieplnej - w niektórych przypadkach powoduje przemarzanie ścian - na zimnych ścianach pojawiają się krople wody, która wytrąca się z powietrza. Jest to bardzo szybki przepis na powstanie zagrzybienia na ścianie.
 • Wysoki poziom wód gruntowych - poziom wód gruntowych nie jest stały. Zmienia się w zależności od pory roku oraz ilości opadów. Na jego poziom mają też wpływ nowo wybudowane budynki. Zdarzają się miejsca, w których poziom zwiększył się na tyle, że dotychczasowa hydroizolacja nie spełnia roli. W takich wypadkach należy ją odnowić co niestety łączy się z kosztownymi pracami budowlanymi.
 • Nieodpowiednio wykonany drenaż lub jego brak - drenaż służy do odprowadzenia nadmiaru wody, która zbiera się wokół fundamentów. Jeśli jest niedrożny woda znajduje ujście w miejscach takich jak piwnica.
 • Niesprawne instalacje wodno-kanalizacyjne - awarie instalacji wodnych i kanalizacyjnych spowodowane są zarówno niedbałością podczas ich wykonywania jak i wiekiem samych instalacji.
 • Dziurawy dach - wbrew pozorom jest to jedna z najczęstszych przyczyn zalania. Ślady nie zawsze są łatwe do wykrycia. Woda może znaleźć ujście kilka pięter niżej nie wzbudzając podejrzeń.
 • Powodzie i zalania - niektóre rejony Polski są zamieszkałe pomimo, iż zalania i podtopienia występują tam równie często co mrozy na Syberii.

 

Rozwiązania powyższych problemów są często drogie lub nieosiągalne. Nadmiaru wilgoci możemy się jednak pozbyć przy pomocy osuszacza powietrza. Wychwytuje on wodę w postaci gazowej i zmienia ją w ciecz odprowadzając do zbiornika bądź kanalizacji. Jesteśmy dzięki temu w stanie obniżyć wilgotność powietrza nie ingerując w strukturę budynku.

 

 

Różnica w rozmiarach pomiędzy pochłaniaczem wilgoci a osuszaczami powietrza

Zastanawiając się nad wyborem osuszacza możemy się także natknąć na pochłaniacz wilgoci. Są to urządzenia o wiele tańsze od osuszaczy powietrza jednak różnią się znacznie ilością wody którą są w stanie skroplić. Nadają się głównie do osuszania małych zamkniętych przestrzeni - np. szaf. Więcej na temat pochłaniaczy wilgoci.

 

 

Jak działa osuszacz? Budowa i rodzaje urządzeń

 

Osuszacze kondensacyjne (ziębnicze)

Osuszacz tego typu swoją budową przypomina lodówkę lub klimatyzację. Do skroplenia wody wykorzystuje efekt rosy czyli fakt, że woda skrapla się na zimnych powierzchniach.  Główne elementy osuszacza kondensacyjnego to sprężarka zwana również kompresorem, dwa powietrzne wymienniki ciepła, które wyglądem przypominają chłodnice (różnią się funkcją - jeden chłodzi, drugi grzeje) oraz wentylator. Układ chłodniczy w urządzeniach tego typu jest hermetyczny - w przeciwieństwie do klimatyzacji samochodowej nie trzeba w nim uzupełniać czynnika. Jedyną czynnością eksploatacyjną w trakcie użytkowania osuszacza jest czyszczenie filtra powietrza.

 

 

Budowa osuszacza kondensacyjnego
Budowa osuszacza kondensacyjnego

Osuszacze kondensacyjne cechuje bardzo duża wydajność w wąskim zakresie wilgotności i temperatury. Najlepiej sprawdzają się w bardzo wysokiej wilgotności powietrza - ponad 80% oraz temperaturze ok. 30°C. Poniżej tych warunków ich wydajność jest dużo mniejsza od znamionowej. Przykładowo jeśli zakupimy osuszacz X o wydajności 50l/24h przy 30°C oraz 80%RH to jego wydajność przy 25°C i 60% może wynieść ok. połowy wydajności znamionowej. Osuszacze kondensacyjne nie podgrzewają powietrza w takim stopniu jak adsorpcyjne.

 

Osuszacze adsorpcyjne (nie absorbcyjne)

Urządzenia tego typu wytrącają wilgoć z powietrza wykorzystując zjawisko adsorpcji czyli gromadzenia się w tym przypadku wody na powierzchni adsorbentu. Głównym elementem konstrukcyjnym osuszacza adsorpcyjnego jest rotor pokryty adsorbentem. Do jego wykonania najczęściej używa się żelu krzemionkowego. W trakcie działania osuszacza adsorpcyjnego powietrze przepływa przez rotor na którym osadza się wilgoć. Osuszacze tego typu można podzielić na dwa rodzaje. Urządzenia do zastosowań domowych, które skraplają wilgoć do zbiornika oraz do zastosowań profesjonalnych. Te drugie do regeneracji rotora czyli pozbycia się przechwyconej wilgoci używają drugiego obiegu powietrza, które musi być odprowadzone poza pomieszczenie. W porównaniu do osuszaczy kondensacyjnych adsorpcyjne są bardziej prądożerne, lżejsze ale i delikatniejsze - nie nadają się w miejsca o dużym zapyleniu ze względu na możliwość uszkodzenia rotora.

 

 

Budowa osuszacza adsorpcyjnego
Budowa osuszacza adsorpcyjnego

Osuszacze adsorpcyjne cechuje stała wydajność w bardzo szerokim zakresie wilgotności i temperatury powietrza. Oznacza to, że równie dobrze sprawdzają się w pomieszczeniach chłodnych jak i ciepłych. Mogą pracować zarówno w bardzo wilgotnych miejscach dosuszając je tylko do odpowiedniego poziomu jak i w miejscach które wymagają bardzo niskiej wilgotności wynoszącej poniżej 30%. Świetnie sprawdzają się w zimnych zawilgoconych piwnicach - działają nawet w temperaturze 1°C!

 

 

Podział osuszaczy ze względu na zastosowanie:

 

Osuszacz domowy Zibro D512Osuszacze domowe

Urządzenia tego typu charakteryzują się wydajnością w zakresie od 5 do 40l/24h. Ich obudowy wykonane są najczęściej z tworzyw sztucznych. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na generowany hałas oraz zakres działania. Jeśli poszukujemy osuszacza do piwnicy skontaktujmy się ze sprzedawcą przed wyborem lub szukajmy osuszacza profesjonalnego.

 

Osuszacze TOYOTOMI taniej

 

Osuszacz profesjonalny FralOsuszacze profesjonalne

Osuszaczem profesjonalnym możemy właściwie nazwać każdy odwilżacz, który nie wpisuje się w ramy urządzeń domowych. Przyjęło się jednak, że do kategorii osuszaczy profesjonalnych zaliczamy urządzenia o wydajności 20-100 litrów na dobę, które nie posiadają obudowy specjalnie przystosowanej do prac budowlanych. Najczęstszym zastosowaniem osuszaczy profesjonalnych są wszelkiego rodzaju hale, magazyny, warsztaty, pralnie, itp.

 

 

Osuszacz budowlany MasterOsuszacze budowlane

Główną różnicą pomiędzy osuszaczami budowlanymi, a profesjonalnymi jest ich obudowa. Osuszacz na budowę powinien mieć wytrzymałą stalową obudowę odporną na uderzenia, uchwyt oraz duże koła ułatwiające transport, prosty do wyczyszczenia ale skuteczny filtr powietrza, który pozwala na pracę w dużym zapyleniu, a także wysoką wydajność (w zakresie 30-80l/24h). Z racji przeznaczenia nie ma konieczności posiadania elektroniki sterującej. Często jednak przydaje się pompa jeśli urządzenie pracuje w miejscu, w którym nie ma odprowadzenia wody.

 

 

Osuszacz przemysłowy FralOsuszacze przemysłowe

Osuszaczami przemysłowymi nazywamy urządzenia służące do usuwania wilgoci z powietrza stosowanymi w przemyśle. Odwilżacze tego typu są najczęściej produkowane pod konkretne zastosowanie - np. na linie produkcyjną osuszającą dany produkt.

 

 

Osuszacz basenowyOsuszacze basenowe

Patrząc na powierzchnie lustra wody basenu nie sposób nie wyobrazić sobie ilości wody, która odparowuje z każdą godziną do powietrza. Dodatkowym problemem jest temperatura wody, która często jest wyższa niż temperatura powietrza. Co zrobić z odparowaną wodą? Najłatwiejszym rozwiązaniem usunięcie przy pomocy wydajnej wentylacji. Odprowadzając wilgoć razem z powietrzem tracimy jednak wodę, a także co bardziej istotne - ciepło. Żeby zoptymalizować wydatki poniesione na utrzymanie basenu warto zastanowić się nad instalacją basenowego osuszacza powietrza. Likwiduje on wilgoć z powietrza utrzymując przyjemną atmosferę zmniejszając jednocześnie koszty ogrzewania. Urządzenia tego typu są polecane w szczególności do małych basenów przydomowych.

 

Osuszacz powietrza sprezonegoOsuszacze powietrza sprężonego

W tej grupie znaleźć możemy zarówno osuszacze kondensacyjne jak i adsorpcyjne. Odwilżacze powietrza sprężonego usuwają niepożądaną wilgoć z układu zapewniając prawidłową pracę narzędzi, maszyn i urządzeń zasilanych sprężonym powietrzem. Zapobiegają również korozji elementów układu powietrza sprężonego. Niektóre typy wspomagają również pracę odolejaczy.

 

 

 

Parametry osuszaczy - na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

 

Wydajność

Wydajność osuszacza powietrza podaje się najczęściej w litrach na dobę lub na godzinę. Warto wspomnieć, że wartości podane przez producentów są raczej maksymalnymi. W przypadku osuszaczy kondensacyjnych podane są przeważnie w warunkach wysokiej temperatury i wilgotności - 30°C 80%RH. Są to warunki podobne do tych, które panują w lasach tropikalnych zatem nie należy oczekiwać dokładnie takiej ilości skroplonej wody. W celu zobrazowania sobie ilości, która może się skroplić w wilgotnym pomieszczeniu można wydajność znamionową podzielić przez 2 jeśli w pomieszczeniu jest ok 25°C oraz przez 3 jeśli temperatura wynosi poniżej 20°C. W przypadku osuszaczy adsorpcyjnych wygląda to nieco inaczej. Producent podaje wydajność znamionową przeważnie dla 20°C oraz 60%RH. Można jednak przyjąć, że wydajność jest stała od 1-30°C.

 

Jaką wydajność powinien mieć osuszacz do zastosowania w mieszkaniu?

Jeśli zastanawiamy się nad zakupem odwilżacza do mieszkania ale nie wiemy jaką powinien mieć wydajność powinniśmy określić jego zastosowanie. Do regulacji wilgotności w zawilgoconym pomieszczeniu wystarczy 5-10l/24h. Jeśli chcemy regulować wilgotność w mieszkaniu o powierzchni ok 50 m2 powinniśmy się zastanowić nad mocniejszym sprzętem - ok 20l/24h. Jeśli chcemy regulować wilgotność w piętrowym domu lepiej zaopatrzyć się w dwa mniejsze urządzenia niż jedno duże. Do zimnych pomieszczeń takich jak piwnice lepiej wybrać urządzenia o stałej wydajności czyli osuszacze adsorpcyjne.

 

zalety-zibro-d-520

 

Do osuszania po zalaniach, powodziach czy pracach remontowo-budowlanych takich jak tynkowanie lub robienie wylewek potrzebny jest dużo wydajniejszy osuszacz - nawet powyżej 80l/24h na każde 50m2. W przypadku zalań nie ma jednak górnej granicy - im większa wydajność tym szybciej pozbędziemy się wody i zminimalizujemy niechciane efekty uboczne np. w postaci pleśni.

 

Jaki przepływ powietrza powinien mieć osuszacz?

oasis-d600

Przepływ powietrza generowany przez osuszacz jest kolejnym po wydajności parametrem, na który warto zwracać uwagę planując zakup. Kiedy powinien być wysoki? Dla działania samego sprzętu nie ma to dużego znaczenia. Osuszacz o wydajności 20l/24h może mieć zarówno 200 m3/h jak i 400 m3/h i spełniać swoje zadanie. Jeśli szukamy osuszacza do zmniejszenia wilgotności w niedużym mieszkaniu o prostym układzie to wystarczy przepływ powietrza na najniższym poziomie z dostępnych. Jeśli jednak mieszkanie jest większe lub ma bardziej skomplikowany układ pomieszczeń to powietrze potrzebuje większego ruchu by dotrzeć do jego zakątków. Wysoki przepływ powietrza jest również wskazany jeśli szukamy osuszacza do osuszania pomieszczeń po zalaniu i czy na budowę. W takim wypadku możemy się nawet pokusić o dodatkowe wentylatory. Pomogą one oderwać warstwę wilgotnego powietrza od powierzchni mokrej ściany czy posadzki przyspieszając ich wysychanie.

 

Zużycie prądu przez osuszacz - ile kosztuje osuszanie?

Typowy osuszacz kondensacyjny do mieszkania czy domu ma moc od 150 W do 450 W przy pracy ciągłej. Jeśli korzystamy z higrostatu zużycie jest oczywiście mniejsze i wynosi kilkanaście watów podczas pracy samego wentylatora. Pełna katalogowa moc osiągana jest dopiero po włączeniu kompresora. Osuszacze adsorpcyjne są bardziej prądożerne - 600-800 W w trakcie pracy.

 

Zestawienie zużycia energii przykładowych osuszaczy powietrza w danej klasie sprzętu:

 

Zużycie prądu przez osuszacz powietrza

 

Kalkulator kosztów zużycia energii elektrycznej przez osuszasz:

Moc osuszacza:

Czas działania dziennie:

Ilość dni:

Ilość urządzeń:

Łączny koszt: 0

Założony koszt kWh = 0,6 zł

 

Warunki pracy - zakres

Przed zakupem warto zwrócić uwagę na to w jakich warunkach będzie pracowało urządzenie. Osuszacze kondensacyjne sprawdzają się najlepiej powyżej 15-20°C i 50% wilgotności. Osiągają wtedy najlepszą wydajność dzięki czemu koszty ich eksploatacji są niższe. Jeśli urządzenie będzie pracowało zawsze w warunkach poniżej 10-15°C warto zastanowić się nad odwilżaczem adsorpcyjnym.

 

Osuszacze adsorpcyjne

 

 

Głośność

O ile na budowie nikomu nie będzie przeszkadzało pudło wydobywające z siebie kilkadziesiąt decybeli to szum wentylatora i warkot sprężarki może skutecznie zaburzyć spokój życia domowego. Jeśli urządzenie ma pracować w ciągu dnia wybierajmy wśród osuszaczy domowych. Są znacznie cichsze.

 

 

Pojemność zbiornika na wodę

Większość osuszaczy posiada wbudowane wyłączniki przepełnieniowe. Nawet jeśli wybierzemy urządzenie z małym zbiornikiem to nie musimy się obawiać o zalanie podłogi. Pojemność zbiornika ma jednak znaczenie jeśli urządzenie pracuje w trybie ciągłym. Przykładowo ATIKA ALE800 posiada zbiornik o pojemności zaledwie ok 5 l. Jeśli urządzenie będzie działało z pełną mocą w odpowiednich warunkach to będziemy musieli wylewać zawartość zbiornika 16 razy na dobę!

 

Akcesoria

 • Grzałka - niektóre osuszacze posiadają wbudowaną grzałkę. W przypadku zastosowania domowego odwilżacz może wtedy pracować jako 'farelka' dogrzewając pomieszczenie w trakcje jego osuszania lub w chłodne dni.
 • Pompa wody - niektóre osuszacze wyposażone są w pompy, które pozwalają odprowadzić wodę na zewnątrz budynku lub do kanalizacji powyżej urządzenia. Jeśli urządzenie nie jest wyposażone w pompę możemy zapytać obsługę sklepu czy jest możliwa jej instalacja. W większości przypadków instalacja pompy jest możliwa, a jej parametry możemy dobrać do naszych potrzeb. Przykładem może być zastosowanie pompy membranowej dzięki której możemy wypompować wodę nawet na kilkanaście metrów ponad poziom osuszacza.
 • Lampa UV - działa antybakteryjnie - pozwala na sterylizacje osuszanego powietrza co jest szczególnie ważne w pomieszczeniach zagrożonych rozwojem bakterii.
 • Kółka - o ile w lekkich domowych osuszaczach adsorpcyjnych wydają się być zbędne o tyle każdy użytkownik osuszacza budowlanego z pewnością je doceni. Ważne, żeby były wytrzymałe. W przypadku wyboru urządzenia na budowę dobrze sprawdzą się kółka gumowe pompowane.
 • Filtr węglowy - pochłania nieprzyjemne zapachy. Dobrze sprawdza się w pomieszczeniach, w których przez zbyt długie oddziaływanie wilgoci występuje specyficzny, piwniczny zapach. Jeśli ma spełniać swoje zadanie powinien być często wymieniany.
 • Filtr powietrza - element który wyłapuje zanieczyszczenia z powietrza. Szczególnie istotny w miejscach o dużym zapyleniu takich jak budowy. Podstawowymi dostępnymi filtrami są filtry siatkowe. Lepsze urządzenia posiadają filtry gąbkowe, które wyłapują więcej zanieczyszczeń. Większość filtrów w osuszaczach nie podlega wymianie - wystarczy wyczyścić je w ciepłej wodzie z dodatkiem detergentu. Wyjątkiem są filtry węglowe oraz papierowe.

 

Funkcje dodatkowe

 • Higrometr - to inaczej miernik wilgotności powietrza. Wskazuje jaką wilgotność ma powietrze przepływające przez urządzenie. Często połączony jest z higrostatem dzięki czemu możemy regulować wilgotność.
 • Higrostat - pozwala na regulacje wilgotności w pomieszczeniu. Po ustawieniu wilgotności urządzenie osusza powietrze tylko do zadanego momentu. Zastosowanie higrostatu zmniejsza zużycie prądu - osuszacz pracuje tylko wtedy kiedy trzeba.
 • Odprowadzenie wody - dzięki możliwości wykonania stałego odprowadzenia wody na zewnątrz osuszacza nie jesteśmy już zobowiązani do monitorowania zapełnienia zbiornika i wylewania z niego wody. Wodę możemy odprowadzić grawitacyjnie do kanalizacji lub większego zbiornika.
 • Regulacja mocy/prędkości wentylatora - funkcja przydatna głównie w domu - zmniejszenie prędkości wentylatora wycisza osuszacz zmniejszając przy tym nieznacznie wydajność.
 • Wyłącznik przepełnieniowy - jest to zabezpieczenie, w które wyposażone jest większość osuszaczy ze zbiornikiem. Wyłącza osuszacz po napełnieniu zbiornika chroniąc pomieszczenie przed zalaniem przez zebraną wodę. Wyłącznik najczęściej zbudowany jest z pływaka oraz przełącznika. W urządzeniach do użytku profesjonalnego stosowane są również inne dokładniejsze typy wyłączników np. wyłączniki pojemnościowe oraz hydrostatyczne.
 • Automatyczne rozmrażanie - jeśli używamy osuszacza kondensacyjnego w niskich temperaturach (np poniżej 10°C) na wymienniku może zbierać się lód. Po jakimś czasie lód blokuje przepływ powietrza co zmniejsza wydajność i może powodować awarie. System automatycznego rozmrażania zmienia przepływ gazu w urządzeniu nagrzewając wymiennik i rozmrażając go.
 • Auto-restart - funkcja włącza osuszacz automatycznie po przerwie w dostawie prądu. Jest ona bardzo użyteczna jeśli używamy osuszacza do ciągłego odprowadzania wilgoci z powietrza np. w trakcie osuszania tynków.
 • Licznik godzin - urządzenie, które zlicza jak długo pracuje osuszacz. Przydatne jest w wypożyczalniach sprzętu jeśli chcemy rozliczać klienta za czas, który faktycznie używał urządzenie. Dzięki niemu możemy również obliczyć orientacyjnie zużycie prądu przez osuszacz.
 • Licznik zużycia energii - pozwala na dokładny pomiar zużytego przez osuszacz prądu. Dzięki niemu firmy osuszające mogą rozliczyć zużytą energię np. z ubezpieczalnią, czy wspólnotą mieszkaniową. Ten z pozoru niepotrzebny gadżet znacznie ułatwia otrzymanie odszkodowania z tytułu zużytej energii.

 

Zastosowanie osuszaczy

Ze względu na swoje możliwości osuszacze powietrza znajdują zastosowanie w wielu miejscach takich jak:

 • Pralnie
 • Straż pożarna
 • Zarządzania kryzysowe
 • Osuszanie posadzek tynków
 • Prace budowlane i remontowe
 • Suszarnie np. drewna
 • Baseny
 • Regulacja wilgotności w pomieszczeniu
 • Osuszanie po zalaniu pomieszczenia
 • Osuszanie ścian
 • Suszenie prania

Jeśli szukamy urządzenia domowego np. do osuszenia zalanej piwnicy pamiętajmy, że może się nam ono przydać również w innych przypadkach. Osuszacza możemy używać w domu do suszenia prania, dywanów po praniu, tapicerki w aucie, garażu, ścian po malowaniu i wielu innych prac.

 

 

comments powered by Disqus
Kategorie

Kim jesteśmy?

Sklep Aero7.pl działa od 2009 roku. Działalność firmy dzieli się na część handlową i usługową. W sklepie Aero7.pl znajdą Państwo sprzęt do tzw. obróbki powietrza czyli taki, dzięki któremu możemy regulować jego temperaturę lub wilgotność.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Osuszacze domowe w ofercie Aero7.pl

Osuszacze profesjonalne w ofercie Aero7.pl

Osuszacze budowlane w ofercie Aero7.pl

Osuszacze adsorpcyjne w ofercie Aero7.pl

Darmowa dostawa

Płatności online

30 dniowe prawo zwrotu

Bezpieczne zakupy

Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym sklepie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania sklepu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego sklepu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności sklepu.