Najważniejsze parametry techniczne nawilżaczy powietrza

Które parametry techniczne nawilżaczy są najważniejsze? Czy różne typy nawilżaczy (parowe, ewaporacyjne, ultradźwiękowe) osiągają ten sam poziom wydajności, mocy czy głośności? Sprawdź, na jakie parametry techniczne zwrócić uwagę przy zakupie nawilżacza powietrza, aby wybrać optymalny model. Porównujemy parametry techniczne kilku topowych urządzeń.

 

Jakimi parametrami kierować się przy wyborze nawilżacza?

 1. Wydajność nawilżacza powietrza
 2. Czas pracy nawilżacza
 3. Moc nawilżaczy
 4. Pojemność zbiornika na wodę
 5. Głośność nawilżacza
 6. Pomiar wilgotności

 

Parametry nawilżaczy powietrza

1. Wydajność nawilżaczy powietrza

ten parametr zdecydowanie ma kluczowe znaczenie dla skuteczności działania urządzenia. Przy analizie wydajności warto przeanalizować dwie dane:

 • powierzchnia nawilżania określa powierzchnie, do której dedykowane jest dane urządzenie. Powierzchnia nawilżania to maksymalna powierzchnia, na jakiej może pracować dany nawilżacz. Jeżeli będzie pracował na większych powierzchniach, wówczas nie osiągnie maksymalnej skuteczności nawilżania. Parametr ten wyrażany jest najczęściej w m2, chociaż tak naprawdę powinien być określany w m3, czyli w odniesieniu do kubatury pomieszczenia, a nie jej powierzchni.
 • wydajność parowania – najważniejszy parametr pokazujący realną skuteczność pracy nawilżacza powietrza. Wydajność wyrażana jest w mililitrach lub gramach na godzinę (ml/h lub g/h) lub w litrach na dobę (l/doba). Wydajność parowania określa ilość wytwarzanej pary w jednostce czasu. Im wyższa wydajność, tym dane urządzenie jest w stanie wytworzyć więcej pary. Zasadniczo wydajność urządzenia uzależniona jest od wielkości urządzenia, ale także jego jakości. Co oznacza, że dwa nawilżacze podobnej wielkości (dysponujące zbiornikiem na wodę o tej samej pojemności) mogą wytwarzać różną ilość pary wodnej. Im większe pomieszczenie, tym wydajniejszy powinien być nawilżacz. Wydajność parowania jest różna także dla poszczególnych typów nawilżaczy:
  • nawilżacze parowe osiągają najwyższe parametry w zakresie wydajności. Ich praca polega na podgrzewaniu wody do takiego stopnia, że tworzy się drobna mgiełka nawilżająca powietrze. W przypadku nawilżaczy parowych musimy pamiętać, że wytworzona para jest gorąca. Dlatego nawilżacz powinien byś ustawiony w miejscu niedostępnym dla dzieci. Bezpośredni kontakt z nagrzaną parą z nawilżacza parowego może powodować oparzenia.
  • nawilżacze ultradźwiękowe – osiągają całkiem dobre wyniki w zakresie wydajności parowania, ale z pewnością niższe niż nawilżacze parowe.
  • nawilżacze ewaporacyjne – ich praca polega na wytwarzaniu zimnej mgiełki. W przeciwieństwie do nawilżaczy parowych nie posiadają podgrzewacza. Warto zaznaczyć, że metoda ewaporacyjna jest najbardziej ekologiczna i bezpieczna. Do nawilżania jest używana wyłącznie woda bez dodatku żadnych środków chemicznych. Nawilżacze ewaporacyjne nie wytwarzają mokrych plam oraz białego nalotu na meblach. Dzięki temu warto zapoznać się bliżej z nawilżaczami ewaporacyjnymi.  .

 

2. Czas pracy urządzenia

Zasadniczo urządzenia mogą pracować bez przerwy. A parametr określający czas pracy urządzenia odnosi się do nieprzerwanej pracy urządzenia bez konieczności uzupełniania wody. Czyli wskazuje, jak długo może pracować nawilżacz bez konieczności dodatkowej obsługi ze strony człowieka. Wbrew pozorom ten parametr jest bardzo istotny, w przypadku gdy nie mamy czasu, aby często kontrolować stan pracy urządzenia. Jeżeli kupimy nawilżacz z niewielkim pojemnikiem na wodę, wówczas częste uzupełnianie wody może się okazać bardzo uciążliwe.

 

 

3. Moc nawilżaczy

określa ile energii zużywa urządzenie (moc wyrażona jest w W). Jest to ważny parametr z punktu widzenia kosztów eksploatacji urządzenia. Jeżeli kupimy względnie tanie urządzenie, które generuje duże zużycie prądu, wówczas może się okazać, ze w bardzo krótkim czasie poniesiemy dużo większe koszty, aniżeli zakup droższego i energooszczędnego urządzenia. Dla zasady poszczególne typy nawilżaczy zużywają większą lub mniejszą ilość energii:

 • nawilżacze ewaporacyjne – zużywają niewiele energii, więc możemy zaliczyć je do urządzeń energooszczędnych. Nawilżacze ewaporacyjne dedykowane do bardzo dużych powierzchni zużywają od 10 do 50 W, z kolei nawilżacze przeznaczone do małych pomieszczeń potrzebują zaledwie od 8-20 W.
 • nawilżacze parowe – zużywają najwięcej mocy. Ich praca polega na podgrzewaniu wody, która później w formie mgiełki nawilża powietrze. Domowe nawilżacze powietrza najczęściej zużywają od 150 do nawet 480 W. I właśnie wysokie zużycie energii jest ich największą wadą, poza tym mają ogromnie dużo zalet.
 • nawilżacze ultradźwiękowe – są najbardziej oszczędne. Urządzenia przeznaczone do mniejszych pomieszczeń mogą osiągać bardzo niski poziom zużycia energii na poziomie 6-8 W. Nawilżacze pracujące w średniej wielkości pomieszczeniach potrzebują średnio od 20-50 W, chociaż spotkamy na rynku urządzenia, które zużywają nawet 150-180 W.

 

Warto jednak podkreślić, że moc nie powinna być kluczowym parametrem, który zadecyduje o wyborze urządzenia. Dużo ważniejsza jest wydajność urządzenia. Na rynku dostępne są także nawilżacze powietrza, które posiadają funkcję automatycznego wyłączania urządzenia w momencie, gdy powietrze uzyska pożądaną wilgotność.

 

 

4. Pojemność zbiornika na wodę

Ten parametr jest istotny w przypadku wyboru nawilżacza parowego. Dla zasady większy pojemnik na wodę oznacza, że nawilżacz będzie w stanie skutecznie nawilżać większą powierzchnię. Jednak nie oznacza to, że dwa nawilżacze o tej samej pojemności zbiornika na wodę pracują z taką samą wydajnością. Jeżeli nie chcesz pamiętać o częstym dolewaniu wody do nawilżacza, wybierz nawilżacz o dużym zbiorniku, który wystarczy napełnić jeden raz dziennie. Z drugiej strony duży zbiornik na wodę oznacza, że nawilżacz będzie miał spore rozmiary. Jeżeli więc nie masz miejsca w pokoju na duże urządzenie, będziesz musiał rozejrzeć się za nawilżaczem z mniejszym zbiornikiem. Sprawdzając pojemność zbiornika, warto przyjrzeć się także sposobowi napełniania wodą wymiany tego zbiornika. Niektóre urządzenia o bardzo nietypowym designie okazują się w praktyce bardzo nieergonomiczne i trudne w utrzymaniu w czystości. Jeżeli wybierzesz zbiornik wykonany z przeźroczystego tworzywa, będziesz mógł z łatwością kontrolować poziom wody.

 

 

5. Głośność pracy nawilżacza 

Bardzo ważny parametr, zwłaszcza jeżeli planujemy korzystać z nawilżacza w sposób ciągły. Nawilżacze w warunkach domowych czy biurowych nie powinny pracować głośniej niż na poziomie 35 dB. Unikaj nawilżaczy, które nie mają podanego parametru dot. poziomu hałasu. Producenci zwłaszcza Ci wytwarzający sprzęty niskiej jakości celowo mogą unikać podawania tego parametru (chociaż powinien być on podany). Dla zasady najcichsze działanie mają nawilżacze parowe, a najgłośniejsze są nawilżacze ewaporacyjne. Jednak w każdej grupie urządzeń znajdą się te o ultracichej pracy, jak i urządzenia, które pracują bardzo głośno. Nawilżacze parowe to najcichsze z wszystkich typów nawilżaczy. Nawilżacze parowe nie zawierają elementów ruchomych, w przeciwieństwie do nawilżaczy ewaporacyjnych, w których jest z reguły mata ruchoma a na pewno wentylator. Z kolei w nawilżaczach ultradźwiękowych znajduje się membrana ultradźwiękowa, która także może emitować dźwięki słyszalne dla ludzkiego ucha. Nawilżacze ewaporacyjne mogą być niemal tak ciche, jak ultradźwiękowe. Jednak to nawilżacze parowe są niedoścignione, jeśli są dobrze wykonane - są praktycznie niesłyszalne... no może poza sporadycznym i bardzo cichym dźwiękiem bulgotania wody. W niektórych typach nawilżaczy parowych zostały zastosowane wentylatory do rozprowadzania pary, wówczas to właśnie te wentylatory mogą być źródłem hałasu. Jednak jeżeli szukamy bardzo cichego modelu, wybierzmy nawilżacz parowy bez wentylatora. 

 

6. Pomiar wilgotności powietrza

Obecność higrostatu to bardzo praktyczne rozwiązanie. Higrostat kontroluje poziom wilgotności powietrza, dzięki czemu łatwiej będzie nam zadbać o zdrowe powietrze. Dodatkowo mamy pewność, że nawilżacz działa z większą precyzją. Wiele urządzeń wyposażonych w higrostat, dodatkowo wyposażonych jest w funkcję automatycznego wyłączania urządzenia w momencie, gdy powietrze w pomieszczeniu osiągnie optymalny poziom nawilżenia. W starszych modelach możemy spotkać higrostat mechaniczny, z kolei w nowsze wyposażone są w higrostat elektroniczny, który działa o wiele dokładniej niż jego mechaniczny odpowiednik.

 

Porównanie parametrów nawilżaczy powietrza w podobnym przedziale cenowym

 

RODZAJ NAWILŻANIA NAWILŻANIE PAROWE NAWILŻANIE EWAPORACYJNE NAWILŻANIE ULTRADŹWIĘKOWE
Nawilżacz powietrza Stadler Form Fred Xiaomi SmartMi Pure Evaporative Stadler Form Anton
Cena 599,00 zł 599,00 zł 529,00 zł
Dedykowany do powierzchni 50 m2 40 m2 25 m2
Wydajność nawilżania 175/360 g/h 240 ml/h 170 g/h
Pobór energii 150-300 W 8 W 12 W
Poziom głośności 27-33 dB < 47 dB

28,5 - 30 dB

 

Jak widać, każdy z rodzajów nawilżacza powietrza ma swoje zalety. Zależnie od tego, czy ważniejsza jest dla Ciebie głośność pracy urządzenia, czy może jednak energooszczędność, wybierz idealny typ urządzenia dla siebie.

 

 

 

 

 

comments powered by Disqus
Kategorie

Kim jesteśmy?

Sklep Aero7.pl działa od 2009 roku. Działalność firmy dzieli się na część handlową i usługową. W sklepie Aero7.pl znajdą Państwo sprzęt do tzw. obróbki powietrza czyli taki, dzięki któremu możemy regulować jego temperaturę lub wilgotność.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Nawilżacze Philips w ofercie Aero7.pl

Nawilżacz Xiaomi w ofercie Aero7.pl

Nawilżacze Stadler Form w ofercie Aero7.pl

Zobacz również

Nawilżacze powietrza - 10 pytań i odpowiedzi Nawilżacze powietrza - 10 pytań i odpowiedzi

Stoisz przed wyzwaniem zakupu pierwszego nawilżacza powietrza? Przygotowaliśmy zestawienie 10 pytań, na które odpowiedzi pomogą Ci wybrać odpowiedni rodzaj nawilżacza powietrza.

Zasada działania, funkcje i akcesoria nawilżaczy powietrza Zasada działania, funkcje i akcesoria nawilżaczy powietrza

Szukasz nawilżacza, który sprosta Twoim wymaganiom? Porównanie zawiera informacje dotyczące budowy różnych typów nawilżaczy oraz ich wady i zalety.

Rodzaje nawilżaczy powietrza - który wybrać? Rodzaje nawilżaczy powietrza - który wybrać?

Wybór odpowiedniego nawilżacza powietrza bardzo często bywa sprawą skomplikowaną. Jest wiele czynników, które powinny mieć wpływ na wybór odpowiedniego urządzenia. Ten artykuł ma za zadania pomóc Państwu w tym wyborze.

Nawilżacze powietrza do biura Nawilżacze powietrza do biura

Zbyt suche powietrze w miejscu pracy może realnie wpływać na obniżoną wydajność pracowników. Senność, problemy z koncentracją, problemy z oddychaniem to tylko przykładowe konsekwencje suchego powietrza. Podpowiadamy, jakie modele nawilżaczy powietrza sprawdzą w konkretnych przestrzeniach biurowych.

Nawilżacze powietrza dla alergików Nawilżacze powietrza dla alergików

Zmagasz się z alergią wziewną lub skórną? Dowiedz się, jak nawilżacz powietrza może Ci pomóc załagodzić uciążliwe dolegliwości.

Zasady korzystania z nawilżaczy powietrza Zasady korzystania z nawilżaczy powietrza

Zastanawiasz się, jak uzyskać odpowiednią wilgotność powietrza w domu, bez uszczerbku na zdrowiu przejść przez sezon grzewczy lub załagodzić dolegliwości alergiczne? Skorzystaj z nawilżacza powietrza i oddychaj zdrowym powietrzem! Przeczytaj nasz artykuł i poznaj zasady korzystania z tego typu urządzeń.

Jaki nawilżacz powietrza dla dziecka Jaki nawilżacz powietrza dla dziecka

Zastanawiasz się nad kupnem odpowiedniego nawilżacza powietrza do pokoju swojego dziecka? Stworzyliśmy ranking najlepszych modeli dla dziecka, który rozwieje wszelkie wątpliwości. Zaufaj specjalistom z Aero7.

Optymalna wilgotność w mieszkaniu Optymalna wilgotność w mieszkaniu

Przed decyzją o zakupie urządzenia, które pomoże nam utrzymać wilgotność na optymalnym poziomie dobrze jest zapoznać się z definicją wilgotności względnej. Czym zatem jest wilgotność? W skrócie jest to procentowy stosunek ilości wody (pary) w powietrzu...

Czy nawilżacze powietrza są bezpieczne dla zdrowia? Czy nawilżacze powietrza są bezpieczne dla zdrowia?

Zastanawiasz się nad zakupem nawilżacza powietrza? Sprawdź jaki wpływ na nasze zdrowie mogą mieć takie urządzenia i dowiedz się, jak uniknąć potencjalnych zagrożeń.

Darmowa dostawa

Płatności online

30 dniowe prawo zwrotu

Bezpieczne zakupy

Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym sklepie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania sklepu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego sklepu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności sklepu.