Rodzaje nawilżaczy powietrza - który wybrać?

 

Spis treści:

  1. Wysoka jakość powietrza kluczem do zdrowia
  2. Nawilżacze parowe
  3. Nawilżacze ultradźwiękowe
  4. Nawilżacze ewaporacyjne
  5. Podsumowanie

 

Wysoka jakość powietrza kluczem do zdrowia

Katar, kaszel w ciągu dnia oraz niespokojny sen w nocy to efekt suchego powietrza w Twoim domu. Suche powietrze to nic innego, jak niedobór wody w postaci gazowej w powietrzu. Żeby pozbyć się suchego powietrza należy je nawilżyć, najlepiej dobrej klasy nawilżaczem, bo domowe sposoby są często nieskuteczne i powodują przykre konsekwencje.

 

Na rynku obecnie dostępne są trzy rodzaje nawilżaczy: parowe, ultradźwiękowe oraz ewaporacyjne.

 

W tym poradniku o nawilżaczach najważniejszą kwestią będzie kwestia kosztów eksploatacji poszczególnych rodzai nawilżaczy oraz ich swoboda użytkowania. Wyszliśmy z założenia, że informacja o tym, że nawilżacz skutecznie nawilży powietrze nie usatysfakcjonuje przyszłego użytkownika.

Naszym zdaniem każdy powinien wiedzieć, czego należy się spodziewać po urządzeniu oraz, gdzie można zaoszczędzić na zakupie nawilżacza.

Mamy nadzieję, że po tej lekturze każdy będzie mógł sobie odpowiedzieć na jedno proste pytanie: który nawilżacz będzie dla mnie optymalnym rozwiązaniem?

 

Nawilżacze parowe

Zacznijmy od nawilżaczy parowych. Ich sposób działania polega na gotowaniu wody przez specjalną grzałkę, która przy uzyskaniu odpowiedniej temperatury wytwarza parę, która wzbogaca powietrze o życiodajną parę wodną.

 

Jeśli ktoś uważnie porówna sobie dane techniczne wszystkich rodzai nawilżaczy, dojdzie do jednego wniosku: nawilżacze parowe są bardzo wydajne - to prawda, lecz jednocześnie potrzebują więcej energii elektrycznej do pracy. Oznacza to, że koszt eksploatacji nawilżaczy parowych będzie stosunkowo większy, niż pozostałe urządzenia.

 

Podstawową korzyścią przy zakupie nawilżaczy parowych jest ich stosunkowo niska cena, która na pierwszy rzut wydaję się opłacalna.

 

Aby zobrazować, o co chodzi, przedstawimy to na konkretnym przykładzie. Nawilżacz parowy Stylies Vapo Taurus 271, to nawilżacz w cenie 435 zł o wydajności nawilżania 500 g/h oraz poborze energii 480 W. Jego wydajnościowy odpowiednik - nawilżacz ultradźwiękowy Boneco U7147 za 925 zł przy wydajności nawilżania 550g/h pobiera maksymalnie 140 W energii. Załóżmy sytuację, że mamy do nawilżenia pomieszczenie do 60m2. Oba nawilżacze nawilżą powietrze w tym samym czasie, lecz parowy będzie potrzebował na to 3 razy więcej energii, co odbiję się na rachunkach za prąd.

 

Wielu klientów woli często dopłacić, bo wychodzą z jednego prostego założenia: koszt za nawilżacz jest jednorazowy, a korzyści wynikające z zastosowania urządzenia będą mieć znaczenie na wiele lat. Często za kupnem nawilżacza ultradźwiękowego przemawia także fakt, iż łączy w sobie dwie funkcje: nawilżacza oraz oczyszczacza powietrza.

 

Lecz mimo wszystko fakt, iż nie wymagają dodatkowych akcesoriów, co jest wygodne dla użytkownika oraz, że można oszczędzić na cyklicznej wymianie części, która jest obowiązkowa w przypadku innych nawilżaczy, przekonuje osoby do tego, że to właśnie nawilżacz parowy jest tym czego szukalii i że warto go kupić.

 

Nawilżacze ultradźwiękowe

Drugim rodzajem urządzeń do nawilżania są nawilżacze ultradźwiękowe, o zaletach których zostało już co nieco powiedziane. Warto na początku wspomnieć, że jak sama nazwa wskazuje działają w oparciu o ultradźwięki, które rozbijają cząsteczki wody, w ten sposób tworząc mgiełkę, która nawilża powietrze.

 

Zaletą wielu nawilżaczy ultradźwiękowych jest ich komfort w użytkowaniu. Są takie jak Air-O-Swiss U650, które posiadają wskaźnik braku wody, wstępne podgrzanie wody, elektroniczny higrostat, panel dotykowy oraz cyfrowy wyświetlacz - wtedy taki nawilżacz wygląda jak mini komputer i prezentuje się wyjątkowo okazale.
Na koniec pytanie: Czy zwracacie uwagę na poziom hałasu, jaki może wydobywać z siebie urządzenie? Jeśli tak, to ultradźwięki są najcichszymi produktami na rynku.

 

W przypadku ultradźwięków wymiennymi częściami są kartridż do demineralizacji  wody (średnio cena 83 zł), który trzeba wymieniać dosyć często, jeśli woda użytkowa jest bardzo twarda oraz elektrody/kostki Ionic Silver (cena w granicach 100 zł) wymienna raz na rok. Jest także możliwość dokupowania granulatów uzupełniających do filtra odwapniającego.

 

Nawilżacze ewaporacyjne

Ostatnim do wyboru urządzeniem jest nawilżacz ewaporacyjny, który łączy w sobie najważniejsze cechy pożądane przez klientów: wydajność oraz oszczędność w eksploatacji.

 

Za przykład niech świadczy nawilżacz Boneco E2251, którego maksymalna wydajność nawilżania, to 600g/h, przy poborze energii na poziomie 56W.

 

Ich działanie polega na zjawisku ewaporacji, czyli naturalnego odparowywania wody ze specjalnego wkładu nawilżającego. Ewaporacja, to dodatkowo najbardziej naturalny i najzdrowszy sposób nawilżania. Nawilżacze ewaporacyjne wyposażone są w specjalne maty ewaporacyjne, które także oczyszczają powietrze z drobinek kurzu i brudu. Wszyscy klienci zgodnie podkreślają ogromne znaczenie możliwości oczyszczania powietrza przez nawilżacze ewaporacyjne.

 

W ewaporacyjnych nawilżaczach powinno się wymieniać matę ewaporacyjną (max 90 zł) raz na kilka miesięcy w zależności od użytkowania oraz elektrodę/kostkę Ionic Silver (raz na rok).

 

Zobacz nawilżacze powietrza w Aero7.pl

 

 

Podsumowanie

Na koniec trzeba powiedzieć, że każdy znajduje coś dla siebie, gdyż wszystkie, zarówno ewaporacyjne, ultradźwiękowe, jak i parowe nawilżacze powietrza się sprzedają i cieszą się pozytywną reakcją zwrotną wśród klientów. Najważniejsze jednak jest to, aby każdy zdawał sobie sprawę z zalet i wad systemów nawilżania powietrza. Gdy wybór padnie na określony system nawilżania, następnym kryterium, jakim powinien się kierować przyszły użytkownik jest odpowiedni dobór urządzenia pod kątem jego wydajności, w stosunku do wielkości powierzchni pomieszczenia, aby mógł sprawnie i efektywnie nawilżyć w nim powietrze. W naszym menu wyboru nawilżacza można sprawdzić dokładne dane techniczne każdego modelu.  Mam ogromną nadzieję, że ten artykuł odpowiedział na najczęściej nurtujące pytania ludzi, którzy chcą zadbać o powietrze w swoim domu.

 

 

comments powered by Disqus
Kategorie

Kim jesteśmy?

Sklep Aero7.pl działa od 2009 roku. Działalność firmy dzieli się na część handlową i usługową. W sklepie Aero7.pl znajdą Państwo sprzęt do tzw. obróbki powietrza czyli taki, dzięki któremu możemy regulować jego temperature lub wilgotność.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Nawilzacze ewaporacyjne w ofercie Aero7.pl

Nawilżacze ultradźwiękowe w ofercie Aero7.pl

Nawilżacze parowe w ofercie Aero7.pl

Darmowa dostawa

Płatności online

30 dniowe prawo zwrotu

Bezpieczne zakupy

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności