Spis treści:
Katar, kaszel w ciągu dnia oraz niespokojny sen w nocy to efekt suchego powietrza w Twoim domu. Suche powietrze to nic innego, jak niedobór wody w postaci gazowej w powietrzu. Żeby pozbyć się suchego powietrza należy je nawilżyć, a najlepszym rozwiązaniem będzie zakup dobrej klasy nawilżacza, gdyż domowe sposoby są często nieskuteczne i powodują przykre konsekwencje.
Na rynku obecnie dostępne są trzy rodzaje nawilżaczy: parowe, ultradźwiękowe oraz ewaporacyjne.
W tym poradniku o nawilżaczach najważniejszą kwestią będzie kwestia kosztów eksploatacji poszczególnych rodzajów nawilżaczy oraz ich swoboda użytkowania. Wyszliśmy z założenia, że informacja o tym, że nawilżacz skutecznie nawilży powietrze nie usatysfakcjonuje przyszłego użytkownika.
Naszym zdaniem każdy powinien wiedzieć, czego należy się spodziewać po urządzeniu oraz, gdzie można zaoszczędzić na zakupie nawilżacza. Mamy nadzieję, że po tej lekturze każdy będzie mógł sobie odpowiedzieć na jedno proste pytanie: który nawilżacz będzie dla mnie optymalnym rozwiązaniem?
Zacznijmy od nawilżaczy parowych. Ich sposób działania polega na gotowaniu wody przez specjalną grzałkę, następnie po uzyskaniu odpowiedniej temperatury wytwarza parę, która wzbogaca powietrze o życiodajną parę wodną.
Jeśli ktoś uważnie porówna sobie dane techniczne wszystkich rodzajów nawilżaczy, dojdzie do jednego wniosku: nawilżacze parowe są bardzo wydajne - to prawda, lecz jednocześnie potrzebują więcej energii elektrycznej do pracy. Oznacza to, że koszt eksploatacji nawilżaczy parowych będzie stosunkowo większy, niż pozostałych urządzeń.
Podstawową korzyścią przy zakupie nawilżaczy parowych jest ich stosunkowo niska cena, która na pierwszy rzut wydaję się opłacalna, należy jednak doliczyć koszty eksploatacyjne, czyli dość duże zużycie prądu.
Aby zobrazować, o co chodzi, przedstawimy to na konkretnym przykładzie nawilżaczy tej samej marki. Nawilżacz parowy Stadler Form Fred, to nawilżacz w promocyjnej cenie 359 zł o wydajności nawilżania 360 g/h oraz poborze energii 300 W. Jego wydajnościowy odpowiednik – nawilżacz ewaporacyjny Stadler Form Oskar za 699 zł przy wydajności nawilżania 370g/h pobiera maksymalnie zaledwie 18 W energii. Załóżmy sytuację, że mamy do nawilżenia pomieszczenie do 50 m2. Oba nawilżacze nawilżą powietrze w tym samym czasie, lecz parowy będzie potrzebował na to znacznie więcej energii, co odbije się na rachunkach za prąd.
Wielu klientów woli często dopłacić, bo wychodzą z jednego prostego założenia: koszt za nawilżacz jest jednorazowy, a korzyści wynikające z zastosowania urządzenia będą mieć znaczenie na wiele lat. Lecz mimo wszystko fakt, iż nie wymagają dodatkowych akcesoriów, co jest wygodne dla użytkownika oraz, że można oszczędzić na cyklicznej wymianie części, która jest obowiązkowa w przypadku innych nawilżaczy, przekonuje osoby do tego, że to właśnie nawilżacz parowy jest tym czego szukali i że warto go kupić.
Istotną zaletą nawilżaczy parowych jest ich cicha praca, więc idealnie sprawdzą się w pokojach dziecięcych oraz sypialniach. Należy tylko pamiętać o tym, że stwarzają ryzyko poparzenia (generują parę) i należy je ustawić w sposób niedostępny dla dzieci.
Polecanym przez nas nawilżaczem parowym jest Stadler Form Fred autorstwa cenionego projektanta. Urządzenie jest bardzo ciche (27-33 dB) i potrafi obsłużyć powierzchnię 50 m2. Co więcej, zostało wyposażone w higrostat, który umożliwia regulację zakresu wilgotności w przedziale 20-90%.
Drugim rodzajem urządzeń do nawilżania są nawilżacze ultradźwiękowe, o zaletach których zostało już co nieco powiedziane. Warto na początku wspomnieć, że jak sama nazwa wskazuje działają w oparciu o ultradźwięki, które rozbijają cząsteczki wody, w ten sposób tworząc mgiełkę, która nawilża powietrze.
Zaletą wielu nawilżaczy ultradźwiękowych jest ich komfort w użytkowaniu. Dobrym przykładem nawilżacza ultradźwiękowego jest AIR NATUREL Gota 2, na którego korzyść przemawia bardzo niska cena. Poza tym urządzenie jest niezwykle energooszczędne (30 W) oraz bardzo ciche (35 dB). W nawilżaczu działa innowacyjna technologia HygroSmart, która utrzymuje idealny poziom wilgotności w pomieszczeniu. Model polecany jest do powierzchni do 30 m2.
Na koniec pytanie: czy zwracacie uwagę na poziom hałasu, jaki może wydobywać z siebie urządzenie? Jeśli tak, to ultradźwięki są najcichszymi produktami na rynku. Co ważne, jeśli masz zwierzęta domowe i chcesz aby miały nadal one komfortowe warunki, to radzimy rozejrzeć się za innym rodzajem nawilżacza. Ultradźwięki nie są słyszalne dla ludzkiego ucha, lecz zwierząta będą je słyszeć i może to ich wprowadzać w stan nerwowości.
W przypadku ultradźwięków wymiennymi częściami są kartridż do demineralizacji wody (średnio cena 83 zł), który trzeba wymieniać dosyć często, jeśli woda użytkowa jest bardzo twarda oraz elektrody/kostki Ionic Silver (cena w granicach 100 zł) wymienna raz na rok. Jest także możliwość dokupowania granulatów uzupełniających do filtra odwapniającego.
Ostatnim do wyboru urządzeniem jest nawilżacz ewaporacyjny, który łączy w sobie najważniejsze cechy pożądane przez klientów: wydajność oraz oszczędność w eksploatacji.
Ich działanie polega na zjawisku ewaporacji, czyli naturalnego odparowywania wody ze specjalnego wkładu nawilżającego. Ewaporacja, to dodatkowo najbardziej naturalny i najzdrowszy sposób nawilżania. Nawilżacze ewaporacyjne wyposażone są w specjalne maty ewaporacyjne, które także oczyszczają powietrze z drobinek kurzu i brudu. Wszyscy klienci zgodnie podkreślają ogromne znaczenie możliwości oczyszczania powietrza przez nawilżacze ewaporacyjne.
Na korzyść nawilżania ewaporacyjnego przemawia również to, że nie tworzy mokrych plam oraz białego nalotu na meblach.
W ewaporacyjnych nawilżaczach powinno się wymieniać matę ewaporacyjną (max 90 zł) raz na kilka miesięcy w zależności od użytkowania oraz elektrodę/kostkę Ionic Silver (raz na rok).
Polecanym przez nas nawilżaczem ewaporacyjnym jest Xiaomi SmartMi Pure Evaporative zapewniający rewelacyjny stosunek jakości do ceny. Za niewielkie pieniądze zyskujemy sprzęt wyposażony w możliwość sterowania przez aplikację mobilną oraz funkcję automatycznego odparowania wody. Produkt doskonale sprawdzi się na powierzchniach do 40 m2.
Podsumowując, każdy znajdzie coś dla siebie, gdyż wszystkie, zarówno ewaporacyjne, ultradźwiękowe, jak i parowe nawilżacze powietrza się sprzedają i cieszą się pozytywną reakcją zwrotną wśród klientów. Najważniejsze jednak jest to, aby każdy zdawał sobie sprawę z zalet i wad systemów nawilżania powietrza. Gdy wybór padnie na określony system nawilżania, następnym kryterium, jakim powinien się kierować przyszły użytkownik jest odpowiedni dobór nawilżacza pod kątem jego wydajności, w stosunku do wielkości powierzchni pomieszczenia, aby mógł sprawnie i efektywnie nawilżyć w nim powietrze.
W naszym menu wyboru nawilżacza można sprawdzić dokładne dane techniczne każdego modelu. Mamy ogromną nadzieję, że ten artykuł odpowiedział na najczęściej nurtujące pytania ludzi, którzy chcą zadbać o powietrze w swoim domu.
comments powered by Disqus
Sklep Aero7.pl działa od 2009 roku. Działalność firmy dzieli się na część handlową i usługową. W sklepie Aero7.pl znajdą Państwo sprzęt do tzw. obróbki powietrza czyli taki, dzięki któremu możemy regulować jego temperaturę lub wilgotność.
Masz pytania?
Skontaktuj się z namiStoisz przed wyzwaniem zakupu pierwszego nawilżacza powietrza? Przygotowaliśmy zestawienie 10 pytań, na które odpowiedzi pomogą Ci wybrać odpowiedni rodzaj nawilżacza powietrza.
Które parametry techniczne nawilżaczy są najważniejsze i zapewniają dobrą jakość powietrza? Sprawdź, na jakie parametry techniczne zwrócić uwagę przy zakupie nawilżacza powietrza, aby wybrać optymalny model. Porównujemy parametry nawilżaczy parowych, ewaporacyjnych oraz ultradźwiękowych.
Zastanawiasz się, jak uzyskać odpowiednią wilgotność powietrza w domu, bez uszczerbku na zdrowiu przejść przez sezon grzewczy lub załagodzić dolegliwości alergiczne? Skorzystaj z nawilżacza powietrza i oddychaj zdrowym powietrzem! Przeczytaj nasz artykuł i poznaj zasady korzystania z tego typu urządzeń.
Szukasz nawilżacza, który sprosta Twoim wymaganiom? Porównanie zawiera informacje dotyczące budowy różnych typów nawilżaczy oraz ich wady i zalety.
Przed decyzją o zakupie urządzenia, które pomoże nam utrzymać wilgotność na optymalnym poziomie dobrze jest zapoznać się z definicją wilgotności względnej. Czym zatem jest wilgotność? W skrócie jest to procentowy stosunek ilości wody (pary) w powietrzu...
Zbyt suche powietrze w miejscu pracy może realnie wpływać na obniżoną wydajność pracowników. Senność, problemy z koncentracją, problemy z oddychaniem to tylko przykładowe konsekwencje suchego powietrza. Podpowiadamy, jakie modele nawilżaczy powietrza sprawdzą w konkretnych przestrzeniach biurowych.
Zmagasz się z alergią wziewną lub skórną? Dowiedz się, jak nawilżacz powietrza może Ci pomóc załagodzić uciążliwe dolegliwości.
Zastanawiasz się nad kupnem odpowiedniego nawilżacza powietrza do pokoju swojego dziecka? Stworzyliśmy ranking najlepszych modeli dla dziecka, który rozwieje wszelkie wątpliwości. Zaufaj specjalistom z Aero7.
Zastanawiasz się nad zakupem nawilżacza powietrza? Sprawdź jaki wpływ na nasze zdrowie mogą mieć takie urządzenia i dowiedz się, jak uniknąć potencjalnych zagrożeń.
Darmowa dostawa
Płatności online
30 dniowe prawo zwrotu
Bezpieczne zakupy