Samochodowy oczyszczacz powietrza

Transport drogowy odpowiada w dużym stopniu za fatalną jakość powietrza. Niestety w samochodach spędzamy coraz więcej czasu, a tym samym narażamy się na wdychanie szkodliwych dla zdrowia zanieczyszczeń. Sprawdź, w jakim stopniu samochodowy oczyszczacz powietrza może poprawić jakość powietrza w czasie Twojej podróży.

Transport samochodowy a zanieczyszczenie powietrza

Światowa Organizacja Zdrowia bije na alarm! Transport samochodowy odpowiada w dużym stopniu za fatalny stan jakości powietrza w wielu miastach. Niestety aż 98% mieszkańców miast w UE narażonych jest na wdychanie zanieczyszczonego powietrza, a aż 30% mieszkańców UE mieszka na obszarach, na których stężenie zanieczyszczenia powietrza przekracza dopuszczalne normy. Efektami wdychania tych zanieczyszczeń są m.in.:

 • problemy układu oddechowego
 • problemy układu krążenia
 • alergie

Dane Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBIZE) wskazują, że w zanieczyszczeniach powstałych w związku z transportem samochodowym, znajduje dużo szkodliwych substancji i gazów, w tym przede wszystkim:

 • dwutlenek i tlenek węgla
 • tlenki azotu
 • niemetanowe lotne związki organiczne
 • pył

Rodzaje zanieczyszczeń powstające na skutek użytkowania samochodów

Główne przyczyny zanieczyszczeń

Stale rosnący poziom zanieczyszczeń powietrza w transporcie drogowym wywołany jest głównie przez następujące czynniki:

 • bardzo duży przyrost liczby zarejestrowanych samochodów – od 2008 r. do 2012 liczba zarejestrowanych samochodów na 1000 mieszkańców wzrosła o niemal 25%.
 • ogromna liczba starych samochodów – jesteśmy na trzecim miejscu w UE pod względem sprowadzania największej liczby starych samochodów (powyżej 10 lat). Średni wiek sprowadzanych samochodów do Polski to 12 lat.
 • Niska popularność publicznej komunikacji – brak wygodnych połączeń i węzłów przesiadkowych sprawia, że rzadko korzystamy z komunikacji publicznej. Podróżujemy w pojedynkę, bez pasażerów.
 • Niewystarczająco rozwinięta infrastruktura drogowa - która nie jest w stanie zapewnić sprawnej komunikacji. Powstają korki, zatory, brakuje miejsc parkingowych. Kierowcy są zmuszeni zużywać więcej paliwa i przebywać dłużej w samochodach.
 • Usuwanie filtrów cząstek stałych – aby uniknąć konieczności regularnego czyszczenia filtrów oraz kosztownych inwestycji przy określonym przebiegu samochodu, polscy kierowcy często decydują się na usunięcie filtru w samochodach wysokoprężnych. Usuniecie filtru sprawia, że samochody emitują bardzo dużą ilość zanieczyszczeń.

Zanieczyszczenie powietrza w samochodzie

Dym, zanieczyszczenia powietrza, opary, przykre zapachy sprawiają, że maleje komfort i bezpieczeństwo jazdy. Każdy, kto kiedykolwiek spacerował wzdłuż zatłoczonej, kilkupasmowej ulicy doskonale zdaje sobie sprawę, z jak wysokim poziomem zanieczyszczenia mamy do czynienia. Naiwnością byłoby myślenie, że zanieczyszczenia te nie dostają się do wnętrza kabiny samochodowej, zwłaszcza jeżeli podróż trwa długie godziny. Dodatkowo dyskomfort jazdy może być spowodowany dymem papierosowym oraz brzydkim zapachem, związanym z przewożeniem określonych produktów czy materiałów.

Filtry kabinowe – tradycyjne oczyszczanie powietrza

Filtry kabinowe to absolutnie niezbędne wyposażenie samochodu. Filtry te odpowiadają za wyłapanie zanieczyszczeń – ale tylko tych o większych rozmiarach. Filtry niestety słabo radzą sobie z redukcją szkodliwych dla zdrowia cząstek PM2,5, które tak naprawdę mogą wyrządzić największą szkodę w naszym układzie oddechowym. Nikt nie kwestionuje obecności filtrów kabinowych. Nie oczekujmy jednak od nich, że wyłapią wszystkie rodzaje zanieczyszczeń, które mogą dostać się do samochodu.

Aby obniżyć stężenie pyłów 2,5 PM konieczna jest przynajmniej kilkuminutowa praca w trybie obiegu zamkniętego. Niestety musimy mieć na uwadze, że takie działanie może być dla nas niebezpieczne, ponieważ prowadzi do podniesienia dwutlenku węgla. To w konsekwencji wywołuje senność u kierowcy i wydłuża jego reakcję.

Jeżeli chcesz zapewnić sobie czyste powietrze w samochodzie, zacznij korzystać z samochodowych oczyszczaczy powietrza.

Czy oczyszczacze samochodowe są niezbędne?

Na to pytanie każdy powinien sobie odpowiedzieć indywidualnie. Mając na uwadze troskę o zdrowie, ale także rozsądek, warto uwzględnić kilka kwestii:

 • Czas, który przebywasz w samochodzie – jeżeli samochód wykorzystujesz tylko sporadycznie np. raz w tygodniu na zrobienie zakupów w pobliskim supermarkecie, wówczas zakup oczyszczacza samochodowego nie będzie konieczny. Inaczej wygląda sprawa, gdy jesteś przedstawicielem handlowym lub kurierem i w samochodzie spędzasz większość czasu pracy.
 • Miejsca, które odwiedzasz – jeżeli masz to szczęście i przemieszczasz się samochodem po czystych regionach, a także udaje Ci się omijać korki. Dodatkowo jeździsz nowym modelem samochodu, który emituje względnie mało zanieczyszczeń, wówczas zakup oczyszczacza samochodowego także nie będzie koniecznością.
 • Palenie papierosów w samochodzie – usunięcie dymu papierosowego z samochodu to często prawdziwe wyzwanie. I nawet jeżeli Tobie taki dym nie przeszkadza, to jednak pamiętaj, że pasażerowie mogą odczuwać ogromny dyskomfort. Jeżeli aspekty zdrowotne Cię nie przekonują, pamiętaj o spadku wartości samochodu. Aby usunąć z kabiny samochodowej dym papierosowy, zacznij korzystać z dobrej jakości oczyszczacza powietrza.
 • Alergie, problemy z układem oddechowym – jeżeli Ty lub Twoi pasażerowie cierpią na alergie lub dolegliwości układu oddechowego (astma, zapalenie płuc zapalenie oskrzeli), zapewnienie czystego powietrza w kabinie samochodowej może okazać się konieczne, dla zapewnienia bezpieczeństwa i komfortu podróży.
 • Brzydkie zapachy w samochodzie – nawet jeżeli nie palisz papierosów, w Twoim samochodzie mogą się zagnieździć brzydkie zapachy będące wynikiem podróżowania z małymi dziećmi lub zwierzakami, które czasem mogą zaskoczyć nas niejedną niespodzianką. Teoretycznie najszybszym sposobem pozbycia się przykrego zapachu jest przewietrzenie samochodu, niestety nie zawsze jest to możliwe np. ze względu na niską temperaturę. Jednocześnie pamiętajmy, że jazda z otwartym oknem może sprawić, że do wnętrza dostanie się duża ilość pyłów i zanieczyszczeń. Dlatego „wietrzenie” samochodu może czasem przynieść więcej szkody niż pożytku.
Przewożenie psa w samochodzie
Pozbycie się brzydkich zapachów po przewożonych zwierzętach to bardzo trudne zadanie

Jak wybrać dobry oczyszczacz samochodowy?

Dobry oczyszczacz powietrza to przede wszystkim skuteczny oczyszczacz. Ze względu na niewielką przestrzeń w samochodzie warto wybrać praktyczny i łatwy w obsłudze model. Przy zakupie oczyszczacza weź pod uwagę następujące czynniki:

 • Sposób oczyszczania powietrza

  Dostępne modele samochodowych oczyszczaczy powietrza z zasady wykorzystują jedną z trzech metod oczyszczania:

  • filtry – poszczególne typy filtrów wymagają określonej formy czyszczenia. O ile filtry wstępne najczęściej mogą być czyszczone z pomocą odkurzacza, o tyle filtry HEPA należy wymieniać w okresie zalecanym przez producenta. Ważne, aby regularnie sprawdzać, czy filtry nie zatkały się kurzem lub brudem, ponieważ wtedy nie będą spełniały swojej funkcji.
  • jonizacja – jonizacja pozwala utrzymać równowagę jonową w kabinie samochodowej, jednak nie wpływa bezpośrednio na redukcję smogu.
  • oczyszczanie ozonowe – generator ozonu może pracować tylko wtedy, gdy w samochodzie nie będzie dzieci ani zwierząt. Dlatego rozważ, kiedy i w jakich warunkach będziesz chciał oczyszczacz powietrze.

  Niektóre modele oczyszczaczy oferują złożony system oczyszczania powietrza, który jest kombinacją kilku różnych metod. Przykładowo może to być filtr wstępny węglowy oraz filtry HEPA. Warto pamiętać, że zanieczyszczenia powietrza mają różne wielkości, dlatego jeden typ filtra nigdy nie będzie w stanie zredukować wszystkich typów zanieczyszczeń.

 • Forma ładowania i obsługi

  Zanim wybierzemy model oczyszczacza, sprawdźmy, w jaki sposób jest on ładowany w samochodzie. Najczęściej wykorzystuje się do tego 12V zapalniczki samochodowe. Nowsze modele wyposażone są w wejście USB.

 • Łatwość i koszt utrzymania w czystości

  Tak jak każdy oczyszczacz powietrza, tak i ten wymaga regularnej wymiany filtrów. Nieco inaczej wygląda sprawa z jonizatorami powietrza, które tak długo, jak są utrzymywane w czystości, nie wymagają specjalnej wymiany części. Należy jednak pamiętać o tym, że jonizatory nie usuną szkodliwych dla zdrowia pyłów PM2,5.

Polecany oczyszczacz samochodowy

Asortyment oczyszczaczy samochodowych dostępnych na rynku jest zdecydowanie mniejszy, niż asortyment typowych domowych oczyszczaczy powietrza. Z pewnością w najbliższej przyszłości będą wprowadzane kolejne modele, ponieważ popyt na tego typu urządzenia rośnie niezwykle szybko. Coraz większa świadomość w zakresie dbania o własne zdrowie, pogarszający się poziom zanieczyszczeń, a także nowe rozwiązania technologiczne sprawiają, że możemy dbać o swoje zdrowie niemal w każdych warunkach.

LIFAair LAC52

Spośród dostępnych modeli na rynku szczególnie polecamy model LIFAair LAC52. Urządzenie to jest bardzo wygodne w montażu i nie ogranicza przestrzeni samochodowej. Może być zamontowany w zagłówku, dzięki czemu z łatwością radzi sobie z neutralizacją zapachów, smogu, kurzu oraz szkodliwych dla zdrowia pyłów. Urządzenie odznacza się bardzo dobrymi parametrami wydajnościowymi (CADR 52m3 /h) i dedykowane jest do powierzchni ok. 6 m2.

Oczyszczacz wyposażony jest w system filtracji składający się z filtra węglowego oraz filtru HEPA 11. Pierwszy z filtrów odpowiada za redukcję brzydkich zapachów, lotnych gazów oraz formaldehydu. Z kolei filtr HEPA usuwa kurz, alergeny i szkodliwe dla zdrowia pyły (m.in. cząsteczki PM 2,5 znajdujące się w smogu).

LIFAair LAC52 filtr
Działanie samochodowego oczyszczacza powietrza - LIFAair LAC52

 

Nowoczesny design sprawia, że urządzenie prezentuje się bardzo dobrze w każdym typie samochodu. Zawiera także szereg innych praktycznych dodatków np. wyświetlacz LED, czujniki powietrza (CO2 i PM2.5), zabezpieczenie przed rozładowaniem akumulatora, porty USB. Doskonała jakość i trwałość urządzenia gwarantuje, że posłuży Ci bezawaryjnie przez długie lata.

 

 

comments powered by Disqus
Kategorie

Kim jesteśmy?

Sklep Aero7.pl działa od 2009 roku. Działalność firmy dzieli się na część handlową i usługową. W sklepie Aero7.pl znajdą Państwo sprzęt do tzw. obróbki powietrza czyli taki, dzięki któremu możemy regulować jego temperature lub wilgotność.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Darmowa dostawa

Płatności online

30 dniowe prawo zwrotu

Bezpieczne zakupy

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności