Zasada działania, funkcje i akcesoria nawilżaczy powietrza

Jeśli w pomieszczeniu, w którym przebywasz nie ma wymagającej wilgotności nawilżacz powietrza może skutecznie pomóc w przywróceniu jej do wartości optymalnej.

 

Optymalna wilgotność powietrza to przedział między 40 - 60%. Jej zaniżona wartość powodować może zarówno dyskomfort jak i problemy zdrowotne. Zbyt niski poziom wilgotności źle wpływa także na przedmioty, które nas otaczają. Suche powietrze powoduje rozsychanie drewnianych podłóg oraz mebli. Warto dbać o optymalną wilgotność w pomieszczeniu, zwłaszcza gdy w nim pracujesz. Optymalna wilgotność powietrza wpływa na komfort Twojej pracy, poprawia samopoczucie i umiejętność skupienia. Utrzymując wilgotność na optymalnym poziomie dbasz zatem nie tylko o siebie ale i o otoczenie, w którym żyjesz.

 

Spis treści:

 1. Rodzaje nawilżaczy powietrza
 2. Główne parametry nawilżaczy
 3. Akcesoria i funkcje
 4. Wykaz renomowanych producentów
 5. Podsumowanie

Jakie są rodzaje nawilżaczy?

Nawilżacz ewaporacyjny - nawilżacz wykorzystujący zjawisko ewaporacji czyli odparowania wody. Jego budowa jest dość prosta, co zapewnia wysoką bezawaryjność w porównaniu do innych typów nawilżaczy. Urządzenie nawilża powietrze w sposób najbardziej naturalny. Działanie nawilżacza nie pozostawia po sobie śladów na meblach jak w przypadku nawilżacza ultradźwiękowego. Wydajność nawilżacza spada wraz z ilością odparowanej do powietrza wody (zwiększaniem się wilgotności w pomieszczeniu). W większości przypadków zaawansowane sterowanie jest zatem niepotrzebne - ryzyko zwiększenia wilgotności powyżej optymalnego poziomu jest minimalne.

 

Jak działa nawilżacz ewaporacyjny?

Najważniejszymi częściami nawilżacza są wymienne maty, wentylator oraz zbiornik. Wentylator zasysa suche powietrze, które przechodząc przez mate ewaporacyjną zostaje nawilżone i oczyszczone. Zbiornik z wodą wyposażony jest w zawór, dzięki któremu jej poziom jest odpowiedni. 

Budowa nawilżacza ewaporacyjnego
Budowa nawilżacza ewaporacyjnego

Zalety – Niskie zużycie prądu, prosta i bezawaryjna konstrukcja, cicha praca, automatyczna regulacja wilgotności, częściowe oczyszczanie powietrza.

Wady – maty ewaporacyjne wymagają częstej wymiany, nawilżacz musi być często czyszczony.

 

 

Nawilżacz ultradźwiękowy - nawilżacz wykorzystuje ultradźwięki do rozbijania cząsteczek wody i generowania mgły wodnej. Jego budowa jest bardziej skomplikowana od nawilżaczy parowych czy ewaporacyjnych dzięki czemu można precyzyjniej sterować wilgotnością w pomieszczeniu. Niestety wysoki stopień skomplikowania wpływa na zmniejszoną żywotność w porównaniu do innych urządzeń. Nawilżacze ultradźwiękowe praktycznie nie posiadają elementów podlegających okresowej wymianie. Wyjątkiem jest tutaj filtr odkamieniający, który zapobiega zbieraniu się kamienia na membranie ultradźwiękowej.

 

Jak działa nawilżacz ultradźwiękowy?

Najważniejszym elementem nawilżacza ultradźwiękowego jest membrana ultradźwiękowa i generator, który pobudza ją do działania. Oprócz tych dwóch elementów urządzenie nie różni się zbytnio od nawilżaczy innych typów. W trakcie działania woda wydostaje się ze zbiornika i trafia do komory rozpylania, gdzie jest rozbijana przez membranę na drobne cząsteczki. Pracę membrany wspomaga wentylator, który wywiewa powstałą mgiełkę poza komorę. Niektóre nawilżacze wyposażone są w grzałkę, dzięki czemu nawilżacz może wytwarzać ciepłą oraz zimną mgiełkę. 

Budowa nawilzacza ultradźwiękowego
Budowa nawilżacza ultradźwiękowego

Zalety – Niskie zużycie prądu, zaawansowana konstrukcja zapewniająca precyzyjną regulację wilgotności powietrza, cicha praca, niskie koszty utrzymania.

Wady – mgiełka może pozostawiać osad na meblach, nawilżacz ma niższą żywotność niż urządzenia innego typu, nie oczyszcza powietrza.

 

 

Nawilżacz parowy - urządzenie wykorzystuje wbudowaną grzałkę do wytworzenia pary wodnej. Działa podobnie jak czajnik elektryczny. Nawilżacze parowe mają sporo zalet. Najważniejszą z nich jest wysoka i stała wydajność. Nie bez znaczenia jest również sterylizacja wody, która podgrzana do wysokiej temperatury zabija wszelkie bakterie. Ze względu na sposób odparowania wody nawilżacze parowe są droższe w eksploatacji niż urządzenia innego typu. Chodzi tutaj głównie o koszty zużycia energii elektrycznej.

 

Jak działa nawilżacz parowy?

Woda ze zbiornika trafia do komory odparowania. Tam jest podgrzewana przez grzałkę do temperatury wrzenia dzięki czemu odparowuje. Nawilżacz w jednym czasie podgrzewa tylko niewielką część wody co pozwala na zaoszczędzenie energii - urządzenie nie grzeje niepotrzebnie całego zbiornika. 

Budowa nawilzacza parowego
Budowa nawilżacza parowego

Zalety – Wysoka wydajność, prosta konstrukcja i duża niezawodność, sterylizacja wody.

Wady – Stosunkowo wysokie zużycie prądu, nie oczyszcza powietrza.

Główne parametry nawilżaczy powietrza:

 • Wydajność – podawana w litrach na dobę. Jest to wskaźnik informujący jaką ilość wody jest w stanie dany nawilżacz odparować do powietrza. Im wyższa jest powierzchnia, w którym chcemy zastosować nawilżacz tym wyższa powinna być jego wydajność. Bardzo wydajny jest model Stadler Form Oskar Big, który przeznaczony jest do powierzchni 100 m2 i został wyposażony w 6-litrowy zbiornik na wodę. nawilżacz powietrza Stadler Form Oskar Big
 • Zużycie energii – bardzo istotny parametr z punktu widzenia kosztów eksploatacji. Im więcej energii urządzanie nawilżające zużywa w trakcie pracy, tym większe koszty ponosi jego użytkownik. Nie jest to jednak jedyny koszt – przed zakupem warto obliczyć całkowite koszty eksploatacji, na które składają się materiały eksploatacyjne, czyszczenie urządzenia, jak i energia elektryczna, którą zużywa. Wyjątkowo niskim poborem energii charakteryzują się nawilżacze ewaporacyjne oraz ultradźwiękowe. Bardzo oszczędnym urządzeniem jest Xiaomi SmartMi Pure Evaporative, którego zużycie energii to zaledwie 8W! nawilżacz powietrza Xiaomi SmartMi Pure Evaporative
 • Poziom głośności - nawilżacze są urządzeniami, które wykorzystywane są raczej w sposób ciągły. Jeśli planujemy zakup urządzenia, które zoptymalizuje nam wilgotność w sypialni zwróćmy uwagę na generowany hałas. Do pomieszczeń, w których hałas mógłby przeszkadzać polecamy nawilżacze ultradźwiękowe oraz ewaporacyjne. Bardzo cichym nawilżaczem jest Philips HU4801/01, którego głośność w trybie nocnym to znikome 26 dB. Dzięki temu polecany jest do pokoi dziecięcych oraz sypialni. nawilżacz powietrza Philips HU4801/01
 • Pojemność zbiornika - wielkość zbiornika wpływa na konieczność dolewania do niego wody. Zwróćmy uwagę na pojemność, jeśli planujemy częste użytkowanie nawilżacza. Przykładem jest nawilżacz EXTREME THA 146, który został wyposażony w aż 34-litrowy zbiornik gwarantujący 12h nieprzerwanej pracy. Co więcej, nawilżacz poradzi sobie z powierzchnią 150 m2, dzięki czemu polecany jest do wielkich przestrzeni biurowych czy open-space. nawilżacz powietrza EXTREME THA 146

Akcesoria i funkcje

 • Higrostat powietrza - higrostat, to zintegrowane wraz z nawilżaczem/osuszaczem urządzenie, którego celem jest kontrola wilgotności w pomieszczeniu. Nawilżacz lub osuszacz wyposażony w higrostat umożliwia ustawienie takiej wilgotności, jakiej w danej chwili wymagamy. Higrostat w nawilżaczu jest również pewnego rodzaju zabezpieczeniem, które chroni nas przed nadmiernym zawilgoceniem pomieszczenia. Dotyczy to szczególnie nawilżaczy ultradźwiękowych oraz parowych ponieważ ich wydajność nie maleje ze wzrostem wilgotności.
 • Co daje klientowi wbudowany higrostat? Higrostat to przede wszystkim wygoda użytkowania. Użytkownik nie musi się bowiem martwić tym, kiedy i jak długo nawilżacz powinien pracować. Higrostat zapewnia również większą precyzję działania. Z jego pomocą nawilżymy dokładnie do takiego poziomu jaki nas interesuje. Występują dwa rodzaje higrostatów - mechaniczny (pokrętło) oraz elektroniczny. Zdecydowanie lepszym wyborem jest higrostat elektroniczny, który jest o wiele dokładniejszy.
 • Timer - jest to programator czasowy dzięki któremu użytkownik może zaprogramować okres czasu, w którym urządzenie ma działać
 • Podgrzewanie wody - funkcja dodatkowa dzięki której użytkownik podgrzewając wodę w nawilżaczu może poprawić wydajność oraz jakość procesu nawilżania. W nawilżaczu ultradźwiękowym funkcja podgrzewania wody nazywana jest również funkcją ciepłej mgiełki.
 • Zbiornik na wodę - z punktu widzenia użytkownika ważna jest zarówno wielkość zbiornika jak i to czy łatwo jest go wyjąć. Kształt zbiornika nie ma znaczenia dla działania nawilżacza dlatego producenci prześcigają się w wymyślaniu ciekawych wzorów.
 • Wyświetlacz elektroniczny (LED) - spotykany najczęściej w renomowanych nawilżaczach ultradźwiękowych wyświetlacz informuje o wprowadzonych ustawieniach oraz wilgotności powietrza.
 • Automatyczne wyłączenie urządzenia - jest to zabezpieczenie przed uszkodzeniem sprzętu, w które wyposażony jest każdy nawilżacz. Gdy nie ma w zbiorniku wody urządzenie się wyłącza.
 • Filtr odwapniający - Jest to filtr usuwający nadmiar kamienia z wody. Stosowany jest najczęściej w nawilżaczach ultradźwiękowych. Pozwala on na używanie twardej wody w nawilżaczu minimalizując ryzyko jego uszkodzenia.
 • Kostki i elektrody srebrne - Używane są głównie w nawilżaczach ewaporacyjnych i ultradźwiękowych. Spełniają one role sterylizującą - zabijają bakterie znajdujące się w wodzie.

Renomowani producenci nawilżaczy

 • Philips (P)* – holenderski potentat AGD, którego nawilżacze należą do najchętniej kupowanych tego typu urządzeń. W ofercie Philipsa znajdziemy nawilżacze ewaporacyjne.

 • Xiaomi (P)* – producent, który udowadnia, że Chińskie nie musi być tanie i tandetne. W ofercie producenta znajdziemy 1 model, który wyróżnia się doskonałą relacją ceny do jakości.

 • Stadler Form (P)* – szwajcarski producent nawilżaczy powietrza cechujących wysoka jakość nawilżania oraz zachwycający design urządzeń.

 • Air&me (P)* – francuska firma produkująca tańszy sprzęt odznaczający się dobrymi parametrami technicznymi.

 • Stylies (P)* – zaskakujące i pomysłowe rozwiązania stosowane w produkcji nawilżaczy to domena tej szwajcarskiej firmy, której siedziba mieści się w ZUG.

 • Boneco – firma szwajcarska, która od 30 lat dostarcza klientom najwyższej jakości nawilżacze powietrza. Asortyment firmy Boneco to nawilżacze ewaporacyjne, ultradźwiękowe i parowe.

 • Venta – niemiecki producent, którego nawilżacze należą do najlepszych na rynku. Wielka wydajność oraz perfekcyjne wykonanie idą w parze z wysoką ceną.

*- (P) oznacza, że polecamy daną markę, która oferuje najlepsze możliwości w rozsądnej cenie

Podsumowanie

Sezon grzewczy to okres zmniejszonej wilgotności. Jej poziom trudno jest podnieść w sposób naturalny. Nawilżacz powietrza jest urządzeniem, które może likwidować skutki przesuszenia powietrza jednak jego wybór nie jest zadaniem łatwym. Przed zakupem warto się upewnić i dokładnie przeanalizować czego można się spodziewać po zakupionym sprzęcie. Sklep Aero7 ma dla Państwa do zaoferowania nawilżacze uznanych na świecie producentów. Zapraszamy do zakupów oraz do zapoznania się z pozostałymi artykułami w poradniku.

 

 

comments powered by Disqus
Kategorie

Kim jesteśmy?

Sklep Aero7.pl działa od 2009 roku. Działalność firmy dzieli się na część handlową i usługową. W sklepie Aero7.pl znajdą Państwo sprzęt do tzw. obróbki powietrza czyli taki, dzięki któremu możemy regulować jego temperaturę lub wilgotność.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Nawilżacze Philips w ofercie Aero7.pl

Nawilżacz Xiaomi w ofercie Aero7.pl

Nawilżacze Stadler Form w ofercie Aero7.pl

Zobacz również

Nawilżacze powietrza - 10 pytań i odpowiedzi Nawilżacze powietrza - 10 pytań i odpowiedzi

Stoisz przed wyzwaniem zakupu pierwszego nawilżacza powietrza? Przygotowaliśmy zestawienie 10 pytań, na które odpowiedzi pomogą Ci wybrać odpowiedni rodzaj nawilżacza powietrza.

Zasady korzystania z nawilżaczy powietrza Zasady korzystania z nawilżaczy powietrza

Zastanawiasz się, jak uzyskać odpowiednią wilgotność powietrza w domu, bez uszczerbku na zdrowiu przejść przez sezon grzewczy lub załagodzić dolegliwości alergiczne? Skorzystaj z nawilżacza powietrza i oddychaj zdrowym powietrzem! Przeczytaj nasz artykuł i poznaj zasady korzystania z tego typu urządzeń.

Parametry techniczne nawilżaczy powietrza Parametry techniczne nawilżaczy powietrza

Które parametry techniczne nawilżaczy są najważniejsze i zapewniają dobrą jakość powietrza? Sprawdź, na jakie parametry techniczne zwrócić uwagę przy zakupie nawilżacza powietrza, aby wybrać optymalny model. Porównujemy parametry nawilżaczy parowych, ewaporacyjnych oraz ultradźwiękowych.

Optymalna wilgotność w mieszkaniu Optymalna wilgotność w mieszkaniu

Przed decyzją o zakupie urządzenia, które pomoże nam utrzymać wilgotność na optymalnym poziomie dobrze jest zapoznać się z definicją wilgotności względnej. Czym zatem jest wilgotność? W skrócie jest to procentowy stosunek ilości wody (pary) w powietrzu...

Rodzaje nawilżaczy powietrza - który wybrać? Rodzaje nawilżaczy powietrza - który wybrać?

Wybór odpowiedniego nawilżacza powietrza bardzo często bywa sprawą skomplikowaną. Jest wiele czynników, które powinny mieć wpływ na wybór odpowiedniego urządzenia. Ten artykuł ma za zadania pomóc Państwu w tym wyborze.

Nawilżacze powietrza do biura Nawilżacze powietrza do biura

Zbyt suche powietrze w miejscu pracy może realnie wpływać na obniżoną wydajność pracowników. Senność, problemy z koncentracją, problemy z oddychaniem to tylko przykładowe konsekwencje suchego powietrza. Podpowiadamy, jakie modele nawilżaczy powietrza sprawdzą w konkretnych przestrzeniach biurowych.

Nawilżacze powietrza dla alergików Nawilżacze powietrza dla alergików

Zmagasz się z alergią wziewną lub skórną? Dowiedz się, jak nawilżacz powietrza może Ci pomóc załagodzić uciążliwe dolegliwości.

Jaki nawilżacz powietrza dla dziecka Jaki nawilżacz powietrza dla dziecka

Zastanawiasz się nad kupnem odpowiedniego nawilżacza powietrza do pokoju swojego dziecka? Stworzyliśmy ranking najlepszych modeli dla dziecka, który rozwieje wszelkie wątpliwości. Zaufaj specjalistom z Aero7.

Czy nawilżacze powietrza są bezpieczne dla zdrowia? Czy nawilżacze powietrza są bezpieczne dla zdrowia?

Zastanawiasz się nad zakupem nawilżacza powietrza? Sprawdź jaki wpływ na nasze zdrowie mogą mieć takie urządzenia i dowiedz się, jak uniknąć potencjalnych zagrożeń.

Darmowa dostawa

Płatności online

30 dniowe prawo zwrotu

Bezpieczne zakupy

Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym sklepie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania sklepu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego sklepu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności sklepu.