Jeśli w pomieszczeniu, w którym przebywasz nie ma wymagającej wilgotności nawilżacz powietrza może skutecznie pomóc w przywróceniu jej do wartości optymalnej.
Optymalna wilgotność powietrza to przedział między 40 - 60%. Jej zaniżona wartość powodować może zarówno dyskomfort jak i problemy zdrowotne. Zbyt niski poziom wilgotności źle wpływa także na przedmioty, które nas otaczają. Suche powietrze powoduje rozsychanie drewnianych podłóg oraz mebli. Warto dbać o optymalną wilgotność w pomieszczeniu, zwłaszcza gdy w nim pracujesz. Optymalna wilgotność powietrza wpływa na komfort Twojej pracy, poprawia samopoczucie i umiejętność skupienia. Utrzymując wilgotność na optymalnym poziomie dbasz zatem nie tylko o siebie ale i o otoczenie, w którym żyjesz.
Spis treści:
Nawilżacz ewaporacyjny - nawilżacz wykorzystujący zjawisko ewaporacji czyli odparowania wody. Jego budowa jest dość prosta, co zapewnia wysoką bezawaryjność w porównaniu do innych typów nawilżaczy. Urządzenie nawilża powietrze w sposób najbardziej naturalny. Działanie nawilżacza nie pozostawia po sobie śladów na meblach jak w przypadku nawilżacza ultradźwiękowego. Wydajność nawilżacza spada wraz z ilością odparowanej do powietrza wody (zwiększaniem się wilgotności w pomieszczeniu). W większości przypadków zaawansowane sterowanie jest zatem niepotrzebne - ryzyko zwiększenia wilgotności powyżej optymalnego poziomu jest minimalne.
Najważniejszymi częściami nawilżacza są wymienne maty, wentylator oraz zbiornik. Wentylator zasysa suche powietrze, które przechodząc przez mate ewaporacyjną zostaje nawilżone i oczyszczone. Zbiornik z wodą wyposażony jest w zawór, dzięki któremu jej poziom jest odpowiedni.
Zalety – Niskie zużycie prądu, prosta i bezawaryjna konstrukcja, cicha praca, automatyczna regulacja wilgotności, częściowe oczyszczanie powietrza.
Wady – maty ewaporacyjne wymagają częstej wymiany, nawilżacz musi być często czyszczony.
Nawilżacz ultradźwiękowy - nawilżacz wykorzystuje ultradźwięki do rozbijania cząsteczek wody i generowania mgły wodnej. Jego budowa jest bardziej skomplikowana od nawilżaczy parowych czy ewaporacyjnych dzięki czemu można precyzyjniej sterować wilgotnością w pomieszczeniu. Niestety wysoki stopień skomplikowania wpływa na zmniejszoną żywotność w porównaniu do innych urządzeń. Nawilżacze ultradźwiękowe praktycznie nie posiadają elementów podlegających okresowej wymianie. Wyjątkiem jest tutaj filtr odkamieniający, który zapobiega zbieraniu się kamienia na membranie ultradźwiękowej.
Najważniejszym elementem nawilżacza ultradźwiękowego jest membrana ultradźwiękowa i generator, który pobudza ją do działania. Oprócz tych dwóch elementów urządzenie nie różni się zbytnio od nawilżaczy innych typów. W trakcie działania woda wydostaje się ze zbiornika i trafia do komory rozpylania, gdzie jest rozbijana przez membranę na drobne cząsteczki. Pracę membrany wspomaga wentylator, który wywiewa powstałą mgiełkę poza komorę. Niektóre nawilżacze wyposażone są w grzałkę, dzięki czemu nawilżacz może wytwarzać ciepłą oraz zimną mgiełkę.
Zalety – Niskie zużycie prądu, zaawansowana konstrukcja zapewniająca precyzyjną regulację wilgotności powietrza, cicha praca, niskie koszty utrzymania.
Wady – mgiełka może pozostawiać osad na meblach, nawilżacz ma niższą żywotność niż urządzenia innego typu, nie oczyszcza powietrza.
Nawilżacz parowy - urządzenie wykorzystuje wbudowaną grzałkę do wytworzenia pary wodnej. Działa podobnie jak czajnik elektryczny. Nawilżacze parowe mają sporo zalet. Najważniejszą z nich jest wysoka i stała wydajność. Nie bez znaczenia jest również sterylizacja wody, która podgrzana do wysokiej temperatury zabija wszelkie bakterie. Ze względu na sposób odparowania wody nawilżacze parowe są droższe w eksploatacji niż urządzenia innego typu. Chodzi tutaj głównie o koszty zużycia energii elektrycznej.
Woda ze zbiornika trafia do komory odparowania. Tam jest podgrzewana przez grzałkę do temperatury wrzenia dzięki czemu odparowuje. Nawilżacz w jednym czasie podgrzewa tylko niewielką część wody co pozwala na zaoszczędzenie energii - urządzenie nie grzeje niepotrzebnie całego zbiornika.
Zalety – Wysoka wydajność, prosta konstrukcja i duża niezawodność, sterylizacja wody.
Wady – Stosunkowo wysokie zużycie prądu, nie oczyszcza powietrza.
Philips (P)* – holenderski potentat AGD, którego nawilżacze należą do najchętniej kupowanych tego typu urządzeń. W ofercie Philipsa znajdziemy nawilżacze ewaporacyjne.
Xiaomi (P)* – producent, który udowadnia, że Chińskie nie musi być tanie i tandetne. W ofercie producenta znajdziemy 1 model, który wyróżnia się doskonałą relacją ceny do jakości.
Stadler Form (P)* – szwajcarski producent nawilżaczy powietrza cechujących wysoka jakość nawilżania oraz zachwycający design urządzeń.
Air&me (P)* – francuska firma produkująca tańszy sprzęt odznaczający się dobrymi parametrami technicznymi.
Stylies (P)* – zaskakujące i pomysłowe rozwiązania stosowane w produkcji nawilżaczy to domena tej szwajcarskiej firmy, której siedziba mieści się w ZUG.
Boneco – firma szwajcarska, która od 30 lat dostarcza klientom najwyższej jakości nawilżacze powietrza. Asortyment firmy Boneco to nawilżacze ewaporacyjne, ultradźwiękowe i parowe.
Venta – niemiecki producent, którego nawilżacze należą do najlepszych na rynku. Wielka wydajność oraz perfekcyjne wykonanie idą w parze z wysoką ceną.
*- (P) oznacza, że polecamy daną markę, która oferuje najlepsze możliwości w rozsądnej cenie
Sezon grzewczy to okres zmniejszonej wilgotności. Jej poziom trudno jest podnieść w sposób naturalny. Nawilżacz powietrza jest urządzeniem, które może likwidować skutki przesuszenia powietrza jednak jego wybór nie jest zadaniem łatwym. Przed zakupem warto się upewnić i dokładnie przeanalizować czego można się spodziewać po zakupionym sprzęcie. Sklep Aero7 ma dla Państwa do zaoferowania nawilżacze uznanych na świecie producentów. Zapraszamy do zakupów oraz do zapoznania się z pozostałymi artykułami w poradniku.
comments powered by Disqus
Sklep Aero7.pl działa od 2009 roku. Działalność firmy dzieli się na część handlową i usługową. W sklepie Aero7.pl znajdą Państwo sprzęt do tzw. obróbki powietrza czyli taki, dzięki któremu możemy regulować jego temperature lub wilgotność.
Masz pytania?
Skontaktuj się z namiStoisz przed wyzwaniem zakupu pierwszego nawilżacza powietrza? Przygotowaliśmy zestawienie 10 pytań, na które odpowiedzi pomogą Ci wybrać odpowiedni rodzaj nawilżacza powietrza.
Zastanawiasz się, jak uzyskać odpowiednią wilgotność powietrza w domu, bez uszczerbku na zdrowiu przejść przez sezon grzewczy lub załagodzić dolegliwości alergiczne? Skorzystaj z nawilżacza powietrza i oddychaj zdrowym powietrzem! Przeczytaj nasz artykuł i poznaj zasady korzystania z tego typu urządzeń.
Które parametry techniczne nawilżaczy są najważniejsze i zapewniają dobrą jakość powietrza? Sprawdź, na jakie parametry techniczne zwrócić uwagę przy zakupie nawilżacza powietrza, aby wybrać optymalny model. Porównujemy parametry nawilżaczy parowych, ewaporacyjnych oraz ultradźwiękowych.
Przed decyzją o zakupie urządzenia, które pomoże nam utrzymać wilgotność na optymalnym poziomie dobrze jest zapoznać się z definicją wilgotności względnej. Czym zatem jest wilgotność? W skrócie jest to procentowy stosunek ilości wody (pary) w powietrzu...
Wybór odpowiedniego nawilżacza powietrza bardzo często bywa sprawą skomplikowaną. Jest wiele czynników, które powinny mieć wpływ na wybór odpowiedniego urządzenia. Ten artykuł ma za zadania pomóc Państwu w tym wyborze.
Zbyt suche powietrze w miejscu pracy może realnie wpływać na obniżoną wydajność pracowników. Senność, problemy z koncentracją, problemy z oddychaniem to tylko przykładowe konsekwencje suchego powietrza. Podpowiadamy, jakie modele nawilżaczy powietrza sprawdzą w konkretnych przestrzeniach biurowych.
Zmagasz się z alergią wziewną lub skórną? Dowiedz się, jak nawilżacz powietrza może Ci pomóc załagodzić uciążliwe dolegliwości.
Zastanawiasz się nad kupnem odpowiedniego nawilżacza powietrza do pokoju swojego dziecka? Stworzyliśmy ranking najlepszych modeli dla dziecka, który rozwieje wszelkie wątpliwości. Zaufaj specjalistom z Aero7.
Zastanawiasz się nad zakupem nawilżacza powietrza? Sprawdź jaki wpływ na nasze zdrowie mogą mieć takie urządzenia i dowiedz się, jak uniknąć potencjalnych zagrożeń.
Darmowa dostawa
Płatności online
30 dniowe prawo zwrotu
Bezpieczne zakupy