Zasada działania, funkcje i akcesoria nawilżaczy powietrza

 

Jeśli w pomieszczeniu, w którym przebywasz nie ma wymagającej wilgotności nawilżacz powietrza może skutecznie pomóc w przywróceniu jej do wartości optymalnej.

 

Optymalna wilgotność powietrza to przedział między 40 - 60%. Jej zaniżona wartość powodować może zarówno dyskomfort jak i problemy zdrowotne. Zbyt niski poziom wilgotności źle wpływa także na przedmioty, które nas otaczają. Suche powietrze powoduje rozsychanie drewnianych podłóg oraz mebli. Warto dbać o optymalną wilgotność w pomieszczeniu, zwłaszcza gdy w nim pracujesz. Optymalna wilgotność powietrza wpływa na komfort Twojej pracy, poprawia samopoczucie i umiejętność skupienia. Utrzymując wilgotnośc na optymalnym poziomie dbasz zatem nie tylko o siebie ale i o otoczenie, w którym żyjesz.

 

Spis treści:

 1. Rodzaje nawilżaczy powietrza
 2. Główne parametry nawilżaczy
 3. Akcesoria i funkcje
 4. Wykaz renomowanych producentów
 5. Podsumowanie

Jakie są rodzaje nawilżaczy?

Nawilżacz ewaporacyjny - nawilżacz wykorzystujący zjawisko ewaporacji czyli odparowania wody. Jego budowa jest dość prosta, co zapewnia wysoką bezawaryjność w porównaniu do innych typów nawilżaczy. Urządzenie nawilża powietrze w sposób najbardziej naturalny. Działanie nawilżacza nie pozostawia po sobie śladów na meblach jak w przypadku nawilżacza ultradźwiękowego. Wydajność nawilżacza spada wraz z ilością odparowanej do powietrza wody (zwiększaniem się wilgotności w pomieszczeniu). W większości przypadków zaawansowane sterowanie jest zatem niepotrzebne - ryzyko zwiększenia wilgotności powyżej optymalnego poziomu jest minimalne.

 

Jak to działa?

Najważniejszymi częściami nawilżacza są wymienne maty, wentylator oraz zbiornik. Wentylator zasysa suche powietrze, które przechodząc przez mate ewaporacyjną zostaje nawilżone i oczyszczone. Zbiornik z wodą wyposażony jest w zawór, dzięki któremu jej poziom jest odpowiedni. 

 

 

Budowa nawilżacza ewaporacyjnego
Budowa nawilżacza ewaporacyjnego

Zalety - Niskie zużycie prądu, prosta i bezawaryjna konstrukcja, cicha praca, automatyczna regulacja wilgotności, częściowe oczyszczanie powietrza

Wady - maty ewaporacyjne wymagają częstej wymiany, nawilżacz musi być często czyszczony,

 

 

Nawilżacz ultradźwiękowy - nawilżacz wykorzystuje ultradźwięki do rozbijania cząsteczek wody i generowania mgły wodnej. Jego budowa jest bardziej skomplikowana od nawilżaczy parowych czy ewaporacyjnych dzięki czemu można precyzyjniej sterować wilgotnością w pomieszczeniu. Niestety wysoki stopień skomplikowania wpływa na zmniejszoną żywotność w porównaniu do innych urządzeń. Nawilżacze ultradźwiękowe praktycznie nie posiadają elementów podlegających okresowej wymianie. Wyjątkiem jest tutaj filtr odkamieniający, który zapobiega zbieraniu się kamienia na membranie ultradźwiękowej.

 

Jak to działa?

Najważniejszym elementem nawilżacza ultradźwiękowego jest membrana ultradźwiękowa i generator, który pobudza ją do działania. Oprócz tych dwóch elementów urządzenie nie różni się zbytnio od nawilżaczy innych typów. W trakcie działania woda wydostaje się ze zbiornika i trafia do komory rozpylania, gdzie jest rozbijana przez membranę na drobne cząsteczki. Pracę membrany wspomaga wentylator, który wywiewa powstałą mgiełkę poza komore. Niektóre nawilżacze wyposażone są w grzałkę, dzięki czemu nawilżacz może wytrarzać ciepłą oraz zimną mgiełkę. 

 

 

Budowa nawilzacza ultradźwiękowego
Budowa nawilżacza ultradźwiękowego

Zalety - Niskie zużycie prądu, zaawansowana konstrukcja zapewniająca precyzyjną regulacje wilgotności powietrza, cicha praca, niskie koszty utrzymania

Wady - mgiełka może pozostawiać osad na meblach, nawilżacz ma niższą żywotność niż urządzenia innego typu, nie oczyszcza powietrza

 

Nawilżacz parowy - urządzenie wykorzystuje wbudowaną grzałkę do wytworzenia pary wodnej. Działa podobnie jak czajnik elektryczny. Nawilżacze parowe mają sporo zalet. Najważniejszą z nich jest wysoka i stała wydajność. Nie bez znaczenia jest również sterylizacja wody, która podgrzana do wysokiej temperatury zabija wszelkie bakterie. Ze względu na sposób odparowania wody nawilżacze parowe są droższe w eksploatacji niż urządzenia innego typu. Chodzi tutaj głównie o koszty zużycia energii elektrycznej.

 

Jak działa nawilżacz parowy?

Woda ze zbiornika trafia do komory odparowania. Tam jest podgrzewana przez grzałkę do temperatury wrzenia dzięki czemu odparowuje. Nawilżacz w jednym czasie podgrzewa tylko niewielką część wody co pozwala na zaoszczędzenie energii - urządzenie nie grzeje niepotrzebnie całego zbiornika. 

 

 

Budowa nawilzacza parowego
Budowa nawilżacza parowego

Zalety - Wysoka wydajność, prosta konstrukcja i duża niezawodność, sterylizacja wody

Wady - Stosunkowo wysokie zużycie prądu, nie oczyszcza powietrza

Główne parametry nawilżaczy powietrza:

 • Wydajność - podawana w litrach na dobę. Jest to wskaźnik informujący jaką ilość wody jest w stanie dany nawilżacz odparować do powietrza. Im wyższa jest powierzchnia, w którym chcemy zastosować nawilżacz tym wyższa powinna być jego wydajność. Najwydajniej pracują nawilżacze parowe. Najwydajniejszym oferowanym przez AERO7.PL urządzeniem jest nawilżacz Boneco S450 - potrafi on przekazać nawet 13 litrów do powietrza w ciągu doby.
 • Zużycie energii - bardzo istotny parametr z pukntu widzenia kosztów eksploatacji. Im więcej energii urządzanie nawilżające zużywa w trakcie pracy, tym większe koszty ponosi jego użytkownik. Nie jest to jednak jedyny koszt - przed zakupem warto obliczyć całkowite koszty eksploatacji, na które składają się materiały eksploatacyjne, czyszczenie urządzenia jak i energia elektryczna, którą zużywa. Wyjątkowo niskim poborem energii charakteryzują się nawilżacze ewaporacyjne oraz ultradźwiękowe.Wydajny nawilżacz powietrza Boneco U7145
 • Poziom hałasu - nawilżacze są urządzeniami, które wykorzystywane są raczej w sposób ciągły. Jeśli planujemy zakup urządzenia, które zoptymalizuje nam wilgotność w sypialni zwróćmy uwagę na generowany hałas. Do pomieszczeń, w których hałas mógłby przeszkadzać polecamy nawilżacze ultradźwiękowe oraz ewaporacyjne.
 • Pojemność zbiornika - wielkość zbiornika wpływa na konieczność dolewania do niego wody. Zwróćmy uwagę na pojemność, jeśli planujemy częste użytkowanie nawilżacza. 

Akcesoria i funkcje

 • Higrostat powietrza - higrostat, to zintegrowane wraz z nawilżaczem/osuszaczem urządzenie, którego celem jest kontrola wilgotności w pomieszczeniu. Nawilżacz lub osuszacz wyposażony w higrostat umożliwia ustawienie takiej wilgotności, jakiej w danej chwili wymagamy. Higrostat w nawilżaczu jest również pewnego rodzaju zabezpieczeniem, które chroni nas przed nadmiernym zawilgoceniem pomieszczenia. Dotyczy to szczególnie nawilżaczy ultradźwiękowych oraz parowych ponieważ ich wydajność nie maleje ze wzrostem wilgotności.
 • Co daje klientowi wbudowany higrostat? Higrostat to przede wszystkim wygoda użytkowania. Użytkownik nie musi się bowiem martwić tym, kiedy i jak długo nawilżacz powinien pracować. Higrostat zapewnia również większą precyzję działania. Z jego pomocą nawilżymy dokładnie do takiego poziomu jaki nas interesuje. Występują dwa rodzaje higrostatów - mechaniczny (pokrętło) oraz elektroniczny. Zdecydowanie lepszym wyborem jest higrostat elektroniczny, który jest o wiele dokładniejszy.
 • Timer - jest to programator czasowy dzięki któremu użytkownik może zaprogramować okres czasu, w którym urządzenie ma działać
 • Podgrzewanie wody - funkcja dodatkowa dzięki której użytkownik podgrzewając wodę w nawilżaczu może poprawić wydajność oraz jakość procesu nawilżania. W nawilżaczu ultradźwiękowym funkcja podgrzewania wody nazywana jest również funkcją ciepłej mgiełki.
 • Zbiornik na wodę - z punktu widzenia użytkownika ważna jest zarówno wielkość zbiornika jak i to czy łatwo jest go wyjąć. Kształt zbiornika nie ma znaczenia dla działania nawilżacza dlatego producenci prześcigają się w wymyślaniu ciekawych wzorów.
 • Wyświetlacz elektroniczny (LED) - spotykany najczęściej w renomowanych nawilżaczach ultradźwiękowych wyświetlacz informuje o wprowadzonych ustawieniach oraz wilgotności powietrza.
 • Automatyczne wyłączenie urządzenia - jest to zabezpieczenie przed uszkodzeniem sprzętu, w które wyposażony jest każdy nawilżacz. Gdy nie ma w zbiorniku wody urządzenie się wyłącza.
 • Filtr odwapniający - Jest to filtr usuwający nadmiar kamienia z wody. Stosowany jest najczęściej w nawilżaczach ultradźwiękowych. Pozwala on na używanie twardej wody w nawilżaczu minimalizując ryzyko jego uszkodzenia.
 • Kostki i elektrody srebrne - Używane są głównie w nawilżaczach ewaporacyjnych i ultradźwiękowych. Spełniają one role sterylizującą - zabijają bakterie znajdujące się w wodzie.

Renomowani producenci nawilżaczy

 • Air-O-Swiss - szwajcarski producent urządzeń nawilżających. Oferowane produkty tego producenta to światowej klasy urządzenia, które cechuje wysoka jakość oraz funkcjonalność.

 • Stadler Form - szwajcarski producent nawilżaczy powietrza cechujących wysoka jakość nawilżania oraz zachwycający design urządzeń.

 • Stylies - zaskakujące i pomysłowe rozwiązania stosowane w produkcji nawilżaczy to domena tej szwajcarskiej firmy, której siedziba mieści się w ZUG.

 • Boneco - firma szwajcarska, która od 30 lat dostarcza klientom najwyższej jakości nawilżacze powietrza. Asortyment firmy Boneco to nawilżacze ewaporacyjne, ultradźwiękowe i parowe.

Podsumowanie

Sezon grzewczy to okres zmniejszonej wilgotności. Jej poziom trudno jest podnieść w sposób naturalny. Nawilżacz powietrza jest urządzeniem, które może likwidować skutki przesuszenia powietrza jednak jego wybór nie jest zadaniem łatwym. Przed zakupem warto się upewnić i dokładnie przeanalizować czego można się spodziewać po zakupionym sprzęcie. Sklep Aero7 ma dla Państwa do zaoferowania nawilżacze uznanych na świecie producentów. Zapraszamy do zakupów oraz do zapoznania się z pozostałymi artykułami w podarniku.

 

 

comments powered by Disqus
Kategorie

Kim jesteśmy?

Sklep Aero7.pl działa od 2009 roku. Działalność firmy dzieli się na część handlową i usługową. W sklepie Aero7.pl znajdą Państwo sprzęt do tzw. obróbki powietrza czyli taki, dzięki któremu możemy regulować jego temperature lub wilgotność.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Nawilzacze ewaporacyjne w ofercie Aero7.pl

Nawilżacze ultradźwiękowe w ofercie Aero7.pl

Nawilżacze parowe w ofercie Aero7.pl

Darmowa dostawa

Płatności online

30 dniowe prawo zwrotu

Bezpieczne zakupy

Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym sklepie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania sklepu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego sklepu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności sklepu.