Zasady korzystania z nawilżaczy powietrza

Zastanawiasz się, jak uzyskać odpowiednią wilgotność powietrza w domu, bez uszczerbku na zdrowiu przejść przez sezon grzewczy lub załagodzić dolegliwości alergiczne? Skorzystaj z nawilżacza powietrza i oddychaj zdrowym powietrzem! Przeczytaj nasz artykuł i poznaj zasady korzystania z tego typu urządzeń.

 

Jak używać nawilżacza powietrza?

Suchość skóry i gardła, kaszel, trudności z oddychaniem,  a także złe samopoczucie to jedne z najczęstszych skutków zbyt suchego powietrza – możemy odczuwać je w szczególności w sezonie grzewczym. Nawilżacze powietrza skutecznie zwiększają wilgotność w pomieszczeniu i pozwalają utrzymać ją na optymalnym poziomie 40-60%. Dzięki temu wymienione dolegliwości zostają załagodzone i w efekcie zmniejsza się ryzyko infekcji dróg oddechowych.

 

Trzeba jednak zaznaczyć, że nieodpowiednie użytkowanie nawilżacza, może poważnie obniżyć jego efektywność, a także żywotność urządzenia. Dowiedz się, jakich błędów nie należy popełniać - skorzystaj z naszych porad na temat prawidłowego korzystania z nawilżaczy. Z tego artykułu dowiesz się:

 1. gdzie ustawić nawilżacz w pomieszczeniu
 2. kiedy i jak długo można korzystać z nawilżacza?
 3. jak czyścić urządzenie?
 4. jaką wodę należy wlewać do nawilżacza?
 5. jak często należy wymieniać filtry?

 

Gdzie ustawić nawilżacz powietrza?

Szukając odpowiedniego miejsca na nawilżacz powietrza, należy zastanowić się, gdzie Ty lub pozostali domownicy najczęściej przebywacie. Zazwyczaj jest to pokój dzienny lub sypialnia – właśnie w tych pomieszczeniach najlepiej wyodrębnić miejsce dla nawilżacza. Ważna uwaga, urządzenia nie należy umieszczać w miejscu o podwyższonej wilgotności, przykładowo w łazience.

 

Wybierając optymalne miejsce ustawienia nawilżacza musimy wziąć pod uwagę sposób jego działania. Poszczególne typy nawilżaczy mają inne wymagania dot. optymalnych warunków pracy:

 • nawilżacze ultradźwiękowe i parowe

Jeśli chodzi o dokładne umiejscowienie nawilżacza, to w przypadku ultradźwiękowych i parowych urządzenie zaleca się ustawić w odległości przynajmniej pół metra od ścian. Nawilżacze ultradźwiękowe emitują maluteńkie kropelki wody, a nawilżacze parowe gorące powietrze silnie przesycone wodą, więc umiejscowione zbyt blisko ściany mogłyby spowodować jej zawilgocenie.

 • nawilżacze ewaporacyjne

W przypadku nawilżaczy ewaporacyjnych nie ma takiego zalecenia. Przykładowo producent bardzo popularnych urządzeń wielofunkcyjnych z funkcją nawilżania Sharp zaleca, aby ich urządzenia ustawiać blisko ściany (ok. 20 cm), wtedy bowiem możliwe jest uzyskanie efektu Coandy. Dla wyjaśnienia efekt Coandy wykorzystuje się dla uporządkowania ruchu powietrza w pomieszczeniach. Nawilżone powietrze wydmuchiwane jest w stronę ściany, a następie okrąża pomieszczenie, przylegając do powierzchni ścian, sufitu i podłogi, by wrócić do urządzenia. Dzieje się to dzięki tendencji do przylegania gazów do powierzchni podczas ich przepływu.

 

ewaporacyjny nawilżacz powietrza
Ewaporacyjny nawilżacz powietrza

 

Na jakiej powierzchni postawić nawilżacz?

Co ważne, powierzchnia, na której ustawimy urządzenie, powinna być stabilna i płaska. Miejsce, w którym zdecydujemy się ustawić nawilżacz, było w miarę możliwości oddalone od źródeł ciepła, tkanin, czy też drewnianych mebli. Bliskość kaloryfera lub grzejnika może zmniejszyć wydajność urządzenia. Natomiast drewniane meble, a także firany, zasłonki lub inne przedmioty w kontakcie z parą wodną, mogą ulec zniszczeniu. Nawilżacza nie powinno się ustawiać także w mocno nasłonecznionym miejscu.

 

W ostateczności jednak rekomendowana powierzchnia, na której ustawiamy nawilżacz także będzie zróżnicowana zależnie od typu urządzenia:

 • nawilżacze ultradźwiękowe i parowe

Nawilżacz można postawić zarówno na podłodze, jak i na blacie stołu (jeśli nie są drewniane lub wykonane z innego materiału wchłaniającego wodę). W przypadku nawilżaczy ultradźwiękowych głównym problemem jest to, że mikrokropelki wody wydobywające się z urządzenia, zanim w pełni odparują, mają tendencję do opadania (na skutek grawitacji) – w takiej sytuacji podłoże może się zawilgocić.

 • nawilżacze ewaporacyjne

Jeśli chodzi o nawilżacze ewaporacyjne, nie musimy obawiać się, że podłoga lub blat ulegną zawilgotnieniu. Tego typu urządzenia dmuchają do góry powietrzem wilgotniejszym (zwykle 60-75% wilgotności względnej), które szybko miesza się z powietrzem suchszym, dzięki czemu przy samej podłodze wilgotność powinna być optymalna. Co interesujące, profesjonalne firmy wykonujące podłogi drewniane zaleca utrzymywanie poprawnej wilgotności w pomieszczeniach przy użyciu urządzeń nawilżających ewaporacyjnie. 

 

Kiedy i jak długo używać nawilżacza powietrza?

Nawilżaczy powietrza używamy przede wszystkim w okresie zimowym – wtedy wilgotność powietrza w naszych mieszkaniach jest bardzo obniżona. Oczywiście poza okresem grzewczym tego typu urządzenia także mogą być używane, np. przez alergików.

 

Utrzymanie optymalnej wilgotności w mieszkaniu zdecydowanie ułatwi nam higrometr. Urządzenie to wskaże dokładny poziom wilgoci w konkretnym pomieszczeniu. Jeśli zaobserwujemy, że jej wartość spadła poniżej 40%, będzie to znak, że należy uruchomić nawilżacz. Ogromnym ułatwieniem jest to, że niektóre nowoczesne nawilżacze powietrza posiadają wbudowany higrostat kontrolujący stopień wilgotności w pomieszczeniu, dzięki czemu urządzenie automatycznie uruchomi się, gdy wilgotność spadnie poniżej optymalnego poziomu i wyłączy się, gdy go przekroczy – trzeba pamiętać, że zbyt duża wilgotność powietrza niesie ze sobą większe ryzyko powstawania grzybów i pleśni. Nie ma przeciwwskazań, by nawilżacze z higrostatem były włączone cały czas, w przeciwieństwie do urządzeń bez takiej funkcji – w tym przypadku zaleca się, by monitorować ich pracę (stopień nawilżenia). Ciekawostką jest, że nawilżacze ewaporacyjne bez higrostatu bardzo rzadko doprowadzają do nadmiernej wilgotności w pomieszczeniu. Wynika to z faktu, że wraz ze wzrostem wilgotności maleje ich wydajność, dzięki czemu można mówić tu o samoregulacji na podstawie praw fizyki.

 

Trzeba też zaznaczyć, że przed włączeniem nawilżacza, należy odpowiednio przygotować do tego konkretne pomieszczenie – wcześniej dobrze jest przeprowadzić generalne sprzątanie, by usunąć z niego kurz z zakamarków. Wysoka wilgotność sprzyja rozwojowi roztoczy kurzu domowego.

 

Jak wyczyścić nawilżacz powietrza?

Warto pamiętać o regularnym czyszczeniu nawilżacza – jeśli to zaniedbamy, istnieje ryzyko, że w urządzeniu rozwiną się grzyby, bakterie i pleśnie, co negatywnie wpłynie na jakość powietrza w naszym domu.

 

Jeśli chodzi o wodę w nawilżaczu, zaleca się wymieniać ją codziennie. Gdy nie mamy takiej możliwości, powinniśmy robić to przynajmniej co 2-3 dni, jeśli pozwala na to producent. Mniej regularna wymiana wody może być rekomendowana w sytuacji, gdy producent wyposażył urządzenie w grzybo i bakteriobójcze wkłady np. BONECO Ionic Silver Stick (zawierający chlorek srebra, który nie dostaje się do powietrza). Każdorazowo przy wymianie wody pojemnik należy dokładnie oczyścić z osadu powstałego na jego dnie. Do mycia pojemnika warto użyć specjalnych środków odkamieniających zalecanych przez producenta. Tańszą alternatywą jest kwasek cytrynowy, którego można kupić w hurtowniach w np. 1 kg workach za kilkanaście złotych. Należy jednak jego wcześniejsze użycie skonsultować ze sprzedawcą nawilżacza. 

 

Czy do nawilżacza można wlewać wodę z kranu?

Wbrew często panującemu przekonaniu producenci nawilżaczy zwykle zalecają wlewanie do urządzenia wody z kranu. Powód jest bardzo prosty – woda kranowa jest zdatna do picia i nie jest zanieczyszczona mikroorganizmami. Bardzo dobrze sprawdzi się również woda destylowana, jeśli producent nawilżacza to dopuszcza. Jest najlepsza z dwóch powodów: zabezpiecza przed drobnoustrojami – jest to tzw. roztwór hipotoniczny, w którym mikroorganizmy mają utrudniony rozwój oraz jest wolna od minerałów i zanieczyszczeń, dzięki czemu po jej odparowaniu nie pozostaje kamień i osad (czyszczenie urządzenia wymagane jest dużo rzadziej).

 

Warto zaznaczyć, że nawilżacze ultradźwiękowe emitują mikrokropelki, w których są rozpuszczone sole, jeśli wlejemy do nich zwykłą wodę. A te sole dostają się później do powietrza. Wytłumaczymy ten mechanizm na podstawie przykładu: sole przy gotowaniu wody w czajniku osadzają się na dnie i tworzą biały kamień – to głównie węglan wapnia. Dlaczego tak się dzieje? Podczas gotowania na dnie czajnika pojawiają się widoczne bąbelki pary wodnej (gaz), a w gazie sole nie mogą być rozpuszczone, więc opadają na dno czajnika. Podobnie w powietrzu, gdy mikrokropelka zamienia się w parę wodną, wytrącają się minerały. Te minerały w postaci PM2.5 (mineralnego) unoszą się w powietrzu i tworzą biały osad na meblach, który jest wykrywany przez oczyszczacze i czujniki jakości powietrza. Dlatego do nawilżaczy ultradźwiękowych lejemy wodę demineralizowaną lub destylowaną (są pozbawione minerałów), chyba że dany nawilżacz ma wkład odwapniający/demineralizujący. Natomiast do nawilżaczy ewaporacyjnych i parowych nie musimy lać wody demineralizowanej, ponieważ paruje samo czyste H2O, a minerały zostają na matach ewaporacyjnych.

 

Jak często czyścić / wymieniać filtry w nawilżaczach?

Regularność czyszczenia filtrów uzależniona jest od rodzaju nawilżacza:

 • funkcję filtrów w nawilżaczach ultradźwiękowych pełnią najczęściej wkłady odwapniające/demineralizujące. Należy je regularnie wymieniać, w przeciwnym razie do parującej wody będą dostawały się minerały, a te później będą unosiły się w powietrzu. Producenci najczęściej zalecają wymianę wkładów co 3-6 miesięcy (zależnie od częstotliwości stosowania).
 • filtry w nawilżaczach ewaporacyjnych to tak naprawdę maty ewaporacyjne, na których następuje parowanie wody. Można je czyścić (odkamieniać), ale po jakimś czasie po prostu się zużywają. Póki nie wydobywa się z nich nieprzyjemny zapach (nawet po czyszczeniu) i nie rozpadły się, można ich używać.
 • nawilżacze parowe nie potrzebują żadnych filtrów, jednak urządzenia te trzeba odkamieniać. Podobnie jak czajnik elektryczny – działa to na bardzo podobnej zasadzie.

 

Nawilżacze powietrza w Aero7

Szukasz odpowiedniego nawilżacza do swojego domu? W naszej ofercie znajdziesz zarówno urządzenia ultradźwiękowe, jak i parowe oraz ewaporacyjne wiodących producentów. Skontaktuj się z naszymi specjalistami – dobierzemy produkt najlepszy dla Ciebie.

 

 

 

comments powered by Disqus
Kategorie

Kim jesteśmy?

Sklep Aero7.pl działa od 2009 roku. Działalność firmy dzieli się na część handlową i usługową. W sklepie Aero7.pl znajdą Państwo sprzęt do tzw. obróbki powietrza czyli taki, dzięki któremu możemy regulować jego temperaturę lub wilgotność.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Nawilżacze Philips w ofercie Aero7.pl

Nawilżacz Xiaomi w ofercie Aero7.pl

Nawilżacze Stadler Form w ofercie Aero7.pl

Zobacz również

Nawilżacze powietrza - 10 pytań i odpowiedzi Nawilżacze powietrza - 10 pytań i odpowiedzi

Stoisz przed wyzwaniem zakupu pierwszego nawilżacza powietrza? Przygotowaliśmy zestawienie 10 pytań, na które odpowiedzi pomogą Ci wybrać odpowiedni rodzaj nawilżacza powietrza.

Zasada działania, funkcje i akcesoria nawilżaczy powietrza Zasada działania, funkcje i akcesoria nawilżaczy powietrza

Szukasz nawilżacza, który sprosta Twoim wymaganiom? Porównanie zawiera informacje dotyczące budowy różnych typów nawilżaczy oraz ich wady i zalety.

Rodzaje nawilżaczy powietrza - który wybrać? Rodzaje nawilżaczy powietrza - który wybrać?

Wybór odpowiedniego nawilżacza powietrza bardzo często bywa sprawą skomplikowaną. Jest wiele czynników, które powinny mieć wpływ na wybór odpowiedniego urządzenia. Ten artykuł ma za zadania pomóc Państwu w tym wyborze.

Parametry techniczne nawilżaczy powietrza Parametry techniczne nawilżaczy powietrza

Które parametry techniczne nawilżaczy są najważniejsze i zapewniają dobrą jakość powietrza? Sprawdź, na jakie parametry techniczne zwrócić uwagę przy zakupie nawilżacza powietrza, aby wybrać optymalny model. Porównujemy parametry nawilżaczy parowych, ewaporacyjnych oraz ultradźwiękowych.

Optymalna wilgotność w mieszkaniu Optymalna wilgotność w mieszkaniu

Przed decyzją o zakupie urządzenia, które pomoże nam utrzymać wilgotność na optymalnym poziomie dobrze jest zapoznać się z definicją wilgotności względnej. Czym zatem jest wilgotność? W skrócie jest to procentowy stosunek ilości wody (pary) w powietrzu...

Nawilżacze powietrza do biura Nawilżacze powietrza do biura

Zbyt suche powietrze w miejscu pracy może realnie wpływać na obniżoną wydajność pracowników. Senność, problemy z koncentracją, problemy z oddychaniem to tylko przykładowe konsekwencje suchego powietrza. Podpowiadamy, jakie modele nawilżaczy powietrza sprawdzą w konkretnych przestrzeniach biurowych.

Jaki nawilżacz powietrza dla dziecka Jaki nawilżacz powietrza dla dziecka

Zastanawiasz się nad kupnem odpowiedniego nawilżacza powietrza do pokoju swojego dziecka? Stworzyliśmy ranking najlepszych modeli dla dziecka, który rozwieje wszelkie wątpliwości. Zaufaj specjalistom z Aero7.

Nawilżacze powietrza dla alergików Nawilżacze powietrza dla alergików

Zmagasz się z alergią wziewną lub skórną? Dowiedz się, jak nawilżacz powietrza może Ci pomóc załagodzić uciążliwe dolegliwości.

Czy nawilżacze powietrza są bezpieczne dla zdrowia? Czy nawilżacze powietrza są bezpieczne dla zdrowia?

Zastanawiasz się nad zakupem nawilżacza powietrza? Sprawdź jaki wpływ na nasze zdrowie mogą mieć takie urządzenia i dowiedz się, jak uniknąć potencjalnych zagrożeń.

Darmowa dostawa

Płatności online

30 dniowe prawo zwrotu

Bezpieczne zakupy

Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym sklepie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania sklepu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego sklepu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności sklepu.