Klimatyzacja a wilgotność powietrza

Jednym z zarzutów najczęściej stawianych klimatyzacji jest jej rzekomo silnie negatywny wpływ na wilgotność powietrza w pomieszczeniach zamkniętych. Jak się jednak okazuje, sprawa nie jest tak beznadziejna, jak możemy przeczytać w sieci. Nowoczesne klimatyzatory mogą z powodzeniem radzić sobie z utrzymywaniem odpowiedniej wilgotności, zwłaszcza jeśli zastosujesz się do porad, które przedstawiamy w naszym poradniku.

 

O wilgotności w kilku słowach

Problem suchego powietrza to jeden z najczęstszych tematów, poruszanych podczas okresu grzewczego, gdy we znaki daje nam się połączenie niskiej temperatury, smogu atmosferycznego oraz zdecydowanie zbyt rzadkiego wietrzenia domów. Powszechnie mówi się, że wilgotność, czyli stosunek masy wody w powietrzu do maksymalnej ilości, która mogłaby się znaleźć w jego objętości, powinna mieścić się w granicach 40-60%. Polska norma PN 78/B-03421, która definiuje parametry powietrza wewnętrznego w pomieszczeniach przeznaczonych do stałego przebywania ludzi, określa z kolei jej minimalny dopuszczalny poziom na 30%. 

 

Zarówno nadmiar wilgotności, jak i jej niedobór, będzie prowadził do negatywnego wpływu na zdrowie ludzi i zwierząt oraz stan budynku. W sytuacji przesuszonego powietrza odnotujemy m.in. wysuszenie skóry i spojówek, ból gardła, namnażanie roztoczy, a także zwiększoną tendencję do chorób. Przy wilgotności powyżej 70% dochodzi zaś do nadmiernego pocenia się oraz groźnego (i trudnego do zażegnania) rozwoju pleśni i grzybów.

 

Poziom wilgotności powietrza ulega zmianom wraz z porą roku. Podczas ciepłego lata osiąga zwykle poziom 50-60%, a nawet 80-90% podczas występowania silnych opadów deszczu. Wraz z nadejściem jesieni zaczyna stopniowo spadać, osiągając najniższe wartości – nawet ok. 20% – w trakcie zimy. Dzieje się tak z powodu osadzania się wilgoci w postaci szronu, a także intensywnego korzystania z ogrzewania.

 

Nieodpowiednia wilgotność powietrza w domu
Nieodpowiednia wilgotność powietrza może negatywnie wpływać na nasze samopoczucie i zdrowie

 

Wilgotność powietrza a temperatura

Na podstawie powyższych informacji łatwo zauważyć zależność, występującą między wilgotnością a temperaturą – im wyższa temperatura na zewnątrz, tym wyższa wilgotność, a im bliżej mrozów, tym bardziej suche powietrze.

 

Przyjmuje się, że jeden metr sześcienny świeżego powietrza w temperaturze 0oC przy wilgotności względnej 75% zawiera 2,9 g oparów wody. Przy wzroście do 20oC i bez uzupełniania wody jej poziom spada już do 20%, znacznie poniżej zalecanego minimalnego poziomu. Dla przykładu, przy temperaturze 0oC, charakterystycznej dla początków zimy w mglisty dzień, powietrze wewnątrz budynku podgrzane do 22oC będzie cechowało się 23-procentową wilgotnością względną.  Pamiętajmy, że najlepsze samopoczucie osiągniemy, utrzymując temperaturę wewnątrz na poziomie 23-26oC bądź gdy różnica między powietrzem klimatyzowanym a nieklimatyzowanym wynosi około 7oC.

 

Ostatecznie głównymi winowajcami zbyt niskiej wilgotności w pomieszczeniach są czynniki, takie jak:

  • nieprawidłowa wentylacja,
  • zbyt rzadkie wietrzenie,
  • ogrzewanie (zwłaszcza podłogowe),
  • smog atmosferyczny.

Gdzie wobec tego klimatyzacja, powszechnie uważana za jeden z większych “wysuszaczy” powietrza? Przy bardziej szczegółowym podejściu, które przedstawimy poniżej, okazuje się, że twierdzenie to w przypadku nowych klimatyzatorów nie zawsze znajduje uzasadnienie. Dlaczego?

 

Klimatyzacja a wilgotność powietrza
Klimatyzator Rotenso Imoto X - aranżacja

 

Jak klimatyzacja wpływa na wilgotność?

Zacznijmy od podstaw, czyli dlaczego przy chłodzeniu klimatyzatorem może dochodzić do spadku wilgotności. Właściwość ta wynika bezpośrednio z zasady działania urządzenia. W normalnym obiegu, podczas kontaktu z zimnym parownikiem, dochodzi do zjawiska wykroplenia wilgoci, czyli skroplenia pary wodnej, która osiada na elementach układu i trafia do instalacji odprowadzania skroplin. W tym miejscu jak na dłoni ujawnia się główna cecha klimatyzatorów, którą zawsze trzeba mieć na uwadze – służą one przede wszystkim do obróbki powietrza, nie zaś jego wymiany.


Pamiętajmy, że z dobrodziejstw klimatyzacji korzystamy jednak najczęściej w upalne, parne dni, w których powietrze cechuje wysoki poziom wilgotności. W takiej sytuacji klimatyzacja, poprzez właściwości osuszające, pozwala obniżyć ją wraz z temperaturą do akceptowalnego, bezpiecznego poziomu. Nie narażając nas tym samym na dolegliwości związane ze zbyt wysoką wilgotnością w pomieszczeniu. Podsumowując – efekt chłodzenia połączonego z osuszaniem zbyt wilgotnego powietrza to duży plus klimatyzacji.

 

Odpowiednia wilgotność przy klimatyzacji – praktyczne porady

Co w przypadku, gdy z jakiegoś powodu nasz dom lub biuro ma tendencję do zbyt suchego powietrza nawet w okresie letnim? Pierwszą z rad będzie regularne wietrzenie. Brak troski o dopływ świeżego powietrza, wynikający najczęściej z chęci zaoszczędzenia na ogrzewaniu, sprzyja znacznemu spadkowi zawartości pary wodnej. Otwieranie okien na krótki czas pozwala z kolei na lekkie obniżenie temperatury, co wiąże się ze wzrostem wilgotności.

 

Zadbanie o prawidłową wentylację będzie kolejnym istotnym krokiem w przypadku zbyt szybkiego przesuszania się powietrza w naszym domu. Problem ten dotyczy najczęściej obiektów z wentylacją mechaniczną z rekuperacją. Dostarczane z zewnątrz chłodne powietrze jest zwykle suche, co w połączeniu z ogrzewaniem prowadzi do znacznego spadku wilgotności. W takich wypadkach zbawienne okaże się zastosowanie nawilżacza kanałowego, montowanego na odcinku poziomym kanału, prowadzącego od rekuperatora do pomieszczeń.

 

Nawiasem mówiąc, metoda nawilżania powietrza poprzez ręcznik nasączony wodą, stosowana przez całe pokolenia naszych babć, nie jest niestety najbardziej wydajną. Nie mając innej możliwości, możemy zdecydować się na zakup specjalnego pojemnika na kaloryfer, do którego wlewamy wodę. Należy jednak pamiętać, że w ten sposób nie będziemy w stanie znacznie podnieść wilgotności w pomieszczeniu.

 

I na sam koniec zostawiamy najbardziej skuteczne rozwiązanie, czyli nawilżacze powietrza, projektowane specjalnie po to, by na bieżąco nawilżać powietrze za pomocą emisji pary, ultradźwięków rozbijających cząsteczki wody lub specjalnych mat ewaporacyjnych. Poziom wilgotności jest w nich na bieżąco sprawdzany za pomocą higrometru, by w trybie automatycznym natychmiast wykryć jego spadek i zareagować uruchomieniem urządzenia lub zwiększeniem intensywności jego pracy.

 

Idealna temperatura i wilgotność powietrza dzięki Aero7

Jeśli zmagasz się w swoim domu lub biurze z problemem zbyt wysokiej temperatury i niskiej wilgotności jednocześnie, skorzystaj z naszej rozbudowanej oferty klimatyzatorów oraz nawilżaczy powietrza. Starannie przygotowaliśmy nasz asortyment pod względem jak najszerszej funkcjonalności i niezawodności w doskonałej cenie. W przypadku problemu z wyborem oferujemy fachową pomoc naszych specjalistów, którzy z łatwością pomogą ci dobrać najlepsze możliwe rozwiązanie.

 

Kim jesteśmy?

Sklep Aero7.pl działa od 2011 roku. Działalność firmy dzieli się na część handlową i usługową. W sklepie Aero7.pl znajdą Państwo sprzęt do tzw. obróbki powietrza czyli taki, dzięki któremu możemy regulować jego temperaturę lub wilgotność.

Zobacz również:

Klimatyzacja do mieszkania - poradnik kupującego

Zastanawiasz się nad montażem klimatyzacji, ale kompletnie nie wiesz jaki model wybrać? Zebraliśmy wszystkie najważniejsze cechy oraz parametry klimatyzatorów w jednym miejscu. Artykuł pomoże Ci w wyborze odpowiedniej klimatyzacji do mieszkania czy...

Czy klimatyzacja jest zdrowa?

Na temat klimatyzacji i jej działania krąży wiele mitów. Z jednej strony nie wyobrażamy sobie pracy w upalnych biurach bez dostępu do schłodzonego strumienia powietrza. Z drugiej jednak strony, czy zimne powietrze jest dla nas w pełni bezpieczne? Czy nie powoduje alergii lub nie...

Klimatyzacja do domu – poradnik kupującego

Z utęsknieniem wspominamy czasy, w których śmiało można, było powiedzieć, że klimatyzacja to zbędny wydatek, a do zapewniania chłodu wystarczy typowy wentylator, podłączany do gniazdka. Dziś, gdy mierzymy się ze zmianami klimatu, zanikaniem przejściowych pór roku oraz...