Wpływ działania klimatyzacji na zdrowie

Na temat klimatyzacji i jej działania krąży wiele mitów. Z jednej strony nie wyobrażamy sobie pracy w upalnych biurach bez dostępu do schłodzonego strumienia powietrza. Z drugiej jednak strony, czy zimne powietrze jest dla nas w pełni bezpieczne? Czy nie powoduje alergii lub nie prowadzi do osłabienia? Poznaj zasady bezpiecznego korzystania z klimatyzacji i ciesz się rześkim i świeżym powietrzem w swoim domu oraz biurze.

 

8 zasad bezpiecznego korzystania z klimatyzacji

Zastanawiasz się jakie zasady powinna spełniać klimatyzacja, aby ograniczyć do minimum jej negatywne oddziaływanie na zdrowie człowieka? Poniżej przedstawiamy 8 najważniejszych zasad:

 

  1. Optymalna temperatura powietrza – przy szalejących upałach, najlepiej czujemy się w temperaturze powietrza 23 – 26C. Jeżeli ustawimy klimatyzację na niższą temperaturę, chłód może pogorszyć nasze samopoczucie. Z drugiej strony, zbyt wysoka temperatura pogarsza koncentrację i osłabia organizm. Gwałtowna zmiana temperatury w pomieszczeniu może prowadzić do licznych dolegliwości górnych dróg oddechowych, zatok, czy gardła. Jeżeli jednak ustawimy klimatyzację na właściwym poziomie, nie musimy obawiać się przeziębienia czy innych dolegliwości. 
  2. Optymalna wilgotność powietrza – zalecana wilgotność względna powietrza wynosi ok. 40-60%. Im temperatura na zewnątrz jest wyższa, tym wilgotność powinna być niższa. Nadmierna wilgotność sprawi, że nasz organizm będzie się mocno pocił. Z drugiej jednak strony zbyt suche powietrze także nie jest korzystne dla organizmu – może powodować problemy ze wzrokiem oraz problemy skórne. Gdy skóra jest nadmiernie wysuszona, może dojść do zaburzeń warstwy hydrolipidowej naskórka, co w konsekwencji skóra staje się bardziej podatna na negatywne oddziaływanie czynników zewnętrznych.
  3. Różnica temperatur – zalecana maksymalna różnica pomiędzy powietrzem klimatyzowanym a tym nieklimatyzowanym wynosi 7C. Wyższa różnica temperatur może szkodzić naszemu zdrowiu. Przebywając w mocno schłodzonym pomieszczeniu istnieje duże ryzyko przeziębienia, zapalenia gardła, czy nawet anginy. W przypadku bardzo wysokiej różnicy temperatur może dojść do szoku termicznego. Szok termiczny może wystąpić w sytuacji, gdy rozszerzone naczynia skóry w wyniku kontaktu z dużo niższą temperaturą zaczną się naturalnie kurczyć. W tej sytuacji cała krew ze skóry i tkanki podskórnej przedostaje się natychmiastowo do krążenia centralnego. W wyniku tak nagłej zmiany mięsień sercowy może nie poradzić sobie z przepompowaniem tak dużej ilości krwi, co w najgroźniejszej konsekwencji może doprowadzić nawet do zatrzymania pracy serca. Dlatego też w przypadku nawet ogromnych upałów nie powinno się ustawiać wyższej różnicy temperatur niż 12 - 13C.
    nawiew klimatyzacji - sturmień zimnej temperatury
    strefa pracy klimatyzatora - przepływ zimnego powietrza

     

  4. Odpowiednie ustawienie strumienia zimnego powietrza – jednym z największych błędów w montażu klimatyzacji jest takie ustawienie klimatyzatora ściennego, w którym strumień zimnego powietrza skierowany jest bezpośrednio na osoby znajdujące się w tym pomieszczeniu. Zimny nawiew może okazać się bardzo niekorzystny dla naszego zdrowia. W optymalnym układzie strumień zimnego powietrza musi najpierw wymieszać się z ciepłym powietrzem. Dlatego właśnie na etapie projektowania układu klimatyzacji w pomieszczeniu powinno się bardzo dokładnie przeanalizować przeznaczenie danego pomieszczenia oraz sposób, w jaki korzystają z niego jego użytkownicy. Jeżeli nie jesteś pewien, gdzie w Twoim biurze lub mieszkaniu powinna być zamontowana klimatyzacja, aby zapewnić pełne bezpieczeństwo jej użytkowania, skorzystaj z usług profesjonalnego montażu klimatyzacji.
  5. Prędkość przepływu powietrza nie należy ustawiać zbyt dużej prędkości wpływu zimnego powietrza, ponieważ może dochodzić wtedy do przeciągu. W przypadku gdy jesteśmy spoceni, może to skończyć się przeziębieniem. Prędkość wpływu powietrza nie powinna przekraczać 0,2 m/s. Sprawdź, jak dobrać wydajność klimatyzatora do konkretnego pomieszczenia.
  6. Regularne odgrzybianie klimatyzacji – działanie klimatyzatora pozwala nie tylko na schłodzenie powietrza, ale wpływa także na jego jakość. Zagrzybiona klimatyzacja może być siedliskiem  grzybów i bakterii niebezpiecznych dla zdrowia. Konsekwencją nieczyszczonej klimatyzacji może być wzrost ryzyka zachorowania na astmę, alergie oraz liczne zaburzenia układu oddechowego. Jeżeli jednak regularnie będziemy dbać o odgrzybianie klimatyzacji, wówczas nie tylko nie musimy obawiać się negatywnych konsekwencji działania klimatyzatora, a wręcz przeciwnie, uzyskamy lepszą jakość powietrza.
  7. Regularne czyszczenie filtrów w klimatyzacji częstotliwość czyszczenia filtrów uzależniona jest od rodzaju klimatyzatora. Warto jednak pamiętać, że to właśnie filtry zużywają się najszybciej i są elementem, które narażone są w największym stopniu na absorpcję zanieczyszczeń. Filtr w domowej klimatyzacji powinien być czyszczony przynajmniej 1 raz na kwartał. Przy dużej częstotliwości pracy klimatyzatora może być rekomendowane czyszczenie filtra nawet 1 raz w miesiącu.
  8. Regularne czyszczenie klimatyzacji – proces chłodzenia powietrza wiąże się z powstaniem dużej ilości wilgoci. W takim środowisku bardzo szybko mogą rozwijać się grzyby i bakterie, dlatego tak ważne jest, aby klimatyzator był poddawany regularnemu czyszczeniu. Zależnie od rodzaju klimatyzatora oraz kanałów instalacyjnych do czyszczenia klimatyzacji wykorzystuje się dwie metody – suchą i mokrą. W suchym czyszczeniu klimatyzacji wykorzystuje się szczotkę oraz strumień sprężonego powietrza. Z kolei drugi sposób czyszczenia polega na użyciu środków chemicznych oraz gorącej pary. Regularne czyszczenie klimatyzacji wpływa nie tylko pozytywnie na jakość powietrza, ale co ważne zwiększa żywotność klimatyzatora i ogranicza ryzyko awarii.

 

Klimatyzacja bezpieczna dla zdrowia

Klimatyzatory  nowoczesnej generacji gwarantują bardzo wydajną pracę, ale co najważniejsze poprawiają jakość powietrza, którym oddychamy. Schłodzone powietrze w upalne dni zapewnia nam większy komfort psychiczny, poprawia koncentrację i zmniejsza uczucie senności. Jeżeli więc będziemy przestrzegać kliku podstawowych zasad rozsądnego korzystania z klimatyzacji, nie musimy obawiać się o negatywny konsekwencji jej działania.

 

Kim jesteśmy?

Sklep Aero7.pl działa od 2011 roku. Działalność firmy dzieli się na część handlową i usługową. W sklepie Aero7.pl znajdą Państwo sprzęt do tzw. obróbki powietrza czyli taki, dzięki któremu możemy regulować jego temperaturę lub wilgotność.

Zobacz również:

Klimatyzacja do mieszkania - poradnik kupującego

Zastanawiasz się nad montażem klimatyzacji, ale kompletnie nie wiesz jaki model wybrać? Zebraliśmy wszystkie najważniejsze cechy oraz parametry klimatyzatorów w jednym miejscu. Artykuł pomoże Ci w wyborze odpowiedniej klimatyzacji do mieszkania czy...

Klimatyzacja split - rodzaje, funkcje, montaż, zasady działania

Klimatyzatory typu split to z pewnością jeden z najwydajniejszych sposobów na zapewnienie optymalnej temperatury przez cały rok. Duża ilość modeli na rynku sprawia, że możemy mieć problemy z wyborem optymalnego urządzenia do naszego domu lub biura. Sprawdź, jakie są rodzaje...

Parametry techniczne klimatyzacji - czym się kierować?

Wydajność, klasa energetyczna czy głośność urządzenia? Czy wiesz, które parametry mają kluczowe znaczenie przy wyborze klimatyzacji? Sprawdź 10 najważniejszych parametrów, na które powinieneś zwrócić uwagę, jeżeli rozważasz zakup klimatyzatora.