Dobór klimatyzacji - jak obliczyć moc chłodniczą?

Sprawdź,  jak dobrać wydajność klimatyzatora do powierzchni i kubatury pomieszczenia. Zobacz, jakie czynniki mają wpływ na zapotrzebowanie na moc chłodzenia.

 

Jak obliczyć zapotrzebowanie na moc klimatyzatora?

Najprostszą metodą wyliczenia zapotrzebowania na moc chłodzenia jest przelicznik:

 

10 m2 = 1 kW mocy chłodzenia

 

 

Dobór klimatyzatora do powierzchni

Jeżeli chcielibyśmy wyliczyć zapotrzebowanie na moc z użyciem parametru powierzchni, uzyskamy orientacyjny poziom zapotrzebowania na moc klimatyzatora. Tę metodę możemy zastosować, jeżeli pomieszczenia w naszym domu mają standardową wysokość tj. 2,5m lub 2,8m W tym przypadku możemy zastosować wzór:

 

powierzchnia [m2] x 100 = moc chłodnicza [W]

 

 

Przykład 1. Klimatyzacja do salonu 40 m2

Stosując powyższy wzór uzyskujemy wynik: 40 m2 x 100 = 4000 [W]

Do takiego salonu wstępną rekomendacją może być klimatyzator ścienny 5kW

 

 

Dobór klimatyzatora do kubatury

Aby otrzymać dokładniejszy wynik, warto zastosować poziom kubatury. Szczególnie jeżeli nasze pomieszczenia nie mają klasycznej wysokości (2,5m), wówczas zalecamy zastosować wzór:

 

kubatura [m3] x 40 = moc chłodnicza [W]

 

Przykład 2. Klimatyzacja do salonu: powierzchnia: 20 m2, wysokość: 2,7 m3

Wymagana moc klimatyzatora:  54 m3 x 40 = 2 160 W

Do tej kubatury powinniśmy wybrać klimatyzator ścienny o mocy 2,5 KW

 

Od czego zależy zapotrzebowanie na moc chłodzenia?

Przy określaniu zapotrzebowania na moc, kluczowym czynnikiem jest kubatura pomieszczenia. Istotną rolę odgrywają:

  1. promieniowanie słoneczne
  2. izolacja budynku
  3. izolacja termiczna w podłodze i stropie
  4. powierzchnia oszklona (liczba, wielkość i umiejscowienie okien)
  5. liczba osób przebywających w pomieszczeniu
  6. źródła ciepła (dodatkowe urządzenia, które podwyższają temperaturę w pomieszczeniu)
  7. długość ścian zewnętrznych i wewnętrznych
  8. zacienienie okien (obecność rolet, folii zamontowanych na oknach, żaluzji zewnętrznych lub żaluzji wewnętrznych)
  9. położenie pomieszczenie (parter, wysokie piętro, poddasze)

Czynniki wpływające na zapotrzebowanie na moc chłodzenia

 

 

Wszystkie powyższe czynniki mają wpływ na obciążenie cieplne pomieszczenia, dlatego może się okazać, że do dwóch pomieszczeń o tej samej kubaturze zarekomendujemy klimatyzatory o różnej mocy.

 

Jakiej mocy klimatyzator zainstalować w salonie i pokoju?

Wskazane na początku artykułu wzory do obliczania potrzebnej mocy chłodzenia mają charakter orientacyjny i znajdują zastosowania w bardzo klasycznych warunkach. Biorąc pod uwagę czynniki wpływające na większe zapotrzebowanie na moc chłodzenia, przy planowaniu potrzebnej mocy klimatyzatora w salonie warto uwzględnić:

  • dodatkowe 20-30% mocy w pomieszczeniach, w których okna skierowane są na zachód,
  • dodatkowe 10-20% mocy w pomieszczeniach o słabej izolacji,
  • dodatkowe 10-20% mocy w salonach połączonych z kuchnią.

Często zdarza się, że decydujemy się na montaż tylko jednej jednostki wewnętrznej. Pojawia się wtedy pytanie – czy zamontować klimatyzator w salonie, czy sypialni? Odpowiedź powinna być uzależniona od tego, w którym pomieszczeniu najczęściej przebywamy i w którym miejscu najbardziej może nam doskwierać zbyt gorące powietrze. Jeżeli dłużej przebywamy w salonie, a dodatkowo okna znajdujące się w tym pomieszczeniu dostarczają bardzo dużo ciepła, wówczas odpowiedź jest prosta – klimatyzator powinien być zamontowany w salonie.

 

Jak dobrać klimatyzator na poddaszu?

W nowoczesnym budownictwie domy parterowe z użytkowym poddaszem to jedno z najczęściej wybieranych rozwiązań. Warto jednak pamiętać, że poddasze to miejsce wymagające sprawnie działającej klimatyzacji. Jeżeli masz dach nad sufitem, już na etapie budowy i wykańczania budynku warto rozważyć klimatyzację. Zależnie od poziomu izolacji oraz liczby i umiejscowienia okien należy przewidzieć wyższą moc klimatyzatora:

  • dodatkowe 30-50% mocy wynikające z dużego obciążenia cieplnego na poddaszu,
  • dodatkowe 20-30% mocy w pomieszczeniach, w których okna skierowane są na zachód,
  • dodatkowe 10-20% mocy jeżeli izolacja na poddaszu nie jest sprawna.

Warto pamiętać, że nawet mimo bardzo solidnego ocieplenia dachu, pomieszczenia znajdujące się na poddaszu zawsze bardzo mocno się nagrzewają. Dlatego jeżeli planujesz zagospodarować poddasze na cele sypialni czy gabinetu, klimatyzacja może okazać się koniecznością.

 

Dlaczego odpowiednia wydajność jest ważna?

Wydajność klimatyzatora ma kluczowy wpływ na koszty jego eksploatacji. Jeżeli nie chcemy przepłacać, dostosujmy wydajność klimatyzacji do realnych potrzeb. Warto pamiętać, że problemem będzie nie tylko za niska wydajność, ale także za wysoka.

Zbyt niska wydajność w stosunku do kubatury powierzchni sprawi, że urządzenie będzie musiało pracować stale na najwyższej mocy, co z jednej strony zwiększy koszty eksploatacji, a z drugiej strony może doprowadzić do zbyt szybkiego zużycia urządzenia. Jednak co najważniejsze, zbyt mała moc sprawi, że trudno będzie nam uzyskać pożądaną temperaturę, gdyż urządzenie nie będzie w stanie ochłodzić pomieszczenia w największe upały. Jeżeli wydajność urządzenia będzie za wysoka, wówczas przepłacimy za zakup urządzenia o niepotrzebnie wysokiej mocy. Dodatkowo urządzenie będzie się często wyłączało, co może obniżyć trwałość sprężarki.

 

Wydajność klimatyzatora przenośnego

Kupując klimatyzator przenośny, najczęściej planujemy wykorzystywać go w kilku pomieszczeniach, zależnie od tego, w którym pomieszczeniu będzie taka potrzeba. W związku z tym, najczęściej trudno jest wybrać urządzenie, które odpowiednio sprawdzi się w pomieszczeniach o różnej powierzchni. Klimatyzatory przenośne są dobrym rozwiązaniem, jeżeli bardzo często potrzebujemy zmienić miejsce pracy klimatyzatora. Ich główną zaletą jest mobilność. Jeżeli jednak zależy nam na bardzo wysokiej wydajności urządzenia oraz cichej pracy klimatyzatora, warto sięgnąć po klimatyzatory ścienne. Klimatyzatory te często znajdują klientów wśród osób, które nie dostały pozwolenia na montaż zestawu split.

 

Jakiej wydajności klimatyzatora potrzebujesz?

Skorzystaj z naszego rankingu klimatyzatorów. Zestawiamy w nim ogromną bazę urządzeń, które możesz porównywać pod kątem wydajności, ale także pod katem opłacalności oraz posiadania dodatkowych funkcjonalności.  Jeżeli chcesz mieć pewność, że odpowiednio dostosujesz moc klimatyzatora do wymogów pomieszczenia, skontaktuj się z nami. Nasi fachowcy profesjonalnie przeliczą zapotrzebowanie mocy klimatyzatora. Zapewniamy kompleksową obsługę związaną z wyborem klimatyzacji oraz jej montażem. Współpracując z nami, będziesz miał pewność, że wybierzemy dla Ciebie taki model klimatyzatora, który z jednej strony zapewni efektywne działanie, a z drugiej strony będzie optymalnym rozwiązaniem ekonomicznym.

 

Kim jesteśmy?

Sklep Aero7.pl działa od 2011 roku. Działalność firmy dzieli się na część handlową i usługową. W sklepie Aero7.pl znajdą Państwo sprzęt do tzw. obróbki powietrza czyli taki, dzięki któremu możemy regulować jego temperaturę lub wilgotność.

Zobacz również:

Klimatyzacja split - rodzaje, funkcje, montaż, zasady działania

Klimatyzatory typu split to z pewnością jeden z najwydajniejszych sposobów na zapewnienie optymalnej temperatury przez cały rok. Duża ilość modeli na rynku sprawia, że możemy mieć problemy z wyborem optymalnego urządzenia do naszego domu lub biura. Sprawdź, jakie są rodzaje...

Montaż klimatyzacji na elewacji budynku - zgoda wspólnoty

Sprawdź wytyczne dotyczące montażu klimatyzacji na elewacji budynku. Przekonaj się, na co w szczególności należy zwrócić uwagę wybierając odpowiedni model klimatyzacji.        

Montaż klimatyzacji split - aspekty techniczne

Planujesz zakup i montaż klimatyzacji? W związku z wyraźnymi zmianami środowiskowymi to bardzo dobry pomysł. To obecnie podstawa komfortowego funkcjonowania latem oraz praktyczne wsparcie w okresach przejściowych czy nawet zimą. Co powinieneś wiedzieć, decydując się na takie...