Montaż klimatyzacji SPLIT – aspekty techniczne

Planujesz zakup i montaż klimatyzacji? Przedstawiamy krok po kroku, jak wygląda montaż klimatyzacji.

 

Jak zamontować klimatyzację?

Zdecydowałeś się na montaż klimatyzacji w domu lub w biurze? Doskonała decyzja. Teraz pozostaje tylko znaleźć odpowiednich fachowców, którzy wykonają dla Ciebie montaż. Pamiętaj, że na jakość i wydajność chłodzenia powietrza ma wpływ nie tylko rodzaj klimatyzatora, ale także poprawność jego instalacji. Dlatego montaż zostaw fachowcom. Będziesz miał pewność, że urządzenie zostanie zamontowanie zgodnie z wytycznymi producenta, co zapewni jego prawidłowe działanie i późniejszą bezpieczną eksploatację.

 

Wybierając firmę specjalizującą się w montażu klimatyzacji, warto zweryfikować, czy fachowcy posiadają niezbędne uprawnienia do:

 • wykonania montażu urządzenia (uprawnienia f-gazowe),
 • napełnienia go czynnikiem chłodzącym oraz wykonania próby szczelności układu klimatyzatora, uprawnia Świadectwo Kwalifikacji Zawodowej w zakresie napraw i obsługi technicznej urządzeń i instalacji chłodniczych, zawierających substancje kontrolowane.

WAŻNE! Należy pamiętać o tym, że montaż wykonany przez osobę nieposiadającą takich uprawnień może nawet zakończyć się utratą gwarancji producenta. Nie można instalować klimatyzatorów „na własną rękę”.

 

Krok 1.  Wybór miejsca na klimatyzator

Na początkowym etapie montażu klimatyzacji należy wybrać miejsce, w którym chcemy zamieścić urządzenie – zarówno jednostkę wewnętrzną, jak i zewnętrzną. Od tego, jak umiejscowimy klimatyzator, będzie zależała równomierna dystrybucja powietrza w pomieszczeniu. Warto zatem skorzystać z porad specjalistów. Fachowcy doradzą Ci, w jakim miejscu najlepiej zamontować klimatyzator, aby pracował efektywnie i jednocześnie był do niego łatwy dostęp (na wypadek późniejszych prac serwisowych, czy też czyszczenia jednostki wewnętrznej).

 

Niewłaściwy wybór miejsca na klimatyzator doprowadzi nie tylko do sytuacji, w której urządzenie nie będzie tak efektywne, jak być powinno. Umiejscowienie klimatyzatora musi być bardzo dobrze przemyślane, żeby uniknąć sytuacji, w której domownicy będą chorować za sprawą zimnego powietrza, wiejącego wprost na nich. Urządzenie należy zamontować w taki sposób, by nawiew nie był skierowany na strefy, w których każdego dnia spędzamy najwięcej czasu (kanapa w salonie, łóżko, miejsce do pracy).

 

Krok 2. Montaż jednostki wewnętrznej

Montaż jednostki wewnętrznej rozpoczyna się od montażu stelażu na ścianie. Następnie we wcześniej ustalonym miejscu wykonuje się otwór na przewody elektryczne, freonowe, instalację odprowadzania skroplin oraz rury, które połączą ze sobą jednostkę wewnętrzną i zewnętrzną. Takie rozwiązanie zapewnia bardzo estetyczny wygląd miejsca, w którym zostanie zamontowany klimatyzator – wszelkie okablowanie będzie dla nas niewidoczne.

 

Trzeba zaznaczyć, że odległość między sufitem a urządzeniem nie powinna być mniejsza niż 20 cm. Ważne jest również zachowanie wolnej przestrzeni po bokach jednostki – zaleca się pozostawić minimum 30 cm odstępu od innych elementów wyposażenia.

 

Do jednostki wewnętrznej należy podłączyć instalację freonową oraz elektryczną. Warto także zaznaczyć, że jeśli planujemy używać klimatyzatora do ogrzewania pomieszczenia, trzeba zamontować również kabel grzejny. Następnie należy umieścić urządzenie na stelażu, a podłączone przewody przełożyć przez wywiercony otwór na zewnątrz.

 

montaż klimatyzatora split
Montaż jednostki wewnętrznej

 

Krok 3. Montaż jednostki zewnętrznej

Kolejny etap prac wykonywany jest na zewnątrz budynku (np. na jego elewacji, balkonie, czy też dachu). Ważne jest, by odległość między jednostką wewnętrzną a zewnętrzną powinna być jak najmniejsza. Montując jednostkę zewnętrzną, trzeba pamiętać również o następujących kwestiach – zachowaniu odpowiedniej odległości urządzenia od ściany budynku i umieszczeniu go na stabilnej, wytrzymałej podkładce. Warto także wziąć pod uwagę hałas generowany przez klimatyzator. Z tego względu, jeśli mamy taką możliwość, jednostkę zewnętrzną najlepiej umieścić w oddaleniu od ścian i okien mieszkania. W przeciwnym razie głośna praca urządzenia może być niezwykle uciążliwa dla jego lokatorów.

 

Na tym etapie trzeba zamontować odpływ skroplin – umieszcza się go na spodzie jednostki. Kolejnym krokiem jest montaż instalacji freonowej. Rury należy dostosować do odległości między urządzeniami i w razie potrzeby skrócić je. Przed docięciem rur należy jednak sprawdzić wytyczne producenta, co do ich długości. Jednostki trzeba połączyć ze sobą instalacjami elektrycznymi i rurami.

 

Krok 4. Próba szczelności, odpowietrzenie i napełnienie czynnikiem chłodniczym

Zanim klimatyzator zostanie uruchomiony, fachowiec powinien wykonać próbę szczelności i przeprowadzić odpowietrzenie układu. W tym celu można skorzystać z pompy próżniowej, dzięki której usuwa się z instalacji freonowej powietrze, wilgoć oraz obniża się ciśnienie. Tym sposobem w układzie zostaje wytworzona próżnia i instalacja może zostać wypełniona czynnikiem chłodniczym.

 

Krok 5. Przeszkolenie użytkownika klimatyzacji

Profesjonalne firmy montażowe po zakończeniu właściwych prac, często oferują rzetelne przeszkolenie właściciela klimatyzacji w zakresie jej użytkowania i późniejszej konserwacji. Fachowcy doradzą, jak uniknąć powszechnych błędów w użytkowaniu tego typu urządzeń, by przedłużyć ich żywotność i zapewnić wysoką skuteczność.

 

Serwis klimatyzacji

Musimy pamiętać o tym, aby później serwisować klimatyzację. Czynności te polegają na odgrzybieniu, oczyszczeniu skraplacza oraz sprawdzeniu ciśnienia w układzie. Powinniśmy robić to co najmniej raz w roku. Jeśli zaniedbamy serwisowanie, wydajność klimatyzatora może się zmniejszyć. Warto zaznaczyć, że brak regularnego serwisowania może również doprowadzić do awarii klimatyzacji.

 

Ile kosztuje montaż klimatyzacji?

Finalny koszt montażu klimatyzacji zazwyczaj waha się w granicach 1400 – 1900 zł. Warto jednak wiedzieć, że na cenę takiej usługi mogą wpływać takie czynniki, jak:

 • rodzaj klimatyzatora,
 • dostępność miejsca, w którym klimatyzacja ma zostać zamontowana (w zależności od tego, czy konieczne będzie użycie np. rusztowania, usługa montażowa może kosztować nas więcej)
 • odległość między parownikiem a skraplaczem,
 • miasto, w którym ma zostać wykonana usługa (niektóre firmy określają odległość, do której nie pobierają opłaty za dojazd)

 

Czy każdy może zainstalować klimatyzację w mieszkaniu lub domu?

Na to pytanie można odpowiedzieć w następujący sposób – teoretycznie klimatyzację może zainstalować każdy, jednak w niektórych przypadkach wymagane są odpowiednie zgody. Właściciele domów jednorodzinnych mają znacznie większą swobodę, jeśli chodzi o instalację klimatyzacji. Natomiast, jeśli mieszkamy w bloku i chcemy zamontować klimatyzację w mieszkaniu, składający się z jednostki wewnętrznej i zewnętrznej, musimy zwrócić się z prośbą o udzielenie zgody do administracji budynku. O ile mamy pełną swobodę, co do zmian wprowadzanych w naszym mieszkaniu (możemy zakupić i użytkować klimatyzator przenośny), to trzeba pamiętać, że instalacja klimatyzacji na ścianie budynku wymaga uzyskania pozwolenia wspólnoty. Trzeba zaznaczyć, że w poszczególnych przypadkach takiej zgody możemy nie dostać – jeśli mieszkamy w bloku, który był termomodernizowany, instalacja urządzenia mogłaby prowadzić do zniszczenia elewacji.

 

Więcej szczegółowych informacji na temat potrzebnych zgód na montaż klimatyzacji, możesz znaleźć w naszym artykule Czy potrzebna jest zgoda na montaż klimatyzacji na elewacji budynku.

 

Montaż klimatyzacji w Twoim domu i biurze

Szukasz certyfikowanych specjalistów, którym będziesz mógł zlecić profesjonalny montaż klimatyzacji? Skorzystaj z naszych usług. W Aero7 kompleksowo zajmujemy się całym procesem montażu klimatyzatorów i przeprowadzamy niezbędne prace serwisowe oraz konserwacyjne urządzeń. Oferujemy usługę montażu na terenie:

 • woj. mazowieckiego
 • woj. małopolskiego
 • woj. śląskiego
 • woj. dolnośląskiego

Korzystając z naszych usług, zyskujesz gwarancję profesjonalnej, rzetelnej obsługi. Zapewniamy, że nasi specjaliści zadbają o każdy, najmniejszy szczegół, który mógłby w przyszłości wpłynąć na komfort użytkowania klimatyzacji. Zachęcamy do kontaktu!

 

 

 

comments powered by Disqus
Kategorie

Kim jesteśmy?

Sklep Aero7.pl działa od 2009 roku. Działalność firmy dzieli się na część handlową i usługową. W sklepie Aero7.pl znajdą Państwo sprzęt do tzw. obróbki powietrza czyli taki, dzięki któremu możemy regulować jego temperaturę lub wilgotność.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Montaż klimatyzacji

Zobacz również

Parametry techniczne klimatyzacji - czym się kierować? Parametry techniczne klimatyzacji - czym się kierować?

Wydajność, klasa energetyczna czy głośność urządzenia? Czy wiesz, które parametry mają kluczowe znaczenie przy wyborze klimatyzacji? Sprawdź 10 najważniejszych parametrów, na które powinieneś zwrócić uwagę, jeżeli rozważasz zakup klimatyzatora.

Jak dobrać wydajność klimatyzacji? Jak dobrać wydajność klimatyzacji?

Sprawdź, jak dobrać wydajność klimatyzatora do powierzchni i kubatury pomieszczenia. Zobacz od czego zależy zapotrzebowanie na moc chłodzenia.

Klimatyzacja do mieszkania - poradnik kupującego Klimatyzacja do mieszkania - poradnik kupującego

Zastanawiasz się ile kosztuje utrzymanie klimatyzacji? Zobacz porównanie kosztów utrzymania dwóch różnych urządzeń. Artykuł pomoże Ci w wyborze odpowiedniej klimatyzacji do mieszkania czy domu.

Czy klimatyzacja jest zdrowa? Czy klimatyzacja jest zdrowa?

Na temat klimatyzacji i jej działania krąży wiele mitów. Z jednej strony nie wyobrażamy sobie pracy w upalnych biurach bez dostępu do schłodzonego strumienia powietrza. Z drugiej jednak strony, czy zimne powietrze jest dla nas w pełni bezpieczne? Poznaj zasady bezpiecznego korzystania z klimatyzacji.

Klimatyzacja split - rodzaje, funkcje, montaż, zasady działania Klimatyzacja split - rodzaje, funkcje, montaż, zasady działania

Klimatyzatory typu split to z pewnością jeden z najwydajniejszych sposobów na zapewnienie optymalnej temperatury przez cały rok. Sprawdź, jakie są rodzaje klimatyzacji, a także, na jakie parametry należy zwrócić uwagę przy zakupie klimatyzatora typu split.

Jak wybrać klimatyzację do biura? Jak wybrać klimatyzację do biura?

Komfortowe warunki pracy oznaczają lepsze samopoczucie, większą motywację do wykonywania swoich obowiązków i w rezultacie także większą wydajność pracowników. Jednak zarówno zbyt gorąca, jak i za chłodna temperatura w pomieszczeniu biurowym może w bardzo dużym stopniu komfort ten naruszyć. Dowiedz

R32 - Czynnik chłodniczy przyszłości R32 - Czynnik chłodniczy przyszłości

Tańszy, wydajniejszy i przede wszystkim bardziej ekologiczny – tak w skrócie moglibyśmy opisać zalety czynnika chłodniczego R32 w stosunku do R410A. Sprawdź dlaczego coraz więcej na rynku pojawia się urządzeń pracujących na czynniku R32.

Montaż klimatyzacji - aspekty prawne Montaż klimatyzacji - aspekty prawne

Jakie uprawnienia należy posiadać, aby zamontować klimatyzację? Dowiedz się, jakie wymagania prawne należy spełnić podczas montażu klimatyzacji, a także kto może wykonać montaż.

Montaż klimatyzacji na elewacji budynku - zgoda wspólnoty Montaż klimatyzacji na elewacji budynku - zgoda wspólnoty

Sprawdź wytyczne dotyczące montażu klimatyzacji na elewacji budynku. Przekonaj się, na co w szczególności należy zwrócić uwagę wybierając odpowiedni model klimatyzacji.

Klimatyzatory ścienne LG Klimatyzatory ścienne LG

Klimatyzatory ścienne LG pozwolą przetrwać upalne dni. Czym się cechują? Jaki model będzie najlepszy dla Ciebie? Jeśli zastanawiasz się nad zakupem odpowiedniego modelu, to przeczytaj ten tekst i rozwiej swoje wątpliwości. Producent zadbał bowiem o to, aby każdy znalazł coś dla siebie.

Klimatyzatory multisplit do 2 pomieszczeń Klimatyzatory multisplit do 2 pomieszczeń

Szukasz klimatyzatora, który doskonale poradzi sobie ze schłodzeniem lub ogrzaniem 2 pomieszczeń? Sprawdź, jakie klimatyzatory multisplit polecamy do większych powierzchni.

Klimatyzatory multisplit do 3 pomieszczeń Klimatyzatory multisplit do 3 pomieszczeń

Zastanawiasz się, jakie klimatyzatory są najlepsze do dużych powierzchni? Polecamy wybrane modele klimatyzatorów LG i Rotenso – dowiedz się, jakie urządzenia sprawdzą się w przypadku 3 pomieszczeń.

Klimatyzatory multisplit do 4 pomieszczeń Klimatyzatory multisplit do 4 pomieszczeń

Potrzebujesz pomocy w wyborze najlepszego klimatyzatora do 4 pomieszczeń? Skorzystaj z naszego poradnika – sprawdź, jakie urządzenia będą dobrze sprawować się na takiej powierzchni.

Darmowa dostawa

Płatności online

30 dniowe prawo zwrotu

Bezpieczne zakupy

Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym sklepie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania sklepu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego sklepu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności sklepu.