Parametry techniczne klimatyzatorów – czym się kierować?

Wydajność, klasa energetyczna czy głośność urządzenia? Czy wiesz, które parametry mają kluczowe znaczenie przy wyborze klimatyzacji? Sprawdź 10 najważniejszych parametrów, na które powinieneś zwrócić uwagę, jeżeli rozważasz zakup klimatyzatora.

 

10 parametrów technicznych klimatyzacji

Przy wyborze optymalnego modelu z pewnością pomoże Ci nasz ranking klimatyzacji. Dzięki zastosowniu obiektywnych parametrów oraz w pełni jawnego wzoru, przygotowaliśmy ranking opłacalności oraz ranking jakości. Rankingi te zawierają zestawienia najpopularniejszych modeli klimatyzatorów, w kolejności odzwierciedlającej najlepsze wyniki w zakresie kluczowych parametrów i funkcjonalnosci.

 

Zastanawiasz się, jakie parametry techniczne powinna spełniać klimatyzacja, aby z jednej strony gwarantować wysoką wydajność, a z drugiej strony nie przepłacać? Sprawdź, jakimi parametrami należy kierować się przy zakupie i montażu klimatyzacji.

1. Wydajność klimatyzatorów

Wydajność klimatyzatorów określa się w kilowatach [kW]. Wyższa wydajność przekłada się na większe możliwości w zakresie szybkiego schłodzenia przestrzeni. Parametr ten określają dwa współczynniki:

 

  • Współczynnik wydajności chłodniczej (EER)

Określa stosunek mocy chłodniczej klimatyzatora do ilości energii, która jest potrzebna, aby schłodzić pomieszczenie. Bardzo często wykorzystuje się współczynnik EER do określania skuteczności pracy klimatyzatora. Jeżeli współczynnik EER wynosi 3, to oznacza, że na 1 jednostkę zużytego prądu klimatyzator generuje 3 jednostki energii chłodniczej.Kierując się przy wyborze współczynnikiem EER należy wybierać klimatyzatory o najwyższym wskaźniku. Im wyższy współczynnik EER, tym niższe zapotrzebowanie na energię elektryczną, tym samym niższe rachunki za prąd. Do najefektywniejszych klimatyzatorów dostępnych na rynku zaliczymy te EER > 4,10. Najmniej efektywne są z kolei klimatyzatory o współczynniku EER < 1,20.

 

  • Współczynnik wydajności grzewczej (COP)

Określa stosunek mocy grzewczej klimatyzatora do ilości energii, która jest potrzebna, aby nagrzać pomieszczenie. W skrócie określa skuteczność grzania. Jeżeli zakładamy wykorzystanie klimatyzatora do ogrzewania pomieszczeń, wybierajmy te o najwyższym współczynniku COP, dzięki temu uzyskamy pożądany efekt przy niskim zużyciu energii elektrycznej.

 

W związku z faktem, że klimatyzatory nie pracują stałe na pełnej wydajności, opracowane zostały nowe metody obliczania sprawności energetycznej, które uwzględniają sezonową wydajność urządzeń:

 

  • Wskaźnik sezonowej efektywności energetycznej w trybie chłodzenia (SEER)

Całościowy wskaźnik efektywności energetycznej klimatyzatora, który odnosi się do całego sezonu chłodniczego. Aby wyznaczyć wskaźnik SEER należy obliczyć stosunek referencyjnego rocznego zapotrzebowania na chłód do zużycia energii na potrzeby chłodzenia w skali roku.

 

  • Wskaźnik sezonowej efektywności energetycznej w trybie ogrzewania (SCOP)

Całościowy wskaźnik efektywności klimatyzatora, który odnosi się do całego sezonu grzewczego.

 

Najważniejsza zasada mówi o tym, że wydajność powinna być dostosowana do kubatury pomieszczenia. Jeżeli wybierzesz urządzenie o zbyt niskiej lub zbyt wysokiej mocy, wtedy będziesz musiał liczyć się z dodatkowymi kosztami. Sprawdź jak wybrać moc klimatyzatora?

 

2. Klasa energetyczna  

Klasy oznaczane są symbolami od A do G, przy czym klasa A oznacza wysoką energooszczędność, a klasa G bardzo wysokie zużycie energii. Tym samym im wyższą klasę urządzenia wybierzemy, tym niższe będą koszty eksploatacji. Aby wyliczyć koszty zużycia prądu należy przemnożyć deklarowany przez producenta poziom zużycia prądu przez cenę 1 kWh energii elektrycznej. Średniorocznie można założyć, że urządzenie będzie pracowało 500 godzin w trybie chłodzenia (maksymalne pełne obciążenie).

 

 

 

3. Głośność urządzenia

W przypadku tego parametru warto kierować się zasadą „im cichszy klimatyzator, tym lepiej”. Głośność pracy klimatyzatorów regulują normy UE w zakresie minimalnej efektywności energetycznej oraz maksymalnego poziomu mocy akustycznej. Zgodnie z tymi wymogami, urządzenie wewnętrzne o wydajności mniejszej niż 6 kW nie powinna emitować głośniejszego hałasu niż 60 dB, natomiast w przypadku urządzenia o wydajności do 12 kW maksymalny poziom hałasu to 65 dB.

 

W przypadku klimatyzatorów typu Split i Multisplit, inny poziom głośności emitują jednostki wewnętrzne (cichsza praca) i jednostki zewnętrzne (głośniejsza praca). Dzieje się tak dlatego, że w zewnętrznej jednostce montuje się najgłośniej pracujące komponenty. Dla zasady klimatyzatory przenośne są głośniejsze od pracy jednostek wewnętrznych w klimatyzatorach Split / Multisplit.

 

Najcichsze dostępne na rynku klimatyzatory pracują na poziomie od 16 dB. W przypadku klimatyzatorów przenośnych musimy liczyć się z pracą na poziomie 40 – 50 dB. Głośność klimatyzatora jest szczególnie ważna w sypialni czy w biurach, ponieważ ich pracy towarzyszy stały szum, który może powodować problemy z koncentracją lub zaśnięciem. W ciągu dnia hałas w pomieszczeniach nie powinien przekraczać 40 dB.

 

 

4. Pobór mocy

Określa współczynnik ilości energii, która zostaje pobrana do wytworzenia 1kW mocy chłodniczej lub grzewczej. Im niższy pobór mocy, tym koszty eksploatacji urządzenia będą niższe. Dlatego warto porównać klimatyzatory o tej samej wydajności właśnie pod kątem poboru mocy.

Średnie zużycie prądu w klimatyzatorach waha się w przedziale od 0,5 kW do 2 kW / godz. Klimatyzator zużywa najwięcej prądu, pracując na najintensywniejszym trybie. Nowoczesne klimatyzatory samodzielnie regulują swoją pracę. Co oznacza, że po na schłodzeniu powietrza do pożądanej temperatury przechodzi na niższy tryb, zużywając mniej energii elektrycznej.

 

 

5. Czynnik chłodniczy

Rodzaj czynnika chłodniczego ma wpływ na wydajność urządzenia, ale także na to, czy klimatyzator jest przyjazny środowisku. Rodzaj wykorzystanego czynnika ma także wpływ na cenę zakupu i eksploatacji urządzenia. W klimatyzatorach najczęściej stosowane są:

  • czynnik chłodniczy R410A – jeden z napopularniejszych czynników
  • czynnik chłodniczy R32 – to najnowocześniejsza klasa czynników chłodniczych. Czynnik chłodniczy jest droższy, jednak odznacza się bardzo wysoką wydajnością i jest przyjazny środowisku. Zgodnie z regulacjami prawnymi UE po 2025 r. czynnik R32 będzie jedynym dopuszczonym do użytku, dlatego decydując się na montaż klimatyzacji, warto wybrać model, w którym będzie możliwe wykorzystanie czynnika R32.

 

6. Przepływ powietrza w klimatyzatorach - wydajność

Parametr ten określa ile m3 może schłodzić klimatyzator w okresie 1 godz. Jeżeli szukamy wydajnego urządzenia, warto wybrać ten, który odznacza się maksymalnie wysokim przepływem powietrza. Wtedy chłodzenie jest szybkie i wydajne. Wysokiej klasy klimatyzatory potrafią w godzinę przefiltrować nawet 400 m3.

 

 

7. Maksymalna długość instalacji oraz różnica poziomów

Producenci powinni deklarować także maksymalną długość instalacji cieczy chłodzącej pomiędzy jednostką wewnętrzną i zewnętrzną klimatyzatora. Sprężarka odpowiada za przetłoczenie cieczy chłodzącej. Jeżeli instalacja łącząca jednostkę wewnętrzną i zewnętrzną przekroczy wartości wskazane przez producenta, wówczas sprężarka nie będzie w stanie przetłoczyć czynnika chłodniczego.

 

Deklarowane przez producentów parametry instalacyjne w klimatyzatorach split powinny określać długość rurociągu w metrach oraz w różnicy wysokości.

 

Nasz instalator powinien dopilnować tego, aby odpowiednio dobrać klimatyzator, którego długość instalacji oraz różnica poziomów nie będzie przekraczała norm producenta. Jeśli nie zostanie to dopilnowane, możemy narazić się na nieprawidłowe działanie, spadek mocy klimatyzatora, a nawet utratę gwarancji producenta.

 

8. Zakres temperatury pracy

Parametr ten określa:

  • zakres temperatury w trybie chłodzenia
  • zakres temperatury w trybie grzania

 

9. Programatory zegarowe

Programator czasowy umożliwia regulację pracy klimatyzatorów. Dzięki temu możemy ustawić godziny, w których urządzenie będzie pracowało w najwyższym trybie oraz godziny, w których urządzenie przełączy się na słabszy tryb lub całkowicie się wyłączy.

 

10. Zdalne sterowanie

Nowoczesne urządzenia wyposażone są w funkcje zdalnego sterowania, które umożliwiają regulację temperatury za pomocą aplikacji na smartfonie. W klasycznym rozwiązaniu klimatyzatory sterowane są za pomocą pilota.

 

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Gdy przeanalizowałeś już najważniejsze parametry techniczne, skorzystaj z naszego poradnika, jak wybrać klimatyzację do mieszkania. W poradniku zebraliśmy wszystkie najważniejsze kwestie, które pomogą Ci w podjęciu optymalnej decyzji, zarówno pod kątem techninczym, jak i finansowym.

 

 

 

comments powered by Disqus
Kategorie

Kim jesteśmy?

Sklep Aero7.pl działa od 2009 roku. Działalność firmy dzieli się na część handlową i usługową. W sklepie Aero7.pl znajdą Państwo sprzęt do tzw. obróbki powietrza czyli taki, dzięki któremu możemy regulować jego temperaturę lub wilgotność.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Montaż klimatyzacji

Zobacz również

Jak dobrać wydajność klimatyzacji? Jak dobrać wydajność klimatyzacji?

Sprawdź, jak dobrać wydajność klimatyzatora do powierzchni i kubatury pomieszczenia. Zobacz od czego zależy zapotrzebowanie na moc chłodzenia.

Klimatyzacja split  - rodzaje, funkcje, montaż, zasady działania Klimatyzacja split - rodzaje, funkcje, montaż, zasady działania

Klimatyzatory typu split to z pewnością jeden z najwydajniejszych sposobów na zapewnienie optymalnej temperatury przez cały rok. Sprawdź, jakie są rodzaje klimatyzacji, a także, na jakie parametry należy zwrócić uwagę przy zakupie klimatyzatora typu split.

Klimatyzacja do mieszkania - poradnik kupującego Klimatyzacja do mieszkania - poradnik kupującego

Zastanawiasz się ile kosztuje utrzymanie klimatyzacji? Zobacz porównanie kosztów utrzymania dwóch różnych urządzeń. Artykuł pomoże Ci w wyborze odpowiedniej klimatyzacji do mieszkania czy domu.

Montaż klimatyzacji SPLIT - aspekty techniczne Montaż klimatyzacji SPLIT - aspekty techniczne

Planujesz zakup i montaż klimatyzacji? Przedstawiamy krok po kroku, jak wygląda montaż klimatyzacji.

Montaż klimatyzacji - aspekty prawne Montaż klimatyzacji - aspekty prawne

Jakie uprawnienia należy posiadać, aby zamontować klimatyzację? Dowiedz się, jakie wymagania prawne należy spełnić podczas montażu klimatyzacji, a także kto może wykonać montaż.

Czy klimatyzacja jest zdrowa? Czy klimatyzacja jest zdrowa?

Na temat klimatyzacji i jej działania krąży wiele mitów. Z jednej strony nie wyobrażamy sobie pracy w upalnych biurach bez dostępu do schłodzonego strumienia powietrza. Z drugiej jednak strony, czy zimne powietrze jest dla nas w pełni bezpieczne? Poznaj zasady bezpiecznego korzystania z klimatyzacji.

Jak wybrać klimatyzację do biura? Jak wybrać klimatyzację do biura?

Komfortowe warunki pracy oznaczają lepsze samopoczucie, większą motywację do wykonywania swoich obowiązków i w rezultacie także większą wydajność pracowników. Jednak zarówno zbyt gorąca, jak i za chłodna temperatura w pomieszczeniu biurowym może w bardzo dużym stopniu komfort ten naruszyć. Dowiedz

Klimatyzatory ścienne LG Klimatyzatory ścienne LG

Klimatyzatory ścienne LG pozwolą przetrwać upalne dni. Czym się cechują? Jaki model będzie najlepszy dla Ciebie? Jeśli zastanawiasz się nad zakupem odpowiedniego modelu, to przeczytaj ten tekst i rozwiej swoje wątpliwości. Producent zadbał bowiem o to, aby każdy znalazł coś dla siebie.

R32 - Czynnik chłodniczy przyszłości R32 - Czynnik chłodniczy przyszłości

Tańszy, wydajniejszy i przede wszystkim bardziej ekologiczny – tak w skrócie moglibyśmy opisać zalety czynnika chłodniczego R32 w stosunku do R410A. Sprawdź dlaczego coraz więcej na rynku pojawia się urządzeń pracujących na czynniku R32.

Montaż klimatyzacji na elewacji budynku - zgoda wspólnoty Montaż klimatyzacji na elewacji budynku - zgoda wspólnoty

Sprawdź wytyczne dotyczące montażu klimatyzacji na elewacji budynku. Przekonaj się, na co w szczególności należy zwrócić uwagę wybierając odpowiedni model klimatyzacji.

Klimatyzatory multisplit do 2 pomieszczeń Klimatyzatory multisplit do 2 pomieszczeń

Szukasz klimatyzatora, który doskonale poradzi sobie ze schłodzeniem lub ogrzaniem 2 pomieszczeń? Sprawdź, jakie klimatyzatory multisplit polecamy do większych powierzchni.

Klimatyzatory multisplit do 3 pomieszczeń Klimatyzatory multisplit do 3 pomieszczeń

Zastanawiasz się, jakie klimatyzatory są najlepsze do dużych powierzchni? Polecamy wybrane modele klimatyzatorów LG i Rotenso – dowiedz się, jakie urządzenia sprawdzą się w przypadku 3 pomieszczeń.

Klimatyzatory multisplit do 4 pomieszczeń Klimatyzatory multisplit do 4 pomieszczeń

Potrzebujesz pomocy w wyborze najlepszego klimatyzatora do 4 pomieszczeń? Skorzystaj z naszego poradnika – sprawdź, jakie urządzenia będą dobrze sprawować się na takiej powierzchni.

Darmowa dostawa

Płatności online

30 dniowe prawo zwrotu

Bezpieczne zakupy

Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym sklepie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania sklepu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego sklepu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności sklepu.