Wydajność, klasa energetyczna czy głośność urządzenia? Czy wiesz, które parametry mają kluczowe znaczenie przy wyborze klimatyzacji? Sprawdź 10 najważniejszych parametrów, na które powinieneś zwrócić uwagę, jeżeli rozważasz zakup klimatyzatora.
Przy wyborze optymalnego modelu z pewnością pomoże Ci nasz ranking klimatyzacji. Dzięki zastosowniu obiektywnych parametrów oraz w pełni jawnego wzoru, przygotowaliśmy ranking opłacalności oraz ranking jakości. Rankingi te zawierają zestawienia najpopularniejszych modeli klimatyzatorów, w kolejności odzwierciedlającej najlepsze wyniki w zakresie kluczowych parametrów i funkcjonalności.
Zastanawiasz się, jakie parametry techniczne powinna spełniać klimatyzacja, aby z jednej strony gwarantować wysoką wydajność, a z drugiej strony nie przepłacać? Sprawdź, jakimi parametrami należy kierować się przy zakupie i montażu klimatyzacji.
Wydajność klimatyzatorów określa się w kilowatach [kW]. Wyższa wydajność przekłada się na większe możliwości w zakresie szybkiego schłodzenia przestrzeni. Parametr ten określają dwa współczynniki:
Wskaźnik sezonowej efektywności energetycznej w trybie chłodzenia (SEER)
Całościowy wskaźnik efektywności energetycznej klimatyzatora, który odnosi się do całego sezonu chłodniczego. Aby wyznaczyć wskaźnik SEER należy obliczyć stosunek referencyjnego rocznego zapotrzebowania na chłód do zużycia energii na potrzeby chłodzenia w skali roku.
Wskaźnik sezonowej efektywności energetycznej w trybie ogrzewania (SCOP)
Całościowy wskaźnik efektywności klimatyzatora, który odnosi się do całego sezonu grzewczego.
Najważniejsza zasada mówi o tym, że wydajność powinna być dostosowana do kubatury pomieszczenia. Jeżeli wybierzesz urządzenie o zbyt niskiej lub zbyt wysokiej mocy, wtedy będziesz musiał liczyć się z dodatkowymi kosztami. Sprawdź jak wybrać moc klimatyzatora?
Klasy oznaczane są symbolami od A do G, przy czym klasa A oznacza wysoką energooszczędność, a klasa G bardzo wysokie zużycie energii. Tym samym im wyższą klasę urządzenia wybierzemy, tym niższe będą koszty eksploatacji. Aby wyliczyć koszty zużycia prądu należy przemnożyć deklarowany przez producenta poziom zużycia prądu przez cenę 1 kWh energii elektrycznej. Średniorocznie można założyć, że urządzenie będzie pracowało 500 godzin w trybie chłodzenia (maksymalne pełne obciążenie).
W przypadku tego parametru warto kierować się zasadą „im cichszy klimatyzator, tym lepiej”. Głośność pracy klimatyzatorów regulują normy UE w zakresie minimalnej efektywności energetycznej oraz maksymalnego poziomu mocy akustycznej. Zgodnie z tymi wymogami, urządzenie wewnętrzne o wydajności mniejszej niż 6 kW nie powinna emitować głośniejszego hałasu niż 60 dB, natomiast w przypadku urządzenia o wydajności do 12 kW maksymalny poziom hałasu to 65 dB.
W przypadku klimatyzatorów typu Split i Multisplit, inny poziom głośności emitują jednostki wewnętrzne (cichsza praca) i jednostki zewnętrzne (głośniejsza praca). Dzieje się tak dlatego, że w zewnętrznej jednostce montuje się najgłośniej pracujące komponenty. Dla zasady klimatyzatory przenośne są głośniejsze od pracy jednostek wewnętrznych w klimatyzatorach Split / Multisplit.
Najcichsze dostępne na rynku klimatyzatory pracują na poziomie od 16 dB. W przypadku klimatyzatorów przenośnych musimy liczyć się z pracą na poziomie 40 – 50 dB. Głośność klimatyzatora jest szczególnie ważna w sypialni czy w biurach, ponieważ ich pracy towarzyszy stały szum, który może powodować problemy z koncentracją lub zaśnięciem. W ciągu dnia hałas w pomieszczeniach nie powinien przekraczać 40 dB.
Określa współczynnik ilości energii, która zostaje pobrana do wytworzenia 1kW mocy chłodniczej lub grzewczej. Im niższy pobór mocy, tym koszty eksploatacji urządzenia będą niższe. Dlatego warto porównać klimatyzatory o tej samej wydajności właśnie pod kątem poboru mocy.
Średnie zużycie prądu w klimatyzatorach waha się w przedziale od 0,5 kW do 2 kW / godz. Klimatyzator zużywa najwięcej prądu, pracując na najintensywniejszym trybie. Nowoczesne klimatyzatory samodzielnie regulują swoją pracę. Co oznacza, że po na schłodzeniu powietrza do pożądanej temperatury przechodzi na niższy tryb, zużywając mniej energii elektrycznej.
Rodzaj czynnika chłodniczego ma wpływ na wydajność urządzenia, ale także na to, czy klimatyzator jest przyjazny środowisku. Rodzaj wykorzystanego czynnika ma także wpływ na cenę zakupu i eksploatacji urządzenia. W klimatyzatorach najczęściej stosowane są:
Parametr ten określa ile m3 może schłodzić klimatyzator w okresie 1 godz. Jeżeli szukamy wydajnego urządzenia, warto wybrać ten, który odznacza się maksymalnie wysokim przepływem powietrza. Wtedy chłodzenie jest szybkie i wydajne. Wysokiej klasy klimatyzatory potrafią w godzinę przefiltrować nawet 400 m3.
Producenci powinni deklarować także maksymalną długość instalacji cieczy chłodzącej pomiędzy jednostką wewnętrzną i zewnętrzną klimatyzatora. Sprężarka odpowiada za przetłoczenie cieczy chłodzącej. Jeżeli instalacja łącząca jednostkę wewnętrzną i zewnętrzną przekroczy wartości wskazane przez producenta, wówczas sprężarka nie będzie w stanie przetłoczyć czynnika chłodniczego.
Deklarowane przez producentów parametry instalacyjne w klimatyzatorach split powinny określać długość rurociągu w metrach oraz w różnicy wysokości.
Nasz instalator powinien dopilnować tego, aby odpowiednio dobrać klimatyzator, którego długość instalacji oraz różnica poziomów nie będzie przekraczała norm producenta. Jeśli nie zostanie to dopilnowane, możemy narazić się na nieprawidłowe działanie, spadek mocy klimatyzatora, a nawet utratę gwarancji producenta.
Parametr ten określa:
Programator czasowy umożliwia regulację pracy klimatyzatorów. Dzięki temu możemy ustawić godziny, w których urządzenie będzie pracowało w najwyższym trybie oraz godziny, w których urządzenie przełączy się na słabszy tryb lub całkowicie się wyłączy.
Nowoczesne urządzenia wyposażone są w funkcje zdalnego sterowania, które umożliwiają regulację temperatury za pomocą aplikacji na smartfonie. W klasycznym rozwiązaniu klimatyzatory sterowane są za pomocą pilota.
Gdy przeanalizowałeś już najważniejsze parametry techniczne, skorzystaj z naszego poradnika, jak wybrać klimatyzację do mieszkania. W poradniku zebraliśmy wszystkie najważniejsze kwestie, które pomogą Ci w podjęciu optymalnej decyzji, zarówno pod kątem technicznym, jak i finansowym.