Ile prądu zużywa klimatyzator? Obliczenia i praktyczne porady  

Klimatyzacja w domu dostępna tylko dla zamożnych? Czasy podobnych stereotypów zdążyły już odejść do lamusa. Podobnie jak wysoka cena zapewnienia sobie komfortu termicznego, uszczuplające mocno domowy budżet. Dzisiejsze urządzenia chłodzące dzięki zaawansowanej elektronice i budowie, są w stanie zapewnić minimalny pobór energii, na poziomie zdecydowanie akceptowalnym dla każdego portfela. W jaki sposób obliczyć, ile przyjdzie nam zapłacić za korzystanie z klimatyzacji oraz jak obniżyć te koszty do minimum? Z naszym poradnikiem dowiesz się wszystkiego!  

 

Koszty pracy klimatyzatora – za co płacimy? 

Wbrew często powielanemu przez marketingowców błędowi w artykułach blogowych, moc urządzenia klimatyzacyjnego nie jest mocą rzeczywiście pobieraną z sieci. I całe szczęście. W końcu czy ktokolwiek byłby skory płacić 8000 zł rocznie za osiem godzin codziennej pracy urządzenia? Nie sądzimy.  

Zgadza się, moc jest ważna. Decydującym czynnikiem, mającym wpływ na efektywność i pobór energii klimatyzatora, będzie miała jednak moc chłodnicza (także wyrażana w kilowatach), czyli zdolność urządzenia do chłodzenia określonych mas powietrza, przepływających przez parownik (jednostkę wewnętrzną). To właśnie tym parametrem – podawanym w dokumentacji urządzenia – powinniśmy się kierować, dobierając klimatyzator do powierzchni pomieszczenia. 

 

Uśredniając wyniki dobrej klasy klimatyzatorów, możemy przyjąć, że moc chłodnicza w przypadku  klimatyzatorów o mocy 3,5 kW wynosi około 1,1 kW. Średnio parametr ten osiąga więc wartość około 3-krotnie mniejszą niż moc urządzenia. Musimy pamiętać, że dzięki zaawansowanym czujnikom i technologii sprężarek inwerterowych, nowoczesne klimatyzatory rzadko pracują z pełną mocą. W praktyce, podczas dziennej eksploatacji, zużycie prądu waha się w granicach 0,3-0,8 kWh. Tyle z faktów stricte technicznych. Pora na przejście do punktu, którego nie wolno nam pominąć, jeśli szukamy możliwie jak najtańszej w eksploatacji klimatyzacji. 

 

Po pierwsze – czytaj etykiety energetyczne! 

Narzekanie na ,,unijną biurokrację i normy” wciąż pozostaje w modzie. Mimo to trudno wyobrazić sobie dziś kupno czegokolwiek bez przyjętych przez Parlament Europejski wymagań, notabene mających na celu chronić nasz interes przed nieuczciwymi praktykami i pomagać w wyborze najlepszej opcji. To właśnie w tym celu powstały etykiety energetyczne, umieszczane obowiązkowo na każdym urządzeniu, dopuszczonym do sprzedaży. Karty te są pod względem wzoru i metodologii takie same na terenie całej UE, ułatwiając przy okazji zakup urządzeń poza granicami kraju.  

 

Etykiety energetyczne
Klasy efektywności energetycznej

 

W przypadku klimatyzatorów etykieta energetyczna zawiera takie informacje, jak: 

 • marka i model urządzenia; 

 • klasa efektywności energetycznej; 

 • poziom hałasu dla jednostki wewnętrznej i zewnętrznej; 

 • sezonowa efektywność (moc) w trybie chłodzenia i grzania; 

 • strefa klimatyczna, która była brana pod uwagę podczas obliczeń wydajności.  

 

Większość klimatyzatorów, dostępnych na rynku, odznacza się klasą energetyczną od A do A+++. To właśnie ta ostatnia będzie odznaczała się najlepszym zagospodarowaniem pobieranej energii oraz zamianą jej w chłodne powietrze. Do każdej z nich przypisany jest zakres wskaźnika sezonowej energetycznej dla trybu chłodzenia (SEER). Mówiąc najprościej – im wyższa klasa energetyczna, tym wyższy współczynnik SEER, a co za tym idzie – wyższa wydajność i energooszczędność.  

Klasa efektywności energetycznej 

Wskaźnik sezonowej efektywności energetycznej dla trybu chłodzenia SEER 

A+++ 

 

SEER ≥ 8,50

A++ 

 

6,10 ≤ SEER < 8,50

A+ 

 

5,60 ≤ SEER < 6,10

A 

 

5,10 ≤ SEER < 5,60

B 

 

4,60  ≤ SEER < 5,10

C 

 

4,10 ≤ SEER < 4,60

D 

 

3,60 ≤ SEER < 4,10

E 

 

3,10 ≤ SEER < 3,60

F 

 

2,60 ≤ SEER < 3,10

G 

 

SEER < 2,60

 

Klasy efektywności energetycznej klimatyzatorów split, okiennych i ściennych zgodnie z Rozporządzeniem Delegowanym Komisji (UE) nr 626/211 z dn. 4 maja 2011 r.  

 

Jak obliczyć zużycie prądu przez klimatyzator?  

Na szczęście obędzie się bez skomplikowanych wzorów, całkowania i liczenia niewiadomych. Do obliczenia zużycia energii oraz kosztu prądu będą potrzebne nam następujące parametry: 

 • Pobór mocy w trybie chłodzenia najlepiej obliczyć dla najniższej i najwyższej wartości, podawanej przez producenta [kW], 

 • Cena za 1 kWh energii [zł] – na potrzeby obliczeń w dalszym tekście przyjmiemy uśrednioną wartość rynkową, 0,60 zł/1 kWh 

 • Ilość godzin pracy klimatyzatora. 

 

Cena energii=Pobór mocy ∙cena za 1 kWh energii ∙ilość godzin pracy klimatyzatora

 

 

Koszt energii pracy klimatyzatora na przykładzie Gree Amber Prestige 

Jak w rzeczywistości rysują się koszty użytkowania klimatyzatora? Sprawdzimy to na przykładzie Gree Amber Prestige – jednego z najlepszych nowoczesnych urządzeń chłodzących klasy premium, charakteryzującego się wyjątkowo cichą pracą, możliwością pełnej automatyzacji pracy oraz najwyższą klasą energetyczną A+++. Model ten cechuje się jednym z najlepszych stosunków cena/jakość i wieloma pozytywnymi rekomendacjami ze strony instalatorów i klientów, ceniących oferowaną trwałość i funkcjonalność. 

 

Gree Amber Prestige
Klimatyzator Gree Amber Prestige

 

W poniższej tabeli przedstawiamy koszty energii dla wszystkich oferowanych w przypadku Amber Prestige mocy – 2,7/3,5/5,3 i 7 kW. Na potrzeby analizy przyjęliśmy, że urządzenie będzie pracowało przez 4 godziny dziennie przez okres trzech miesięcy w warunkach dla typowego domu jednorodzinnego, co daje nam łącznie ok. 360 godzin pracy. Obliczenia zostały wykonane dla wspomnianej wcześniej średniej ceny 0,60 zł za 1 kWh energii oraz uśrednionego poboru mocy w trybie chłodzenia (czyli dla wartości nominalnej). W realnych warunkach eksploatacyjnych właśnie ta wartość powinna być przyjmowana za realny pobór energii. W ostatnim wierszu podaliśmy zaś cenę, jaką przyszłoby nam zapłacić za cały kwartał (90 dni).  

 

Koszt energii klimatyzatora Gree Amber Prestige po 4 godz. dziennie

Moc urządzenia 

2,7 kW 

3,5 kW 

5,3 kW  

7,0 kW 

Pobór mocy w trybie chłodzenia (wartości min/max oraz wartość nominalna czyli uśredniony pobór rzeczywisty) 

0,08-1,80 kW 

0,55 kW 

0,06-1,90 kW 

0,84 kW 

0,35-2,50 kW 

1,32 kW 

0,45-3,7 kW 

1,85 kW 

Ilość zużytej energii w okresie miesiąca (30 dni) 

66,90 kWh 

120,60 kWh 

160,60 kWh  

225,10 kWh 

Miesięczny koszt energii (30 dni - 120 godzin) 

40,20 zł 

61,35 zł 

96,40 zł 

135,10 zł 

Koszt energii za kwartał (90 dni - 360 godzin) 

120,60 zł 

184,05 zł 

208,20 zł 

405,30 zł 

 

Oczywiście w biurze czy w sklepie klimatyzator będzie prawdopodobnie pracował dłużej - ok. 8 godz. dziennie. Analogicznie koszty zużycia prądu podwoją się.  W dalszym jednak ciągu powyższa kalkulacja potwierdza, że praca klimatyzatora wcale nie musi wiązać się z wysokimi kosztami zużycia prądu. Warto również pamiętać, że z trybu chłodzenia klimatyzatora korzystamy najczęściej przez trzy letnie miesiące w roku. W skali roku koszty te są więc bardzo niskie.  

 

Jak ograniczyć zużycie prądu przez klimatyzator? 

Klucz do niskich rachunków? Przestrzeganie kilku podstawowych zasad, pozwalających w racjonalny sposób widocznie obniżyć koszty, związane z posiadaniem klimatyzacji. Co więcej – korzystanie z nich przełoży się także o lepszy stan atmosfery i środowiska naturalnego, bez których, jak doskonale wiemy, temperatura będzie rosnąć. Zatrważając nas nie tylko skutkami takiego stanu rzeczy, ale też coraz wyższymi kosztami za energię.  

 • Uszczelnij wszystkie okna i drzwi. Brak dużego przepływu z zewnątrz ograniczy zużycie energii, potrzebnej do chłodzenia. Nie otwieraj ich także bez wyraźniej potrzeby, jeśli klimatyzacja jest włączona, 

 • wyłączaj klimatyzację w czasie swojej nieobecności. Wiele z dostępnych w naszej ofercie modeli – w tym także Gree Amber Prestige – oferuje zdolność zaprogramowania czasu włączenia i wyłączenia lub zdalną obsługę za pomocą sieci Wi-Fi, 

 • utrzymuj optymalną temperaturę 22-25 stopni. Im wyższa temperatura ustawiona na termostacie, tym niższe koszty użytkowania. Wskazany przez nas zakres jest także najlepszy pod względem wpływu na zdrowie i samopoczucie, 

 • przeprowadzaj regularne przeglądy 

Koszty serwisowania i przeglądów klimatyzacji  

Ostatnią rzeczą, wpisującą się w nasz kosztorys, będzie przeprowadzanie przeglądów i serwisów klimatyzacji. W ich zakres – w przypadku braku usterek – będzie wchodziło czyszczenie całego systemu, wymiana filtrów oraz czynnika chłodniczego. Ostateczna cena będzie zależna od specyfiki danego modelu i instalacji, jednak przeważnie mieści się w granicach 200-300 zł. 

 

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem klimatyzatora i nie wiesz, co wybrać – zwróć się do nas! Nasi specjaliści na podstawie o wieloletniego doświadczenia na rynku, pomogą Ci na każdym etapie. Od poznania Twoich potrzeb, wizji lokalnej, stworzenia kosztorysu i wyboru odpowiedniego urządzenia, przez wykonany z pełną dbałością o bezpieczeństwo i estetykę montaż, po przeglądy, serwis i więcej porad, pozwalających zmniejszyć koszty eksploatacji. Aero7 to profesjonalizm, ceniony w każdym zakątku Polski! 

 

 

 

 

comments powered by Disqus
Kategorie

Kim jesteśmy?

Sklep Aero7.pl działa od 2009 roku. Działalność firmy dzieli się na część handlową i usługową. W sklepie Aero7.pl znajdą Państwo sprzęt do tzw. obróbki powietrza czyli taki, dzięki któremu możemy regulować jego temperaturę lub wilgotność.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Darmowa dostawa

Płatności online

30 dniowe prawo zwrotu

Bezpieczne zakupy

Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym sklepie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania sklepu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego sklepu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności sklepu.