Odprowadzenie skroplin z klimatyzacji

Sprawdź rekomendowane metody odprowadzenia skroplin z klimatyzacji. Podajemy wady i zalety poszczególnych rozwiązań. Przekonaj się, jaka metoda sprawdzi się najlepiej w Twoim domu.

 

Sposoby odprowadzania skroplin z klimatyzacji

Podczas pracy klimatyzatora powstają skropliny, które są efektem wykraplania się wilgoci w wymienniku ciepła klimatyzatora. Im wyższa wilgoć i temperatura w pomieszczeniu, tym większa ilość skroplin będzie się generowała. Woda zbiera się na tacce, która znajduje się pod wymiennikiem ciepła w jednostce wewnętrznej. Dlatego też należy zaprojektować i wykonać odpływ skroplin, w taki sposób, aby klimatyzator nie przeciekał.

 

Metody odprowadzania skroplin z klimatyzacji

Zasadniczo możemy zastosować jedną z dwóch metod odprowadzania skroplin:

  • Odprowadzanie do kanalizacji – najczęściej stosowaną metodą odprowadzania skroplin, jest odpływ grawitacyjny. Na etapie wykonania projektu klimatyzacji planujemy wpięcie odpływu do istniejącego pionu kanalizacyjnego. Podstawową zaletą tego rozwiązania jest brak konieczności opróżniania zbiornika z wodą. Skropliny automatycznie odprowadzane są do kanalizacji, więc nie musimy przejmować się kapiącą wodą. Decydując się na wpięcie odpływu do instalacji kanalizacyjnej, należy także zainstalować syfon, który będzie zapobiegał przed przedostawaniem się brzydkiego zapachu do urządzenia. Ta metoda instalacji jest droższa, ale też pozwala na bezobsługową eksploatację klimatyzatora.
  • Odprowadzanie skroplin do zbiornika na zewnątrz budynku – w tym przypadku musimy pamiętać o regularnym opróżnianiu zbiornika, w którym gromadzą się skropliny. Jest to tańsza metoda instalacji, jednak nie każda spółdzielnia mieszkaniowa wyrazi na nią zgodę. Największą obawą jest woda, która przelewa się ze zbiornika i leje się po elewacji budynku. A w upalne dni, gdy klimatyzacja działa non-stop, w godzinę może powstać nawet ponad 1 litr wody. Zdarza się, że spółdzielnie odbierają skargi od innych mieszkańców, którzy narzekają na cieknącą wodę po oknach lub na niszczejącą elewację budynku.

Aby uniknąć sytuacji przelewania się wody w zbiorniku na balkonie, widzieliśmy nawet takie przypadki montażu rurki odprowadzającej skropliny, w którym rurka wystawała o kilkanaście / kilkadziesiąt centymetrów za balkonem. W tej sytuacji woda ścieka bezpośrednio na powierzchnię ziemi (trawnik, jezdnia, chodnik). Ta metoda jest mocno inwazyjna, gdyż skropliny mogą spadać na ludzi lub obiekty, które przypadkowo znajdą się pod rurką. A to może prowadzić do dużych konfliktów.

 

Kiedy potrzebna jest pompka do odprowadzenia skroplin?

Zasadniczo zaleca się odprowadzenia skroplin do kanalizacji. Tam, gdzie nie jest to możliwe, aby poprowadzić grawitacyjne odprowadzenie skroplin, można zastosować pompkę do skroplin. W instalacji grawitacyjnej optymalny kąt spadku względem płaszczyzny wynosi ok. 1-2 stopnie na 1 m bieżący. Im większy spadek, tym łatwiejsze będzie odprowadzenie skroplin. Jeżeli jednak jednostka zewnętrzna i wewnętrzna znajdują się w dużej odległości od siebie, a czasem nawet jednostka zewnętrzna jest położona wyżej niż jednostka wewnętrzna, wówczas działanie pompki jest niezbędne.

 

Jeżeli zdecydujemy się na montaż pompki, musimy mieć na uwadze, że to rozwiązanie będzie droższe. Koszt pompki to średnio ok. 400 zł. A dodatkowo pompka to urządzenie, które zużywa się w miarę eksploatacji, dlatego będzie wymagała wymiany (zależnie od jej jakości i intensywności eksploatacji – raz na kilka lat). Przy wyborze pompki, warto przeanalizować parametry dot. głośności pracy i wybrać tę najcichszą.

 

Gdzie odprowadzić skropliny?

To, jaki sposób odprowadzenia będzie rekomendowany w Twoim domu lub mieszkaniu, zależy od wielu czynników. Zasadniczo:

  • Montaż klimatyzacji w domu – jeżeli jesteś właścicielem domu, wówczas jedynym wyznacznikiem będzie dostępna instalacja kanalizacyjna w Twoim domu. Jeżeli jesteś dopiero na etapie budowy domu, wówczas zaplanowanie odpływu skroplin do klimatyzacji nie będzie wiązało się z dużymi dodatkowymi kosztami. Zalecane będzie takie podłączenie klimatyzacji, aby z jednej strony zapewnić efektywność energetyczną, a z drugiej strony najmniejsze koszty związane z podłączeniem się do instalacji kanalizacyjnej. Z drugiej zaś strony, jeżeli masz wolnostojący dom, wówczas bez żadnych dodatkowych pozwoleń możesz wybrać opcję odprowadzenia skroplin do zbiornika na zewnątrz budynku. Ta opcja będzie na pewno najtańsza.
  • Montaż klimatyzacji w mieszkaniu z balkonem – najłatwiej będzie Ci uzyskać pozwolenie na montaż jednostki zewnętrznej klimatyzacji, jeżeli posiadasz balkon z wnęką. Wówczas zalecane będzie umiejscowienie agregatu zewnętrznego na balkonie, w taki sposób, aby jego eksploatacja była w jak najmniejszym stopniu uciążliwa dla sąsiadów. Jeżeli zdecydujesz się na odprowadzenie skroplin do zbiornika znajdującego się na balkonie, będziesz musiał pamiętać o regularnym jego opróżnianiu, tak aby woda nie przeciekała z balkonu po elewacji na niższe piętra.
  • Montaż klimatyzacji w mieszkaniu bez balkonu – w tej sytuacji z pewnością będziesz musiał uzyskać zgodę spółdzielni na montaż jednostki zewnętrznej na elewacji budynku. Najmniej problematyczna jest instalacja klimatyzacji w mieszkania na parterze. Montaż klimatyzacji w mieszkaniach na wyższych piętrach bez balkonu będą wymagały prac na wysokościach. Jeżeli nie posiadasz balkonu, wówczas skropliny będą musiały być odprowadzane do kanalizacji.

 

Montaż jednostki zewnętrznej klimatyzacji na elewacji budynku
Montaż jednostki zewnętrznej na elewacji budynku

 

Zanim zdecydujesz się na wybór określonego modeli klimatyzatora, skontaktuj się ze specjalistą ds. montażu klimatyzacji, który podpowie Ci, na jakie elementy należy zwrócić uwagę. Jeżeli mieszkasz w budynku należącym do spółdzielni, zapytaj w pierwszej kolejności, jakie warunki stawiane są przy montażu klimatyzacji. Być może Twoja spółdzielnia nie wydaje zgody na odprowadzanie skroplin na zewnątrz budynku w obawie przed niszczeniem elewacji budynku. Skorzystaj także z poradnika - montaż klimatyzacji do mieszkania.

 

Źle zaprojektowana lub wykonana instalacja do odprowadzania skroplin, może powodować problemy nie tylko z przeciekaniem klimatyzacji, ale także zwiększa ryzyko powstania awarii klimatyzatora. Dlatego skontaktuj się z fachowcami, którzy doradzą Ci, jak wykonać montaż klimatyzacji w Twoim domu lub mieszkaniu.

 

Kim jesteśmy?

Sklep Aero7.pl działa od 2011 roku. Działalność firmy dzieli się na część handlową i usługową. W sklepie Aero7.pl znajdą Państwo sprzęt do tzw. obróbki powietrza czyli taki, dzięki któremu możemy regulować jego temperaturę lub wilgotność.

Zobacz również:

Czy klimatyzator usuwa wirusy?

Urządzenia klimatyzacyjne to dzisiaj już nie tylko chłodzenie i grzanie powietrza. Szereg dodatkowych funkcji sprawia, że kompleksowo dbają o powietrze w twoim otoczeniu. W nowoczesnych klimatyzatorach coraz częściej pojawia się między innymi jonizacja. To szansa na skuteczne...

Montaż klimatyzacji zimą a latem — czym się różni?

Większość prac remontowych planowanych jest na wiosnę lub lato. Wiele z nich rzeczywiście może zostać przeprowadzonych tylko wtedy. Jednak istnieją także te, których podjęcie się nie jest ograniczone porą roku. Do nich należy również montaż klimatyzacji ściennej. Wbrew...

Klimatyzator a klimakonwektor

O dotkliwości coraz dłuższych okresów temperatur, przekraczających 30 stopni, nikogo już – poza skrajnymi przypadkami – przekonywać nie trzeba. Chęć utrzymania komfortu cieplnego oraz wyraźnie niższe ceny urządzeń chłodzących stopniowo skłaniają nas ku zakupom. Co w...