Większość prac remontowych planowanych jest na wiosnę lub lato. Wiele z nich rzeczywiście może zostać przeprowadzonych tylko wtedy. Jednak istnieją także te, których podjęcie się nie jest ograniczone porą roku. Do nich należy również montaż klimatyzacji ściennej. Wbrew pozorom urządzenie tego typu nie przydaje się tylko latem, gdyż zimą także ma swoje zastosowanie. Pozostaje pytanie: w jakim czasie najlepiej dokonać jego montażu? Kiedy się to najbardziej opłaca i na co warto zwrócić uwagę?
Spis treści
±
Wraz ze stopniowym ocieplaniem się klimatu w Polsce, klimatyzacja ścienna przestała być sprzętem, którego używanie opłaca się jedynie latem. Coraz mniej mroźne zimy pozwalają na eksploatację klimatyzatorów także w celu ogrzewania mieszkania, które jest opłacalne ze względu na rozwój technologiczny oraz obecne temperatury panujące w czasie zimniejszych miesięcy. Obecnie klimatyzacja efektywnie konkuruje z tradycyjnymi źródłami ogrzewania, które zdarzają się nawet mniej ekonomiczne.
Praca instalatorów klimatyzacji ściennej nie jest w żaden sposób ograniczona temperaturą za oknem. Właśnie dlatego montaż klimatyzacji może zostać wykonany w czasie każdej pory roku. Jedyną różnicą bywa czas instalacji, która zależy od warunków termicznych na zewnątrz. Główny etap podlegający im stanowi odparowanie wilgoci z instalacji. Polega on na wykonaniu próżni w układzie chłodniczym w celu zmniejszenia temperatury wrzenia, która zajmuje tym dłużej, im niższa temperatura otoczenia.
Problem może się pojawić, gdy montaż systemu klimatyzacyjnego wiąże się z poważnymi robotami remontowo-budowlanymi. W tym kontekście niskie temperatury zdecydowanie nie stanowią dobrego sprzymierzeńca i letnie miesiące o wiele lepiej się do tego nadają. Jednak, zamiast kuć ściany, istnieje opcja umieszczenia przewodów w korytkach i wyprowadzenia ich bez ingerencji w konstrukcję budynku, co akurat jest możliwe do wykonania nawet w najniższych temperaturach.
Oprócz temperatury na możliwości instalacji klimatyzacji wpływają także warunki atmosferyczne. Opady deszczu skutecznie to utrudniają ze względu na to, że z montażem wiąże się praca z instalacją elektryczną (np. podpięcie agregatu do sieci elektrycznej). Poza tym nie istnieją żadne przeciwskazania dotyczące dokonania montażu klimatyzacji ściennej zimą. Warunki termiczne nie stanowią problemów w tym zakresie. Jednak można zauważyć istotne różnice w zależności od pory roku.
Od początku sezonu remontowego wiosną aż po późne lato fachowcy wyspecjalizowani w montażu klimatyzacji mają zapełnione kalendarze zleceń. W tym czasie konieczna jest rezerwacja terminu ze sporym wyprzedzeniem. Ten często bywa opóźniony przez przedłużanie się innych realizacji. Może się okazać, że zanim klimatyzator zostanie zainstalowany, największe upały już dawno miną. Pod tym względem montaż systemu klimatyzacji latem jest zdecydowanie utrudniony.
Zimą instalacja klimatyzatora prawdopodobnie zostanie wykonana właściwie „od ręki”. W tym czasie wielu fachowców ma dużo mniej zleceń, dzięki czemu klienci mogą korzystać ze sporej liczby terminów i dostępu do sprawdzonych, doświadczonych specjalistów o dobrych opiniach. W ten sposób można mieć pewność, że instalacja zostanie dokonana wzorowo, a urządzenie będzie działać bez zarzutu.
Pod tym względem także korzystniejszy okazuje się montaż klimatyzacji zimą. Brak dużego zainteresowania urządzeniami tego rodzaju podczas chłodnych miesięcy sprawia, że zarówno sklepy, jak i instalatorzy klimatyzatorów oferują bardzo atrakcyjne warunki. To w dużej mierze zmniejszy czas, w jakim inwestycja będzie się spłacać, ze względu na znacznie niższe koszty.
Jaka będzie najlepsza: klimatyzacja do domu
W głównym sezonie trudno liczyć o znaczne obniżki cen ze względu na ogromny popyt. Z pewnością nie pomagają temu wysokie temperatury, przez które wiele osób jest zainteresowanych poprawą komfortu codziennego życia w związku z ochłodzeniem mieszkania. Trudno jednak się nie zdecydować, kiedy za oknem grzeje słońce i nie pozwala na wygodne funkcjonowanie w ciągu dnia.
Zarówno lato, jak i zima, mają swoje wady i zalety w kontekście montażu klimatyzacji ściennej. Podczas zimnych miesięcy terminy oraz ceny są o wiele przystępniejsze, dzięki czemu urządzenie jest gotowe do działania bardzo szybko, a koszty zakupu i instalacji są dużo mniejsze w porównaniu do obowiązujących w trakcie sezonu. Minusem okazuje się brak możliwości przeprowadzenia robót remontowo-budowlanych niezbędnych do ukrycia przewodów w ścianie.
Latem instalatorzy są w stanie ich dokonać, jednak problemem okazują się terminy i ceny. Ze względu na duży popyt koszty związane zarówno z zakupem, jak i montażem klimatyzacji ściennej, znacznie wzrastają, a sprawdzeni specjaliści mają kalendarze zleceń zapełnione po brzegi. Mimo wszystko chęć uzyskania komfortu potrafi być naprawdę duża, a wtedy nawet wysokie koszty okazują się nie być przeszkodą.
Dobrym rozwiązaniem może okazać się wykorzystanie okresów przejściowych — wiosny lub jesieni — gdy temperatury nie są ani za wysokie, ani za niskie. Choć w tym czasie ceny nie należą do najniższych, to daleko im do tych, z którymi klienci spotykają się w czasie największych upałów. W dużej mierze wybór zależy od oczekiwań i potrzeb konsumenta. Jeżeli ważne są koszty, warto zdecydować się na zimę. W sytuacji, gdy bardzo pragnie się ochłody i komfortu, czasem nie zważa się na związane z nimi opłaty.
Wybór klimatyzacji ściennej nie jest łatwy. Wiele zależy od preferencji i potrzeb domowników, dlatego nie można przedstawić uniwersalnego klimatyzatora, który zadowoliłby wszystkich klientów. Wielu konsumentom w podjęciu decyzji pomaga nasz ranking klimatyzacji Aero7, w którym znajdziesz najlepsze urządzenia pod kątem jakości czy opłacalności. Dodatkowo użytkownik ma dostęp do listy funkcji, które ranking może wziąć pod uwagę.
Jeżeli priorytetem klienta jest energooszczędność i wydajność sprzętu, który chce wykorzystywać zarówno do chłodzenia, jak i grzania, największym priorytetem okazuje się wysoka klasa efektywności energetycznej. W tym kontekście zdecydowanie wyróżnia się klimatyzacja ścienna Gree Amber Prestige, którą cechuje niski pobór energii oraz szeroki zakres temperatur zewnętrznych.
Niektórzy właściciele klimatyzacji chcą, aby urządzenie pełniło dwie funkcje — dbało zarówno o temperaturę w pomieszczeniu, jak i o czystość powietrza. Warto pod tym względem zwrócić uwagę na technologię nanoe™ X, którą Panasonic rozwija już od niemal 20 lat. Innowacyjne rozwiązanie znajduje się m.in. w klimatyzatorze ściennym Panasonic Etherea KIT-Z, który oprócz tego jest cichy i energooszczędny.
Osobom, którym szczególnie zależy na jak największym komforcie, spodobają się dodatkowe funkcje spotykane w wielu urządzeniach. Dobrym przykładem pod tym względem jest klimatyzacja LG Dualcool Premium Soft Air. Producent wyposażył urządzenie czujnik wykrywania obecności, czujnik wilgotności czy innowacyjną funkcję wykrywania otwartego okna, które mają bardzo duże znaczenie dla wygody domowników.
Najlepszym czasem na założenie klimatyzacji jest okres poza sezonem letnim, czyli jesienią, zimą lub wczesną wiosną. W tym czasie firmy instalacyjne mają mniej zleceń, co może skrócić czas oczekiwania na montaż oraz obniżyć koszty usługi. Często dostępne są również promocje na urządzenia i instalację. Montując klimatyzację przed nadejściem upałów, zapewnisz sobie komfort termiczny na czas, gdy będzie to najbardziej potrzebne.
Dodatkowo warto planować montaż klimatyzacji przed dużym remontem. Instalacja systemu może wymagać kucia ścian, prowadzenia przewodów czy montażu jednostek wewnętrznych i zewnętrznych, co może wpływać na estetykę wnętrza. Wykonując te prace przed remontem, unikniesz uszkodzeń świeżo wykończonych powierzchni i łatwiej dostosujesz system klimatyzacji do nowej aranżacji pomieszczeń. Dzięki temu cały proces będzie bardziej efektywny i ekonomiczny.
Tak, w niektórych przypadkach warto włączać klimatyzację zimą. Oto kilka powodów: