Klimatyzacja dla alergika

Najintensywniejsze pylenie roślin wywołujących alergie wziewne przypada na okres wiosenno-letni, a więc na miesiące, w których najczęściej korzystamy z klimatyzacji. Czy działanie klimatyzatora może ograniczyć reakcje alergiczne? Sprawdź, jak wybrać odpowiedni klimatyzator dla alergika.

Alergia i jej rodzaje

Alergia polega na nieprawidłowej reakcji organizmu odpornościowego na substancje występujące w środowisku, zwane powszechnie alergenami. U zdrowych osób nie powodują one żadnych objawów, natomiast w przypadku osób uczulonych, wywołują przykre dolegliwości. Alergia to powszechny problem naszych czasów – obecnie niemal połowa Polaków cierpi na przewlekłe choroby alergiczne.

Wyróżniamy cztery główne rodzaje alergii, które wpływają na reakcję organizmu:

  • alergia wziewna – to najczęściej występujący rodzaj alergii. Czynnikami uczulającymi są pyłki drzew, kwiatów, wszechobecny kurz oraz sierść zwierząt. Zimą reakcje alergiczne mogą wzmagać się ze względu na obecność smogu, a dokładniej szkodliwych substancji będących jego częścią – pyłów PM10 i PM2.5. Do najczęstszych objawów alergii wziewnej zaliczamy kaszel, katar, drapanie w gardle, swędzenie oczu, pieczenie skóry. Do tego dochodzą problemy z koncentracją i ze snem. Nieleczona może prowadzić do zapalenia zatok, ucha środkowego, a nawet astmy oskrzelowej,
  • alergia kontaktowa – polega głównie na kontakcie z przedmiotami, które mogą wywoływać reakcje uczuleniowe. Mowa tutaj o kosmetykach czy biżuterii zawierającej np. chrom lub nikiel. Objawy występują pod postacią wysypki lub pokrzywki na skórze,
  • alergia pokarmowa – cierpią na nią zarówno dzieci, jak i dorośli. Najbardziej uczulają produkty mleczne, orzechy, ryby, jaja, truskawki. Jej objawy to silne skurcze żołądka, wymioty, biegunka, podwyższona temperatura,
  • alergia iniekcyjna – rzadko występująca, ale jest bardzo niebezpieczna. To niepożądana reakcja organizmu na substancje zawarte w lekach. Najczęściej prowadzi do obrzęku naczynioruchowego, zmian na skórze czy wstrząsu anafilaktycznego.

Skuteczne sposoby do walki z alergią

Objawy alergii – szczególnie wziewnej – mogą występować cały rok. To dosyć uciążliwy problem zarówno dla osoby chorej, jak i dla pozostałych domowników. Istnieje wiele sposobów na skuteczną walkę z uczuleniem:

  • Leczenie objawowe i odczulające

Wizyta u lekarza i przepisane leki (do których zaliczamy np. tabletki antyhistaminowe lub kortykosteroidy) pozytywnie wpływają na nasze zdrowie i skutecznie łagodzą objawy alergii wziewnej. W przypadku, gdy one zawodzą – warto zdecydować się na immunoterapię. Polega ona na regularnym podawaniu alergenu przez długi okresu (w formie zastrzyków), aby organizm nauczył się go tolerować.

  • Higiena

Alergeny są bardzo lekkie i z łatwością osadzają się na naszej skórze, włosach i ubraniach. Dlatego zaleca się regularne mycie rąk i twarzy (okolice oczu i ust) – szczególnie po przyjściu do domu lub po sprzątaniu.

  • Czyste powietrze

Dochodzimy do sedna sprawy w myśl zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Jedną z głównych metod na oczyszczenie domu z alergenów wydaje się częste i krótkie wietrzenia. Co zrobić zatem w sytuacji, gdy jesteśmy uczuleni na pyłki roślin? W takim przypadku otwarcie okien może przynieść odwrotny efekt – jeszcze więcej alergenów dostanie się do naszego domu. Najlepszym sposobem na zapewnienie optymalnych warunków środowiskowych w domu jest sprawny system wentylacyjny, a także – inwestycja w dobrą klimatyzację.

Wentylacja w domu alergika

Alergicy nie mają łatwego życia – zewsząd są atakowani przez różne alergeny. Na nasze zdrowie i samopoczucie mają wpływ substancje, którymi otaczamy się na co dzień – kurz, sierść zwierząt, zarodniki pleśni czy zapachy środków chemicznych, służących do sprzątania. Dlatego tak ważną rolę w walce z alergią wziewną odgrywa odpowiednia wentylacja w domu lub mieszkaniu. Sprawna wentylacja hamuje rozwój bakterii, które negatywnie wpływają na zdrowie alergików.

 

Najprostszym sposobem wymiany powietrza jest wentylacja grawitacyjna. Ten tradycyjny system polega na odprowadzaniu ciepłego powietrza za pomocą kominów wentylacyjnych (kratki montowane są zazwyczaj w górnych partiach pomieszczenia). Nie wymaga zastosowania zasilania energią elektryczną i z racji swojej prostoty – bardzo dobrze się sprawdza. Wentylacja grawitacyjna niesie jednak za sobą kilka wad: nie mamy kontroli nad całym procesem, zimą notujemy duże straty ciepła, powietrze nie jest filtrowane i może dochodzić do powstawania przeciągów.

Klatka wentylacyjna
Klasyczna klatka montowana w wentylacji grawitacyjnej

Inną metodą stosowaną w domach jest wentylacja mechaniczna, która dodatkowo odzyskuje ciepło (zwana także rekuperacją). Wymiana zużytego powietrza na świeże odbywa się w sposób ciągły, niezależny od panujących warunków atmosferycznych. Wentylacja mechaniczna umożliwia m.in. zaprogramowanie sposobu oraz intensywności jego wymiany, dzięki czemu zachowamy w pomieszczenie zarówno czyste powietrze, jak i odpowiednią temperaturę. Instalacja systemu z rekuperacją wiąże się jednak z koniecznością rozprowadzenia kanałów wentylacyjnych w domu, a to oznacza wysokie nakłady inwestycyjne. Ponadto dochodzą koszty eksploatacyjne w postaci zużycia prądu i okresowej wymiany filtrów.

 

Zakup odpowiednio dobranego klimatyzatora może pomóc nam ograniczyć ilość alergenów znajdujących się w powietrzu. Jego działanie opiera się na pobieraniu powietrza z pomieszczenia, schładzaniu go (lub ogrzaniu) i oddaniu z powrotem do otoczenia. Coraz większa liczba modeli pojawiających się na rynku oferuje nowoczesne i bezpieczne rozwiązania, które nie tylko wpływają na temperaturę powietrza, ale także na jego jakość. Do wyboru mamy modele rekomendowane przez specjalistów – z funkcją jonizacji lub osuszania, które skutecznie przyczyniają do zwalczania bakterii i wirusów w pomieszczeniu.

Klimatyzacja dla alergika – na co zwrócić uwagę?

Mit, jakoby klimatyzacja miała szkodzić, już dawno odszedł do lamusa. Obecnie z klimatyzatorów mogą, a nawet powinny, korzystać osoby cierpiące na dolegliwości alergiczne. Najpopularniejsze klimatyzatory typu split to urządzenia składające się z jednostki wewnętrznej oraz zewnętrznej montowanej na zewnątrz budynku.

 

W szerokiej ofercie klimatyzatorów znajdziemy takie modele, które idealnie sprawdzą się w domach alergików. Poniżej przedstawiamy funkcje i parametry, na które warto zwrócić uwagę przy doborze właściwego urządzenia:

  • Zaawansowana filtracja – kluczowa z punktu widzenia skuteczności w wyłapywaniu alergenów. Nowoczesne urządzenia chłodzące coraz częściej wyposażone są w rozbudowane systemy filtracji, zapewniając powietrze wolne od bakterii, nieprzyjemnych zapachów i zanieczyszczeń. Świetnym przykładem może być filtr IFD zastosowany w klimatyzatorach Haier Jade Plus. Dzięki jego obecności klimatyzatory uzyskują wydajność CADR porównywalną z dobrej klasy oczyszczaczami powietrza, zapewniając powietrze wolne od zanieczyszczeń, pyłów i kurzu.
  • Funkcja jonizacji – nowoczesne klimatyzatory jonizują nie tylko powietrze przepływające przez urządzenie, ale także jego bezpośrednie otoczenie, chroniąc nas przed szkodliwymi substancjami znajdującymi się w powietrzu.
  • Funkcja osuszania – klimatyzator podczas chłodzenia osusza powietrze, co ma pozytywny wpływ w walce z alergiami. Zbyt duża wilgotność (pow. 60%) przyczynia się bowiem do rozwoju pleśni i innych bakterii, które mogą potęgować reakcje alergiczne.
  • Zdalne sterowanie – dzięki łączności Wi-Fi możemy sterować sprzętem z pozycji aplikacji w telefonie z każdego miejsca na świecie. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, jeśli chcemy uzyskać optymalną temperaturę i zadbać o jakość powietrza, jeszcze przed przyjściem do domu.
  • Automatyczne czyszczenie – w nowoczesnych modelach klimatyzatorów funkcję tę uznajemy niemal za standard. Automatyczne usuwanie osadu z parownika zapobiega rozwojowi bakterii i wirusów, które mogłyby dostać się do powietrza razem ze schłodzonym (lub ogrzewanym) powietrzem.
  • Zużycie energii – klimatyzator może pracować kilka godzin dziennie, dlatego zalecamy wybór urządzenia o niskim poborze mocy.
  • Poziom hałasu – bardzo istotny parametr, zwłaszcza gdy klimatyzacja umiejscowiona jest w sypialni.
  • Komfortowy nawiew – zalecamy wybór modeli, które wyposażone są w funkcję delikatnego nawiewu lub funkcję sterowania kierunkiem nawiewu. Dzięki temu możemy korzystać wiele godzin z klimatyzatora bez obawy o nasz dyskomfort.

Zasady prawidłowego korzystania z klimatyzacji

Chłodząca latem, ogrzewająca w zimie – klimatyzacja już dawno przestała być luksusem w domu czy mieszkaniu. Jednak, aby urządzenie działało w pełni sprawnie i bezpiecznie, należy o nie odpowiednio zadbać. Przygotowaliśmy pięć najważniejszych zasad prawidłowego korzystania z klimatyzacji.

  1. Zamknięcie okien i drzwi – jeśli chcemy utrzymać odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu, w pierwszej kolejności powinniśmy zamknąć szczelnie wszystkie okna i drzwi. Tylko w taki sposób klimatyzacja będzie funkcjonowała prawidłowo. Napływ powietrza z zewnątrz sprawi, że urządzenie do wydajnej pracy będzie zużywało więcej energii elektrycznej, co przełoży się na wyższe rachunki za prąd. Jeśli mamy żaluzje lub rolety – opuśćmy je dla ochrony przed promieniami słonecznymi.
  2. Zachowanie odpowiedniej temperatury – zalecana różnica między temperaturą na zewnątrz i w środku klimatyzowanego pomieszczenia nie powinna przekraczać 5-7°C. Zbyt duża rozbieżność może skończyć się dla nas przeziębieniem. Jeśli jednak chcemy obniżyć temperaturę w większym zakresie, pamiętajmy, by robić to powoli, w przeciwnym razie nasz organizm może doświadczyć szoku termicznego.
  3. Ustawienie optymalnego nawiewu – nawiew powinien być zwrócony ku górze, aby chłodne powietrze równomiernie rozchodziło się po pokoju. Nie kierujmy go bezpośrednio w stronę miejsca, w którym przebywamy. Warto zwrócić uwagę na prędkość wentylatora – zbyt duża szybkość spowoduje efekt przeciągu, który może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie.
  4. Regularne czyszczenie – filtry w klimatyzatorze wymagają systematycznego czyszczenia i odgrzybiania, w przeciwnym razie mogą się w nich osadzać grzyby i bakterie, które będą negatywnie wpływać na nasze zdrowie.   
  5. Cykliczne przeglądy – regularny serwis to podstawa do prawidłowego działania klimatyzacji. Do zadań serwisanta należy m.in. sprawdzenie stanu filtrów, czyszczenie i odgrzybianie sprzętu czy napełnianie układu chłodniczego.

Klimatyzacja dla alergika – rekomendowane modele

Szukasz optymalnego klimatyzatora do walki z alergiami? Poniżej przedstawiamy kilka rekomendowanych modeli.

Panasonic Etherea KIT-Z

Panasonic Etherea KIT-Z to jeden z najnowszych klimatyzatorów w portfolio japońskiego producenta, a jednocześnie bardzo dobry wybór dla alergików. Model ten występuje w dwóch wersjach kolorystycznych – matowej bieli lub klasycznym srebrze. Etherea KIT-Z należy do wyjątkowo cichych urządzeń – poziom głośności zaczyna się już od 19 dB, dzięki czemu urządzenie znakomicie sprawdza się w sypialni, nie zakłócając spokojnego snu domownikom. Nie byłoby to możliwe bez wysokowydajnej sprężarki rotacyjnej R2, zapewniającej niespotykany komfort użytkowania przy ograniczonych wydatkach. Na uwagę zasługuje także głośność agregatu zewnętrznego – te zaledwie 45 dB w żadnym wypadku nie spowoduje niepokoju u sąsiadów. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań urządzenie otrzymało najwyższą klasę energetyczną A+++ dla chłodzenia i ogrzewania.

 

Tym, co najbardziej wyróżnia Panasonic Etherea KIT-Z to technologia NanoeX – od ponad 20 lat efektywnie rozwijana przez japońskich inżynierów. Polega ona na wytwarzaniu bardzo dużej ilości rodników hydroksylowych (OH), które przyczyniają się do neutralizacji zanieczyszczeń w postaci bakterii, wirusów, zarodników grzybów i nieprzyjemnych zapachów. Co ważne, skuteczność technologii NanoeX została potwierdzona w niezależnych laboratoriach, jest to więc najlepsza rekomendacja dla alergików. Panasonic Ethera KIT-Z to klimatyzator, który posłuży na długi czas – producent zapewnia 3 lata gwarancji na sprzęt oraz 5 na sprężarkę.

Klimatyzator Panasonic Etherea KIT-Z w sypialni
Klimatyzator Panasonic Etherea KIT-Z w sypialni

LG Deluxe

LG Deluxe to niezwykle cichy (głośność od 19 dB) klimatyzator ścienny wyposażony w sprężarkę DUAL Inverter™. Produkt ten uzyskał certyfikację TÜV Rheinland, co potwierdza szybkie chłodzenie i oszczędność energii urządzenia (US-W242Kxy0/TS-H2465DA0). O prawidłową pracę dba ekologiczny czynnik chłodniczy R32, który nie wywołuje tworzenia efektu cieplarnianego i powstawania dziury ozonowej. Długa żywotność sprzętu w gwałtownie zmieniających się warunkach pogodowych jest możliwa dzięki Gold Fin™. To specjalna powłoka, składająca się z pozłacanych lameli, która chroni powierzchnię wymiennika ciepła przed nadmiernym zużyciem i korozją.

 

Alergicy z pewnością zwrócą uwagę na zaawansowaną technologię jonizacji, dzięki której możliwe jest uzyskanie czystego powietrza, wolnego od wirusów, bakterii i grzybów. Plasmaster Ionizer odpowiada nie tylko za sterylizację powietrza przepływającego przez klimatyzator, ale także bezpośredniego otoczenia. Tym samym chroni nasz organizm przed ekspozycją na szkodliwe substancje, które znajdują w powietrzu.

Klimatyzator LG Deluxe w aranżacji w salonie
Klimatyzator LG Deluxe w aranżacji w salonie

Haier Jade Plus

Haier Jade Plus to jeden z najcichszych (już od 15 dB!), jak i najefektywniejszych klimatyzatorów oferowanych przez chińskiego producenta. Jego wydajność CADR wynosi do 300 m3/h co oznacza, że z powodzeniem dorównuje oczyszczaczom powietrza. Model ten odznacza się także najwyższą klasą energetyczną A+++, dzięki czemu nie musimy się martwić o wysokie rachunki za energię elektryczną. Jade Plus jest wyposażony w Filtr IFD – zaawansowaną siateczkę filtrującą, która zapewnia skuteczne usuwanie nieczystości z powietrza. O wyjątkowej skuteczności filtrów IFD decyduje jego specjalna konstrukcja wyposażona w specjalne otwory, które pochłaniają pyły z powietrza. Przy słabej jakości powietrza i włączonej funkcji oczyszczania, filtr IFD zakrywa zmienia swoje położenie i zakrywa wlot powietrza. Gdy już zakończy się tryb oczyszczania, filtr odsłania wlot powietrza by zwiększyć wydajność przepływu powietrza.

 

Chińscy inżynierowie, idąc z duchem czasu i aktualnymi trendami, postawili na ekologiczne rozwiązanie. Klimatyzator napełniono wysokowydajnym czynnikiem R32, który cechuje się bardzo niewielkim oddziaływaniem na środowisko naturalne (wskaźnik efektu cieplarnianego jest prawie trzy razy niższy niż przy zastosowaniu czynnika R140).

 

Alergicy z pewnością docenią czujnik jakości powietrza PM2.5, w który został wyposażony Haier Jade Plus. Umiejscowiony przy wlocie powietrza, przekazuje odczyty przy pomocy zmieniającego się koloru na wyświetlaczu. Złą jakość powietrza oznaczono na czerwono, a dobrą – na zielono. Warto także wspomnieć o funkcji Self Clean, odpowiadającą za automatyczne czyszczenie parownika. Dzięki niej osad nie gromadzi się na jego powierzchni, a powietrze rozprowadzane przez klimatyzator jest czyste i pozbawione bakterii.

Klimatyzator Haier Jade Plus w aranżacji w pokoju dziennym
Klimatyzator Haier Jade Plus w aranżacji w pokoju dziennym

Kim jesteśmy?

Sklep Aero7.pl działa od 2011 roku. Działalność firmy dzieli się na część handlową i usługową. W sklepie Aero7.pl znajdą Państwo sprzęt do tzw. obróbki powietrza czyli taki, dzięki któremu możemy regulować jego temperaturę lub wilgotność.

Zobacz również:

Czy klimatyzacja jest zdrowa?

Na temat klimatyzacji i jej działania krąży wiele mitów. Z jednej strony nie wyobrażamy sobie pracy w upalnych biurach bez dostępu do schłodzonego strumienia powietrza. Z drugiej jednak strony, czy zimne powietrze jest dla nas w pełni bezpieczne? Czy nie powoduje alergii lub nie...

Czy klimatyzator usuwa wirusy?

Urządzenia klimatyzacyjne to dzisiaj już nie tylko chłodzenie i grzanie powietrza. Szereg dodatkowych funkcji sprawia, że kompleksowo dbają o powietrze w twoim otoczeniu. W nowoczesnych klimatyzatorach coraz częściej pojawia się między innymi jonizacja. To szansa na skuteczne...

Jak działa klimatyzacja?

Obecność klimatyzatorów w biurach nikogo już nie dziwi. Okazuje się jednak, że coraz częściej pojawiają się one również w domach. To nie zaskakuje, jeśli wziąć pod uwagę obecne zmiany klimatyczne i trudne do zniesienia upały, które zaczynają się już początkiem maja...