Obecność klimatyzatorów w biurach nikogo już nie dziwi. Okazuje się jednak, że coraz częściej pojawiają się one również w domach. To nie zaskakuje, jeśli wziąć pod uwagę obecne zmiany klimatyczne i trudne do zniesienia upały, które zaczynają się już początkiem maja. Czy jednak wiemy, na czym polega praca klimatyzatora? W poniższym artykule odpowiadamy na podstawowe pytania - jak działa klimatyzacja i z czego się składa?
Na przestrzeni ostatnich 5 lat wyraźnie zauważalny jest spory wzrost temperatury powietrza w lecie. Chociaż brak instalacji klimatyzacyjnej nie jest za bardzo dokuczliwy w budynkach, które wzniesiono technologią murów warstwowych, to mieszkańcy domów drewnianych czy z dużymi przeszkleniami po nasłonecznionej stronie przeżywali trudne chwile. Tego rodzaju rozwiązania architektoniczne nie mają bowiem wystarczającej akumulacyjności ciepła i wilgoci.
Zarówno obserwacje samej pogody, jak i przewidywane zmiany klimatyczne są wyraźną wskazówką dla wszystkich. Szczególnie natomiast dla osób, które właśnie planują lub są w trakcie budowania domu czy wykańczania mieszkania. Profesjonalna instalacja klimatyzacyjna dzisiaj nie kosztuje już tak dużo, jak jeszcze kilka lat temu, a z całą pewnością podnosi komfort życia. Nie tylko skutecznie chłodzi latem, ale także ogrzewa w okresach przejściowych, pobierając stosunkowo niedużo energii.
Podstawowym zadaniem systemu klimatyzacyjnego jest zapewnienie komfortu termicznego domownikom lub pracownikom biura. To jednak nie tylko właściwa temperatura powietrza. Co jeszcze dają klimatyzatory ścienne?
Zastanawiasz się, czym kierować się przy wyborze klimatyzatora? Skorzystaj z poradnika dot. klimatyzacji do mieszkania.
Aby zrozumieć zasadę działania klimatyzatora, istotna jest wiedza o tym, jak jest zbudowany. Znajdują się w nim 4 podstawowe elementy: parownik (jednostka wewnętrzna, która odbiera ciepło z pomieszczenia), sprężarka, skraplacz (jednostka zewnętrzna, która oddaje ciepło do otoczenia), zawór rozprężny (zmniejsza ciśnienie czynnika chłodniczego).
Działanie klimatyzacji to w gruncie rzeczy dość prosty proces. Rozpoczyna się w momencie, gdy czynnik chłodniczy pobiera ciepło z pomieszczenia i pod postacią pary przepływa do sprężarki. Ta natomiast podnosi jego ciśnienie i temperaturę (od 60 do 100 oC), by mógł pobrane wcześniej ciepło oddać w skraplaczu schładzanym powietrzem atmosferycznym o temperaturze ok. 30 oC. Następnie czynnik chłodniczy przedostaje się przez zawór rozprężny, gdzie ze względu na jego specyficzne właściwości dochodzi do gwałtownego spadku temperatury. W postaci pary przepływa do jednostki wewnętrznej (parownika), gdzie ogrzewa je powietrze z chłodzonego pomieszczenia. Dochodzi do ponownego pobrania ciepła przez czynnik chłodniczy i cały cykl odbywa się od początku, tym samym pozwalając na utrzymanie najlepszej temperatury w pomieszczeniu.
Urządzenia grzewczo - chłodnicze, które posiadają pompę ciepła, działają odwrotnie. Zapewnia to specjalna budowa skraplacza i parownika, dzięki której cykl chłodniczy zostaje odwrócony. Następuje zamiana ról pomiędzy skraplaczem a parownikiem. Cykl wygląda bardzo podobnie, z tą tylko różnicą, że powietrze z pomieszczenia zastępujemy powietrzem atmosferycznym i odwrotnie. Ogrzewanie pomieszczenia ciepłem z zewnątrz jest bardzo wydajne i nie generuje dużych kosztów. Zużywając ok. 1 kW energii elektrycznej możemy uzyskać nawet 3 kW ciepła.
Do niedawna normą w układach klimatyzacji był czynnik chłodniczy R410A. Najnowsze dyrektywy unijne sprawiły, że wkrótce zostanie zupełnie wyparty przez czynnik R32. Jest on bowiem znacznie bardziej przyjazny środowisku naturalnemu. Jego udział w tworzeniu efektu cieplarnianego jest blisko 3 razy mniejszy względem poprzednika, a podczas napełniania urządzeń ilość zużytego środka może być zmniejszona nawet o 30%. Wpływa to oczywiście również na jego wydajność, a nie bez znaczenia pozostaje także niższa cena.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej, sięgnij do naszego artykułu - “R32 - czynnik chłodniczy przyszłości”. Znajdziesz w nim podstawowe informacje o jego zaletach i zastosowaniu.
Aby zrozumieć, jak działa klimatyzacja, należy zapamiętać rolę czynnika chłodniczego i cykl jego przemieszczania się pomiędzy jednostkami. Jeśli natomiast jesteś zainteresowany szczegółami, zapraszamy do kontaktu z przedstawicielami sklepu Aero7.pl oraz na naszego bloga, gdzie znajdziesz artykuły dotyczące systemów klimatyzacyjnych dla domów i biur.
comments powered by Disqus
Sklep Aero7.pl działa od 2009 roku. Działalność firmy dzieli się na część handlową i usługową. W sklepie Aero7.pl znajdą Państwo sprzęt do tzw. obróbki powietrza czyli taki, dzięki któremu możemy regulować jego temperature lub wilgotność.
Masz pytania?
Skontaktuj się z namiDarmowa dostawa
Płatności online
30 dniowe prawo zwrotu
Bezpieczne zakupy