Klimatyzatory stają się coraz bardziej popularnym sprzętem obecnym w wielu domach. To już nie tylko żródło chłodnego powietrza w gorące dni, a nawet ostatnio modne stało się ich wykorzystywanie jako źródło ciepła podczas zimy. Urządzenia wykorzystywane są w naszych mieszkaniach już przez cały rok. Czy jednak wiemy, na czym polega praca klimatyzatora? W poniższym artykule odpowiadamy na podstawowe pytania – jak działa klimatyzacja oraz z czego się składa?
Spis treści
±
Na przestrzeni ostatnich 5 lat wyraźnie zauważalny jest spory wzrost temperatury powietrza w lecie. Chociaż brak instalacji klimatyzacyjnej nie jest za bardzo dokuczliwy w budynkach, które wzniesiono technologią murów warstwowych, to mieszkańcy domów drewnianych czy z dużymi przeszkleniami po nasłonecznionej stronie przeżywali trudne chwile. Tego rodzaju rozwiązania architektoniczne nie mają bowiem wystarczającej akumulacyjności ciepła i wilgoci.
Zarówno obserwacje samej pogody, jak i przewidywane zmiany klimatyczne są wyraźną wskazówką dla wszystkich. Szczególnie natomiast dla osób, które właśnie planują lub są w trakcie budowania domu czy wykańczania mieszkania. Profesjonalna instalacja klimatyzacyjna dzisiaj nie kosztuje już tak dużo, jak jeszcze kilka lat temu, a z całą pewnością podnosi komfort życia. Nie tylko skutecznie chłodzi latem, ale także ogrzewa w okresach przejściowych, pobierając stosunkowo niedużo energii.
Czytaj również: klimatyzacja do mieszkania
Podstawowym zadaniem systemu klimatyzacyjnego jest zapewnienie komfortu termicznego domownikom lub pracownikom biura. To jednak nie tylko właściwa temperatura powietrza. Co jeszcze dają klimatyzatory ścienne?
Czytaj również: ogrzewanie klimatyzacją
Aby zrozumieć zasadę działania klimatyzatora, istotna jest wiedza o tym, jak jest zbudowany. Znajdują się w nim 4 podstawowe elementy: parownik (jednostka wewnętrzna, która odbiera ciepło z pomieszczenia), sprężarka, skraplacz (jednostka zewnętrzna, która oddaje ciepło do otoczenia), zawór rozprężny (zmniejsza ciśnienie czynnika chłodniczego).
Działanie klimatyzacji to w gruncie rzeczy dość prosty proces. Rozpoczyna się w momencie, gdy czynnik chłodniczy pobiera ciepło z pomieszczenia i pod postacią pary przepływa do sprężarki. Ta natomiast podnosi jego ciśnienie i temperaturę (od 60 do 100°C), by mógł pobrane wcześniej ciepło oddać w skraplaczu schładzanym powietrzem atmosferycznym o temperaturze ok. 30°C. Następnie czynnik chłodniczy przedostaje się przez zawór rozprężny, gdzie ze względu na jego specyficzne właściwości dochodzi do gwałtownego spadku temperatury. W postaci pary przepływa do jednostki wewnętrznej (parownika), gdzie ogrzewa je powietrze z chłodzonego pomieszczenia. Dochodzi do ponownego pobrania ciepła przez czynnik chłodniczy i cały cykl odbywa się od początku, tym samym pozwalając na utrzymanie najlepszej temperatury w pomieszczeniu.
Urządzenia grzewczo-chłodnicze, które posiadają pompę ciepła, działają odwrotnie. Zapewnia to specjalna budowa skraplacza i parownika, dzięki której cykl chłodniczy zostaje odwrócony. Następuje zamiana ról pomiędzy skraplaczem a parownikiem. Cykl wygląda bardzo podobnie, z tą tylko różnicą, że powietrze z pomieszczenia zastępujemy powietrzem atmosferycznym i odwrotnie. Ogrzewanie pomieszczenia ciepłem z zewnątrz jest bardzo wydajne i nie generuje dużych kosztów. Zużywając ok. 1 kW energii elektrycznej możemy uzyskać nawet 3 kW ciepła.
Do niedawna normą w układach klimatyzacji był czynnik chłodniczy R410A. Najnowsze dyrektywy unijne sprawiły, że wkrótce zostanie zupełnie wyparty przez czynnik R32. Jest on bowiem znacznie bardziej przyjazny środowisku naturalnemu. Jego udział w tworzeniu efektu cieplarnianego jest blisko 3 razy mniejszy względem poprzednika, a podczas napełniania urządzeń ilość zużytego środka może być zmniejszona nawet o 30%. Wpływa to oczywiście również na jego wydajność, a nie bez znaczenia pozostaje także niższa cena.
Aby zrozumieć, jak działa klimatyzacja, należy zapamiętać rolę czynnika chłodniczego i cykl jego przemieszczania się pomiędzy jednostkami. Jeśli natomiast jesteś zainteresowany szczegółami, zapraszamy do kontaktu z przedstawicielami sklepu Aero7.pl oraz na naszego bloga, gdzie znajdziesz artykuły dotyczące systemów klimatyzacyjnych dla domów i biur. Dobrym przykładem klimatyzatora z czynnikiem R32 jest na pewno bardzo popularny model Gree Pular oferujący znakomitą jakość do ceny.
Klimatyzator pokojowy działa poprzez cyrkulację powietrza wewnątrz pomieszczenia, przeprowadzając proces chłodzenia i oddawania ciepła, co oznacza, że powietrze, które jest wydmuchiwane, nie jest pobierane z zewnątrz. Jednakże jedynie system wentylacyjny jest w stanie zapewnić regularny dopływ świeżego powietrza i skutecznie usuwać zużyte powietrze, co równocześnie przyczynia się do zmniejszenia zawartości pary wodnej w pomieszczeniu.
Skraplacz – znany również jako jednostka zewnętrzna – jest wyposażony w kluczowe elementy takie jak sprężarka, zawór rozprężny oraz wentylator powietrza. To właśnie w tej jednostce dochodzi do sprężenia czynnika chłodniczego, a wydzielane przez niego ciepło jest efektywnie przekazywane na zewnątrz systemu za pomocą wentylatora.