Odpowiednia wilgotność oraz temperatura powietrza stanowią absolutną podstawę do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Parametry te wpływają na każdy aspekt naszego życia, począwszy od stanu zdrowia, przez nasze samopoczucie i skupienie, po regenerujący sen. W dobie rosnących temperatur, przedłużających się okresów upału oraz wszechobecnego smogu coraz trudniej nam o nie zadbać. Tu z pomocą przychodzi nam m.in. klimatyzacja inwerterowa. Jak działa, jakie są jej zalety i dlaczego warto rozważyć jej montaż?
Klimatyzatory inwerterowe są aktualnie najnowocześniejszym sposobem chłodzenia i ogrzewania pomieszczeń, który szturmem wdarł się do mieszkań, domów, biur i zakładów przemysłowych, stopniowo zastępując klimatyzację ON/OFF. Liczba zalet niespotykanych w tradycyjnych urządzeniach chłodniczych, takich jak bardzo wysoka energooszczędność, cicha i wydajna praca, a także pełna regulacja temperatury sprawiła, że jej poprzednik został całkowicie wycofany ze sprzedaży.
Na ogromną popularność klimatyzacji inwerterowej miała również polityka Unii Europejskiej, nakazująca podnoszenie efektywności energetycznej wprowadzanych do obrotu produktów. Taki obowiązek wynika bezpośrednio m.in. z dyrektywy 209/125/WE Parlamentu Europejskiego. Zapis ten był problematyczny dla producentów klasycznej klimatyzacji ON/OFF z uwagi na bardzo ograniczoną możliwość podnoszenia wydajności – i w pewnym momencie doszli oni do ściany. Bez przerwy udoskonalana technologia inwerterowa stała się najbardziej pożądaną opcją zarówno przez władze europejskie, jak i konsumentów.
Rdzeń klimatyzatora inwerterowego stanowi sprężarka oraz układ elektroniczny, regulujące wydajność pracy urządzenia. Cały proces odbywa się tu jednak inaczej, niż w klimatyzacji typu włącz-wyłącz. Prędkość pracy regulowana jest w nim bowiem poprzez specjalny układ, składający z przetwornicy zmieniającej sieciowy prąd zmienny na prąd stały oraz przemiennika częstotliwości.
Dopiero zmiana przebiegu prądu z sinusoidalnego na stały umożliwia dowolną regulację częstotliwości [Hz] w zakresie od 10 do nawet 120 Hz (dla porównania, częstotliwość w naszych gniazdkach wynosi 50 Hz). Następnie wspomniany przemiennik zmienia wartość napięcia i częstotliwości, zachowując odpowiedni stosunek między nimi. W efekcie otrzymujemy możliwość zmiany prędkości działania klimatyzatora, co w połączeniu z czujnikami temperatury przekłada się na znaczny wzrost wydajności oraz spadek poboru prądu z sieci, zapewniając jednocześnie całkowicie automatyczną pracę urządzenia.
To właśnie charakterystyka pracy stanowi główną różnicę między klasycznymi klimatyzatorami a tymi wyposażonymi w technologią inwerterową. W standardowych rozwiązaniach rozruch klimatyzacji odbywa się na zasadzie włącz-wyłącz. Oznacza to, że są one w stanie pracować jedynie ze stałą mocą lub nie pracują w ogóle, generując jednocześnie wysokie zużycie prądu podczas rozruchu. Owszem, ich cena była niższa, jednak koszty eksploatacji znacznie wzrastały, jednak koszty eksploatacji są wyższe, co w perspektywie długoterminowej przekłada się na zdecydowanie mniejsze oszczędności. Zużycie energii w klimatyzatorach inwerterowych jest na ogół o 30-40% niższe niż w przypadku starszych systemów.
Standardowa klimatyzacja oferuje też na ogół mniejszą funkcjonalność, co wiąże się bezpośrednio z przytoczonym sposobem działania. Klimatyzatory inwerterowe utrzymują zadaną temperaturę w sposób bardziej precyzyjny, zwiększając lub zmniejszając ją zdecydowanie szybciej, generując jednocześnie o wiele niższy poziom hałasu.
Czy warto zainwestować większą sumę na starcie, wybierając klimatyzator inwerterowy? Na to pytanie nie przychodzi nam odpowiedzieć inaczej niż twierdząco. Słowem podsumowania, technologię tę cechują takie zalety, jak:
· znacznie niższe zużycie prądu;
· krótszy czas osiągnięcia odpowiedniej temperatury;
· wyższa żywotność z uwagi na mniejszy prąd rozruchu;
· większa przyjazność dla środowiska;
· cicha praca;
· eliminacja zjawiska wahań temperatury.
A wady? Nowoczesne klimatyzatory wyposażone w liczne dodatkowe funkcjonalności mogą wydawać się nieco droższe w zakupie niż wcześniejsze, dużo prostsze modele klimatyzatorów. Jeśli weźmiemy jednak pod uwagę koszty eksploatacyjne, szybko okazuje się, że zdecydowanie warto lekko uszczuplić swój portfel na starcie, by cieszyć się energooszczędną pracą klimatyzatora w kolejnych latach. Zwłaszcza w dobie silnej konkurencji, w której to renomowani producenci, tacy jak Haier, LG czy Rotenso bez przerwy walczą o klienta, oferując coraz wyższy stosunek ceny do jakości i jeszcze lepszą wydajność. Poza tym warto pamiętać, że często wyższa cena jest wypadkową licznych dodatkowych udogodnień takich jak zdalne sterowanie, jonizacja, technologie ograniczające zimne podmuchy, nawiew 3D itd.
Chłodzenie inwerterowe na stałe weszło już do oferty niemal wszystkich producentów, działających na rynku klimatyzacji. I tak jak w przypadku każdej innej technologii, także i tutaj możemy spotkać się z pewnymi różnicami i udoskonaleniami, odróżniającymi od siebie poszczególne marki.
Przykładowo klimatyzatory LG wyróżnia autorska technologia LG Dual Inverter, polegająca na zastosowaniu dużo wydajniejszych falowników i rozwiązań konstrukcyjnych, które pozwoliły zminimalizować hałas generowany przez jednostkę zewnętrzną o 40%. Zastosowana przez koreańskiego producenta technologia działa w bardzo szerokim zakresie częstotliwości – od 10 do 120 Hz – co przekłada się na niezrównaną stabilność i wydajność bez względu na warunki powietrza. Co więcej, sprężarki LG Dual Inverter objęte są aż 10-letnią gwarancją – w końcu to właśnie długowieczności sprzętu życzymy sobie najbardziej.
Wśród wartych uwagi klimatyzatorów inwerterowych wymienić możemy także modele produkowane przez markę Gree. Klimatyzatory Gree wyposażone w falowniki All DC, oferujące możliwość bezpośredniego poboru gazu, zwiększając tym samym sprawność całego systemu. W klimatyzatorach Gree zastosowano dwustopniowe sprężarki, które pozwalają na pracę w bardzo szerokim zakresie temperatur. Poszczególne modele doskonale radzą sobie w okresie zimowym, gdy temperatura spada do poziomu -20°C, a także w upalne dni letnie. Połączenie technologii inwerterowej oraz obecności inteligentnego czujnika I Feel zapewnia idealną temperaturę. Zaawansowana technologicznie sprężarka o zmiennej prędkości obrotowej bezpośrednio przekłada się na niższe zużycie prądu klimatyzatorów Gree.
Nie mniej interesująco prezentuje się oferta inwerterowych klimatyzatorów Haier, czyli marki będącej od lat jednym z liderów na rynku, której urządzenia cechuje jeden z najniższych poborów energii i poziom głośności, rozpoczynający się nawet od 15 dB, czyli poziomu niemal niesłyszalnego dla ludzkiego ucha. Szeroki wybór modeli i typów klimatyzatorów pozwala dobrać odpowiednie rozwiązanie do każdego środowiska – od domów i mieszkań prywatnych, przez duże biurowce i budynku użyteczności publicznej, po hale sportowe i produkcyjne.
W klimatyzatorach Haier producent zastosował zintegrowany system, na który składa się regulacja PID, sterowanie TLDM oraz technologia inwerterowa A-PAM. Takie zestawienie umożliwia uzyskanie optymalnych osiągów pracy klimatyzatora oraz wysokiego komfortu dla użytkownika. Technologie w klimatyzatorach Haier:
Zastosowane w klimatyzatorach Haier sprężarki DC odpowiadają za dostosowanie dopływu właściwego napięcia do sprężarki. A to gwarantuje stabilną pracę urządzenia oraz jego niezawodność. Warto podkreślić, że klimatyzatory typu inwerter szybciej osiągają pożądaną temperaturę w pomieszczeniu, niż urządzenia konwencjonalne.
Godne uwagi są także sprężarki rotacyjne w klimatyzatorach marki Panasonic, dostosowane do pracy w ekstremalnych warunkach. Wysokie osiągi, doskonała sprawność i niezawodność to cechy, które doskonale opisują działanie sprężarek Panasonic. Ich atutem jest możliwość zmiany prędkości obrotowej, która przekłada się na świetną precyzję w utrzymywaniu zadanej temperatury. Klimatyzatory inwerterowe Panasonic w ogromnym stopniu zmniejszają straty energii, dlatego nie musisz obawiać się o wysokie rachunki za prąd, nawet przy długo utrzymujących się upałach.
Klimatyzatory ze sterowaniem inwerterowym znalazły także zastosowanie u producenta Daikin. Cechuje je krótszy czas rozruchu i ciągły sposób utrzymania zadanej temperatury. Stałe utrzymywanie odpowiedniego tempa pracy jednostki, ogranicza zużycie energii. Nie jest bowiem potrzebne częste uruchamianie i zatrzymywanie silnika. Zadaniem układu inwertera jest dostosowanie prędkości pracy silnika w sposób ciągły, dzięki czemu możliwe jest ograniczenie zużycia energii nawet do 30%.
Zaawansowana technologia inwerterowa w klimatyzatorach Mitsubishi sprawia, że urządzenie z łatwością pobiera optymalną ilość czynnika chłodniczego do temperatury, jaka panuje w danej chwili w pomieszczeniu. Nowoczesne serie klimatyzatorów Mitsubishi wyposażone są w sprężarkę o zmiennej prędkości obrotowej. Dzięki możliwości bezstopniowej regulacji oraz poboru niewielkiej ilości energii, użytkowanie tych urządzeń jest bardzo wygodne i energooszczędne. A dodatkowo wszystko odbywa się bardzo cicho – klimatyzatory generują niską głośność od 19 dB wzwyż.
Szukasz sposobu na skuteczne i energooszczędne chłodzenie pomieszczeń w nawet najbardziej gorące dni? Zapraszamy do sprawdzenia asortymentu naszego sklepu internetowego Aero7, w którym znajdziesz wyłącznie najlepsze klimatyzatory, wyposażone w technologię inwerterową, oferujące niezrównany stosunek jakości do ceny i trwałość na długie lata.
Problem z wyborem? Nic prostszego – skontaktuj się z nami! Nasi wykwalifikowani specjaliści pomogą ci wybrać najlepsze możliwe rozwiązanie, uwzględniając warunki twojego domu lub biura oraz pożądaną przez ciebie funkcjonalność. Wraz z opcjonalną darmową wizją lokalną, szybkim montażem oraz pełną obsługą serwisową na terenie całego kraju. Dzięki nam możesz zacząć cieszyć się zdrowym i komfortowym powietrzem już dziś!