Automatyzacja oraz wszelkiego typu „inteligentne sprzęty” błyskawicznie wkraczają w każdą dziedzinę ludzkiej działalności i życia. I domy nie stanowią tu żadnego wyjątku. Zmaksymalizowanie poziomu komfortu i wygody przy wykorzystaniu systemów smart home staje się w nowym budownictwie normą, jednocześnie znacznie zwiększającą wartość nieruchomości. W jaki sposób włączenie w ich strukturę klimatyzacji może podnieść komfort domowników? O tym i innych kwestiach, związanych z tym zagadnieniem, dowiecie się poniżej.
No właśnie. Ilość definicji, związanych z tym terminem, krążących po sieci, może przyprawić o zawrót głowy. My dorzucimy swój własny kamyczek do całego ,,zamieszania”, określając smart home jako system automatyki, pozwalający na zdalne programowanie i sterowanie znajdujących się w domu urządzeń elektronicznych, sprzętu RTV i innych, podłączonych do niego systemu elementów. Sterowanie to może odbywać się w sposób automatyczny, np. poprzez zaprogramowane wartości czasowe i czujniki ruchu lub ,,ręczny”, przy użyciu pilotów, aplikacji mobilnych czy komputera. W sporym skrócie smart home zdefiniujemy więc jako sieć urządzeń zainstalowanych w domu, współpracujących ze sobą za pośrednictwem oprogramowania, sterowników i sieci.
Jak nietrudno się domyślić, do grupy urządzeń w pełni sterowalnych i programowalnych szybko dołączyły systemy klimatyzacji. Zarówno w przypadku klimatyzatorów ściennych split, jak i multisplit otrzymujemy dziś cały wachlarz możliwości w zakresie włączania ich w zastosowany u konsumenta system smart home. System, który w pełni współpracuje z urządzeniami i instalacjami grzewczymi, oczyszczaczami powietrza czy nawilżaczami, zapewniając zachowanie pełnego komfortu termicznego nawet w szybko zmieniających się warunkach.
Producenci klimatyzatorów na stałe już zaakceptowali ideę smart home. W oferowanych przez siebie urządzeniach stosują coraz to nowe systemy i funkcjonalności, mając ciągle na uwadze, że klient może chcieć z nich korzystać w sposób zdalny lub automatyczny. “Wyścig zbrojeń” toczący się między markami, sprawia, że trudno będzie wypisać tu wszystkie opcje, które dostępne są w ramach opcji smart. Do podstawowych z nich zaliczyć jednak możemy:
Jeśli powyższe opisy wydały wam się zbyt skomplikowane lub szczegółowe, spieszymy z szybką liczbą zalet, wskazujących zasadność połączenia klimatyzacji z systemem smart home. Najważniejsze z punktu widzenia zwykłego użytkownika będzie m.in.:
Optymalna temperatura powietrza to jeden z czynników – niezwykle istotnych – wpływających na nasze samopoczucie i zdrowie. Na podstawie wieloletnich badań naukowych jej optymalny poziom wewnątrz pomieszczeń na około 24-26oC w okresie letnim i 20-22oC w sezonie zimowym. Nie mniej istotna jest wilgotność powietrza, której spadek poniżej 40% skutkuje wieloma negatywnymi objawami, takimi jak bóle głowy, zwiększenie ilości bakterii i wirusów, wysuszenie skóry i oczu, czy problemy ze snem. W jej przypadku najlepszy dla ludzkiego zdrowia poziom mieści się w granicach 40-60%.
Jak zdążyliśmy już kilkukrotnie wspomnieć, w systemach smart home – poza tradycyjnym trybem pracy ręcznej i automatycznej, zastosowanych w samym klimatyzatorze – otrzymujemy możliwość połączenia go za pomocą sieci Wi-Fi i innymi sprzętami. Dzięki temu rozwiązaniu maksymalizujemy skuteczność całości i zapewniamy niewymagającą naszej ingerencji pracę, pozwalającą wręcz zapomnieć o włączaniu, wyłączaniu i ustawianiu klimatyzacji w sposób manualny. Owe potrzeby muszą być zaspokajane w pełni przez system inteligentnego domu, dobierający temperaturę i wilgotność już nie tylko na podstawie odczytów z czujników, ale także zaprogramowanego planu godzinowego pracy oraz aktywności i zmiennych w zależności od warunków preferencji użytkowników.
Zachowanie kompatybilności klimatyzacji i ogrzewania, połączonego ze sobą za pomocą aplikacji smart home, umożliwia więc spotęgowanie efektywności całego systemu poprzez analizę wzajemnej pracy i warunków temperaturowych, występujących w pomieszczeniu. W przypadku klimatyzatorów ściennych typu multisplit temperatura może być dodatkowo regulowana w sposób niezależny od siebie, dopasowując je do różnych potrzeb, np. pokoju dziecięcego, przedpokoju, jadalni i salonu.
Na koniec wszystkich rozważań, które – mamy nadzieję – okazały się dla was pomocne, mamy przyjemność polecić jeden z najczęściej wybieranych przez posiadaczy systemów inteligentnego domu modeli klimatyzatorów typu split. Tytułowy Panasonic Ethera KIT-Z dostępny jest w szerokim zakresie mocy od 2 do 7,1 kW, pozwalającym dopasować go do każdego pokoju – niezależnie od tego, czy mamy na myśli duży salon, sypialnię czy pokój dziecięcy. A skoro przywołaliśmy dwa ostatnie przykłady, nie można nie wspomnieć o wyjątkowo niskim poziomie emitowanego hałasu, zaczynającego się od zaledwie 19 dB! Fani oszczędności na każdym roku (i ci, którzy po prostu chcą spać spokojnie, jeśli chodzi o rachunki za prąd) z pewnością zwrócą uwagę na najwyższą klasę energetyczną A+++ zarówno w trybie ogrzewania, jak i chłodzenia, oraz technologię Inverter+, pozwalającą ograniczyć zużycie energii nawet o 20%. Wartość ta może oczywiście ulec jeszcze większemu obniżeniu w połączeniu z systemem smart home.
Klimatyzator ścienny SPLIT Panasonic Etherea KIT-Z
Efektywność? Wzorowa. W Panasonic Ethera KIT-Z zastosowano bezpieczniejszy dla środowiska czynnik chłodniczy R32, cechujący się przy okazji wysoką wydajnością. Model ten pod względem współczynnika wydajności grzewczej może osiągnąć imponującą wartość 4,79 (zależnie od wybranej mocy). Tu po raz kolejny pochwalimy Panasonica za energooszczędność. Bo roczne zużycie energii na poziomie 626-1833 kWh zdecydowanie na tę pochwałę zasługuje.
Poza wysoką wydajnością, deklasującą wiele urządzeń z tej samej półki cenowej, na rzecz Panasonica silnie przemawia system jonizacji Nanoe, będący autorską, opatentowaną technologią jonizacji powietrza, umożliwiającej jego nawilżenie oraz blisko stuprocentową skuteczność w usuwaniu wirusów, bakterii, alergenów i nieprzyjemnych zapachów. Z tego też powodu model ten polecany jest szczególnie osobom, zmagającym się z objawami alergii i mieszkańcom terenów narażonych na kontakt z wszelkiego rodzaju nieprzyjemnymi zapachami.
Przechodząc w końcu do tego, co interesuje nas najbardziej – klimatyzator split Panasonic Ethera KIT-Z został wyposażony w moduł Wi-Fi o wysokiej czułości, stabilności i zasięgu. Za jego pośrednictwem otrzymujemy możliwość komunikowania się z innymi inteligentnymi urządzeniami, znajdującymi się w domu, a także pełną kontrolę za pomocą systemu Panasonic Comfort Cloud i aplikacji mobilnej o tej samej nazwie. Za jej pośrednictwem możemy sterować wszystkimi parametrami klimatyzatora, monitorować zużycie energii i skonfigurować pompy ciepła powietrze-powietrze, wchodzące w skład oferty japońskiego producenta. Do dyspozycji klienta oddano możliwość jednoczesnej obsługi aż 200 jednostek jednocześnie oraz dodawania kolejnych profili użytkowników. Reasumując – pełna kontrola, bez względu na warunki i miejsce.
Jeśli propozycja klimatyzatora Panasonic z różnych względów do was nie przemówiła, zachęcamy do sprawdzenia oferty naszego sklepu internetowego, na który składają się wyłącznie najlepsze modele klimatyzatorów, bezbłędnych w swojej współpracy z systemami inteligentnego domu. Nie wiesz, co wybrać? Zapraszamy do kontaktu! Nasi specjaliści, kierowani wieloletnim doświadczeniem w branży, błyskawicznie zaproponują ci rozwiązanie idealnie dopasowane do twoich potrzeb.