Klimatyzatory i oczyszczacz powietrza w jednym

Czy zadaniem klimatyzatora jest wyłącznie chłodzenie powietrza? Zobacz, w jaki sposób nowoczesne modele klimatyzatorów są w stanie usunąć szkodliwe dla zdrowia pyłki, wirusy i drobnoustroje. Porównujemy skuteczność oczyszczania powietrza wybranych modeli klimatyzatorów.

 

Czy klimatyzator oczyszcza powietrze?

Czy klimatyzacja może mieć pozytywny wpływ na jakość powietrza? Bardzo często przecież nieregularnie odgrzybiana klimatyzacja kojarzy się nam z siedliskiem bakterii i wirusów. Dawniej klimatyzacja kojarzyła się także z wysuszoną skórą, przeciągami, zimnym strumieniem powietrza skierowanym bezpośrednio na osoby przebywające w pomieszczeniu. Jednak negatywne skojarzenia z klimatyzacją najczęściej wynikają z tego, że mieliśmy do czynienia ze starymi lub nieodpowiednio zainstalowanymi klimatyzatorami.

 

Nowoczesne modele klimatyzacji to dużo więcej niż tylko urządzenia służące do chłodzenia pomieszczeń. W chłodne dni klimatyzatory z równą skutecznością ogrzewają pomieszczenia. Co więcej, szczególnie droższe modele są wyposażone w różnego rodzaju filtry, które pomagają przefiltrować i oczyścić powietrze z wirusów, bakterii, drobnych zanieczyszczeń i brzydkich zapachów. To wszystko sprawia, że wybrane modele klimatyzatorów są urządzeniami wielofunkcyjnymi, co często uzasadnia ich wyższy koszt zakupu.

 

Producenci oferują serie oczyszczaczy, które potrafią oczyścić i zabezpieczyć swoje wnętrze przed rozwojem grzybów, pleśni i bakterii. Systemy samooczyszczania doskonale rozwiązują ten problem, utrzymując klimatyzator w czystości. Dodatkowo w trybie wentylacji, klimatyzator pozwala częściowo filtrować powietrze w pomieszczeniu. Musimy jednak wziąć pod uwagę to, że klimatyzatory nie cechują się dużymi wartościami przepływu powietrza, jakie mają np. oczyszczacze powietrza.

 

Musimy również wziąć pod uwagę to, że w klimatyzatorze nie ma wystarczająco dużo miejsca na zastosowanie filtra o dużej powierzchni. Filtr zastosowany w klimatyzatorze nie oczyści powietrza w taki sposób, jak to robią filtry stosowane w urządzeniach do tego przystosowanych.

 

Dziewczyna włączająca klimatyzator ścienny
Nowoczesne klimatyzatory skutecznie chłodzą i oczyszczają powietrze

 

Poniżej zestawiliśmy najczęściej pojawiające się typy filtrów w klimatyzatorach, których zadaniem jest oczyszczenie powietrza. Warto zapoznać się z zasadami działania systemu filtracji powietrza w klimatyzatorach, aby wybrać właściwy model i cieszyć się zdrowym i czystym powietrzem.

 

Filtry w klimatyzatorach

Poszczególne serie klimatyzatorów różnych producentów wyposażone są w różną technologię filtrów powietrza. Zasadniczo jednak w klimatyzatorach stosuje się następujące typy filtrów:

 • Filtry wstępne – usuwają największe typy zanieczyszczeń powietrza typu kurz, włosy. W poszczególnych klimatyzatorach powietrza mogą być zastosowane filtry przeciwpyłowe, filtry siatkowe, filtry mechaniczne.
 • Filtry PM2,5 – filtry przeznaczone są do wychwytywania drobinek zanieczyszczeń, które są szczególnie szkodliwe dla układu oddechowego (zanieczyszczenia o rozmiarze o wielkości 0,3 µm). Jednym z najpopularniejszych typów filtrów przeznaczonych do tego typu zanieczyszczeń są filtry HEPA / EPA
 • Filtry antybakteryjne – ich zadaniem jest wychwytywanie i usuwanie bakterii, wirusów i roztoczy, pleśni.
 • Filtry pochłaniające zapachy – ich zadaniem jest pochłanianie oraz redukcja lotnych związków organicznych i brzydkich zapachów np. dymu papierosowego, zapachu zwierząt.
 • Jonizator powietrza – funkcją jonizatora jest produkowanie jonów ujemnych oraz neutralizowanie nadmiaru jonów dodatnich, które znajdują się w naszych biurach i domach. Skupisko jonów dodatnich (elektrosmog) sprawia, że czujemy się zmęczeni i senni. Dodatkowo jony dodatnie przyciągają kurz, bakterie i wirusy, dlatego też należy zadbać o równowagę jonową w pomieszczeniach, w których przebywamy.

 

Systemy oczyszczające powietrze w klimatyzatorach

Zestawiliśmy klimatyzatory najpopularniejszych w Polsce marek i porównujemy ich skuteczność w zakresie oczyszczania powietrza.

 

 

Klimatyzatory Panasonic

seria:

Etherea Inverter Plus

Klimatyzatory Rotenso

seria:

Imoto

 

Klimatyzatory Samsung

seria:

Wind-Free Ultra

Klimatyzatory Daikin

seria:

Ururu Sarara

 

Klimatyzatory LG

seria:

Deluxe

 

Klimatyzator Haier

seria:

Haier Dawn Plus

Zanieczyszczenia o większym rozmiarze (kurz, sierść) + + + + + +
Jonizacja powietrza + - + + + -
Bakterie, wirusy, drobnoustroje + + + + - -
Zanieczyszczenia PM2,5 (składnik smogu) - + + - - -
Brzydkie zapachy + + + + - -

 

Do powyższego zestawienia wybraliśmy najpopularniejsze serii danych producentów. Pamiętaj jednak, że każda seria klimatyzatorów ma inne parametry techniczne i wyposażona jest w określone funkcjonalności. Jeżeli zależy Ci na czystszym powietrzu w Twoim domu, wybierz tę serię danego producenta, która najlepiej radzi sobie z redukcją zanieczyszczeń powietrza.

 

1.Klimatyzatory Panasonic seria Etherea Inverter Plus 

Klimatyzator split Panasonic Etherea Inverter Plus
Klimatyzator split Panasonic - seria Etherea Inverter Plus

 

W klimatyzatorach została zastosowana technologia Nanoe™ X, której zadaniem jest oczyszczanie powietrza. Technologia Nanoe™ X to udoskonalona wersja technologii Nanoe™ (dostępna we wcześniejszych klimatyzatorach Panasonic), która zgodnie z deklaracjami producenta jest od niej 10 razy silniejsza.

 

Technologia Nanoe wykorzystuje drobne cząsteczki jonów generowane z wilgoci w powietrzu do wytwarzania naładowanych drobnych cząsteczek wody. Wygenerowane rodniki hydroksylowe (OH) pozwalają na uzyskanie zdrowszego i czystszego powietrza. OH utlenia substancje chemiczne i wirusy. Oznacza to, że technologia Nanoe nie tylko pochłania z powietrza zanieczyszczenia, ale także unieszkodliwia je wewnątrz filtra. Dzięki czemu usuwane są takie zanieczyszczenia jak:

 • Alergeny
 • Pleśń
 • Bakterie
 • Pyłki
 • Wirusy
 • Brzydkie zapachy (w tym także zapach tytoniu)

Technologia Nanoe™ X wykorzystująca elektrostatyczne nanocząsteczki zatomizowane w wodzie, zapewnia czyste powietrze, pozwala także utrzymać właściwy poziom nawilżenia skóry. Czas rozpadu jonów ujemnych wygenerowanych w technologii Nanoe™ X jest 6 razy dłuższy niż typowego jonu. Dzięki temu jony mają dłuższą żywotność i mogą rozpraszać się na dużych powierzchniach. Co ważne technologia działa zarówno w trybie chłodzenia oraz ogrzewania.

 

 • Plusy

Klimatyzatory Panasonic z serii Etherea Inverter Plus to urządzenia, które usuną większe zanieczyszczenia z powietrza oraz bakterie i brzydkie zapachy. Urządzenia te dedykowane są małych i dużych powierzchni od 15 do nawet 70m2 .Jonizacja Nanoe™ X to jedna z topowych technologii jonizacji, która gwarantuje doskonałą jakość powietrza.

 • Minusy

Klimatyzatory Panasonic z serii Etherea Inverter Plus nie usuwają pyłów PM2,5, które w szczególnie dużej ilości znajdują się w smogu. Brak jest również informacji na temat skuteczności filtra antyalergicznego.

 

Klimatyzatory Panasonic – dodatkowe filtry

Na rynku są dostępne klimatyzatory Panasonic wyposażone w filtry usuwające szkodliwe dla zdrowia zanieczyszczenia PM2,5.

 

2. Klimatyzatory Rotenso seria Imoto

 

Klimatyzator split Rotenso - Imoto
Klimatyzator split Rotenso - seria Imoto

 

Producent Rotenso wykorzystuje bardzo szeroką gamę filtrów powietrza. Każdy klimatyzator Rotenso wyposażony jest w podstawowy filtr, który usuwa z powietrza największe zanieczyszczenia powietrza.

 

W Klimatyzatorach Rotenso serii Imoto zastosowano następujące zestawienie filtrów:

 • Filtr Cold Nano iAIR – filtr katalityczny usuwający brzydkie zapachy, formaldehyd oraz niebezpieczne dla zdrowia związki organiczne. Filtr ten pozwala wyłapać ok 90% związków w czasie 2,5 godz.
 • Filtry HEPA i AIR – stosowane są w celu usunięcia szkodliwych dla zdrowia zanieczyszczeń, zwłaszcza tych o wielkości 0,3 µm. Filtry zastosowane w klimatyzatorach Rotenso likwidują zanieczyszczenia mechaniczne, a także grzyby, pierwotniaki, bakterie  i wirusy ze skutecznością 99,7%.
 • Filtr HD iAIR  - filtr działa wykorzystując reakcję wyładowania elektrostatycznego, które oddziałuje na naładowane cząsteczki zanieczyszczeń w powietrzu. Ogromną zaletą tego filtru jest jego ekonomiczny charakter oraz skuteczne działanie.

W klimatyzatorach serii Rotenso znajduje się także specjalny tryb automatycznego oczyszczania powietrza (automatyczne oczyszczanie iAIR). Korzystając z tego trybu klimatyzator będzie automatycznie osuszał i oczyszczał powietrze w pomieszczeniu, ograniczając ryzyko mnożenia się wirusów i bakterii.

 

 • Plusy

Klimatyzator odznacza się bardzo dobrą jakością do ceny. Wyposażony jest w filtry, które realnie usuwają różne typy zanieczyszczeń powietrza – bakterie, grzyby, pyły PM2,5, większe zanieczyszczenia oraz brzydkie zapachy. 

 • Minusy

Seria Imoto nie posiada funkcjonalności jonizacji powietrza.

 

Klimatyzatory Rotenso – pełna gama filtrów

Dodatkowo jednak, w klimatyzatorach tej marki możemy zastosować następujące filtry:

 • Filtr Plasma iAIR – filtry plazmowe, które wykorzystują reakcję wyładowania elektrycznego, która zachodzi pomiędzy plazmą a cząsteczkami tlenu. W wyniku tej reakcji wytwarzane są aktywne elektrycznie atomy, które usuwają cząsteczki kurzu, grzybów, sadzy, a także neutralizują niepożądane zapachy.
 • Super Jonizator iAIR – zadaniem jonizatora jest poprawa równowagi jonowej w powietrzu, poprzez wytwarzanie jonów ujemnych. Dzięki temu powietrze w pomieszczeniu jest świeże i rześkie. Przebywając w takim pomieszczeniu odczuwamy mniejsze zmęczenie i nie mamy problemów z sennością. Dodatkowo wytworzone jony ujemne usuwają bakterie, a także wytrącają kurz z wdychanego powietrza.
 • Filtr z węglem aktywnym – zadaniem filtra jest usuwanie z powietrza szkodliwych gazów takich jak ozon, węglowodory, związki siarki i azotu. Filtry z węglem aktywnym Rotenso zawierają dużą ilość węgla aktywnego, który jest w stanie wyeliminować do 90% gazów, dzięki temu usuwa także brzydkie zapachy
 • Filtr z witaminą C – producent zastosował filtr emitujący witaminę C, która jest wchłaniana w głąb skóry. Dbając o odpowiedni poziom witaminy C, zwiększamy odporność organizmu i jego ochronę przed działaniem promieni ultrafioletowych, a także pobudzamy produkcję kolagenu.  Witamina C wspomaga koncentrację, poprawia sen i pozytywnie wpływa na nastrój
 • Filtr Nano fotokatalityczny TiO2 – filtr z dwutlenkiem tytanu (TiO2) ma właściwości samoczyszczące, bakteriobójcze oraz antystatyczne. Filtry wykorzystują reakcję chemiczną, która umożliwia rozkład zanieczyszczeń organicznych typu gazy czy spaliny.
 • Filtr z jonami srebra Silver Ion – zastosowanie jonów srebra w filtrach oczyszczających wzmacnia jego właściwości bakteriobójcze. Jony srebra utleniają materiał genetyczny komórki, dzięki czemu skuteczność filtrów w usuwaniu bakterii i grzybów jest na niezwykle wysokim poziomie (99,99%).
 • Filtr 3M HAF – ich głównym zadaniem jest wyłapanie kurzu oraz pyłków. Filtry 3M HAF Rotenso wykonane są bez ramek, dzięki czemu można w bardzo prosty sposób wykorzystać filtry na już istniejących instalacjach.
 • Filtr z węglem aktywnym i witaminą C – połączenie dwóch typów filtrów
 • Filtr jonizujący – klasyczny filtr jonizujący powietrze

Oczywiście nie ma potrzeby, ani nawet fizycznej możliwości, aby klimatyzator był wyposażony we wszystkie wyżej wymienione typy filtrów. Z drugiej strony szeroka gama filtrów umożliwia indywidualne skompletowanie pożądanego systemu filtracji powietrza.

 

3. Klimatyzatory Samsung seria Wind-Free Ultra

klimatyzator samsung Wind Free Ultra
Klimatyzator split Samsung - seria Wind-Free Ultra

 

Klimatyzatory Samsung wyposażone są w kilkustopniowe systemy filtracji powietrza. W serii Wind-Free Ultra zastosowano:

 • Filtr Easyfilter Plus – filtry usuwają lotne zanieczyszczenia i alergeny. 100% powierzchni wlotu powietrza jest pokryte materiałem antybakteryjnym. Siateczka filtrująca zatrzymuje kurz, bakterie, alergeny oraz wirusy.
 • Filtr PM 2,5 – drugi stopień oczyszczania powietrza. Filtr usuwa mniejsze zanieczyszczenia takie jak drobinki kurzu czy dym papierosowy
 • Jonizator Super Plasma – jonizator Samsunga to zaawansowany system oczyszczania powietrza, który usuwa bakterie, pleśnie, roztocza i alergeny. Technologia pracy jonizatora polega na uwalnianiu aktywnych jonów wodoru i tlenu. Dzięki temu powietrze jest czyste i odświeżone.

W serii klimatyzatorów Samsung Wind-Free bardzo duża wagę przywiązano do kwestii związanych z oczyszczaniem powietrza. W filtrach pokrywających wlot powietrza zastosowano filtry PM2,5, które usuwają także szkodliwe dla zdrowia drobinki pyłu. Filtry te odznaczają się wysoką skutecznością. Już 40 min. pracy klimatyzatora wystarczy by usunąć 90% zanieczyszczeń. Jeśli pozostawimy włączony klimatyzator Samsunga z serii Wind-Free przez 100 min. wówczas skuteczność usuwania drobinek pyłu powietrza będzie na poziomie 99%.

 

 • Plusy

Seria klimatyzatorów Wind-Free Ultra wyłapuje do 99% procent zanieczyszczeń o różnych rozmiarach. Duża powierzchnia filtrów zapewnia szybkie oczyszczanie powietrza. Dodatkowym plusem jest łatwość utrzymania filtra PM2,5 w czystości, co obniża koszty eksploatacji klimatyzatora

 • Minusy

Koszt urządzeń jest adekwatny do wysokiej jakości technologii, jednak nie jest najtańszym dostępnym rozwiązaniem. Musimy wziąć pod uwagę, że powyższa skuteczność jest osiągnięta przy niskim przepływie powietrza 100 m3/h, więc sprawdzi się na mniejszych powierzchniach około 12 m2.

 

4. Klimatyzatory Daikin seria Ururu Sarara

Klimatyzator Daikin Ururu Sarara 3,5
Klimatyzator split Daikin - seria Ururu Sarara

 

 

Klimatyzatory Daikin także zadbają o czyste powietrze w pomieszczeniu, w którym przebywasz. Proces oczyszczania odbywa się głównie dzięki zastosowaniu technologii Steamer.

Technologia Flash Streamer – zastosowana w nowoczesnych modelach klimatyzatorów technologia Flash Steamer polega na wytwarzaniu strumienia elektronów, które przemieszają się w bardzo szybkim tempie i mają silne działanie utleniające. Eliminacja zanieczyszczeń odbywa się poprzez rozkład i fragmentację białek wirusów, pleśni czy związków chemicznych. Strumień wyładowania przekształca się w bezpieczne atomy azotu, atomy tlenu oraz cząsteczki wody. Dzięki temu w bardzo bezpieczny sposób z powietrza usuwane są pleśnie, wirusy i alergeny. Klimatyzatory z technologią Flash Streamer mogą wspomóc odporność osób cierpiących na astmę czy alergie wziewne. Technologia Daikin Streamer zatrzymuje do 99,99% wirusów i drobnoustrojów chorobotwórczych. Skuteczność działania tej technologii została potwierdzona licznymi badaniami i certyfikatami.

 

Technologia Steamer wykorzystuje 5-warstwowy system filtracji powietrza:

 

 • Filtr wstępny – głównym zadaniem filtru wstępnego jest usuwanie dużych cząsteczek zanieczyszczeń powietrza takich jak kurz, pył, czy włosy.
 • Jonizator plazmowy – jonizator odpowiada za naładowanie elektryczne cząsteczek kurzu i pyłków
 • Elektrostatyczny filtr gromadzący kurz – naładowane elektrycznie cząsteczki zanieczyszczeń zostają pochłonięte przez filtr elektrostatyczny
 • Filtr tytanowo-apatytowy eliminujący zapachy – głównym zadaniem filtru jest pochłanianie i brzydkich zapachów (nawet intensywne zapachy dymu tytoniowego, czy zapachy zwierząt).
 • Filtr z katalizatorem eliminującym zapachy – następuje rozkład związków formaldehydu oraz brzydkich zapachów.

 

 • Plusy:

Dobre recenzje technologii Flash Streamer.

 • Minusy:

Bardzo droga seria klimatyzatorów, dostępna dla Klientów o bardzo wysokich wymaganiach jakościowych. Brak danych na temat skuteczności oczyszczania pyłów PM2,5.

 

 

5. Klimatyzatory LG seria Deluxe

 

Klimatyzator LG Deluxe 3,5
Klimatyzator split LG - seria Deluxe

 

LG - producent ściennych klimatyzatorów typu split oraz multisplit także zastosował w swoich urządzeniach funkcje oczyszczania powietrza. Zależnie od wybranego modelu i serii, klimatyzatory LG mogą być wyposażone w różny system filtracji i oczyszczania powietrza. Zasadniczo jednak posiadają tylko ogólny filtr, który odpowiada za usuniecie większych zanieczyszczeń. Dopiero nowsze i droższe LG modele zostały wyposażone w:

 • Jonizator powietrza Plasmater Plus – wbudowany jonizator potrafi zaledwie w 60 min. usunąć 99 % wszystkich bakterii z powietrza. Zasady działania jonizatora są standardowe. W pierwszym kroku wytwarza skupiska jonów, następnie otacza szkodliwe substancje, wytwarza wolne rodniki i następuje reakcja chemiczna, której efektem jest pełna sterylizacja.  
 • Automatyczne oczyszczanie klimatyzacji – nowoczesne modele klimatyzatorów LG w sposób automatyczny oczyszczają się z bakterii i wirusów, które gromadzą się w wymienniku ciepła.

 

 • Plusy

Zaletami klimatyzatorów LG serii Deluxe jest przystępna cena. Zastosowany w nich system filtracji radzi sobie z usuwaniem większych zanieczyszczeń (kurz, PM10). Jonizator powietrza usunie brzydkie zapachy i szkodliwe substancje.

 • Minusy

Klimatyzatory LG Deluxe nie posiadają filtrów chroniących przed drobnymi pyłami PM2,5, które są szczególnie szkodliwe dla naszego układu oddechowego.

 

6. Klimatyzatory Haier seria Dawn Plus

 

Klimatyzator Haier Dawn Plus 3,5
Klimatyzator split Haier - seria Dawn Plus

 

Klimatyzatory Haier także zadbają o czyste powietrze w pomieszczeniu, w którym przebywasz. W serii Dawn Plus producent zastosował system filtrów oczyszczających 3M, które dobrze radzą sobie z redukcją takich zanieczyszczeń jak:

 • Roztocza
 • Bakterie
 • Zarodniki grzybów
 • Spaliny
 • Dym

Urządzenie wyposażone jest w funkcję Self Clean, która ma na celu automatyczne oczyszczanie wymiennika z bakterii i zanieczyszczeń, które się do niego dostają.

 

Plusy

System filtracji czujników 3M umożliwia skuteczne usunięcie zarówno większych, jak i tych mikroskopijnych zanieczyszczeń.

 

Minusy

Brak filtrów, które usuwają najbardziej szkodliwe dla układu oddechowego zanieczyszczenia PM2,5. Brak jonizatora powietrza.

 

Podsumowanie

Nowoczesne klimatyzatory są wyposażone w rozsądne zestawy do poprawy jakości powietrza, dzięki którym są w stanie na pewno poprawić dodatkowo jakość powietrza. Należy jednak pamiętać, że zadaniem klimatyzatora jest głównie chłodzenie powietrza. Nawet najlepiej wyposażony klimatyzator nie będzie w stanie poprawić jakości powietrza w sposób, w jaki robią to oczyszczacze powietrza.

 

 

comments powered by Disqus
Kategorie

Kim jesteśmy?

Sklep Aero7.pl działa od 2009 roku. Działalność firmy dzieli się na część handlową i usługową. W sklepie Aero7.pl znajdą Państwo sprzęt do tzw. obróbki powietrza czyli taki, dzięki któremu możemy regulować jego temperature lub wilgotność.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Montaż klimatyzacji

Darmowa dostawa

Płatności online

30 dniowe prawo zwrotu

Bezpieczne zakupy

Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym sklepie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania sklepu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego sklepu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności sklepu.