Klimatyzacja na poddaszu – dobór urządzeń, montaż, porady

Im wyższa kondygnacja, tym wyższych temperatur w okresie letnim możemy się spodziewać. Dotyczy to w szczególności poddaszy, w których układ ścian i okien, a także bliskość izolacji dachu niemal uniemożliwia chłodzenie sposobami innymi, niż klimatyzacja. Dowiedz się wszystkiego o zasadach jej doboru i kwestiach związanych z montażem w tej niełatwej lokalizacji.

Dlaczego warto zamontować klimatyzację na poddaszu?

Latem poddasze staje się miejscem szczególnie narażonym na intensywne nagrzewanie – w niektórych przypadkach temperatury wewnątrz mogą przekroczyć nawet 35°C. Główną przyczyną tego stanu rzeczy są oczywiście skośne dachy, które – pokryte ciemnym materiałem – błyskawicznie pochłaniają energię słoneczną. Ciepło to przenika do wnętrza, co w połączeniu z naturalnym kierowaniem się powietrza z niższych kondygnacji ku górze tworzy swego rodzaju ,,pułapkę cieplną”. Sytuacji nie poprawia dobra izolacja dachu, niezbędna do ochrony przed utratą ciepła w trakcie zimy.

 

Poza samą konstrukcją dachu istotny wpływ na przegrzewanie się poddasza mają okna dachowe, tj. ich rozmiar, rozmieszczenie i kąt nachylenia. W dużej mierze to przez nie wpada duża ilość światła słonecznego, podnoszącego temperaturę powietrza. Ostatecznie takie warunki znacznie ograniczają komfort życia, uniemożliwiając wypoczynek, czy efektywną pracę. Dlatego odpowiednio dobrany system chłodzenia staje się niezbędny. Z racji potrzeby zapewnienia wysokiej efektywności, w tej dziedzinie sprawdzą się wyłącznie dobre klimatyzatory.

Sypialnia na poddaszu z klimatyzacją
Klimatyzator na poddaszu jest szczególnie przydatny w przypadku, gdy chcemy zaaranżować sypialnię

Jaki typ klimatyzatora wybrać na poddasze?

Wybór odpowiedniego klimatyzatora na poddasze zależy między innymi od czynników, takich jak układ pomieszczenia, dostępne przestrzenie montażowe i indywidualne potrzeby użytkowników. Najpopularniejszą opcję stanowią klimatyzatory ścienne split lub klimatyzatory multisplit. Należy jednak pamiętać, że montaż jednostki wewnętrznej takiego klimatyzatora musi być wykonany na ścianie pionowej.

Jednostka wewnętrzna klimatyzatora na poddaszu
Jednostka wewnętrzna musi być zawieszona na pionowej ścianie poddasza

Jeśli z różnych powodów nie jest to możliwe, możemy zdecydować się na klimatyzator przypodłogowy. Tego typu konstrukcje również zapewniają równomierny przepływ powietrza i stanowią najlepszą – pod kątem ceny i efektywności – opcję, gdy klasyczne modele ścienne nie wchodzą w grę.

 

W przypadku poddaszy z prostymi sufitami można zastosować klimatyzatory kanałowe. W ich przypadku cały system ukryty jest w zabudowie sufitu, co zapewnia dyskretne chłodzenie bez widocznych jednostek w pomieszczeniu. Niestety w tym przypadku za estetykę przyjdzie nam zapłacić więcej – tego typu klimatyzatory wymagają dobrego przygotowania przestrzeni i są trudniejsze w instalacji, co wiąże się z wyższymi kosztami.

 

Alternatywą dla mniejszych poddaszy mogą być klimatyzatory przenośne. Są one łatwe w instalacji i nie wymagają stałego montażu, co stanowi oczywistą zaletę w momencie ograniczeń architektonicznych poddasza. Należy jednak pamiętać, że są one głośniejsze od standardowych klimatyzatorów, co może zakłócać spokój, szczególnie jeśli na naszym poddaszu zaaranżowaliśmy sypialnię lub gabinet.

Dobór klimatyzacji na poddasze – co należy uwzględnić?

Przy doborze klimatyzacji na poddaszu kluczowe jest uwzględnienie specyficznych warunków tego typu przestrzeni. Z powodu wspomnianych ukośnych ścian, niestandardowego układu okien i mocnego nasłonecznienia są dodatkowe obliczenia i analiza przeprowadzona przez specjalistę. Standardowe reguły doboru mocy, takie jak zasada 1 kW na każde 10 m² pomieszczenia, mogą okazać się niewystarczające. Na poddaszach wymagana moc chłodnicza może być nawet o 30–40% wyższa.

 

Izolacja termiczna dachu to kolejny istotny czynnik, który potęguje zatrzymywanie ciepła w budynku, a z którego nie możemy zrezygnować z uwagi na ograniczenie strat cieplnych w zimie. Firma montująca powinna podczas doboru uwzględnić jej rodzaj i sposób pokrycia, proponując w razie potrzeby mocniejszy klimatyzator.

Poddasze izolowane cieplnie wełną mineralną
Podczas doboru klimatyzatora na poddasze należy uwzględnić stopień izolacji dachu

Akustyka poddasza, która często różni się od innych kondygnacji, wymaga zwrócenia szczególnej uwagi na poziom hałasu generowany przez klimatyzator. Ze względu na skośne ściany i niskie sufity dźwięki mogą się odbijać w sposób bardziej intensywny, co podnosi odczuwalny poziom hałasu. Wybierając klimatyzator do sypialni lub pokoju dziecięcego na poddaszu warto więc postawić na modele o jak najniższym możliwym poziomie głośności.

 

Sprawdź poradnik: Klimatyzacja do mieszkania

Montaż klimatyzacji na poddaszu

Instalacja klimatyzacji na poddaszu wiąże się z koniecznością dostosowania jej do specyficznych warunków architektonicznych. Przede wszystkim należy dokładnie zaplanować, gdzie zostanie umieszczona jednostka wewnętrzna. Pamiętajmy też, że im wyższa kondygnacja, tym bardziej odczuwalne wibracje. Z tego względu urządzenie musi być zamontowane w sposób, który zniweluje ich wpływ. Dobrym rozwiązaniem jest także wybór miejsca, które pozwala na równomierne rozprowadzenie chłodzenia bez konieczności przekierowywania nawiewu, co mogłoby wpływać na efektywność systemu.

 

Montaż klimatyzacji na poddaszu wymaga odpowiedniego poprowadzenia przewodów chłodniczych i elektrycznych. W przypadku poddaszy jest to na ogół bardziej wymagające ze względu na skośne stropy i często ograniczoną przestrzeń dostępną do ich ukrycia.

 

Ważnym aspektem jest lokalizacja jednostki zewnętrznej. W przypadku poddaszy najczęściej zakłada się je blisko dachu lub na samym dachu. Miejsce musi być dobrane tak, by urządzenie miało dobrą wentylację i nie generowało zbyt dużego hałasu, który mógłby być słyszalny na zewnątrz.

Jednostki zewnętrzne klimatyzatora zamontowane na domu z poddaszem
Jednostka zewnętrzna klimatyzatora musi znajdować się jak najbliżej jednostki wewnętrznej

Ostatecznie więc wykonanie instalacji klimatyzacji na poddaszu wymaga niezbędnego doświadczenia i dokładnej analizy warunków technicznych budynków. By cała inwestycja powiodła się w stu procentach, niezbędne jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy – tylko sprawdzony zespół fachowców jest w stanie przeprowadzić cały proces od doboru po montaż i testy tak, by klimatyzacja na poddaszu działała wydajnie, dyskretnie i w stu procentach zgodnie z potrzebami domowników.

Kim jesteśmy?

Sklep Aero7.pl działa od 2011 roku. Działalność firmy dzieli się na część handlową i usługową. W sklepie Aero7.pl znajdą Państwo sprzęt do tzw. obróbki powietrza czyli taki, dzięki któremu możemy regulować jego temperaturę lub wilgotność.

Zobacz również:

Jak działa klimatyzacja?

Obecność klimatyzatorów w biurach nikogo już nie dziwi. Okazuje się jednak, że coraz częściej pojawiają się one również w domach. To nie zaskakuje, jeśli wziąć pod uwagę obecne zmiany klimatyczne i trudne do zniesienia upały, które zaczynają się już początkiem maja...

Montaż klimatyzacji w bloku

Chcesz zamontować klimatyzację na elewacji bloku? Przygotuj się na spotkanie z zarządcą i potrzebę uzyskania zgody wspólnoty mieszkaniowej. Sprawdź, jakie przepisy będą regulowały zasady montażu klimatyzatora. Zobacz,  w jaki sposób załatwić niezbędne formalności i...

Klimatyzacja zewnętrzna i wewnętrzna

Montaż standardowej klimatyzacji typu split i multisplit zawsze będzie wiązał się z koniecznością zainstalowania jednostki zewnętrznej. I tu najczęściej padają pytania ze strony klienta – gdzie ją zamontować? Czy potrzebuję zezwolenia? Jakie rodzaje klimatyzatorów w...