Gdy zaczyna się lato, a zbyt wysokie temperatury przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu, wiele osób szuka sposobu poradzenia sobie z tym problemem. Biorąc pod uwagę zapełnione terminarze instalatorów klimatyzacji ściennej, pozostają opcje niewymagające skomplikowanego montażu. Wśród nich najpopularniejsze są przenośne klimatyzatory oraz tańsze klimatory. Aby dokonać odpowiedniego wyboru, warto poznać cechy obu rodzajów urządzeń oraz różnice między nimi.
Klimator występuje także pod takimi nazwami jak klimatyzator ewaporacyjny czy klimatyzator na wodę. Głównie dlatego, że działa, wykorzystując wodę i związany z nią naturalny proces ewaporacji. W związku z tym zasada działania urządzenia nie jest odmienna od tego, jak funkcjonują ewaporacyjne nawilżacze powietrza. Urządzenie składa się z kilku części:
Zasada działania klimatora jest bardzo prosta. Gorące powietrze zostaje pobrane z pomieszczenia i przeprowadzone przez mokry filtr absorpcyjny. Tam oddaje ciepło oraz zostaje dodatkowo nawilżone. Następnie wentylator odprowadza je na zewnątrz. Choć teoria wydaje się bardzo przyjemna, w praktyce skuteczność tego procesu okazuje się niezbyt duża.
Klimatyzatory przenośne działają na takiej samej zasadzie, co klimatyzacja ścienna. Podobnie jak ona, składają się z wentylatora, parownika i sprężarki. Pobrane z pomieszczenia powietrze ochładza się na parowniku i oddaje ciepło czynnikowi chłodniczemu znajdującemu się w obiegu zamkniętym. Ten zostaje sprężony w sprężarce (co podnosi jego temperaturę) i skierowany do skraplacza. Tam ciepło zostaje oddane do powietrza zewnętrznego, które wraz z nadmiarem wilgoci zostaje wyrzucone specjalną rurą odprowadzającą za okno. Gaz przechodzi w stan ciekły, aby ponownie zostać podanym na parownik. Następnie cały proces rozpoczyna się na nowo.
W ten sposób schłodzone powietrze wraca do pomieszczenia, obniżając temperaturę otoczenia.
Na skuteczność klimatorów wpływa temperatura wlewanej wody czy wkładów chłodzących. Ta jednak w krótkim czasie się podnosi. Przez to często pojawia się potrzeba wymiany zawartości zbiornika lub schłodzenia wkładów.
W przypadku przenośnych klimatyzatorów ich użytkownicy mogą mieć pewność, że sprzęt zapewni stabilną i wysoką wydajność oraz optymalną temperaturę otoczenia. Wykorzystanie sprężarki oraz czynnika chłodniczego uniezależnia od warunków panujących na zewnątrz.
Sporą wadą klimatorów jest brak możliwości ustalenia żądanej temperatury. W związku z tym, chcąc utrzymać oczekiwane warunki termiczne, użytkownik musi na bieżąco sterować pracą urządzenia.
Taka sytuacja nie występuje w przypadku klimatyzatorów, w których tego rodzaju opcja jest standardem. Niemal wszystkie mogą być sterowane za pomocą bezprzewodowego pilota, a także oferuje funkcję programowania czasowego. Niektóre posiadają moduł Wi-Fi z opcją zdalnej kontroli urządzenia.
Klimatory, działając na zasadzie ewaporacji, zwiększają wilgotność powietrza. W związku z tym producenci tych urządzeń zalecają używanie ich przy uchylonym oknie. Jednak nawet w takim przypadku istnieje ryzyko przekroczenia bezpiecznego poziomu wilgoci w pomieszczeniu.
Klimatyzatory, ze względu na właściwości fizyczne, chłodząc pomieszczenie, jednocześnie je odwilżają. Skraplana w procesie chłodzenia wilgoć odprowadzana jest na zewnątrz rurą wraz z gorącym powietrzem. Z klimatyzacji najczęściej korzystamy w upalne letnie dni. Te w naszym klimacie wiążę się zazwyczaj z dużą wilgotnością, a klimatyzator pomaga w skutecznym jej obniżeniu. Latem to bardzo pożyteczna właściwość klimatyzatora!
Komfort, jaki odczuwamy przy pracującym w gorący dzień klimatyzatorze, wynika w równym stopniu z obniżenia odczuwalnej temperatury i obniżenia odczuwalnej wilgotności.
Klimatory są dużo mniejsze i lżejsze od przenośnych klimatyzatorów. Te jednak często posiadają kółka oraz uchwyty, które znacznie ułatwiają przenoszenie ich między pomieszczeniami. Pod tym względem klimatory okazują się lepsze, jednak nie mają zbyt dużej przewagi.
Klimatory w ramach swojej pracy wykorzystują dużo mniej prądu niż klimatyzatory przenośne. Trudno jednak to ocenić jako zaletę, gdy nie zachwycają pod względem efektywności. Mimo swojej wyższości w tym zakresie klimatory nie przynoszą wymiernych korzyści. Właśnie dlatego o wiele bardziej opłacalny będzie zakup klimatyzatora o wysokiej klasie efektywności energetycznej.
Klimatory są dużo tańsze od klimatyzacji przenośnej. Pod względem kosztów eksploatacji także charakteryzują się o wiele korzystniejszymi parametrami. Jednak należy wziąć pod uwagę również koszty schłodzenia wody czy wkładów chłodzących, które trudno przewidzieć, oraz stosunek jakości do ceny, który w przypadku tego rodzaju urządzeń nie wydaje się zbyt atrakcyjny.
Klimator | Klimatyzator przenośny | |
---|---|---|
Efektywność | zależna od temperatury otoczenia oraz wody/wkładów | nieznacznie zależna od temperatury |
Sterowanie pracą urządzenia | brak możliwości ustalenia żądanej temperatury | możliwość ustawienia oczekiwanej temperatury |
Wilgotność powietrza | podnosi (czasem nawet do niebezpiecznego poziomu) | nieznacznie obniża |
Mobilność | małe rozmiary i niska waga | spore urządzenie, jednak często wyposażone w kółka czy uchwyty |
Pobór prądu | niski | większy, choć korzystny w stosunku do skuteczności |
Cena i koszt eksploatacji | niska, jednak trudna do dokładnego określenia | wyższa, ale oferująca korzystny stosunek jakości do ceny |
Choć klimator ze względu na niską cenę sprawia wrażenie atrakcyjnego zakupu, trudno o nim tak mówić przy bliższym poznaniu. Zależność efektywności od temperatury wody czy wkładów chłodzących, które w krótkim czasie się ogrzewają, nie gwarantuje stabilnej wydajności. Cechują go również niskie rozmiary i waga, jednak klimatyzatory są równie poręczne przez zaopatrzenie ich w kółka i uchwyty. W związku z tym klimatory nie oferują korzystnego stosunku ceny do jakości, przez co przegrywają właściwie w przedbiegach ze standardowymi klimatyzatorami przenośnymi.
Klimatyzator przenośny ma swoje wady, ale nadal jest pełnoprawnym klimatyzatorem, którego działanie oparte jest o czynnik chłodniczy. Pozwala skutecznie i stale obniżać temperaturę powietrza i wilgotność w pomieszczeniu.
Jednym z najczęściej polecanych naszym Klientom modeli jest przenośny klimatyzator Sharp UL-C12EA-W o mocy 3,5 kW. Cechują go nie tylko bardzo korzystne parametry pracy (głośność na poziomie 62-65 dB i klasa energetyczna A), ale także i przede wszystkim liczne możliwości oferowane użytkownikom. Mogą oni skorzystać z aż 4 trybów: chłodzenia, nawiewu, osuszania czy sleep, sterując wysokością temperatury lub prędkością wentylatora. Urządzenie może działać automatycznie, a funkcja swing zadba o stabilną temperaturę na całej powierzchni pomieszczenia.
Sharp UL-C12EA-W to elegancki projekt i sprawdzone rozwiązania. Na wygodę obsługi wpływają dołączony do zestawu pilot zdalnego sterowania, funkcja timera umożliwiająca ustawienie czasu automatycznego wyłączenia czy blokada rodzicielska. To doskonałe rozwiązanie do pomieszczeń o powierzchni ok. 16-23 m².
Modelem o podobnej mocy jest przenośny klimatyzator Gree Shiny GPH12AL. Urządzenie może pochwalić się cichą pracą (49-53 dB(A)) i klasą energetyczną A dla chłodzenia. Jak poprzednik, nie ogranicza się wyłącznie do chłodzenia - znajdziemy w nim również funkcję grzania (A+), która przydaje się szczególnie w okresach przejściowych.
Gree Shiny GPH12AL wyróżnia się eleganckim projektem i wygodnym sterowaniem. Producent zadbał o intuicyjny panel sterowania, który umożliwia ustawienie żądanych parametrów. W zestawie znajdziemy również pilot zdalnego sterowania. Dla komfortu użytkownika pojawił się tu także regulator dobowy.
Kolejną godną uwagi propozycją okazuje się przenośny klimatyzator Haier AM12AA1GAA o mocy 3,3 kW. Działa z głośnością na poziomie 52-56 dB, osiąga klasę energetyczną A i umożliwia kontrolę ciepła w zakresie 16-30℃. Co istotne, oferuje funkcje wentylacji, ogrzewania i osuszania. Zapewnia stabilną temperaturę na całej powierzchni urządzenia dzięki opcji auto-swing.
Haier AM12AA1GAA cechują kompaktowa budowa i ponadczasowa estetyka. Jego niewielka waga w połączeniu z zastosowanymi kółkami sprawiają, że nie stanowi problemu w transporcie. Co istotne, w zestawie znajdziemy także praktyczny adaptor okienny, dzięki któremu nie trzeba ingerować w konstrukcję ściany.