Klimatyzatory bez jednostki zewnętrznej – wady i zalety

Mnogość dostępnych rodzajów klimatyzatorów sprawia, że chłodzenie pomieszczeń latem jest możliwe nawet tam, gdzie wcześniej z różnych powodów nie było żadnych szans na montaż standardowych splitów. W tym artykule omawiamy kompleksowo działanie monoklimatyzatorów, czyli klimatyzatorów, które nie wymagają jednostek zewnętrznych. Opisujemy ich wady i zalety, a także porównujemy je z tradycyjnymi, dzielonymi systemami.

Do czego służy jednostka zewnętrzna w klimatyzacji?

Jednostką zewnętrzną nazywamy jeden z dwóch podstawowych elementów konstrukcyjnych klimatyzatorów dzielonych, tj. popularnych splitów i multisplitów. Odpowiada ona za odprowadzanie ciepła z wnętrza budynku i działa w oparciu o tzw. cykl chłodniczy, w którym czynnik w formie gazu przepływa między nią a jednostką wewnętrzną. W toku tego procesu dochodzi do wymiany powietrza i schładzania pomieszczenia, w którym znajduje się jednostka wewnętrzna.

 

Na jednostkę zewnętrzną składają się trzy podstawowe elementy: sprężarka, skraplacz oraz wentylator. Sprężarka kompensuje czynnik chłodniczy, który następnie przechodzi przez skraplacz, gdzie uwalnia zgromadzone ciepło na zewnątrz. Proces ten wspomagany jest przez wentylator, zapewniający odpowiednią cyrkulację powietrza wokół skraplacza.

Jednostka zewnętrzna klimatyzatora typu split
Jednostka zewnętrzna klimatyzatora typu split

Dzięki swojej budowie klimatyzator split zyskuje bardzo wysoką efektywność, zarówno w trybie chłodzenia, jak i dogrzewania pomieszczeń. Oczywiście nie w każdym przypadku mamy techniczną możliwość zamontowania tego typu urządzenia. Przykłady? Np. zabytkowe budynki, w których często trudno uzyskać pozwolenie na ingerencję w elewację albo niewielkie domki letniskowe. Inny powód to obawa o kradzież jednostki zewnętrznej, zwłaszcza jeśli dom lub mieszkanie zlokalizowane jest w tzw. “niebezpiecznej” dzielnicy. Wtedy z pomocą przychodzą nam tytułowe monoklimy.

Klimatyzatory bez jednostki zewnętrznej typu monoblok – budowa, zasada działania

Monoklimatyzatory to urządzenia chłodzące, które w jednej obudowie integrują wszystkie elementy, wchodzące w skład klasycznych jednostek wewnętrznych i zewnętrznych, a więc sprężarkę, skraplacz, parownik i wentylatory. Ciepło jest w nich odprowadzane za pomocą dwóch otworów, które należy wykonać w przegrodzie zewnętrznej. W przegrodzie tej montowane są następnie kanały zewnętrzne, przepustnice i kanały ochronne.

Aranżacja klimatyzatora typu monoblok we wnętrzu
Aranżacja klimatyzatora typu monoblok we wnętrzu

Kanałami zewnętrznymi nazywamy przewody, które umożliwiają wymianę powietrza na zewnątrz. Są niezbędne do odprowadzania ciepłego powietrza i dostarczania świeżego powietrza do urządzenia. Montuje się je zazwyczaj w ścianach zewnętrznych i mogą być wyposażone w dodatkowe filtry, zapobiegające przedostawaniu się zanieczyszczeń.

 

Przepustnice zewnętrzne służą do regulacji przepływu powietrza między wnętrzem pomieszczenia a otoczeniem zewnętrznym. Innymi słowy – kontrolują one ilość powietrza, przepływającego przez otwory w ścianach zewnętrznych, optymalizując pracę urządzenia i ograniczając straty energii. Przepustnice mogą być sterowane ręcznie lub automatycznie.

 

Kanały ochronne są natomiast elementami, zabezpieczającymi przed uszkodzeniami mechanicznymi i czynnikami atmosferycznymi przewody wentylacyjne oraz rury, przez które przepływa czynnik chłodniczy. Dzięki nim cała instalacja pozostaje bezpieczna i trwała przez długi czas.

 

Jak możemy wywnioskować z powyższych informacji, monoklimy to urządzenia montowane na stałe. Nie należy więc mylić ich z klimatyzatorami przenośnymi – choć oczywiście pod kątem konstrukcji je także cechuje konstrukcja monoblokowa.

Rodzaje monoklimatyzatorów

Monoklimy dzieli się na dwa główne typy o specyficznych cechach i zastosowaniach. Pierwszym z nich są najczęściej spotykane monoklimatyzatory powietrze-powietrze. Wyróżnia je standardowa zasada działania – powietrze z zewnątrz jest zasysane, schładzane w parowniku i rozprowadzone po pomieszczeniu, a ciepło przekazywane do czynnika chłodniczego, który odprowadza je na zewnątrz.

 

Monobloki wodne wykorzystują z kolei cyrkulację wody w systemie, która pochłania ciepło z powietrza w pomieszczeniu i przekazując je na zewnątrz. Urządzenia te wyróżnia wyższa wydajność energetyczna, jednak są bardziej skomplikowane w instalacji. Wymagają również stałego dostępu do wody. 

Klimatyzatory bez jednostki zewnętrznej (monoklima) – wady i zalety

Monobloki, mimo swoich zalet, mają także wiele wad, które sprawiają, że nie zawsze są najlepszym wyborem. Przede wszystkim charakteryzują się niższą efektywnością energetyczną w porównaniu do systemów split. Oznacza to, że do osiągnięcia tego samego efektu chłodzenia wymagają zużycia większej ilości prądu. Umieszczenie wszystkich elementów w jednej obudowie – w tym sprężarki i wentylatora – przekłada się także na wyższy poziom hałasu, który może być mniej komfortowy dla użytkowników.

 

Monoklimatyzatory mają również mniejszą wydajność, co sprawia, że mogą nie być wystarczające do chłodzenia większych pomieszczeń lub przestrzeni o nietypowych układach. Należy mieć też na uwadze potencjalnie krótszą żywotność tego typu urządzeń w porównaniu do klasycznych splitów. Konieczność instalacji przewodów do odprowadzania ciepła na zewnątrz – mimo braku jednostki zewnętrznej – wymaga montażu przepustnic w ścianach, co nie zawsze jest estetyczne. Same większe wymiary także mogą w istotny sposób wpłynąć na wygląd wnętrza.

 

Co z zaletami? Główną z nich jest oczywiście brak konieczności montażu jednostki zewnętrznej. Odgrywa to dużą rolę w budynkach wielorodzinnych lub zabytkowych, w których niezbędna jest zgoda mieszkańców (i konserwatora zabytków) do zainstalowania urządzenia. Dużym plusem jest brak wpływu na zewnętrzny wygląd budynku – dla wielu właścicieli to z pewnością aspekt brany pod uwagę.

Klimatyzator ścienny split czy monoklima – porównanie

Jak wskazaliśmy, w niektórych warunkach pewne zalety monoklimy mogą przeważać nad splitami. Przed wyborem konkretnego rozwiązania warto jednak przyjrzeć się wszystkim najważniejszym dzielącym je różnicom:

 

Klimatyzatory split

Monoklimatyzatory

Efektywność energetyczna

wyższa efektywność – mniejsze straty energii i koszty prądu

niższa efektywność, większe zużycie prądu

Poziom hałasu

niższy poziom hałasu wewnątrz ze względu na umieszczenie jednostki zewnętrznej na zewnątrz

wyższy poziom hałasu. W niektórych sytuacjach mogą być mniej komfortowe dla użytkowników

Wydajność chłodzenia

wysoka

niższa – ograniczona wydajność

Mobilność

wymagają stałej instalacji

wymagają stałej instalacji. Możliwość transportu między pomieszczeniami w przypadku klimatyzatorów przenośnych

Estetyka

dyskretne jednostki wewnętrzne. Konieczność montażu jednostki zewnętrznej

większa jednostka wewnętrzna, brak jednostki zewnętrznej na elewacji

Żywotność

wysoka trwałość

niższa trwałość, konieczność częstszych przeglądów i napraw

Koszty eksploatacji

niskie

wyższe niż w przypadku splitów z uwagi na większe zużycie energii

Funkcje dodatkowe

rozbudowana funkcjonalność

rzadziej dostępne funkcje dodatkowe

Kiedy warto kupić klimatyzator bez jednostki zewnętrznej (monoblok)?

Jak wspomnieliśmy, istnieją sytuacje, w których zakup monoklimy będzie dla nas – chcąc nie chcąc – jedynym dostępnym rozwiązaniem. Dotyczy to wszystkich, którzy z różnych powodów nie mogą otrzymać zgody wspólnoty lub konserwatora zabytków na montaż klimatyzatora z jednostką zewnętrzną. Monobloki są również jedynym wyborem w miejscach o stosunkowo wysokiej przestępczości, w których istnieje realne ryzyko kradzieży jednostki zewnętrznej.

Zabytkowa kamienica w mieście
Monobloki są często stosowane w kamienicach i innych budynkach o statusie zabytków

Należy jednak mieć na uwadze, że w zdecydowanej większości przypadków klimatyzatory typu split będą obiektywnie dużo lepszym wyborem. Pomijając kwestię konieczności instalacji jednostki zewnętrznej, oferują one zdecydowanie wyższą wydajność, cichszą pracę i niższe koszty. Są także bardziej estetyczne i zajmują mniej miejsca wewnątrz niż monoklimatyzatory. Niższy poziom hałasu pozwala stosować je nawet w przestrzeniach, gdzie potrzebujemy jak największego spokoju, np. w sypialniach. Monobloki należy traktować jako swego rodzaju ostateczność, po którą warto sięgnąć w sytuacji, gdzie tylko one mogą przynieść ulgę podczas gorących dni.

Kim jesteśmy?

Sklep Aero7.pl działa od 2011 roku. Działalność firmy dzieli się na część handlową i usługową. W sklepie Aero7.pl znajdą Państwo sprzęt do tzw. obróbki powietrza czyli taki, dzięki któremu możemy regulować jego temperaturę lub wilgotność.

Zobacz również:

Jak głośno może pracować klimatyzacja?

Jaka jest maksymalna głośność pracy klimatyzatora w zabudowie wielorodzinnej?  Na jaki parametr głośności należy zwrócić uwagę, aby obiektywnie porównać głośność pracy klimatyzatorów? Sprawdź, jak wybrać klimatyzator, aby głośność pracy nie była uciążliwa...

Klimatyzator ścienny czy przenośny? Wszystkie za i przeciw

Niższa cena, względna łatwość w przenoszeniu i brak konieczności montażu, to zalety klimatyzatorów przenośnych. Wydawać by się mogło, że będą one stanowiły praktyczniejsze rozwiązanie niż klimatyzatory montowane na ścianach. Ale tak naprawdę to klimatyzatory ścienne...

Klimatyzacja zewnętrzna i wewnętrzna

Montaż standardowej klimatyzacji typu split i multisplit zawsze będzie wiązał się z koniecznością zainstalowania jednostki zewnętrznej. I tu najczęściej padają pytania ze strony klienta – gdzie ją zamontować? Czy potrzebuję zezwolenia? Jakie rodzaje klimatyzatorów w...