Gdy minimalizm i oszczędność miejsca stanowią priorytet, trudno myśleć o tradycyjnych klimatyzatorach ściennych. W końcu najlepiej byłoby, gdyby urządzenie było całkowicie ukryte, nie krzywdząc odczuć najbardziej zagorzałych estetów, bez potrzeby rezygnacji z komfortu temperaturowego. Po spełnieniu kilku warunków, na pomoc przychodzą w takich sytuacjach klimatyzatory kasetonowe. W naszym artykule opisujemy, jak działają takie urządzenia, gdzie znajdują zastosowanie i jakie są ich największe zalety.
Mówiąc najkrócej, klimatyzatory kasetonowe to rozwiązanie, charakteryzujące się montażem w sufitach podwieszanych. Pod względem konstrukcyjnym są one klimatyzatorami typu split, w których całość podzielona jest na jednostkę (lub jednostki dla systemów multisplit) wewnętrzną i jednostkę zewnętrzną. Montaż w suficie skutkuje równomiernym i szybkim dystrybuowaniem schłodzonego powietrza, w niektórych przypadkach także do pomieszczenia sąsiadującego z tym, w którym umieszczono jednostkę wewnętrzną.
Pośród urządzeń tego typu możemy wyróżnić trzy podstawowe grupy:
Poza chłodzeniem modele kasetonowe oferują także funkcję grzania oraz – w wybranych modelach – oczyszczania powietrza, która jest realizowana przez odpowiednie filtry lub jonizację (np. w klimatyzatorach LG). Jednostka wewnętrzna przykrywana jest estetyczną maskownicą. Każdy model jest obowiązkowo wyposażony w pilot do zdalnego sterowania, ścienny przewodowy panel sterujący bądź możliwość obsługi za pomocą aplikacji mobilnej na smartfona.
Pod względem budowy klimatyzatory kasetonowe zbudowane są tak samo, jak ich ścienne odpowiedniki. Na całość instalacji składają się:
Proces schładzania powietrza rozpoczyna się od pobrania ciepła z pomieszczenia przez sufitową jednostkę wewnętrzną i czynnik chłodniczy, przepływający pod postacią pary do sprężarki. Ta podnosi jego ciśnienie i temperaturę, by pobrane ciepło mogło zostać oddane w skraplaczu, schładzanym powietrzem atmosferycznym. W kolejnym kroku czynnik przedostaje się przez zawór rozprężny, gdzie dochodzi do gwałtownego spadku jego temperatury. W postaci parowej przepływa on następnie do jednostki wewnętrznej, ponownie odbierając ciepło z pomieszczenia i rozpoczynając cykl od nowa.
Największą zaletę klimatyzatorów sufitowych kasetonowych stanowi sposób dystrybucji powietrza. Mamy tu na myśli w szczególności modele czterokierunkowe, które są w stanie obniżać temperaturę pomieszczeń maksymalnie efektywnie, szybko tworząc komfortowe warunki we wnętrzu przy niskim zapotrzebowaniu na energię elektryczną. Dzięki nim zapobiegamy również nierównomiernemu, intensywnemu schładzaniu metrażu, które powoduje dyskomfort termiczny, zwłaszcza u osób wrażliwych na działanie klasycznej klimatyzacji.
Wspomniana już na wstępie estetyka to kolejna duża zaleta klimatyzatorów kasetonowych, obok której trudno przejść obojętnie. Przy dobrze przeprowadzonym montażu i wyborze modelu o interesującym nas designie, możemy zapomnieć o zaburzeniu wyglądu salonu, czy pomieszczeń biurowych, zachowując jednocześnie tak dużo wolnej przestrzeni użytkowej, jak to tylko możliwe.
Funkcjonalność to następny plus, którego trudno odmówić omawianemu rodzajowi klimatyzacji. Sprawdzone modele od doświadczonych marek wyposażane są m.in. w tryby oczyszczania powietrza, jonizacji, pracy na podstawie czujnika ruchu oraz innych rozwiązania, które podnoszą komfort użytkowania. Ze względu na sposób zabudowy otrzymujemy możliwość sterowania pilotem lub za pośrednictwem aplikacji mobilnych z dowolnego miejsca.
O ile patrząc kilka lat wstecz, klimatyzatory uznawano za urządzenia stosunkowo głośne, tak dziś nawet modele ścienne są w stanie pracować na tyle cicho, by nie zaburzać naszego snu. Dotyczy to także klimatyzatorów sufitowych, które – z uwagi na sposób montażu – są w stanie emitować minimalny hałas, co czyni z nich idealny wybór do biur czy sypialni.
Wszystkie przytoczone wyżej zalety sprawiają, że klimatyzatory kasetonowe znajdują zastosowanie najczęściej w lokalach użytkowych i przestrzeniach publicznych każdego typu – od biur, gabinetów lekarskich i dentystycznych czy szpitali, aż po restauracje, hotele, hale i sale konferencyjne. Brak silnego nawiewu, typowego dla modeli ściennych, czyni z nich świetny wybór do miejsc, w których przebywa duża liczba osób wrażliwych na tradycyjną klimatyzację.
Wszystkie te miejsca łączy jedna wspólna rzecz – stosunkowo duża wysokość pomieszczeń, która wpływa pozytywnie na nawiew klimatyzatorów sufitowych. Czy wobec tego jesteśmy zmuszeni zrezygnować z nich, planując montaż w domu lub mieszkaniu? Nie. Nasz sukces, będzie jednak zależny od doświadczenia monterów, którzy wybiorą odpowiedni model urządzenia i zamontują go w suficie ściśle według wymagań producenta. W przeciwnym wypadku ryzykujemy utratą wydajności.
Klimatyzatory kasetonowe występują w przekroju mocy 2,5-14 kW, przy czym zawsze powinna być ona dobierana pod względem takich parametrów pomieszczenia, jak wysokość, metraż, liczba i lokalizacji okien, a także liczba lokatorów.
Przed przystąpieniem do inwestycji, pamiętaj, że klimatyzatory sufitowe działają najbardziej wydajnie w wysokich pomieszczeniach. Dużą rolę odegra odpowiednia wysokość zabudowy sufitu, w którym ma być ukryta jednostka wewnętrzna – dla większości modeli będzie się ona mieścić w zakresie 20-30 cm. Co istotne, na rynku znajdują się także klimatyzatory, wymagające zabudowy jedynie o wysokości 17,5 cm. Sama jednostka musi być z kolei zamontowana w taki sposób, by zachować odstęp minimum 30 cm od innych elementów wyposażenia.
Z uwagi na konieczność zachowania większej precyzji, montaż klimatyzatorów kasetonowych jest zazwyczaj droższy, niż w przypadku klasycznych jednostek ściennych. Pamiętaj, by za dobór i instalację systemu odpowiadała wyłącznie sprawdzona firma – w innym wypadku ryzykujesz niewystarczająco wydajnym działaniem systemu.
Szukasz sprawdzonego zespołu, który wykona dla ciebie kompletną instalację od A do Z? Postaw na Aero7! Posiadamy wieloletnie doświadczenie w sprzedaży, doradztwie oraz montażu klimatyzatorów kasetonowych na terenie całej Polski, zarówno w domach i mieszkaniach prywatnych, jak i obiektach użyteczności publicznej i komercyjnych.