Typowe przyczyny awarii klimatyzatorów

Systemy klimatyzacyjne są najbardziej rozpowszechnionym sposobem chłodzenia pomieszczeń podczas przedłużających się z roku na rok fal upałów. Dobrze wykonana instalacja z użyciem sprawdzonego sprzętu, jest w stanie zagwarantować nam bezawaryjną pracę przez długie lata. Nic jednak nie trwa wiecznie – a zwłaszcza wytwory pracy rąk i umysłu człowieka – więc i w ich przypadku musimy liczyć się z awariami. Sprawdź, gdzie leży przyczyna najczęstszych z nich oraz jak skutecznie im zapobiegać.

Co sprzyja awariom klimatyzatorów?

Klimatyzatory są dość złożonymi urządzeniami elektrycznymi. Wykorzystują do swej pracy zaawansowaną elektronikę i elementy mechaniczne, których wielopoziomowe współdziałanie zapewnia odpowiedni efekt chłodniczy. Niesprzyjające warunki pracy mogą  przyczynić się do powstawania usterek. Jakie warunki pracy mamy na myśli? Między innymi takie, jak:

 

  • nieprawidłowe obsługiwanie urządzenia;
  • silnie zanieczyszczone, zapylone środowisko;
  • nieprawidłowy montaż systemu;
  • nieregularne serwisowanie;
  • problemy z instalacją elektryczną (spadki lub skoki napięcia, zwarcia, przeciążenia, przepięcia).
przyczyny awarii klimatyzatorow 1624002485

Po pierwsze: stawiaj na sprawdzone modele i ekipy montażowe

Typowych przyczyn awarii mamy więc kilka. W tym momencie warto podkreślić jednak, że sprzedawane dziś klimatyzatory renomowanych producentów są urządzeniami, które naprawdę rzadko ulegają awariom. Problemy z prawidłowym działaniem systemów chłodzących biorą się na ogół z wymienionych wyżej czynników zewnętrznych, używaniem modeli niskiej jakości lub stosowaniem tanich zamienników w instalacji. Stawiając na sprawdzone jednostki zewnętrzne i wewnętrzne od renomowanych producentów oraz wyspecjalizowane ekipy serwisowe i montażowe możemy być pewni długiej i bezawaryjnej pracy naszego klimatyzatora. Oczywiście nie możemy zapominać o potrzebie regularnych przeglądów, przeprowadzanych przez specjalistów, które determinują bezawaryjną pracę klimatyzatora.

 

Montaż klimatyzacji powinien być przeprowadzany wyłącznie przez wykwalifikowanych instalatorów, legitymujących się niezbędnym świadectwem kwalifikacji FGAZ i SEP w zakresie napraw i obsługi technicznej urządzeń oraz instalacji chłodniczych. Należy zwrócić także uwagę na to, czy monterzy posiadają autoryzację producenta wybranego przez nas klimatyzatora. Jej brak może bowiem skutkować wtedy utratą gwarancji i koniecznością poniesienia wysokich kosztów naprawy jednostki w razie awarii.

Awarie klimatyzacji – czynnik ludzki najczęstszą przyczyną

Wieloletnie doświadczenie, które zdobywaliśmy u naszych klientów zarówno w domach i mieszkaniach prywatnych, jak i biurach, halach oraz budynkach przeznaczenia publicznego, pozwoliło nam wytypować najczęstsze przyczyny nieprawidłowego działania klimatyzatorów. Jak nietrudno się domyślić, w większości z nich zdecydowanie zawiódł nie sam sprzęt, a czynnik ludzki. Niedokładny lub zbyt późny przegląd i konserwacja, błędna obsługa czy wykorzystywanie tanich zamienników są już klasykami naszej branży, zwiększającymi popyt na usługi serwisowe. Najważniejsze jest, że większości z nich możemy z powodzeniem uniknąć. Przechodząc do sedna, przyjrzyjmy się poszczególnym czynnikom, sprzyjającym powstawaniu usterek.

Brudne i zbyt rzadko czyszczone filtry

Źródłem awarii, z którym spotykamy się często podczas serwisów, są zabrudzone filtry powietrza. Ich nieregularne czyszczenie i wymiana z czasem doprowadza do znacznego spadku wydajności, w wyniku którego urządzenie zaczyna pobierać coraz większą ilość mocy z sieci. W efekcie osiągnięcie i utrzymanie wymaganej temperatury w pomieszczeniu jest bardziej kosztowne. W skrajnych przypadkach może to doprowadzić do aktywowania się zabezpieczeń i wyłączania się klimatyzacji, a nawet uszkodzenia jednostki.

 

Rozwiązanie samo nasuwa się na myśl – filtry należy poddawać okresowemu czyszczeniu tak często, jak zaleca producent w dołączonej instrukcji obsługi. Zwykle czynności te zaleca się przeprowadzać dwa razy do roku. Jeśli jednak domowy klimatyzator wykorzystywany jest tylko w okresie letnim, wówczas wystarczy jeden przegląd przeprowadzony najlepiej w okresie wiosennym. Całość prac powinna być wykonywana przez profesjonalnych serwisantów.

Nieszczelność układu lub błędnie zaprojektowany spływ skroplin

Z czasem przewody, którymi odprowadzana jest skroplona para wodna, ulegają stopniowemu zatkaniu. W efekcie z naszego klimatyzatora na ziemię lub po ścianach zaczyna skapywać woda. Jakie są tego skutki? Z pewnością zniszczenie elewacji i ewentualne uszkodzenie innych sprzętów elektrycznych w wyniku ich kontaktu z wodą. W takim przypadku ponownie niezbędna okaże się wizyta fachowców, którzy jak najszybciej udrożnią przewody.

 

Drugą przyczyną niedrożności przewodów może być nieprawidłowo zaprojektowany spływ skroplin przez instalatora. Jeżeli w trakcie instalacji zostanie wykonany zbyt mały spadek grawitacyjny, wówczas będziemy mieli problem z niedostatecznie szybkim odprowadzaniem wody z parownika. W takiej sytuacji ponownie może pojawić się problem z wodą, która będzie skraplać się na ziemię bezpośrednio z klimatyzatora lub pojawi się na elewacji budynku.

Zbyt mała ilość czynnika chłodniczego

Na ogół najczęstszym powodem szybkiego zmniejszania się ilości czynnika chłodniczego w układzie chłodzącym jest jego nieszczelność. Zbyt mała ilość czynnika chłodniczego może być też spowodowana błędem instalatora. Zdarza się to najczęściej przy długich instalacjach, jeśli instalator nie uzupełnił jej dodatkową ilością czynnika chłodniczego.

Skutek? Sprężarka nagle włącza się i wyłącza, zmniejszając efektywność pracy i tym samym zwiększa pobór prądu. W najgorszych przypadkach taki stan może doprowadzić do spalenia się sprężarki. Remedium po raz kolejny jest proste – zbadanie szczelności układu chłodzenia klimatyzacji (test szczelności przy użyciu azotu), zlokalizowanie i uszczelnienie miejsca usterki oraz uzupełnienie odpowiedniego czynnika.

Awarie układów elektronicznych

Tu przyczyn może być cała masa – zaczynając od wykorzystania słabej jakości kondensatorów i czujników w tanich i niesprawdzonych klimatyzatorach, a na nagłych skokach napięcia w sieci elektrycznej kończąc. Renomowane urządzenia marek, takich jak Daikin, Gree czy Haier, posiadają wbudowane zaawansowane systemy, kontrolujące parametry zasilania i odłączające napięcie w przypadku przekroczenia maksymalnych dopuszczalnych wartości. Takie zdarzenie sygnalizowane jest następnie przez system diagnostyczny, pozwalający odczytać przyczynę nagłego wyłączenia się klimatyzatora.

 

Nowoczesne klimatyzatory cechuje wysokiej jakości elektronika, która gwarantuje bezproblemowe działanie przez długie lata. Same zabezpieczenia także dobierane są w taki sposób, by poradzić sobie z większością negatywnych zjawisk, zachodzących w sieci. W przypadku wykrycia problemu należy jak najszybciej zwrócić się do wykwalifikowanego elektryka, który wykona wszystkie niezbędne pomiary sieci i usunie problem. Pamiętaj, by uszkodzonego klimatyzatora (a tym bardziej obwodu elektrycznego) nie naprawiać na własną rękę. Lepiej skorzystać z usługi gwarancyjnej bądź sprawdzonego serwisu, oszczędzając tym samym twój czas i pieniądze i nie ryzykując porażenia.

Uszkodzony wentylator jednostki zewnętrznej

Jest to stosunkowo rzadko występująca usterka. Ale niestety kosztowna, jeśli nie zadziała się w porę. Podstawowym zadaniem wentylatora, umieszczonego w jednostce zewnętrznej, jest efektywne usuwanie ciepłego powietrza z mieszkania. W sytuacji, gdy dojdzie do jego uszkodzenia, może dojść do przegrzania się lub uszkodzenia sprężarki, będącej jednym z najbardziej kosztownych elementów klimatyzatora. Brak ruchu śmigieł przy jednoczesnym nagrzewaniu się jednostki stanowi natychmiastowy powód do odłączenia napięcia oraz wezwania serwisanta.

Lepiej zapobiegać niż naprawiać!

Nie będzie to skomplikowane i zaskakujące podsumowanie. Jeśli zależy nam na uniknięciu awarii systemu klimatyzacyjnego, powinniśmy w pierwszej kolejności zrezygnować z zakupu urządzeń, oferowanych przez nieznane firmy. Pozorna oszczędność odwdzięczy nam się szybko w postaci licznych usterek, przez które raczej nie przyjdzie nam cieszyć się chłodem w upalne dni. To samo tyczy się tanich zamienników poszczególnych elementów instalacji i części zamiennych.

 

Rekomendujemy zakup klimatyzatora razem z usługą montażu w sprawdzonej, autoryzowanej przez producenta firmie. Jeżeli zdecydujemy się zakupić sam klimatyzator w internecie, może się okazać, że będziemy mieli problem ze znalezieniem firmy, która podejmie się montażu urządzenia. A jeśli już uda się nam znaleźć ekipę, która zainstaluje klimatyzator, to nie mamy gwarancji, że firma ta będzie chciała podjąć się późniejszej naprawy w przypadku jakiejkolwiek usterki. Warto zdać sobie sprawę, że diagnoza awarii jest dokonywana zawsze na miejscu. Nigdy nie wysyła się urządzenia do producenta bez dokonania wcześniejszej diagnozy usterki przez firmę autoryzowaną przez danego producenta. Dlatego czasem pozorna oszczędność związana z oddzielnym zakupem klimatyzatora może okazać się bardzo kosztowna. Przy okazji przypominamy, że osoba fizyczna kupując klimatyzator z usługą montażu może skorzystać z niższej stawki VAT - 8% zamiast 23%.

 

Kolejny błąd stanowi naprawianie klimatyzacji na własną rękę bądź korzystanie z usług firm, które nie posiadają ważnych certyfikatów, poświadczających znajomość urządzeń danego producenta. Mając powyższe na uwadze oraz dbając o okresowe przeglądy, możemy liczyć na bezproblemową i długą pracę naszego systemu, przynoszącego ulgę każdego lata.

 

 

Kim jesteśmy?

Sklep Aero7.pl działa od 2011 roku. Działalność firmy dzieli się na część handlową i usługową. W sklepie Aero7.pl znajdą Państwo sprzęt do tzw. obróbki powietrza czyli taki, dzięki któremu możemy regulować jego temperaturę lub wilgotność.

Zobacz również:

Czy klimatyzacja jest zdrowa?

Na temat klimatyzacji i jej działania krąży wiele mitów. Z jednej strony nie wyobrażamy sobie pracy w upalnych biurach bez dostępu do schłodzonego strumienia powietrza. Z drugiej jednak strony, czy zimne powietrze jest dla nas w pełni bezpieczne? Czy nie powoduje alergii lub nie...

Ile kosztuje korzystanie z klimatyzatora? Obliczenia i praktyczne porady

Klimatyzacja w domu dostępna tylko dla zamożnych? Czasy podobnych stereotypów zdążyły już odejść do lamusa. Podobnie jak wysoka cena zapewnienia sobie komfortu termicznego, uszczuplające mocno domowy budżet. W jaki sposób obliczyć ile przyjdzie nam zapłacić za...

Montaż klimatyzacji zimą a latem — czym się różni?

Większość prac remontowych planowanych jest na wiosnę lub lato. Wiele z nich rzeczywiście może zostać przeprowadzonych tylko wtedy. Jednak istnieją także te, których podjęcie się nie jest ograniczone porą roku. Do nich należy również montaż klimatyzacji ściennej. Wbrew...