Klimatyzatory typu split a klimatyzatory przenośne: zalety, wady, różnice

Klimatyzacja w budynkach prywatnych i mieszkaniach to dzisiaj coraz powszechniejsze rozwiązanie. Chcemy cieszyć się świeżym powietrzem o optymalnej temperaturze nie tylko podczas pracy w biurze. Aby jednak system klimatyzacyjny działał w sposób zadowalający, koniecznie jest jego prawidłowe wybranie. Poznaj zalety i wady podstawowych rozwiązań dla twojego domu. Dowiedz się, czym różnią się klimatyzatory typu split od klimatyzatorów przenośnych.

 

Klimatyzator typu SPLIT czy klimatyzator przenośny?

Zakup klimatyzatora do domu lub mieszkania nie może być pochopnie podjętą decyzją. Najważniejsze jest poznanie podstawowych jego rodzajów. Do domowego użytku możesz wykorzystać:

 

Podstawowa różnica między nimi to oczywiście sposób montażu. Klimatyzatory SPLIT przytwierdzane są na stałe - mogą znajdować się m.in. na ścianie lub suficie. Z tego względu nazywamy je również stacjonarnymi. Jednostki przenośne to rozwiązanie dla tych, którzy z jakichś przyczyn nie mogą lub nie chcą zdecydować się na kucie ścian (bo np. wynajmują mieszkanie lub ich spółdzielnia nie pozwala na montaż klimatyzacji, co staje się coraz bardziej powszechnym problemem). Są bardzo łatwe w montażu i użytkownik może zmieniać ich położenie zgodnie ze zmieniającymi się potrzebami. Czy to znaczy, że są lepszym rozwiązaniem? Przekonasz się dzięki lekturze naszego artykułu.

 

Klimatyzator typu SPLIT po montażu
Klimatyzator typu SPLIT po montażu

 

Budowa klimatyzacji

Klimatyzacja składa się z dwóch wymienników ciepła - parownika wewnątrz i skraplacza po zewnętrznej stronie oraz sprężarki, zaworu rozprężnego i dwóch wentylatorów wymuszających przepływ powietrza. Czynnik chłodniczy krąży pomiędzy odbierającą ciepło z pomieszczenia jednostką wewnętrzną a skraplaczem, który oddaje ciepło na zewnątrz. Sprężarka i zawór rozprężny sprawiają, że może on przechodzić w stan ciekły lub gazowy.

 

Więcej o tym, jak działa klimatyzacja, przeczytasz w artykule Jak działa klimatyzacja?.

 

Klimatyzatory przenośne - charakterystyka

Klimatyzator przenośny może mieć pewne ograniczenia w swojej mobilności. W przypadku podstawowej jednostki monoblokowej korzystać z niej można wyłącznie w pomieszczeniach, w których istnieje możliwość otworzenia okna celem wystawienia elastycznej rury, by odprowadzić gorące i wilgotne powietrze. Z tego powodu do środka mieszkania wciąż napływa ciepłe powietrze, co wiąże się z pogorszeniem efektyw chłodzenia.

 

Niektóre klimatyzatory przenośne posiadają praktyczny panel okienny, który można zamontować pod lub z boku okna uchylnego. Możliwe jest także wykonanie specjalnego otworu bezpośrednio w ścianie. Rura zostaje przez niego przeprowadzona i ciepłe powietrze odprowadzane jest właśnie tą drogą. Lepszej klasy urządzenia, jak np. klimatyzatory przenośne FRAL serii FSC, dają możliwość podłączenia na zewnątrz budynku. Wykorzystana jest wtedy rura wlotowa, przez którą zimne powietrze wpuszczane jest do pomieszczenia. To skuteczne rozwiązanie, by ograniczyć hałas urządzenia.

 

Klimatyzator przenośny na balkonie
Klimatyzator przenośny na balkonie

 

Zalety i wady klimatyzatorów przenośnych

Największymi i podstawowymi zaletami klimatyzatorów monoblokowych z pewnością jest stosunkowo łatwy montaż oraz duża mobilność. Sprawdzą się w pomieszczeniach, w których niemożliwe jest kucie ścian. Są doskonałym rozwiązaniem w zabytkowych kamienicach, gdzie nie ma możliwości montażu agregatu na elewacji. To także praktyczny sposób na ochłodzenie latem dla osób, które mieszkają w wynajmowanych lokalach i nie mają praw do tak dużych zmian, jak montaż klimatyzacji ściennej. Klimatyzator przenośny to kompaktowe urządzenie, idealne dla niewielkich przestrzeni.

 

Klimatyzator przenośny często służy nie tylko do chłodzenia. Może ogrzewać, osuszać czy wentylować powietrze w pomieszczeniu.

 

KLIMATYZATORY PRZENOŚNE
ZALETY WADY
mobilność stosunkowo niewielka wydajność
brak konieczności kucia ścian i brak jednostki zewnętrznej głośna praca
niewielkie wymiary instalacja rury wywiewnej w oknie
wielofunkcyjność ograniczona kontrola nad strumieniem powietrza
niższa cena i brak kosztów montażu konieczność usuwania skroplin ze zbiornika

 

Przenośne klimatyzatory nie prezentują się zbyt estetycznie z powodu obecności rury. Niestety dość głośno pracują. Wymiennik ciepła w kompaktowym urządzeniu ma niewielkie wymiary, więc urządzenie cechuje się mniejszą wydajnością niż rozwiązania typu split. Nie daje również pełnej kontroli nad strumieniem powietrza nawiewanego. W tańszych i prostszych modelach użytkownik musi pamiętać o regularnym usuwaniu skroplin zgromadzonych w zbiorniku. W bardziej zaawansowanych monoblokach usuwane są wraz z gorącym powietrzem przez rurę wylotową.

 

Klimatyzatory typu SPLIT - charakterystyka

Klimatyzatory typu SPLIT posiadają przewody transportujące freon, które tworzą zamknięty układ chłodniczy. Ich średnice nie są duże, dzięki czemu wystarczy stosunkowo niewielki otwór nawiercony przez montera, który później odpowiednio zabezpieczy. Ciepłe powietrze nie napływa w miejsce usuwanego, które schładza skraplacz - ten bowiem znajduje się na zewnątrz.

 

Wyróżniamy kilka rodzajów klimatyzatorów stacjonarnych:

  • klimatyzator ścienny SPLIT - najpowszechniej stosowany, montowany w górnej części ściany,
  • klimatyzator kasetonowy - montowany na suficie, przez co równomiernie rozprowadza powietrze po całym wnętrzu,
  • klimatyzator przypodłogowo-podsufitowy - rozwiązania najlepsze dla niewielkich przestrzeni komercyjnych,
  • klimatyzator kanałowy - instalacja rozprowadzająca schłodzone powietrze do wszystkich pomieszczeń w budynku, często wybierany w hotelach czy biurach,
  • klimatyzator konsolowy - montowany w podobnym miejscu jak kaloryfer, stosowany najczęściej na poddaszach, gdzie skosy dachu nie pozwalają na montaż klimatyzatora typu split.

 

Urządzenia stacjonarne nie tylko chłodzą i ogrzewają powietrze, nie generując wysokich kosztów w obu trybach. Mogą je także skutecznie oczyszczać dzięki wbudowanym filtrom. Istnieją również klimatyzatory z jonizatorami, które dodatkowo wspierają usuwanie wirusów i alergenów z pomieszczenia. Na uwagę z pewnością zasługuje seria Jade Plus marki Haier (która radzi sobie również ze smogiem) czy klimatyzatory z serii Etherea Z marki Panasonic z zaawansowaną technologią Nanoe™.

 

Klimatyzatory SPLIT posiadają również szereg dodatkowych funkcji, wśród których warto wymienić:

  • samooczyszczanie, które zapobiega rozwojowi pleśni i powstawaniu brzydkich zapachów,
  • czujnik temperatury, który dokładnie mierzy jej wysokość w pomieszczeniu i pozwala na lepsze dostosowanie ustawień,
  • szeroki kąt nawiewu, który sprawia, że powietrze rozprowadzane jest równomiernie po całym pomieszczeniu,
  • różne tryby pracy, dzięki którym możesz dostosować tempo i głośność działania,
  • wbudowany moduł Wi-Fi umożliwiający sterowanie za pomocą aplikacji, który pojawia się w nowoczesnych modelach.

 

Zalety i wady klimatyzatorów typu SPLIT

Najważniejszą zaletą klimatyzatorów stacjonarnych jest przede wszystkim skuteczne działanie na większej przestrzeni. Jednostki wewnętrzne pracują znacznie ciszej - nowoczesne modele w trybie nocnym generują zaledwie 15-16 dB, które pozostają niesłyszalne dla ucha. Klimatyzatory SPLIT posiadają czujniki pozwalające im na pracę w trybie automatycznym. Dostosowując swoją pracę do rzeczywistych potrzeb, pozwalają oszczędzać energię. Ich dodatkową zaletą są wbudowane filtry oczyszczające powietrze oraz szereg dodatkowych funkcji. Same jednostki wewnętrzne mogą być ozdobą salonu czy sypialni. Komfort użytkowania podnoszą opcja samooczyszczania i możliwość sterowania online.

 

KLIMATYZATORY TYPU SPLIT
ZALETY WADY
duża wydajność wyższa cena
cicha praca konieczność kucia ścian
czujniki pozwalające na pracę w trybie automatycznym nieznaczne podniesienie ciśnienia w pomieszczeniu
niskie zużycie energii dosyć kosztowny montaż
filtry oczyszczające powietrze i funkcje dodatkowe konieczność regularnych płatnych przeglądów dla zachowania gwarancji
jonizator (opcjonalnie)  
sterowanie online (opcjonalnie)  

 

Nowoczesne rozwiązania klimatyzacyjne mają niewiele wad. Są jednak znacznie droższe niż urządzenia przenośne i wymagają montażu poprzez kucie ścian. Najlepiej myśleć o ich instalacji w momencie wykańczania mieszkania lub w czasie generalnego remontu. Osoby wrażliwe na zmiany ciśnienia i z tendencją do migren mogą odczuwać skutki nieznacznego podniesienia ciśnienia w pomieszczeniu.

 

Pamiętaj, że negatywny wpływ klimatyzacji na zdrowie wiąże się najczęściej z jej nieprawidłowym użytkowaniem. Niezbędne są regularne czyszczenie filtrów i parownika oraz okresowe przeglądy techniczne.

 

Klimatyzatory przenośne a klimatyzatory SPLIT - różnice

Cecha KLIMATYZATORY PRZENOŚNE KLIMATYZATORY TYPU SPLIT
Montaż brak kosztowny montaż, na który w sezonie czasem trzeba długo czekać
Głośność stosunkowo wysoka niska/ optymalna
Sposób odprowadzania ciepłego powietrza konieczność odprowadzenia przez okno lub specjalny otwór w oknie lub ścianie przez rurę wylotową automatyczny
Zużycie energii nieco wyższe zużycie energii niż split niskie zużycie energii (pompa ciepła)
Mobilność niewielkie rozmiary i kółeczka umożliwiające przenoszenie między pomieszczeniami klimatyzator zamontowany na stałe
Dodatkowe funkcje brak filtracja i/lub jonizacja powietrza
Cena stosunkowo niska cena urządzenia stosunkowo wysoka cena zakupu

 

Nie ulega wątpliwości, że klimatyzatory typu SPLIT działają znacznie efektywniej, mają więcej funkcji dodatkowych i cechują się niższym poborem energii, więc nie wpływają na wysokość rachunków. Ostateczny wybór rodzaju klimatyzacji zależny jest jednak od potrzeb i możliwości użytkownika.

 

Jeśli klimatyzacja będzie używana sporadycznie, montaż stacjonarnego urządzenia nie będzie opłacalny. Rozwiązanie SPLIT jest dobrym pomysłem, gdy planujesz używać klimatyzatora przez wszystkie ciepłe miesiące i/lub ogrzewać nim w okresach przejściowych. Jednostki przenośne sprawdzą się natomiast wszędzie tam, gdzie z jakichś przyczyn rozwiązanie stacjonarne nie jest możliwe do zrealizowania.

 

Prawidłowy dobór klimatyzacji to gwarancja komfortu użytkowania

Zadaniem klimatyzacji jest zwiększenie komfortu przebywania w mieszkaniu. Aby to się udało, konieczne jest jej prawidłowe dobranie do swoich potrzeb. Weź pod uwagę wydajność urządzenia oraz głośność pracy. Klimatyzacja nie powinna przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu ani wpływać znacząco na wysokość rachunków. Istotne jest również jej prawidłowe umiejscowienie, które sprawia, że zimne powietrze nie uderza prosto w domowników. Kupując klimatyzator typu SPLIT, wybieraj raczej urządzenia z dodatkowymi filtrami i opcją jonizacji powietrza. Zadbają one nie tylko o warunki termiczne, ale także jakość tego, czym oddychasz na co dzień. Współczesne klimatyzatory mogą również pięknie wyglądać.

 

Wydajność i funkcje dodatkowe to jednak nie wszystko. Wybieraj sprzęt od sprawdzonych firm, które zapewniają prawidłową instalację urządzenia i oferują jego okresowe przeglądy. Dbaj o czystość i serwisowanie, a także stosuj się do zaleceń producenta dotyczących sposobu użytkowania. Wszystko to sprawi, że klimatyzator będzie prawidłowo funkcjonował przez wszystkie lata deklarowanej żywotności.

Kim jesteśmy?

Sklep Aero7.pl działa od 2011 roku. Działalność firmy dzieli się na część handlową i usługową. W sklepie Aero7.pl znajdą Państwo sprzęt do tzw. obróbki powietrza czyli taki, dzięki któremu możemy regulować jego temperaturę lub wilgotność.

Zobacz również:

Klimatyzatory multisplit do 4 pomieszczeń

Potrzebujesz pomocy w wyborze najlepszego klimatyzatora do 4 pomieszczeń? Skorzystaj z naszego poradnika – sprawdź, jakie urządzenia będą dobrze sprawować się na takiej powierzchni.        

Zakup klimatyzacji z montażem - 8% vat czy 23% vat?

Ile kosztuje klimatyzacja? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Całościowe koszty zakupu jednostki i montażu uzależnione są od kilku czynników, wśród których najistotniejsze okazuje się połączenie usług oraz miejsce instalacji urządzenia. Dla kogo jest więc...

Klimatyzacja zewnętrzna i wewnętrzna

Montaż standardowej klimatyzacji typu split i multisplit zawsze będzie wiązał się z koniecznością zainstalowania jednostki zewnętrznej. I tu najczęściej padają pytania ze strony klienta – gdzie ją zamontować? Czy potrzebuję zezwolenia? Jakie rodzaje klimatyzatorów w...