Czynnik chłodniczy R32

Tańszy, wydajniejszy i przede wszystkim bardziej ekologiczny – tak w skrócie moglibyśmy opisać zalety czynnika chłodniczego R32 w stosunku do R410A. Zobacz dlaczego coraz więcej pojawia się na rynku urządzeń, które pracują na czynniku R32.

 

R32 czy R410A?

Czynnik chłodniczy R32 (czyli difluorometan) stosowany jest w układach klimatyzacji i coraz częściej zastępuje R410A. Także producenci czynników chłodniczych i branżowe organizacje rekomendują jak najszybsze przechodzenie na używanie R32. Jego niewątpliwą zaletą, która bezsprzecznie miała wpływ na szybki wzrost jego popularności, jest bardzo niewielkie oddziaływanie substancji na środowisko naturalne. Wskaźnik tworzenia efektu cieplarnianego (GWP) dla czynnika R32 jest prawie trzy razy niższy niż dla wypieranego przez niego  R410A. Dodatkowo podczas napełniania urządzeń można ograniczyć ilość użytego środka aż o 30% w porównaniu z wypieranym przez niego R410A, co sprawia, że jest zdecydowanie bardziej ekologiczny. Dzięki temu parametrowi możliwe jest również ograniczenie wielkości rurociągów i zwiększa wydajność całego układu. Kolejnym z plusów R32 jest jego koszt, który jest o około 1/5 niższy niż czynnika R410A, i tu warto wspomnieć, że cena tego drugiego stale rośnie.

 

 

 

 

Należy też pamiętać, że R410A został całkowicie wycofany z obrotu w nowych urządzeniach już w 2015 roku (do celów serwisowych będzie go można stosować jeszcze przez jakiś czas), więc rezygnacja z niego jest nieunikniona. Spośród innych zamienników to właśnie R32 oferuje najlepsze parametry i łatwe przystosowanie obsługi serwisowej, więc jasne jest, że najprawdopodobniej to on stanie się następcą R410A.

 

Wydajność czynnika R32

Warto również wspomnieć, że przeprowadzone badania wykazują, iż czynnik R32 jest wydajniejszy nawet o 14-16%, w zależności od tego, czy urządzenie pracuje w trybie chłodzenia czy grzania, a efektywność sprzętu wzrasta nawet o 10%. Kolejnym z atutów R32 jest wyższa temperatura wody grzewczej, która osiąga 65°C. Dla osób pracujących przy serwisie urządzeń dużym ułatwieniem, przyspieszającym pracę, jest jednorodna konsystencja difluorometanu, która pozwala na uzupełnianie instalacji bez konieczności wcześniejszego jej opróżniania. Jednorodność czynnika ułatwia także pracę podczas wykrycia wycieku, a ograniczenie jego ilości sprawia, że koszty naprawy są zdecydowanie niższe. R32 – w przeciwieństwie do R410A – można doładowywać do sprzętów zarówno, kiedy znajduje się w stanie gazowym, jak też w postaci ciekłej, co pozwala wybrać serwisantowi wygodniejszy dla niego sposób pracy. Zmiana czynnika chłodzącego nie ma wpływu na konieczność dokonywania okresowych kontroli oraz założenia karty urządzenia.

 

Jak pracować z czynnikiem R32?

Podczas pracy z czynnikiem chłodniczym R32 sprawdzi się większość narzędzi, które używane są z R410A. Należą do nich między innymi:

  • manometr,
  • waga,
  • obcinarka
  • zaginarka
  • wykrywacz nieszczelności,
  • stacja odzysku czynnika.

Przystępując do prac serwisowych, należy upewnić się, że wykrywacz nieszczelności oraz stacja odzysku posiadają odpowiedni wpis w dokumentacji, pozwalający na pracę z R32. Co prawda z technicznego punktu widzenia – nie ma najmniejszych przeszkód, aby ich używać, jednak brak wpisu w dokumentacji może skutkować zawieszeniem certyfikatu firmy, a nawet odpowiedzialnością prawną. Złożoną sprawą jest używanie pompy próżniowej, która w teorii powinna posiadać zapewnienie producenta o możliwości pracy z układami wypełnionymi R32. W praktyce jednak działanie jej nie jest powiązane z czynnikiem chłodniczym. To, czy pompa ma być przystosowana do R32, może indywidualnie rozstrzygnąć konkretny inspektor UDT.

 

Serwisanci pracujący z R32 muszą pamiętać o tym, iż butle, w których znajduje się czynnik, mają łącze z gwintem lewym, dlatego może być konieczne zaopatrzenie się w przejściówkę z gwintu prawego. W innych przyłączach gwint pozostaje niezmieniony. Łączenie urządzeń także pozostaje bez żadnych zmian i wykonuje się je metodą kielichową.

 

Dobór czynnika R32 do urządzenia

W momencie dobierania urządzeń pracujących na czynniku R32 trzeba pamiętać o kilku istotnych regułach. Przede wszystkim – w zależności od klimatyzatora i ilości czynnika – pomieszczenie powinno być większe niż minimum zalecane przez producenta. Pomieszczenia, przez które przechodzi instalacja, jak również te, w których instalowane jest samo urządzenie, muszą być dobrze wentylowane. Z racji tego, że R32 jest bezwonny i bezbarwny niezbędne jest zamontowanie czujników wycieku. Muszą być one montowane przy ziemi, ponieważ czynnik ten jest cięższy od powietrza.

 

Do samozapłonu czynnika może dojść w temperaturze 648°C, dlatego został zakwalifikowany według normy ISO 817 do grupy A2L jako środek o niskim stopniu palności. Wyładowania elektryczne, iskry wytwarzane przez przełączniki czy przekaźniki nie są w stanie zainicjować zapłonu. Poza otwartym ogniem praktycznie nie ma możliwości zapłonu, jednak nawet w tym przypadku należy przestrzegać zaleceń, by opróżnić i przepłukać instalację przed przystąpieniem do np. lutowania.

 

Aby uchronić się przed wyciekiem z klimatyzacji, warto wybrać model, który posiada funkcję sygnalizowania wycieku. Przykładem takiego klimatyzatora jest Rotenso Ukura U35Wi.

 

klimatyzator Rotenso Ukura U35Wi

Górna i dolna granica palności czynnika R32

Ważnym parametrem, informującym o łatwości zapalenia R32 jest górna i dolna granica palności. Stężenie czynnika w powietrzu powyżej lub poniżej tych parametrów, to nie ulegnie ona zapaleniu. W praktyce oznacza to, że nawet przy wypływie całego czynnika z większości klimatyzatorów, w pomieszczeniu o objętości 15m3 stężenie nie osiągnie nawet dolnej granicy palności.

 

Podsumowując: możemy z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że R32 jest idealnym następcą czynnika chłodzącego R410A. Nie ulega wątpliwości, że bez względu na obowiązujące regulacje prawne, większość osób pracujących z tego rodzaju substancjami bardzo szybko podejmie decyzję o zmianie czynnika na R32.

 

Kiedy można zastosować czynnik chłodniczy R32?

  • Jeśli masz instalacje przygotowaną na R410 można wymienić urządzenie na R32
  • Po 2025 r. korzystanie z czynnika R32 będzie obowiązkiem, dlatego nie warto już inwestować w klimatyzację z czynnikiem R410A.

 

 

 

Kim jesteśmy?

Sklep Aero7.pl działa od 2009 roku. Działalność firmy dzieli się na część handlową i usługową. W sklepie Aero7.pl znajdą Państwo sprzęt do tzw. obróbki powietrza czyli taki, dzięki któremu możemy regulować jego temperaturę lub wilgotność.

Montaż i serwis klimatyzacji w całej Polsce

Zobacz również:

Klimatyzacja do mieszkania - poradnik kupującego

Zastanawiasz się ile kosztuje utrzymanie klimatyzacji? Zobacz porównanie kosztów utrzymania dwóch różnych urządzeń. Artykuł pomoże Ci w wyborze odpowiedniej klimatyzacji do mieszkania czy domu.

Klimatyzatory ścienne lg

Klimatyzatory ścienne LG pozwolą przetrwać upalne dni. Czym się cechują? Jaki model będzie najlepszy dla Ciebie? Jeśli zastanawiasz się nad zakupem odpowiedniego modelu, to przeczytaj ten tekst i rozwiej swoje wątpliwości...

Klimatyzacja split - rodzaje, funkcje, montaż, zasady działania

Klimatyzatory typu split to z pewnością jeden z najwydajniejszych sposobów na zapewnienie optymalnej temperatury przez cały rok. Sprawdź, jakie są rodzaje klimatyzacji, a także, na jakie parametry należy zwrócić uwagę przy...

Montaż klimatyzacji na elewacji budynku - zgoda wspólnoty

Sprawdź wytyczne dotyczące montażu klimatyzacji na elewacji budynku. Przekonaj się, na co w szczególności należy zwrócić uwagę wybierając odpowiedni model klimatyzacji.

Jak dobrać wydajność klimatyzacji?

Sprawdź, jak dobrać wydajność klimatyzatora do powierzchni i kubatury pomieszczenia. Zobacz od czego zależy zapotrzebowanie na moc chłodzenia.

Parametry techniczne klimatyzacji - czym się kierować?

Wydajność, klasa energetyczna czy głośność urządzenia? Czy wiesz, które parametry mają kluczowe znaczenie przy wyborze klimatyzacji? Sprawdź 10 najważniejszych parametrów, na które powinieneś zwrócić uwagę, jeżeli...

Jak wybrać klimatyzację do biura?

Komfortowe warunki pracy oznaczają lepsze samopoczucie, większą motywację do wykonywania swoich obowiązków i w rezultacie także większą wydajność pracowników. Jednak zarówno zbyt gorąca, jak i za chłodna temperatura w...

Montaż klimatyzacji split - aspekty techniczne

Planujesz zakup i montaż klimatyzacji? Przedstawiamy krok po kroku, jak wygląda montaż klimatyzacji.

Montaż klimatyzacji - aspekty prawne

Jakie uprawnienia należy posiadać, aby zamontować klimatyzację? Dowiedz się, jakie wymagania prawne należy spełnić podczas montażu klimatyzacji, a także kto może wykonać montaż.

Klimatyzatory multisplit do 2 pomieszczeń

Szukasz klimatyzatora, który doskonale poradzi sobie ze schłodzeniem lub ogrzaniem 2 pomieszczeń? Sprawdź, jakie klimatyzatory multisplit polecamy do większych powierzchni.

Klimatyzatory multisplit do 3 pomieszczeń

Zastanawiasz się, jakie klimatyzatory są najlepsze do dużych powierzchni? Polecamy wybrane modele klimatyzatorów LG i Rotenso – dowiedz się, jakie urządzenia sprawdzą się w przypadku 3 pomieszczeń.

Czy klimatyzacja jest zdrowa?

Na temat klimatyzacji i jej działania krąży wiele mitów. Z jednej strony nie wyobrażamy sobie pracy w upalnych biurach bez dostępu do schłodzonego strumienia powietrza. Z drugiej jednak strony, czy zimne powietrze jest dla nas w...

Klimatyzatory multisplit do 4 pomieszczeń

Potrzebujesz pomocy w wyborze najlepszego klimatyzatora do 4 pomieszczeń? Skorzystaj z naszego poradnika – sprawdź, jakie urządzenia będą dobrze sprawować się na takiej powierzchni.

Używamy cookies

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.
Płatności PayU Płatności
online
Darmowa dostawa Darmowa
dostawa
30 dniowe prawo zwrotu 30 dniowe
prawo zwrotu
Bezpieczne zakupy Bezpieczne
zakupy