W związku z trwającą pandemią COVID-19 pojawiła się potrzeba rozwiązań, które będą w stanie uchronić mieszkania przed wirusem SARS-CoV-2. Producenci klimatyzacji ściennej szybko ją rozpoznali i rozpoczęli pracę nad technologiami neutralizującymi groźne drobnoustroje. Wśród nich znajduje się Haier, który postawił na promieniowanie UV-C, czyli światło ultrafioletowe o bardzo małej długości fal. Czym się charakteryzuje? Jak wirus na nie reaguje? W jaki sposób klimatyzatory Haier chronią użytkowników?
Klimatyzatory Haier to topowe urządzenia zapewniające optymalne warunki termiczne w mieszkaniach ludzi na całym świecie. Ponad 30-letnie doświadczenie producenta przekłada się na dokładne zrozumienie potrzeb klientów, co owocuje wprowadzaniem coraz bardziej zaawansowanych technologii. To natomiast przekłada się na jakość użytkowania oferowanych urządzeń. W 2021 roku możemy zobaczyć, jak klimatyzacja domowa wykorzystuje promieniowanie UV. Co to oznacza dla użytkowników?
UV (ultrafiolet) to promieniowanie elektromagnetyczne o długości fali od 100 do 400 nm. Pozostaje niewidzialne dla człowieka, dla którego zakres światła widzialnego rozpoczyna się od ok. 380 nm. Ultrafiolet można podzielić na 3 rodzaje ze względu na jego wpływ na organizmy żywe:
Promieniowanie ultrafioletowe pochodzące ze słońca jest w dużej mierze pochłaniane przez ziemską atmosferę. Dzięki temu do powierzchni Ziemi w ogromnej większości dociera jedynie UV-A. Możliwe jest jednak sztuczne wytworzenie promieniowania UV-C, które od 40 lat jest powszechnie wykorzystywane w dezynfekcji. Stosuje się do tego laser czy lampy LED. Dzięki temu, że działa bezpośrednio na kwasy nukleinowe w wirusach, uszkadza ich strukturę DNA i RNA. W ten sposób uniemożliwia im namnażanie się i infekowanie, przez co drobnoustroje stają się niegroźne, co producent postanowił wykorzystać w klimatyzacji ściennej Haier.
Możliwości oddziaływania promieniowania UV-C na organizmy żywe zostały dostrzeżone przez producenta klimatyzacji ściennej Haier, który postanowił je wykorzystać. W tym celu zamontował na parowniku lampę LED emitującą promienie o długości fali 270-280 nm. Promienie są generowane w pobliżu wlotu powietrza, dzięki czemu wirusy i inne drobnoustroje, które przepływają przez klimatyzator ścienny Haier, są na nie narażone. Z urządzenia wypływa powietrze pozbawione drobnoustrojów zdolnych do reprodukcji i dlatego użytkownicy mogą być spokojni o swoje zdrowie. Ze względu na to, że lampę zamknięto w szczelnej obudowie, rozwiązanie jest całkowicie bezpieczne dla człowieka.
Producent klimatyzatorów ściennych Haier postanowił sprawdzić skuteczność technologii sterylizacji UV-C. W tym celu nawiązał oficjalną współpracę z organizacją badawczą Texcell S.A., która przeprowadziła testy (Non-GLP VIRAL CLEARANCE STUDY – FIO) rozwiązania w profesjonalnym laboratorium badawczym w Paryżu. Badania zostały wykonane w przestrzeni o kubaturze 45 litrów. Na ich podstawie wykazano, że sterylizacja UV-C jest w stanie w ciągu 1 godziny zahamować rozwój wirusa SARS-CoV-2 ze skutecznością do 99,998%.
W zależności od wielkości przestrzeni obsługiwanej przez klimatyzację ścienną Haier czas, w jakim urządzenie będzie w stanie odnieść oczekiwany efekt, może się różnić. Należy mieć także na uwadze fakt, że klimatyzatory Haier nie są urządzeniami medycznymi i należy mimo wszystko nadal przestrzegać lokalnych zaleceń sanitarnych. Jednak wykorzystanie technologii sterylizacji UV-C umożliwia znaczne ograniczenie ryzyka zarażenia wirusem SARS-CoV-2. Warto docenić sprawną odpowiedź producenta na zapotrzebowanie i aktualną sytuację światową.
Sterylizacja UV-C to jedno z wielu rozwiązań, które producent klimatyzacji ściennej Haier postanowił wdrożyć do swoich urządzeń. Na uwagę zasługuje również technologia oczyszczania 56°C Steri Clean, która podgrzewa wymiennik do temperatury 56°C na 30 minut, aby efektywnie zabić bakterie i wirusy osiadające na jego powierzchni. To bezpośrednio przekłada się na jakość powietrza z klimatyzatora.
Haier wprowadził także antybakteryjną powłokę z nanocząsteczkami srebra Self Hygiene, która została nałożona na elementy kanału cyrkulacji powietrza. Pleśń czy bakterie w kontakcie z jonami srebra ulegają zniszczeniu, co ogranicza ich rozwój we wnętrzu klimatyzatorów ściennych.
W klimatyzatorach ściennych z serii JADE Plus producent postanowił zastosować również technologię Self Purify z zaawansowanym filtrem IFD. Dzięki temu urządzenie charakteryzuje się wydajnością CADR (Clean Air Deliver Rate) na poziomie do 300 m³/h. W ten sposób może konkurować pod tym względem z profesjonalnymi oczyszczaczami powietrza. Funkcja Self Purify generuje elektryczność statyczną, która przyciąga zanieczyszczenia takie jak pyłki czy alergeny, co pozwala na swobodne oddychanie alergikom.
Biorąc pod uwagę liczbę rozwiązań w klimatyzatorach ściennych Haier, które odpowiadają za czystość i jakość wydmuchiwanego powietrza, producent dokonał ogromnych starań, aby zaspokoić potrzeby użytkowników jego urządzeń. W związku z tym mogą odczuć spokój, gdy w pomieszczeniu pracuje urządzenie tej marki, ponieważ mają pewność, że pochodzący z niego nawiew jest czysty.
Najbardziej wymagający użytkownicy powinni skupić się na dwóch seriach klimatyzacji ściennej Haier. Pierwsza z nich to Haier FLEXIS Plus, która dysponuje zarówno sterylizacją UV-C, jak i oczyszczaniem 56°C Steri Clean czy antybakteryjną powłoką Self Hygiene. Dzięki połączeniu wszystkich rozwiązań powietrze nie zawiera zanieczyszczeń, a wnętrze urządzenia pozostaje w nieskazitelnym stanie, pozbawione nieprzyjemnych zapachów, drobnoustrojów czy grzybów. Sprzęt jest wydajny, a przy tym charakteryzuje się niskim poziomem głośności, dzięki czemu zapewnia duży komfort osobom przebywającym w obsługiwanym wnętrzu.
Seria klimatyzatorów ściennych Haier JADE Plus nie posiada sterylizacji UV-C, jednak została wyposażona w technologię Self Purify z filtrem IFD, co także zapewnia w wysokim stopniu ochronę przed zanieczyszczeniami, a szczególnie przed alergenami. Dzięki temu ten model dobrze sprawdzi się w przypadku alergików. Dodatkowo urządzenie dysponuje również 56°C Steri Clean czy Self Hygiene, które skutecznie dbają o wnętrze sprzętu. Klimatyzator jest również bardzo cichy (od 15 dB).
Sterylizację UV-C oraz funkcje 56°C Steri Clean posiadają również klimatyzatory ścienne Haier PEARL Plus, które także skutecznie dbają o jakość wydmuchiwanego powietrza. Jednak producent nie wyposażył ich w antybakteryjną powłokę z nanocząsteczkami srebra Self Hygiene, czym znacznie różnią się od FLEXIS Plus. Mimo tego nadal są godne uwagi ze względu na wysoką klasę energetyczną, niski poziom głośności oraz technologię efektywnego rozprowadzania nawiewu Coanda Plus oraz niższą cenę.