Montaż klimatyzacji - aspekty prawne

Jakie uprawnienia należy posiadać, aby zamontować klimatyzację? Dowiedz się, jakie wymagania prawne należy spełnić podczas montażu klimatyzacji, a także kto może wykonać montaż.

 

Klimatyzacja a ustawa f-gazowa

Klimatyzacja staje się coraz to powszechniejszym elementem wyposażenia naszych biur i domów.  Warto jednak pamiętać, że zarówno użytkowanie, jak i montaż klimatyzacji muszą odbywać się w zgodzie z obowiązującymi wymaganiami prawnymi. W trosce o środowisko wprowadzono przepisy, których przestrzeganie ma doprowadzić do ograniczenia emisji szkodliwych gazów cieplarnianych. Wytyczne dla osób użytkujących klimatyzację, fachowców instalujących takie urządzenia, a także serwisantów określa tzw. ustawa f-gazowa (ustawa o substancjach zubożających warstwę ozonową SZWO wydana 15 maja 2015 roku). Nowelizacja tej ustawy została przeprowadzona wraz z początkiem 2018 roku w celu dostosowania polskich przepisów prawnych do rozporządzeń unijnych.

 

Do grupy f-gazów zalicza się substancje, w których skład wchodzi fluor – np. R410A, R404A, R134A i R32. To właśnie one znajdują zastosowanie w systemach klimatyzacyjnych jako czynniki chłodzące. Coraz większa świadomość ekologiczna konsumentów, zaostrzenie przepisów oraz podwyżka cen f-gazów wymusza na producentach klimatyzatorów zastępowanie szkodliwych dla środowiska substancji, tymi proekologicznymi i niosącymi ze sobą znacznie mniejsze ryzyko. Przykładowo, zgodnie z rozporządzeniem z 2015 roku, serwisowanie klimatyzacji, w których zostały zastosowane substancje R404A i R507A, od 2020 roku ma zostać zakazane. Z kolei czynnikiem chłodniczym, który jest najbardziej przyjazny dla środowiska, a jednocześnie zapewnia wysoką wydajność i bezpieczeństwo użytkowania jest czynnik chłodniczy R32. I to właśnie ten typ czynnika będzie obowiązkowo stosowany w klimatyzatorach po 2025r.

 

Kategorie urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych

Zgodnie z ustawą f-gazową urządzenia można podzielić na kategorie A, B, C i D. Przynależność do konkretnej grupy jest uzależniona od wagi czynnika, którym zostało napełnione urządzenie f-gazowe. Oto jak wygląda ustalony podział na kategorie:

  • kategoria A - urządzenia zawierające do 3 kg czynnika w układzie. W przypadku urządzeń hermetycznie zamkniętych*, do tej grupy mogą być zaliczone także klimatyzatory zawierające mniej niż 6 kg czynnika,
  • kategoria B – urządzenia o zawartości czynnika mieszczącej się w przedziale więcej niż 3 kg – mniej niż 30 kg. W tej kategorii znajdują się głównie klimatyzatory ścienne SPLIT, w których ilość czynnika chłodniczego mieści się w tych granicach
  • kategoria C – urządzenia o zawartości czynnika mieszczącej się w przedziale ponad 30 kg - mniej niż 300 kg,
  • kategoria D – urządzenia zawierające więcej niż 300 kg czynnika w układzie.

*klimatyzatory typu SPLIT oraz MULTISPLIT należą przeważnie do urządzeń hermetycznie otwartych, co oznacza, że czynnik chłodniczy jest uzupełniany przez montera. Warto wybrać montera, który przeprowadzi montaż urządzenia w ten sposób, że czynnik chłodniczy nigdy nie wycieknie z klimatyzatora.

 

 

aspekty prawne montażu klimatyzacji
Instalacja klimatyzatora przez uprawnionego fachowca

 

Obowiązki wynikające z ustawy f-gazowej

W ustawie f-gazowej zostały określone następujące kwestie związane z montażem klimatyzacji:

  1. Założenie karty urządzenia – zgodnie z rozporządzeniem w przypadku urządzenia zwierającego więcej niż 3 kg czynnika (lub więcej niż 6 kg w przypadku urządzeń monoblokowych) i moc wyższą niż 13 kW, konieczna jest jego rejestracja w CRO – Centralnym Rejestrze Operatorów. Pierwszą kartę urządzenia należy założyć do 15 dni roboczych od momentu zakończenia instalacji klimatyzatora. Wtedy też powinny znaleźć się w niej wpisy dotyczące instalacji urządzenia oraz przeprowadzenia kontroli szczelności układu. Osobą, na której spoczywa obowiązek rejestracji urządzenia, jest operator (tj. właściciel urządzenia),
  2. Wpis w CRO – każdorazowo do 15 dni roboczych od momentu zakończenia konkretnych czynności (m.in. instalacji klimatyzatora, przeprowadzenia kontroli szczelności układu, prac serwisowych, naprawy urządzenia, demontażu jednostki) występuje obowiązek dokonania wpisu w uprzednio założonej karcie urządzenia. Warto jednak zaznaczyć, że wpisów do karty może dokonać wyłącznie osoba z uprawnieniami f-gazowymi (certyfikatem dla personelu),
  3. Czynności wykonywane wyłącznie przez osoby uprawnione – wykonywanie określonych czynności w zakresie urządzeń f-gazowych wymaga posiadania certyfikatu dla personelu. Tego typu uprawnienia są niezbędne w przypadku instalacji klimatyzatora, sprawdzania szczelności układu, odzysku czynnika roboczego i świadczenia usług serwisowych.
  4. Jak najszybsze przeprowadzanie niezbędnych napraw – w przypadku wykrycia nieszczelności układu urządzenia, naprawę trzeba przeprowadzić tak szybko, jak to możliwe. Oczywiście należy zlecić ją certyfikowanej firmie i pamiętać, by po jej zakończeniu dokonać odpowiedniego wpisu w karcie urządzenia w CRO,
  5. Przeprowadzanie regularnych kontroli szczelności układów klimatyzatorów – wyznaczona częstotliwość kontroli różni się w zależności od wagi napełnienia jednostki czynnikiem chłodniczym. W przypadku, gdy klimatyzator zawiera między 5 a mniej niż 50 ton ekwiwalentu CO2 kontrole trzeba przeprowadzać przynajmniej raz w roku. Posiadacze urządzeń zawierających od 50 ton ekwiwalentu CO2 muszą przeprowadzać je częściej – nie rzadziej niż raz na pół roku. Natomiast w przypadku urządzeń zawierających ponad 50 ton ekwiwalentu CO2 wymagane są kontrole co 3 miesiące.

 

Trzeba także zaznaczyć, że w przypadku niestosowania się do określonych przepisów, zarówno użytkownik, jak i firma funkcjonująca w branży klimatyzacyjnej, mogą zostać ukarani grzywną.

 

 

 

comments powered by Disqus
Kategorie

Kim jesteśmy?

Sklep Aero7.pl działa od 2009 roku. Działalność firmy dzieli się na część handlową i usługową. W sklepie Aero7.pl znajdą Państwo sprzęt do tzw. obróbki powietrza czyli taki, dzięki któremu możemy regulować jego temperaturę lub wilgotność.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Montaż klimatyzacji

Zobacz również

Montaż klimatyzacji na elewacji budynku - zgoda wspólnoty Montaż klimatyzacji na elewacji budynku - zgoda wspólnoty

Sprawdź wytyczne dotyczące montażu klimatyzacji na elewacji budynku. Przekonaj się, na co w szczególności należy zwrócić uwagę wybierając odpowiedni model klimatyzacji.

Czy klimatyzacja jest zdrowa? Czy klimatyzacja jest zdrowa?

Na temat klimatyzacji i jej działania krąży wiele mitów. Z jednej strony nie wyobrażamy sobie pracy w upalnych biurach bez dostępu do schłodzonego strumienia powietrza. Z drugiej jednak strony, czy zimne powietrze jest dla nas w pełni bezpieczne? Poznaj zasady bezpiecznego korzystania z klimatyzacji.

R32 - Czynnik chłodniczy przyszłości R32 - Czynnik chłodniczy przyszłości

Tańszy, wydajniejszy i przede wszystkim bardziej ekologiczny – tak w skrócie moglibyśmy opisać zalety czynnika chłodniczego R32 w stosunku do R410A. Sprawdź dlaczego coraz więcej na rynku pojawia się urządzeń pracujących na czynniku R32.

Klimatyzacja do mieszkania - poradnik kupującego Klimatyzacja do mieszkania - poradnik kupującego

Zastanawiasz się ile kosztuje utrzymanie klimatyzacji? Zobacz porównanie kosztów utrzymania dwóch różnych urządzeń. Artykuł pomoże Ci w wyborze odpowiedniej klimatyzacji do mieszkania czy domu.

Klimatyzacja split  - rodzaje, funkcje, montaż, zasady działania Klimatyzacja split - rodzaje, funkcje, montaż, zasady działania

Klimatyzatory typu split to z pewnością jeden z najwydajniejszych sposobów na zapewnienie optymalnej temperatury przez cały rok. Sprawdź, jakie są rodzaje klimatyzacji, a także, na jakie parametry należy zwrócić uwagę przy zakupie klimatyzatora typu split.

Montaż klimatyzacji SPLIT - aspekty techniczne Montaż klimatyzacji SPLIT - aspekty techniczne

Planujesz zakup i montaż klimatyzacji? Przedstawiamy krok po kroku, jak wygląda montaż klimatyzacji.

Jak dobrać wydajność klimatyzacji? Jak dobrać wydajność klimatyzacji?

Sprawdź, jak dobrać wydajność klimatyzatora do powierzchni i kubatury pomieszczenia. Zobacz od czego zależy zapotrzebowanie na moc chłodzenia.

Parametry techniczne klimatyzacji - czym się kierować? Parametry techniczne klimatyzacji - czym się kierować?

Wydajność, klasa energetyczna czy głośność urządzenia? Czy wiesz, które parametry mają kluczowe znaczenie przy wyborze klimatyzacji? Sprawdź 10 najważniejszych parametrów, na które powinieneś zwrócić uwagę, jeżeli rozważasz zakup klimatyzatora.

Jak wybrać klimatyzację do biura? Jak wybrać klimatyzację do biura?

Komfortowe warunki pracy oznaczają lepsze samopoczucie, większą motywację do wykonywania swoich obowiązków i w rezultacie także większą wydajność pracowników. Jednak zarówno zbyt gorąca, jak i za chłodna temperatura w pomieszczeniu biurowym może w bardzo dużym stopniu komfort ten naruszyć. Dowiedz

Klimatyzatory ścienne LG Klimatyzatory ścienne LG

Klimatyzatory ścienne LG pozwolą przetrwać upalne dni. Czym się cechują? Jaki model będzie najlepszy dla Ciebie? Jeśli zastanawiasz się nad zakupem odpowiedniego modelu, to przeczytaj ten tekst i rozwiej swoje wątpliwości. Producent zadbał bowiem o to, aby każdy znalazł coś dla siebie.

Klimatyzatory multisplit do 2 pomieszczeń Klimatyzatory multisplit do 2 pomieszczeń

Szukasz klimatyzatora, który doskonale poradzi sobie ze schłodzeniem lub ogrzaniem 2 pomieszczeń? Sprawdź, jakie klimatyzatory multisplit polecamy do większych powierzchni.

Klimatyzatory multisplit do 3 pomieszczeń Klimatyzatory multisplit do 3 pomieszczeń

Zastanawiasz się, jakie klimatyzatory są najlepsze do dużych powierzchni? Polecamy wybrane modele klimatyzatorów LG i Rotenso – dowiedz się, jakie urządzenia sprawdzą się w przypadku 3 pomieszczeń.

Klimatyzatory multisplit do 4 pomieszczeń Klimatyzatory multisplit do 4 pomieszczeń

Potrzebujesz pomocy w wyborze najlepszego klimatyzatora do 4 pomieszczeń? Skorzystaj z naszego poradnika – sprawdź, jakie urządzenia będą dobrze sprawować się na takiej powierzchni.

Darmowa dostawa

Płatności online

30 dniowe prawo zwrotu

Bezpieczne zakupy

Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym sklepie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania sklepu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego sklepu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności sklepu.