Klimatyzacja split - typy, funkcje, montaż

Klimatyzatory typu split to z pewnością jeden z najwydajniejszych sposobów na zapewnienie optymalnej temperatury przez cały rok. Duża ilość modeli na rynku sprawia, że możemy mieć problemy z wyborem optymalnego urządzenia do naszego domu lub biura. Sprawdź, jakie są rodzaje klimatyzacji, a także, na jakie parametry należy zwrócić uwagę przy zakupie klimatyzatora typu split.

 

Klimatyzatory split – funkcjonalność i wygoda

Klimatyzatory typu split to zdecydowanie bardzo funkcjonalne rozwiązanie, które doskonale sprawdza się w mieszkaniach oraz domach jednorodzinnych. Ich użytkowanie jest proste i bardzo wygodne, a co najważniejsze klimatyzatory te zapewniają funkcje:

  • chłodzenia
  • ogrzewania
  • filtracji powietrza
  • osuszania i wentylacji

 

Budowa klimatyzatorów split

Standardowy model klimatyzatora split składa się zasadniczo z dwóch jednostek:

  • jednostka wewnętrzna (parownik) - montowana jest w pomieszczeniu i odpowiada za ochładzanie powietrza. W jednostce wewnętrznej powinny znajdować się tylko cicho pracujące komponenty.
  • jednostka zewnętrzna (skraplacz) – instalowana jest na zewnątrz budynku. Wewnątrz montuje się głośniejsze elementy.

Jednostki połączone są przewodami, które transportują freon. W ten sposób tworzą zamknięty układ chłodniczy.  Dużą zaletą instalacji klimatyzatorów typu split jest to, że średnice przewodów freonowych są dużo mniejsze w porównaniu do rur powietrznych. Dzięki temu nie ma konieczności wywiercania dużych otworów w ścianie. Klimatyzacja posiada osobne zasilanie prądem i dedykowana jest do konkretnego pomieszczenia.

 

Technologia działania klimatyzatorów typu split nie jest szkodliwa dla otoczenia. Nie dochodzi do zjawiska napływu ciepłego powietrza w miejsce usuwanego, które wykorzystywane jest do ochłodzenia skraplacza. Skraplacz jest bowiem połączony przewodami freonowymi i znajduje się poza chłodzoną przestrzenią.

 

Klimatyzatory multisplit

Bardzo popularnym rozwiązaniem są także klimatyzatory typu multisplit. W urządzeniach tych do jednej jednostki zewnętrznej może być podłączonych więcej jednostek wewnętrznych. Najczęściej możliwe jest podłączenie do 5 jednostek wewnętrznych, ale dostępne są zaawansowane rozwiązania, do których można podpiąć nawet 9 jednostek. Oznacza to, że klimatyzacja może skutecznie chłodzić kilka niezależnych pomieszczeń. Zdecydowanie największą zaletą klimatyzacji multisplit jest montaż tylko jednej jednostki zewnętrznej. Dzięki temu z jednej strony zwiększa się estetyka otoczenia, ale z drugiej obniżają się koszty montażu całej instalacji. Ważnym elementem całego systemu klimatyzacji jest elektroniczny zawór rozprężony (EEV), który odpowiada za dawkowanie czynnika chłodniczego do konkretnej jednostki wewnętrznej, zależnie od obciążenia cieplnego. Nowoczesne systemy klimatyzacyjne wyposażone są w pompę ciepła, dzięki której układ może pracować także w trybie grzewczym.

 

Rodzaje klimatyzatorów

W instalacjach klimatyzacji typu Split lub MultiSplit można zastosować następujące typy urządzeń:

  • klimatyzatory ścienne – najpopularniejszy typ klimatyzatorów, które montuje się bezpośrednio na ścianie. Na rynku dostępny jest duży wybór klimatyzatorów ściennych o bardzo stylowym i eleganckim designie, dzięki temu klimatyzatory pasują zarówno do wnętrz tradycyjnych, jak i nowoczesnych. Najczęściej występują w kolorze białym, ale znajdziemy także szeroki asortyment klimatyzatorów w kolorze czarnym, grafitowym, czy z dodatkami chromowymi oraz drewnopodobnym wykończeniem. Producenci dokładają starań, aby klimatyzatory odznaczały się nie tylko efektownym designem, ale także pracowały cicho i wydajnie.
Pani włączająca klimatyzator
Klimatyzatory ścienne to najpopularniejsze rozwiązanie stosowane w domach i mieszkaniach
  • klimatyzatory ścienno-przysufitowe – klimatyzatory podsufitowe montuje się bezpośrednio na konstrukcji stropu. To rozwiązanie często stosuje się w wysokich pomieszczeniach.
  • klimatyzatory kasetonowe – Są bardzo praktyczne, gdyż nie zajmują powierzchni użytkowej we wnętrzu pomieszczenia. Najczęściej montuje się je w domach o wysokim standardzie. Poszczególne modele klimatyzatorów umożliwiają równomierne rozprowadzenie schłodzone powietrze w kilku kierunkach (od 1 do 4). Klimatyzatory tego typu znajdują coraz większe uznanie wśród klientów.
  • klimatyzatory kanałowe – rozwiązanie dedykowane do obiektów użyteczności publicznej oraz dużych pomieszczeń biurowych. Instalację wbudowuje się w strop, z wnętrza pomieszczenia widoczne są tylko kratki, przez które doprowadzane jest schłodzone powietrze.
  • klimatyzatory konsolowe –  montowane są najczęściej w dolnych częściach ścian. Wybierane są często do obiektów komercyjnych. Montuje się je w pomieszczeniach biurowych, konferencyjnych, czy obiektach administracji publicznej. Są skuteczne zarówno w ochładzaniu, jak i nagrzewaniu powietrza.
  • klimatyzatory przypodłogowe – ich wygląd zbliżony jest do grzejników. Są to urządzenia dość uniwersalne i wybierane najczęściej przez osoby, którym zależy na dyskretnym wkomponowaniu klimatyzatorów w design wnętrza. Klimatyzatory przypodłogowe mogą być montowane we wnękach, w rogach pomieszczeń – tak, aby obecność klimatyzatora nie rzucała się w oczy domownikom. Ten typ urządzeń dobrze sprawdza się także w obiektach komercyjnych.

 

Parametry i funkcjonalności klimatyzatorów split

Zależnie od wielkości pomieszczenia, w którym ma pracować klimatyzator, należy dobrać urządzenie o optymalnej mocy. Ze względu na ogromny wybór klimatyzatorów oraz wielość funkcji, które spełniają, trudno jest podać optymalny zestaw parametrów technicznych. Przy zakupie klimatyzatorów warto zwrócić uwagę na następujące dane:

  • Poziom głośności klimatyzatorów ściennych typu split -  im cichsza praca, tym większy będzie komfort osób przebywających w pomieszczeniu. Zależnie od trybów, w którym pracuje klimatyzator ich głośność kształtuje się na poziomie 28 - 65 dB(A).
  • Wydajność energetyczna – poszczególne modele mogą być wyposażone w funkcję kontroli zużycia energii, która automatycznie dopasowuje poziom zużycia energii i wydajność urządzenia. Przykładem takiego klimatyzatora jest LG Artcool AC09BQ 2,5 kW (zestaw split). Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy uzyskać nawet o 57% wzrost wydajności urządzenia.
Klimatyzator LG Artcool AC09BQ 2,5 kW
Klimatyzator LG Artcool AC09BQ 2,5 kW
  • samooczyszczanie – dzięki tej funkcji zmniejsza się ryzyko rozwoju pleśni i ogranicza się poziom brzydkich zapachów w pomieszczeniu. Pozytywnie wpływa także na trwałość i wydajność samego urządzenia. Funkcja samooczyszczania została zastosowana  m.in. w klimatyzatorze Gree Lomo Luxury
Klimatyzator Gree Lomo Luxury
Klimatyzator Gree Lomo Luxury

 

 

Inne klimatyzatory mogą mieć wmontowane filtry antybakteryjne HEPA lub iAIE, które także odpowiadają za redukcję zanieczyszczeń. Modele te z powodzeniem mogą być polecane alergikom.

  • mierzenie temperatury w pomieszczeniu – czujnik temperatury zamontowany w pilocie pozwala dokładnie określić temperaturę, jaka panuje w pomieszczeniu. Dzięki temu możemy z łatwością ocenić, na jakim poziomie powinniśmy ustawić temperaturę klimatyzacji.
  • jonizator – jonizacja reguluje się ilość jonów dodatnich i ujemnych w powietrzu, co wpływa bezpośrednio na większy komfort przebywania w pomieszczeniach.
  • szeroki kąt nawiewu – nowoczesne klimatyzatory zaprojektowane są w taki sposób, aby powietrze było rozprowadzane równomiernie po całym pomieszczeniu. To rozwiązanie pozwala uniknąć sytuacji, w której prąd zimnego powietrza kierowany jest bezpośrednio na osoby znajdujące się w pomieszczeniu. Szeroki kąt nawiewu został zastosowany w modelu Rotenso Imoto I26Wi / I26Vo 2,6 kW
Rotenso Imoto I26Wi
Klimatyzator Rotenso Imoto I26Wi - 2,6 kW
 

 

  • różne tryby pracy – szczególnie przydatna może okazać się funkcja turbo, która w bardzo szybkim tempie dąży do uzyskania żądanej temperatury. Bardzo praktyczna jest także funkcja pracy w trybie cichym, która sprawdza się w nocy.
  • zarządzanie z poziomu aplikacji – nowoczesnymi klimatyzatorami można zarządzać z poziomu aplikacji. Dzięki temu będziesz mógł z łatwością monitorować ustawienia urządzenia oraz zostaniesz powiadomiony o wystąpieniu ewentualnych usterek. Przykładowo w klimatyzatorze LG Standard S12EQ dostępna jest aplikacja LG Smart ThinQ, która pozwala na szybkie i bezproblemowe sterowanie urządzeniem oraz identyfikowanie awarii.
LG Standard Plus PC12SQ 3,5 kW
Klimatyzator LG Standard Plus PC12SQ 3,5 kW

 

Jeżeli chciałbyś w prosty i szybki sposób porównać wybrane modele klimatyzatorów pod względem ich wydajności, opłacalności czy też posiadania dodatkowych funkcji, skorzytaj z rankingu klimatyzacji. Przygotowany przez nas ranking klimatyzatorów to obiektywne i rzetelne zestawienie. Regularnie aktualizujemy wyniki rankingu, dodając do niego coraz to nowsze modele klimatyzatorów. Korzystając z naszego rankingu będziesz mógł w bardzo przejrzysty sposób ocenić, jakie modele najlepiej odpowiadają twoim potrzebom, niezależnie od tego czy będziesz kierować się wydajnością, jakością czy ceną urządzenia.

Montaż klimatyzatorów split

Jednostkę wewnętrzną klimatyzatora split montuje się na ścianie nieco poniżej sufitu. Zużyte powietrze odprowadzane jest przewodami freonowymi poza budynek, dlatego wewnątrz przy włączonej klimatyzacji zawsze możemy cieszyć się świeżym powietrzem. Trudność montażu klimatyzacji typu split uzależniona jest od rodzaju klimatyzatora oraz dostępności miejsca, w którym chcemy go zainstalować. Warto jednak pamiętać, że niedawno weszła ustawa F-Gazowa, która zabrania sprzedaży klimatyzatorów osobom i firmą które nie ukończyły specjalistycznego szkolenia. Więc nawet my jako firma nie możemy sprzedać bez montażu klimatyzacji osobom bez ukończonego szkolenia z F-Gazów.

 

W pierwszej kolejności należy ustalić miejsca, w których będą montowane klimatyzatory. Wybór miejsca powinien gwarantować równomierne rozprowadzenie powietrza po danej przestrzeni. Nie jest zalecane, aby zimny strumień powietrza stale był nakierowany na osoby przebywające w pomieszczeniu. Takie rozwiązanie może doprowadzić do negatywnych konsekwencji zdrowotnych. Ponadto bardzo ważne jest, aby jednostki klimatyzacji były zamontowane w miejscach, które gwarantują łatwą dostępność w czasie ich serwisowania. Powinno się wybrać możliwie najkrótszą odległość pomiędzy jednostką zewnętrzną i wewnętrzną.

 

Montaż klimatyzacji rozpoczyna się od instalacji jednostki wewnętrznej. W tym celu w pierwszej kolejności montuje się stelaż jednostki wewnętrznej, a następnie wykonuje się otwór, przez który będzie przechodziła instalacja freonowa odprowadzająca skropliny. Aby zapewnić sprawny przepływ w instalacji, otwór powinien być wykonany z lekkim spadkiem w kierunku zewnętrznym. Poprowadzenie rury ze spadkiem na poziomie 3% umożliwia grawitacyjny odpływ skroplin. Do tak zamontowanej instalacji możemy wlać kilka litrów wody, które powinny spłynąć do tacy ociekowej. Mając pewność, że zapewniliśmy pełną drożność, należy podłączyć instalację chłodniczą

 

Przy montażu jednostki zewnętrznej należy pamiętać o idealnym wypoziomowaniu konstrukcji oraz zastosowaniu specjalnych gumowych podkładek, które uchronią instalację chłodniczą przed uszkodzeniami mechanicznymi. Jednostka zewnętrzna nie może być zamontowana bezpośrednio na ścianie, ponieważ wtedy nie zostanie zapewniony swobodny przepływ powietrza przez skraplacz. To w konsekwencji może utrudnić późniejsze serwisowanie klimatyzacji. Do zamontowanej jednostki zewnętrznej należy podłączyć instalację chłodniczą, w taki sposób, aby do wnętrza rurociągów nie dostawały się zanieczyszczenia.

Dalsze etapy montażu klimatyzacji to:

  • przeprowadzenie próby szczelności
  • wykonanie próżni w układzie klimatyzacyjnym
  • instalacja połączeń elektrycznych
  • napełnienie klimatyzacji czynnikiem chłodniczym

Montaż klimatyzacji to działanie wieloetapowe, dlatego najprostszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy fachowców oferujących montaż klimatyzacji.
 

Klimatyzator split – funkcja ogrzewania

Klimatyzatory typu split to bardzo funkcjonalne urządzenia. Nie tylko ochładzają wnętrza podczas upałów, ale także skutecznie dogrzewają pomieszczenia w chłodne dni. Jednostka zewnętrzna pochłania powietrze z zewnątrz, ogrzewa je, a następnie wymienia je  na zużyte powietrze z pomieszczenia. Ważne informacje dot. dogrzewania klimatyzatorami typu split:

  • najczęściej klimatyzatory radzą sobie z funkcją ogrzewania do minimalnej temperatury -15 st. C. Przy większych przymrozkach poszczególne podzespoły klimatyzatorów wyłączają się. Jeżeli chcesz wykorzystywać klimatyzatory Split, jako główne źródło dogrzewania pomieszczeń zimą, wybierz te, które niezawodnie radzą sobie w dużo niższych temperaturach, nawet do -25 st. C.
  • Działanie klimatyzatorów wymaga stałego dopływu energii elektrycznej. W przypadku awarii prądu klimatyzator nie będzie działał. Warto więc rozważyć zakup agregatów prądotwórczych.
  • Instalacja klimatyzatorów jest dużo prostsza i wygodniejsza niż prowadzenie rur centralnego ogrzewania.
  • Zasadniczą funkcją klimatyzatora jest jednak ochładzanie powietrza. Im chłodniej (zwłaszcza dotyczy się to temperatur ujemnych) tym wydajność ogrzewania maleje.

 

Klimatyzatory ścienne z montażem

Kim jesteśmy?

Sklep Aero7.pl działa od 2011 roku. Działalność firmy dzieli się na część handlową i usługową. W sklepie Aero7.pl znajdą Państwo sprzęt do tzw. obróbki powietrza czyli taki, dzięki któremu możemy regulować jego temperaturę lub wilgotność.

Zobacz również:

Parametry techniczne klimatyzacji - czym się kierować?

Wydajność, klasa energetyczna czy głośność urządzenia? Czy wiesz, które parametry mają kluczowe znaczenie przy wyborze klimatyzacji? Sprawdź 10 najważniejszych parametrów, na które powinieneś zwrócić uwagę, jeżeli rozważasz zakup klimatyzatora.      

Klimatyzatory multisplit do 2 pomieszczeń

Szukasz klimatyzatora, który doskonale poradzi sobie ze schłodzeniem lub ogrzaniem 2 pomieszczeń? Sprawdź, jakie klimatyzatory multisplit polecamy do większych powierzchni.        

Klimatyzatory multisplit do 3 pomieszczeń

Zastanawiasz się, jakie klimatyzatory są najlepsze do dużych powierzchni? Polecamy wybrane modele klimatyzatorów LG i Rotenso – dowiedz się, jakie urządzenia sprawdzą się w przypadku 3 pomieszczeń.