Pokój dzienny jako prawdziwe centrum życia każdego domu, wymaga dokładnie przemyślanych rozwiązań i stworzenia warunków, jak najbliższych ideałowi. W niniejszym poradniku podejmujemy ten temat, przedstawiając najważniejsze aspekty dotyczące właściwego doboru klimatyzatora do salonu i odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.
Salon to przestrzeń, w której życie rodzinne i towarzyskie łączy się z relaksem i codziennymi obowiązkami. Nic dziwnego, że klimatyzacja w tym pomieszczeniu cieszy się – zaraz obok sypialni – największą popularnością. W pokoju tym spędzamy najwięcej czasu w ciągu dnia, dlatego zapewnienie optymalnej temperatury i jakości powietrza ma kluczowe znaczenie dla komfortu.
Jednym z głównych argumentów, przemawiających za instalacją klimatyzacji w salonie, jest jego wielofunkcyjność. W przestrzeni tej często przebywa wiele osób jednocześnie, często z włączoną nagrzewającą się elektroniką, podnosząc temperaturę. Klimatyzatory pomagają w takim przypadku utrzymać równowagę cieplną, zapobiegając zarówno przegrzewaniu się wnętrza latem, jak i utracie ciepła w chłodniejszych miesiącach, jeśli urządzenie posiada funkcję grzania.
Innym istotnym aspektem jest poprawa jakości powietrza. Klimatyzatory, wyposażone w zaawansowane filtry, skutecznie eliminują zanieczyszczenia, których stężenie w salonie, ze względu na większy ruch, może być wyższe. Dzięki temu domownicy oddychać swobodniej nawet w okresach intensywnego pylenia roślin czy smogu.
Sprawdź nasz artykuł: Klimatyzacja dla alergika
Nie można też pominąć wpływu nowoczesnego sprzętu na estetykę i funkcjonalność wnętrza. Współczesne modele klimatyzatorów są projektowane tak, by harmonijnie wpasowywać się w aranżację salonu, nie zakłócając jego wystroju. Co ważne, dzięki cichej pracy działanie urządzenia pozostaje niemal niezauważalne.
Ostatecznie więc decyzja o montażu klimatyzacji w salonie to inwestycja nie tylko w komfort, ale i w zdrowie oraz jakość życia domowników. Odpowiednio dobrany system zapewni optymalne warunki o każdej porze roku, zwiększając jednocześnie funkcjonalność przestrzeni.
W zdecydowanej większości salonów dominują klasyczne klimatyzatory ścienne o konstrukcji typu split lub multisplit (w zależności od tego, czy chcemy chłodzić inne pomieszczenia). Podstawowym parametrem, który należy uwzględnić, jest zapotrzebowanie na moc chłodniczą, którą wstępnie możemy obliczyć z poniższego wzoru:
kubatura salonu [m3] x 40 = moc chłodnicza [W]
Zgodnie z nim, salon o powierzchni 25 m2 i wysokości 2,6 m wymagał będzie klimatyzatora o mocy chłodniczej około 2,6 kW. Nie jest to jednak jedyny czynnik, który należy wziąć pod uwagę.
Dobierając moc chłodniczą klimatyzatora do salonu, musimy uwzględnić liczbę okien, która determinuje ekspozycję wnętrza na światło słoneczne, a także obecność źródeł ciepła, w tym elektroniki, która nagrzewa się podczas normalnej pracy. Wybierając urządzenie, specjaliści biorą pod uwagę również (w przybliżeniu) średnią ilość osób, przebywających w pomieszczeniu na co dzień.
Prawidłowe umiejscowienie jednostki wewnętrznej klimatyzatora w salonie jest kluczowe dla zachowania jego pełnej efektywności i komfortu codziennego korzystania z przestrzeni. Najczęściej jest ona montowana około 20 cm poniżej sufitu – w takim położeniu zdecydowana większość urządzeń na rynku jest w stanie stworzyć idealny przepływ powietrza. Ważne jest, by jednostka nie była skierowana z bliskiej odległości bezpośrednio na miejsca, gdzie domownicy spędzają najwięcej czasu, np. w kierunku kanapy, foteli i stołu, co wywoływałoby dyskomfort.
Należy unikać montażu jednostki wewnętrznej nad źródłami ciepła, w tym elektroniki większej mocy. Podwyższona temperatura w tych miejscach może zakłócać pracę czujników klimatyzatora. W przypadku, gdy salon ma nieregularny układ lub jest połączony z innymi pomieszczeniami (np. kuchnią), firma wykonująca montaż powinna umieścić urządzenie tak, by zapewniała równomierne chłodzenie całej przestrzeni.
Hałas generowany przez klimatyzator pochodzi z dwóch głównych źródeł: dźwięków materialnych, wynikających z drgań elementów konstrukcyjnych oraz dźwięków powietrznych, związanych z przepływem powietrza i gazu chłodniczego. W jednostce wewnętrznej za większość emitowanego hałasu odpowiada wentylator.
Norma PN-87/B-02151/02 precyzyjnie określa dopuszczalne poziomy głośności w pomieszczeniach mieszkalnych: maksymalnie 40 dB(A) w godzinach dziennych (6.00–22.00) i 30 dB(A) w porze nocnej (22.00–6.00). Nowoczesna klimatyzacja do mieszkania z łatwością spełnia te wymagania, osiągając w najniższych trybach pracy (np. nocnym) wartości nawet poniżej 20 dB(A). W praktyce jest to wartość, porównywalna z szelestem liści, niemal niesłyszalna w codziennym użytkowaniu pokoju dziennego.
Planując zakup klimatyzatora do salonu, rekomendujemy zakup możliwie jak najcichszego modelu. Z uwagi na i tak większy ogólny poziom hałasu w tym pomieszczeniu, nie musimy jednak skupiać się na wyłącznie najcichszych urządzeniach na rynku – pamiętajmy, że salon to pomieszczenie stosunkowo duża i wykorzystywane głównie w dzień, a więc wymagające większej mocy chłodniczej.
Kwestii głośności klimatyzatorów poświęciliśmy poradnik: Jak głośno może pracować klimatyzacja?
Wybierając klimatyzator do salonu, warto zwrócić uwagę na funkcje, które zapewnią maksymalny komfort użytkowania i dostosowanie urządzenia do specyfiki tego pomieszczenia. Poniżej przedstawiamy najistotniejsze spośród nich.
W okresach przejściowych, takich jak wiosna czy jesień, dobry klimatyzator z funkcją grzania umożliwia szybkie i równomiernie podniesienie temperatury w salonie, zapewniając komfort bez potrzeby uruchamiania całego systemu grzewczego.
Funkcjonalność tego typu zapewniają nowoczesne modele inwerterowe, które pozwalają na odwrócenie obiegu i pobieranie ciepła z powietrza zewnętrznego, działając na zasadzie identycznej, co pompy ciepła typu powietrze-powietrze.
Szerzej temat ogrzewania za pomocą klimatyzacji omawiamy w naszym oddzielnym wpisie: Ogrzewanie klimatyzacją – zalety i wady.
Klimatyzatory przenośne mogą być rozwiązaniem dobrym do salonu w sytuacjach, gdy montaż urządzenia ściennego nie jest możliwy, np. w wynajmowanych mieszkaniach lub budynkach objętych ograniczeniami architektonicznymi (status zabytku). Należy jednak pamiętać, że generują one odczuwalnie wyższy poziom hałasu w porównaniu do jednostek ściennych i wymagają wykonania odpływu ciepłego powietrza za pomocą rury wywiewowej, np. poprzez system uszczelek okiennych.
Mimo tych wad, klimatyzatory przenośne są dobrym wyborem w sytuacjach awaryjnych lub wtedy, gdy priorytetem jest elastyczność i brak konieczności stałej instalacji. Przy odpowiednim doborze mocy urządzenie może skutecznie poprawić komfort termiczny w salonie – nawet jeśli nie jest to rozwiązanie idealne.