Klimatyzator do domu – wszystko, co warto wiedzieć przed instalacją

Klimatyzator ścienny to nie tylko najprostszy, ale także coraz tańszy sposób, by zapewnić optymalne warunki temperatury i wilgoci w domu. Choć jeszcze niedawno klimatyzacja w budynkach jednorodzinnych kojarzyła się z luksusem, wraz ze zmianami klimatycznymi stała się elementem podstawowego wyposażenia. Użytkownicy doceniają pozytywny wpływ na mikroklimat w pomieszczeniach i niską szkodliwość dla środowiska naturalnego. Z tego względu klimatyzatory stają się rozwiązaniami całorocznymi: latem chłodzą, w okresach przejściowych natomiast służą jako urządzenia grzewcze.

 

A co z negatywnym wpływem klimatyzacji na zdrowie mieszkańców? To mity, które wynikały z błędów przy montażu i niewłaściwego użytkowania. Prawidłowe wykonanie gwarantuje poprawę jakości powietrza i ma korzystny wpływ na zdrowie. Nowoczesne klimatyzatory ścienne do domu posiadają również szereg innowacyjnych technologii, które rozprowadzają powietrze nawet w najbardziej odległe zakątki pomieszczeń, omijając obecnych wewnątrz nich ludzi.

Jak wybrać klimatyzator ścienny do domu?

Klimatyzator domowy ma zapewnić optymalne warunki do życia, ale jednocześnie nie może nadwyrężać twojego budżetu. Nowoczesne urządzenia to na szczęście rozwiązania pobierające relatywnie niewiele prądu – energia potrzebna jest do ciągłego obiegu i sprężania czynnika chłodniczego. Jeśli chcesz korzystać z klimatyzacji jak najbardziej ekonomicznie, musisz właściwie dobrać jednostkę do swoich warunków mieszkaniowych – wybrać tę o odpowiedniej mocy chłodniczej. Następnie należy zadbać o jej prawidłowy montaż i użytkowanie zgodne ze wskazówkami producenta.

 

Montując klimatyzator ścienny, pamiętaj również, że dobiera się go do wielkości pomieszczenia, nie zaś całego domu czy piętra. Ściany i drzwi utrudniają przepływ powietrza. Jeśli więc chcesz efektywnie schłodzić czy ogrzać swój dom, dobierz jednostki o odpowiedniej mocy do każdego z pomieszczeń.

 

Instalacja klimatyzacji w kilku pomieszczeniach
Prawidłowa instalacja klimatyzacji w kilku pomieszczeniach

 

Koszty zakupu i eksploatacji

Jak wybrać klimatyzator o odpowiedniej mocy chłodniczej? W domach jednorodzinnych przyjmuje się założenie, że 0,1 KW wystarczy na efektywne chłodzenie 1 m2. W pomieszczeniu o powierzchni 25 m2 należy zatem zamontować jednostkę o mocy chłodniczej 2,5 KW. Pozwoli ona utrzymać optymalną temperaturę nawet w bardzo upalne dni. To oczywiście bardzo uproszczony wzór, który przyjmuje się dla ułatwienia wstępnych obliczeń kosztów. Aby dobrać odpowiednio moc klimatyzatora musisz wziąć pod uwagę także wysokość pomieszczenia, stronę nasłonecznienia i ilość oraz rozmiar okien. Istotna jest także liczba urządzeń elektrycznych wewnątrz.

 

Zwróć uwagę, że nie warto oszczędzać również na samym urządzeniu. Wyższej klasy klimatyzatory split cechują się niższym poborem prądu, a więc w dalszej perspektywie oznaczają niższe koszty eksploatacji. Dodatkowo, jeśli twój dom ma łączną powierzchnię nieprzekraczającą 300 m2, klimatyzacja traktowana jest tak samo, jak zwiększające na stałe komfort życia urządzenia do ogrzewania. Oznacza to, że możesz kupić ją wraz z usługą montażową na preferencyjnej stawce 8% VAT.

 

Klasa energetyczna oraz efektywność chłodzenia i grzania

Oszczędny klimatyzator ścienny to także ten, który cechuje się wysoką klasą energetyczną. To dane, które warto sprawdzać w przypadku zakupu jakiegokolwiek urządzenia działającego w oparciu o zasilanie prądem. Na rynku pojawiły się już urządzenia o klasie A+++. To m.in. efektywne klimatyzatory ścienne Haier lub energooszczędny klimatyzator ścienny Rotenso Mirai.

 

Oprócz klasy energetycznej wyznacznikiem wyboru oszczędnego klimatyzatora powinny stać się również parametry dotyczące sezonowej efektywności chłodzenia S.E.E.R. lub grzania S.C.O.P. Sprawdzaj je w zależności od trybu, na którym bardziej ci zależy. Pamiętaj, że im wyższy wskaźnik efektywności sezonowej, tym mniej energii pobierze urządzenie celem transportu ciepła.

 

Dodatkowe filtry i jonizacja

Nowoczesne klimatyzatory domowe wyposażone są również w innowacyjne technologie oferujące jonizację powietrza. Ich zadaniem jest produkcja odpowiedniej ilości przyjaznych człowiekowi jonów ujemnych, które neutralizują jony dodatnie. Te natomiast mają zdolność przyciągania mikroorganizmów chorobotwórczych i alergenów. Klimatyzatory z funkcją jonizacji sprawdzą się więc szczególnie dla alergików, ale poprawią jakość życia wszystkich użytkowników.

 

Seria Panasonic Etherea wyróżnia się innowacyjną technologią Nanoe™, wykorzystującą elektrostatyczne nanocząsteczki wody z dużą zawartością rodników OH. Dzięki ich obecności jony wychwytują mikroorganizmy, a następnie zmieniają ich strukturę, pozbawiając wodoru. Technologia cechuje się skutecznością na poziomie 99,9%.

 

Klimatyzator Panasonic Etherea
Klimatyzator Panasonic Etherea

 

Klimatyzator ścienny Haier Jade Plus wyposażony został w zintegrowany filtr IFD. Posiada generator jonów ujemnych, a dzięki 6186 otworom w metalowej siatce filtra pracuje bardzo wydajnie. Jego skuteczność jest najbardziej zbliżona do oczyszczaczy powietrza.

 

Klimatyzator Haier Jade Plus
Klimatyzator Haier Jade Plus

 

Klimatyzatory Samsung z serii Wind-Free Ultra posiadają jonizator Super Plasma. Generuje atomy wodoru i jony tlenu, których zadaniem jest przekształcenie zanieczyszczeń w parę wodną. Jego skuteczność w walce z bakteriami, wirusami, pleśnią i alergenami sięga 99%.

 

Klimatyzator Samsung Wind-Free Ultra
Klimatyzator Samsung Wind-Free Ultra

 

 

Głośność pracy i wygląd

Głównym zadaniem klimatyzacji jest zapewnienie komfortu domownikom. Bardzo istotne są zatem dwa kolejne parametry – głośność pracy i design jednostki wewnętrznej. Nie mogą utrudniać codziennego funkcjonowania: pracy, odpoczynku czy domowych rozmów. Nie powinny również rozpraszać niedopasowanym do wnętrza wyglądem. Na uwagę zasługują klimatyzatory ścienne Daikin, wśród których znajdziesz niezwykle ciche modele (od 19 dB) utrzymane w ponadczasowym i jednocześnie niebanalnym wzornictwie.

 

Klimatyzacja w domu – gdzie zamontować urządzenie?

Klimatyzatory split muszą być zamontowane we właściwy sposób oraz we właściwym miejscu. Dzięki temu nie dojdzie do ich przedwczesnego zniszczenia, a praca będzie efektywna. Jednostka wewnętrzna powinna być zamontowana przy suficie, bo właśnie tam najintensywniej mieszają się masy powietrza o różnej temperaturze. Zwróć także uwagę, czy wybrany przez ciebie model posiada czujnik ruchu. W przeciwnym razie w szczególny sposób uważaj, by nadmuch zimnych mas nie był nakierowany na miejsca, w których najczęściej przebywają domownicy.

 

Wybór miejsca na montaż klimatyzacji musi uwzględniać również przestrzeń niezbędną do prac serwisowych. Najlepiej, jeśli znajdzie się w odległości 20 cm od sufitu, a po każdej stronie zostanie ok. 15 cm wolnej przestrzeni. Zwróć również uwagę, czy przed urządzeniem nie znajdują się żadne przeszkody. Pamiętaj, żeby zamontować urządzenie tak, by nawiew powietrza nie był skierowany bezpośrednio na domowników. Dla własnej wygody przejrzyj również klimatyzatory posiadające czujniki ruchu, dzięki którym wykrywają obecność ludzi.

 

Oszczędność pracy klimatyzatora w czasie upalnych dni zapewnia skuteczna izolacja. Należy wziąć pod uwagę zarówno przegrody budowlane, stropy i ściany, jak i szyby okienne. Najczęściej stosowane są folie odbijające światło słoneczne, które generuje zysk ciepła w pomieszczeniach. Na oknach powinny pojawić się żaluzje, które pomogą utrzymać pożądaną temperaturę.

 

Klimatyzator domowy – korzystaj z niego rozsądnie

Nie ulega wątpliwości, że klimatyzator ścienny w domu to bardzo dobry pomysł. Zapewnia odpowiednie warunki termiczno – wilgotnościowe, które korzystnie wpływają na nasze zdrowie. Korzystaj z niego jednak rozsądnie.

 

Aby organizm odczuwał komfort, latem wybierz temperaturę na poziomie 23-26°C i wilgotność rzędu 40-60%. Zwróć uwagę, by różnica temperatury pomiędzy pomieszczeniem klimatyzowanym a nieklimatyzowanym nie przekroczyła 7°C. Dostosuj również przepływ powietrza – zalecana prędkość maksymalna to 0,2 m/s). Gdy przekraczasz te normy, dobrowolnie narażasz się na choroby - m.in. zapalenie zatok, ucha, gardła itp.

 

Dbaj również o regularny przegląd klimatyzacji - aby cieszyć się jej długą żywotnością, powinien odbywać się 2 razy w roku. Musisz wiedzieć, że klimatyzacja delikatnie wysusza powietrze, dlatego montując ją, warto przejrzeć również dostępne nawilżacze powietrza.

 

Co wziąć pod uwagę, kupując klimatyzator split do domu – podsumowanie

Jeśli chcesz kupić klimatyzator ścienny do domu, musisz znać odpowiedź na kilka podstawowych pytań:

  • Gdzie go zamontujesz?
  • Jakie funkcje podstawowe cię interesują – chłodzenie i/lub ogrzewanie?
  • Jakie funkcje dodatkowe będą ci potrzebne?

W wyborze najlepszego klimatyzatora z pewnością pomoże Ci nasz ranking klimatyzatorów. Zależnie od tego, czy kierujesz się przede wszystkim najwyższą jakością urządzenia, czy też szukasz klimatyzatora, który będzie prezentował optymalny stosunek ceny do jakości, ranking dopasuje odpowiedni wyniki do twoich oczekiwań.

 

Świadomość ważności poszczególnych parametrów i precyzyjne określenie swoich potrzeb znacząco ułatwią ci przebrnięcie przez setki modeli dostępnych na rynku. Jeśli wciąż czujesz, że potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z nami – nasi przedstawiciele pomogą ci zarówno w wyborze, jak i kupnie najlepszego klimatyzatora ściennego do twojego domu.

 

 

comments powered by Disqus
Kategorie

Kim jesteśmy?

Sklep Aero7.pl działa od 2009 roku. Działalność firmy dzieli się na część handlową i usługową. W sklepie Aero7.pl znajdą Państwo sprzęt do tzw. obróbki powietrza czyli taki, dzięki któremu możemy regulować jego temperaturę lub wilgotność.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Montaż klimatyzacji

Darmowa dostawa

Płatności online

30 dniowe prawo zwrotu

Bezpieczne zakupy

Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym sklepie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania sklepu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego sklepu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności sklepu.